usunięty temat - Afera VeridGate - UWAGA WYCIEK DANYCH!!!

Miejsce gdzie możemy wpływać na kształt i sprawy bieżące forum

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: usunięty temat - Afera VeridGate - UWAGA WYCIEK DANYCH!!

Post autor: Piotrowy »

jacekV pisze:Co to jest, kurna, caritas ?
Jak ja bym chciał zobaczyć listę hop siup do przodu "kolegów z forum" :->
piwko
Posty: 524
Rejestracja: piątek 18 lip 2014, 07:56

Re: usunięty temat - Afera VeridGate - UWAGA WYCIEK DANYCH!!

Post autor: piwko »

To może teraz zrozumieją mnie osoby, którym swoje dane podawałem tylko i wyłącznie gdzie indziej, a nie tu ;)
oko
Posty: 919
Rejestracja: wtorek 22 paź 2013, 10:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: usunięty temat - Afera VeridGate - UWAGA WYCIEK DANYCH!!

Post autor: oko »

Zgłoszenie na policję jest niecelowe, bo pobranie jawnie dostępnego pliku jest legalne (czy etyczne to inna kwestia). Jego wykorzystywanie - to już niekoniecznie, ja uznałem że do celów wewnątrzforumowych tak, do jakichkolwiek innych z pewnością go nie wykorzystam, i nigdy przenigdy nikomu nie udostępnię. Nie ma tu zresztą nic tajnego, hasła należy zmienić, adresu przecież nikt z tego powodu nie zmieni, nr konta - mój też tam był, adres także, jeśli ktoś chce przesyłać darowizny to proszę :) Hasła były zahaszowane, ale mogą być wykorzystywane do różnych ataków, można też łamać funkcje haszujące, zwłaszcza na lokalnej maszynie a nie na serwerze.

To się zdarza największym firmom, ważne jest by szybko minimalizować szkody, w społecznie prowadzonym forum nie wydaje mi się to jakimś wielkim złem, zdarza się. Osobnym problemem jest zjawisko, które dzięki temu wykryłem, a czy z tym coś będzie zrobione? Kto to wie...
Awatar użytkownika
YoGi
Posty: 369
Rejestracja: wtorek 24 mar 2015, 07:55
Lokalizacja: Białystok

Re: usunięty temat - Afera VeridGate - UWAGA WYCIEK DANYCH!!

Post autor: YoGi »

Samo wejście w posiadanie takowej bazy nie jest przestępstwem. Czy osoby te popełniły przestępstwo zależy od sposobu w jaki weszły w posiadanie tej bazy. Nie mówię tu o odsprzedaży czy też czerpaniu korzyści majątkowych bo to już jest raczej oczywiste.

edit: No tak oko był szybszy.
Gothrek
Posty: 15
Rejestracja: wtorek 01 kwie 2014, 12:08
Lokalizacja: Tarnów

Re: usunięty temat - Afera VeridGate - UWAGA WYCIEK DANYCH!!

Post autor: Gothrek »

Racja- napiętnować tych co ściągnęli plik! Odznaczyć tych co go udostępnili! Dać ordery tym co usuwają posty! Założyć Komitet Obrony Danych Osobowych Udostępnionych Przez Forum! Uwaga na przecieki w mediach! Nakręcajcie się dalej... Widać wszędzie się udziela....
pkucaba
Posty: 141
Rejestracja: poniedziałek 06 paź 2014, 22:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: usunięty temat - Afera VeridGate - UWAGA WYCIEK DANYCH!!

Post autor: pkucaba »

krall pisze:W wyniku wyjatkowego zbiegu okolicznosci baza forum była dostępna przez kilka minut. Kilka osób zdążyło sobie ją zaciągnąć. Mamy co prawda kto z jakiego ip ale mleko się niestety rozlało
Hasła do waszych kont są zahaszowane więc tu raczej problemu nie ma. Oczywiście możecie na wszelki wypadek zmienić.
Słabo, że było podane... Na taką ilość użytkowników nie jest dziwne, że ktoś sobie wziął...
Obawiam się że organy to oleją, a zainteresuje się Giodo...

Do osób które mają mój nr konta. Proszę o zacną kwotę. Obiecuję, że przeznaczę w całości na rc.
Awatar użytkownika
ReMo
Posty: 2133
Rejestracja: środa 04 kwie 2012, 17:24
Lokalizacja: Skoczów,Bielsko

Re: usunięty temat - Afera VeridGate - UWAGA WYCIEK DANYCH!!

Post autor: ReMo »

To teraz jak człowiek wykasuj. Bo do Twojego komputera też mogą się włamać. A znam tu parę osób które to potrafią. I również uznają ze były dostępne.
[b]"Tylko życie poświęcone innym, warte jest przeżycia"[/b]
oko
Posty: 919
Rejestracja: wtorek 22 paź 2013, 10:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: usunięty temat - Afera VeridGate - UWAGA WYCIEK DANYCH!!

Post autor: oko »

Ja mam szyfrowany dysk, szczególnie cenne pliki szyfruję jeszcze niezależnie od tego. Po przemyśleniu skasowałem, i ode mnie z pewnością ten plik się nigdzie nie wydostanie. To że jestem zwolennikiem open source, nie oznacza bym popierał open data. Bardziej bym się przejmował tymi którzy się nie ujawnili. Ale jeszcze raz powtórzę: trzeba zmienić hasła, i sprawą się zainteresować dopiero np gdyby zaczęło przychodzic dużo spamu od polskiego albo chińskiego sklepu...
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: usunięty temat - Afera VeridGate - UWAGA WYCIEK DANYCH!!

Post autor: kuczy »

A ja miałem nieprzyjemność przeczytać oryginalny post osoby która pobrała bazę wraz z wszystkimi cytatami.... i powiem tyle:

Mam nadzieję, że chłopaki sobie to rozwiążą w swoim gronie, niech nawet sobie dadzą w mordę, a potem pójdą na wspólne piwo - i jako stosunkowo nowy użytkownik mam nadzieję, że będzie można zapomnieć o tej sprawie a do naszych skrzynek poczty elektronicznej nie zacznie nagle spływać milion reklam Viagry :D - radzimy sobie bez niej :P
W każdym razie naiwnie chcę mieć nadzieję, że to była osobista zagrywka pomiędzy dwiema osobami, i pobrane dane zostaną skasowane - chociaż nie mam nic do ukrycia, to jednak zakrawa to na podejrzenie popełnienia przestępstwa umyślnego nieautoryzowanego dostępu do danych wrażliwych.

I nie ma tu nic do rzeczy "nakręcanie się" - po prostu ludzka uczciwość do innych uzytkowników nakazywałaby skasować pobraną bazę skoro cel osobisty został spełniony.

ps - jeśli skasowałeś to dobrze. pozdrawiam.
Awatar użytkownika
jacekV
Posty: 2246
Rejestracja: czwartek 30 maja 2013, 18:06
Lokalizacja: Jasienica

Re: usunięty temat - Afera VeridGate - UWAGA WYCIEK DANYCH!!

Post autor: jacekV »

Nikt się nie nakręca.

Nie życzę sobie, biorąc pod uwagę społeczny i koleżeński charakter Forum, żeby jakiś Oko, Ucho czy Dupa, pobierał dane, a potem deklarował - będę grzeczny... wali mnie szczerze mówiąc taka deklaracja !
Dla mnie POSZOŁ WON !
pozdrawiam, Jacek
__________________
Sprzęt był sprawny. Użytkownik nie.
W Hangarze; Hujsban FPV, KRAB 250, Qamikaze X4, OctoCongoCopter X8, Kadłubek, Raptor,
Awatar użytkownika
biczownia
Posty: 271
Rejestracja: poniedziałek 07 cze 2010, 18:13
Lokalizacja: Wrocław

Re: usunięty temat - Afera VeridGate - UWAGA WYCIEK DANYCH!!

Post autor: biczownia »

oko pisze: pobranie jawnie dostępnego pliku jest legalne

tu bym polemizował czy plik był jawnie dostępny - nadal uważam, że sprawa powinna być zgłoszona odpowiednim organom (nawet prewencyjnie na wypadek ewentualnych kontroli GIODO)
... i tak skończysz na kiss24A
oko
Posty: 919
Rejestracja: wtorek 22 paź 2013, 10:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: usunięty temat - Afera VeridGate - UWAGA WYCIEK DANYCH!!

Post autor: oko »

Dostępny z głównego katalogu, wyświetlony z nazwą, do pobrania kliknięciem?

http://rynekinformacji.pl/co-robic-gdy- ... na-dane-2/

Gdy mamy do czynienia z nieodwracalnymi skutkami incydentu, np. gdy przypadkowo udostępniony plik został już wielokrotnie pobrany, pozostaje już tylko przeprosić osoby poszkodowane, być może zadbać o odpowiednią rekompensatę i oczywiście zrobić wszystko, aby takie zdarzenie nie miało miejsca w przyszłości.
Awatar użytkownika
YoGi
Posty: 369
Rejestracja: wtorek 24 mar 2015, 07:55
Lokalizacja: Białystok

Re: usunięty temat - Afera VeridGate - UWAGA WYCIEK DANYCH!!

Post autor: YoGi »

biczownia pisze:
oko pisze: pobranie jawnie dostępnego pliku jest legalne

tu bym polemizował czy plik był jawnie dostępny - nadal uważam, że sprawa powinna być zgłoszona odpowiednim organom (nawet prewencyjnie na wypadek ewentualnych kontroli GIODO)
A co tu ma GIODO? Z tego co wiem to sam adres mailowy nie jest jeszcze daną osobową.
Awatar użytkownika
biczownia
Posty: 271
Rejestracja: poniedziałek 07 cze 2010, 18:13
Lokalizacja: Wrocław

Re: usunięty temat - Afera VeridGate - UWAGA WYCIEK DANYCH!!

Post autor: biczownia »

YoGi pisze:A co tu ma GIODO? Z tego co wiem to sam adres mailowy nie jest jeszcze daną osobową.
http://www.e-politykabezpieczenstwa.pl/ ... a-osobowa/
... i tak skończysz na kiss24A
piwko
Posty: 524
Rejestracja: piątek 18 lip 2014, 07:56

Re: usunięty temat - Afera VeridGate - UWAGA WYCIEK DANYCH!!

Post autor: piwko »

No i po ce dane pobierałeś?? Nie twoje nie bierz...
Zablokowany