GroundStation by Zbig&Pitlab

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
zbipok
Posty: 1965
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 10:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: GroundStation by Zbig&Pitlab

Post autor: zbipok »

skatkier pisze:
zbipok pisze:To są zakłócenia w przewodach więc ekranowanie nie pomoże ale i nie zaszkodzi :)
W sensie zakłócenia idące po przewodach tak? Czyli nawet ekranowanie przewodów zasilających by nic nie dało?
Tzw zakłócenia przewodzone. Ekranowanie to już inna historia. Jeżeli obok przewodu z zakłóceniami jest inny to poprzez sprzężenie pojemnościowe zakłócenia przenoszą się . Ekran eliminuje takie sprzężenie.
Zbyszek
skatkier
Posty: 193
Rejestracja: niedziela 24 sie 2014, 15:05
Lokalizacja: Oświęcim

Re: GroundStation by Zbig&Pitlab

Post autor: skatkier »

Czyli jednak ekranowanie przewodów zasilających ma sens... Jednak chyba nie będę się już tak pierdzielić, tylko zrobię skrętkę z przewodów zasilających serwa i w jakimś stopniu także zadziała to jak ekran.
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: GroundStation by Zbig&Pitlab

Post autor: Piotrowy »

Ja dałem na wyjściu 4700 µF. Eliminacją spadki napięcia spowodowane startem serw. Same serwa, jak pisał Zbipok też mogą zakłócać po kablach, ale to już loteria.
skatkier
Posty: 193
Rejestracja: niedziela 24 sie 2014, 15:05
Lokalizacja: Oświęcim

Re: GroundStation by Zbig&Pitlab

Post autor: skatkier »

Panowie Ratujcie! Właśnie zjarałem swoją stacje naziemną. W durny sposób... Polutowałem wszystkie przewody, skręciłem na gotowo i podałem napięcia, a tu strzał i smród, okazało się, że na wyprowadzonym przewodzie do ubec'a było zwarcie na obrobionym przewodzie, no żal, że tego nie zauważyłem. :oops:

Jednym słowem było zwarcie na zasil out, a ja podałem napięcie na zasil in, co w takiej sytuacji się pierwsze pali? Czy mogło zjarać się więcej elementów?

Proszę o pomoc, bo już nie dam z tym rady, tyle roboty, ładnie polutowane, a tu taka lipa. :roll:
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: GroundStation by Zbig&Pitlab

Post autor: Zbig »

Jeśli zrobiłeś zwarcie, to pewnie spaliła się ścieżka (+) na płytce. Wrzuć jaką fotkę płytki z dwóch stron obok tego zasilania to zobaczymy.
skatkier
Posty: 193
Rejestracja: niedziela 24 sie 2014, 15:05
Lokalizacja: Oświęcim

Re: GroundStation by Zbig&Pitlab

Post autor: skatkier »

Zbig pisze:Jeśli zrobiłeś zwarcie, to pewnie spaliła się ścieżka (+) na płytce. Wrzuć jaką fotkę płytki z dwóch stron obok tego zasilania to zobaczymy.
Dokładnie tak, rozebrałem i rzeczywiście ścieżka poszła (o takim scenariuszu marzyłem). :-D

Jak podłączam przez gniazdo to działa, więc myślę, że wystarczy zalutować ścieżkę, ewentualnie drucikiem.

Takie pytanie (trochę do wróżki), czy mogło się popalić coś innego przy okazji? Czy mam się obawiać awarii? Prąd poszedł potężny zapewne, aż mnie to dziwi, że tylko ścieżka poszła... :-/

Obrazek
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: GroundStation by Zbig&Pitlab

Post autor: Zbig »

ścieżka zadziałała jak bezpiecznik. Ponieważ spaliła się ścieżka zasilania (+), nie ma powodu do innych uszkodzeń. Gdyby poleciała masa, mogłoby być gorzej.
Przylutuj kawałek przewodu po drugiej stronie między polami lutowniczymi gniazdka i otworu na kabel, będzie OK.
p.s. Dlatego warto dawać bezpieczniki na zasilaniu. Taki stary, dobry zwyczaj.
skatkier
Posty: 193
Rejestracja: niedziela 24 sie 2014, 15:05
Lokalizacja: Oświęcim

Re: GroundStation by Zbig&Pitlab

Post autor: skatkier »

No dokładnie, tak też zrobię. Dzięki za odpowiedzi, bo już byłem załamany, na szczęście nic się nie stało, a lekcje zapamiętam. :-)

Edit. Zalutowałem od tej strony co się ścieżka spaliła przewodem 20AWG (nie chciałem lutować od spodniej strony, bo przewody od odbiorników tamtędy idą, więc lepiej żeby prąd płynął z górnej strony płytki).

Tylko tak się teraz zastanawiam, czy czasami ścieżki nie są za cienkie na zasilaniu? Chodzi mi głównie o możliwe spadki napięcia przez serwa. :-/

Obrazek

Obrazek
riu
Posty: 89
Rejestracja: czwartek 06 cze 2013, 22:30
Lokalizacja: POLAND

Re: GroundStation by Zbig&Pitlab

Post autor: riu »

Witam mam pytanie czy dało by sie wyprowadzic ze stacji po UART GPS nmea, tak żeby wpiąc blutooth i dac to na telefon.
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Re: GroundStation by Zbig&Pitlab

Post autor: jelcyn »

riu, z tego co pamiętam jest wyprowadzone i dane płyną. Aktualną pozycję modelu możesz też wyświetlać na mapie za pomocą FPV_manager.
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: GroundStation by Zbig&Pitlab

Post autor: Zbig »

Nie ma NMEA z GS. Ale wkrótce będzie aplikacja na androida ze śledzeniem modelu na mapie (współpracująca z GS po BT) - syn musi tylko skończyć rejestrację i licencjonowanie aplikacji w Google.
Awatar użytkownika
zbipok
Posty: 1965
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 10:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: GroundStation by Zbig&Pitlab

Post autor: zbipok »

Wersja testowa działa wyśmienićie. :-)
Zbyszek
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Re: GroundStation by Zbig&Pitlab

Post autor: pbrys »

Zbig pisze:Nie ma NMEA z GS. Ale wkrótce będzie aplikacja na androida ze śledzeniem modelu na mapie (współpracująca z GS po BT) - syn musi tylko skończyć rejestrację i licencjonowanie aplikacji w Google.

kurde :-( , a ja mam jakąś służbową lumie ;-), może "syn" ogarnie i WP ;-)
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: GroundStation by Zbig&Pitlab

Post autor: Zbig »

No way. Nie masz jakiegoś tableta z internetem?
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: GroundStation by Zbig&Pitlab

Post autor: Piotrowy »

pbrys pisze:a ja mam jakąś służbową lumie ,
Windows Phone nie wspierane :-P
Zbig pisze:Nie masz jakiegoś tableta z internetem?
Mam :-) Z Windows 10 :->
ODPOWIEDZ