Meine wyważarken

czyli wszystko to co nie podpada pod powyższe działy ale ma związek z technikami stosowanymi w modelarstwie

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Meine wyważarken

Post autor: Grzechu »

Hej,

Wymodziłem sobie wyważarkę, pewnie przebajerzona, ale kto zabroni :P Mam tylko pytanie, jako, że klasowej wyważarki nie miałem w ręku, pytam: czy takie odchyłki jak na filmie od zbalansowania samej ośki można pominąć? Nie wiem w sumie jak lepiej szlifować ośkę. Może to już nie ma większego znaczenia? Wyważać śmigieł 5" i tak nie będę.

Jakby co, sama ośka bez stożków również nie jest idealnie wyważona, więc albo krzywa, albo źle zaostrzyłem.

A druga sprawa, mam stożki mp-jet. Wiem o regulacji zacisku, ale dla mnie to i tak za słabo. Jak dokręcę za mocno to nie nasadzę ośki. Jak lżej, to śmigło mogę z łaatwością obrócić na stożkach.

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Meine wyważarken

Post autor: Adrián »

Fajnie, że zrobiłeś sam, ale bardzo słabo jest wyważona ośka, lub krzywa. Chociaż znając życie, stożki do poprawy. Tak się zachowywała moja pierwsza magnetyczna wyważarka za hmm 2$?
Na wyważarce dubro, po zakręceniu jak na filmie i zatrzymaniu się, już nie drgnie w żadną stronę.
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Re: Meine wyważarken

Post autor: Grzechu »

Czyli może za kilkanaście prób szlifowania ośki się uda :-D
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Meine wyważarken

Post autor: Adrián »

Możesz oznaczyć markerem, miejsce gdzie jest góra po zatrzymaniu. Będzie najłatwiej sprawdzić, czy faktycznie zawsze zatrzymuje się w tym samym miejscu.
Myślę, że zajął bym się wyważaniem stożków, one mają największą masę.
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Meine wyważarken

Post autor: Majk99 »

W temacie wyważarek jestem trochę zielony, ale na filmie widać jak lewy koniec ośki (szczególnie na końcu filmu) jest krzywo zeszlifowany ;-)
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
zed
Posty: 215
Rejestracja: piątek 27 mar 2015, 11:37

Re: Meine wyważarken

Post autor: zed »

moim zdaniem prawy koniec ośki ma bicie.
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Re: Meine wyważarken

Post autor: Grzechu »

Wziąłem dzisiaj 3 kawałki i naostrzyłem każdy, z ciut mniejszym kątem. Zobaczymy. Najgorsze, że wczoraj w akcie desperacji zacząłem szlifować stożki i teraz już nie są symetryczne :-P
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Re: Meine wyważarken

Post autor: Grzechu »

Udało się, z inną ośką :-P

Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Meine wyważarken

Post autor: Adrián »

No i super, powinno być dobrze. Wyglądem stożków się nie przejmuj, grunt, że działa i są wyważone.
Sprawdziles dla pewności, czy nie zatrzymuje się w tym samym miejscu?
Jeśli się nie zatrzymuje, to masz wyważarkę :-)
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Re: Meine wyważarken

Post autor: Grzechu »

Nie zatrzymuje, ułożenie stożków też nie ma znaczenia :) Znaczenie ma by było jednym koncem ośki do magnesu, widocznie udało się dobrze zaostrzyć, ale to nie problem, mazakiem się oznaczy która ma dotykać i po problemie.


Jako test wziąłem swoje węglowe śmigło które było w heksie. Na starej wyważarce źle zaostrzonej z gwintowanymi stożkami kompletnie źle wyważałem, fabrycznie było prawie idealne a ja kleiłem wielki kawał taśmy :mrgreen:
ODPOWIEDZ