Hexacopter - projekt wg. fotorelacji ABCmodele.pl

FC - wykorzystujące sprzęt firmy DJI

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Wojtasw
Posty: 7
Rejestracja: sobota 20 lut 2016, 23:46
Lokalizacja: Kraków

Hexacopter - projekt wg. fotorelacji ABCmodele.pl

Post autor: Wojtasw »

Witam,
To mój pierwszy post na tym forum.
Zaczynam przygodę z wielowirnikowcami. Zachęcony projektem zaprezentowanym na blogu o budowie hexacoptera na ramie Tarot FY-550 postanowiłem taki model zbudować.
Części skompletowałem i model został wykonany.
Rama: Tarot FY-550
Silniki: EMAX MT2216 810KV
Regulatory:ESC SimonK 30A - 2-4S http://abc-rc.pl/ESC-Simonk-30A-2-4S
Kontroler: Naza M lite +GPS
Aparatura z odbiornikiem: FlySky FS-i6 + odbiornik A6B
Zasilanie: Pakiet Li-Pol 3300 mAh 45C 4S
Po zainstalowaniu sterowników i asystenta nie udało mi się połączyć z NAZA pod Windows10.
NAZA ASYSTENT NADAL NIE GADA Z WIN10.
Konfigurację kontrolera przeprowadziłem w sklepie modelarskim.
Kanał 5 przełącznik trybów lotu mam ustawiony w pozycji 1-GPS 2-Atti 3-Fail safe.
Nie mogę skalibrować magnetometru Naza nie wchodzi w tryb kalibracji.
Nie mam ustawionego trybu manual, może to jest przyczyna braku możliwości wejścia w tryb kalibracji.
Silniki podłączone prawidłowo kręcą się w kierunkach zgodnych ze schematem.
Po uzbrojeniu pierwsze startują trzy silniki CCW zwiększając gaz dołączają się silniki CW nie jednocześnie.
Po założeniu śmigieł drążek gazu ok 50% i nie wszystkie silniki się kręcą. Zwiększając gaz model zaczyna się podnosić i dopiero wtedy wszystkie silniki pracują.
Próbowałem wykonać kalibrację regulatorów. Gaz na full zasilanie modelu- słychać melodyjkę zaraz po podpięciu pakietu i tyle. czekam kilka sekund i nic się nie dzieje. Podpinam pakiet ponownie jest melodyjka zdejmuję gaz do zera i dalej nic.
Niepokoi mnie załączanie silników. Powinny się załączać jednocześnie.
Poradźcie coś. Czytam posty na forum, ale nie wszystko jest dla mnie zrozumiałe.
Zrobiłem dzisiaj hub do kalibracji kontrolerów. Silniki startują równocześnie zaraz po uzbrojeniu. Jak nie dodam gazu to się zatrzymują.
symianin
Posty: 68
Rejestracja: czwartek 31 gru 2015, 10:46

Re: Hexacopter - projekt wg. fotorelacji ABCmodele.pl

Post autor: symianin »

Wojtasw pisze:Silniki startują równocześnie zaraz po uzbrojeniu. Jak nie dodam gazu to się zatrzymują.
Tak ma być, same się rozbrajają jak nic nie zrobisz
Możesz temu zaradzić w ten sposób że ustawisz sobie uzbrajanie i rozbrajanie pod któryś z przycisków, tracisz jeden kanał ale masz pewność że podczas np akrobacji lub lotu na ukos, ci się silniki nie rozbroją i dron nie spadnie :-)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9768
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Hexacopter - projekt wg. fotorelacji ABCmodele.pl

Post autor: pawelsky »

symianin pisze:Możesz temu zaradzić w ten sposób że ustawisz sobie uzbrajanie i rozbrajanie pod któryś z przycisków, tracisz jeden kanał ale masz pewność że podczas np akrobacji lub lotu na ukos, ci się silniki nie rozbroją i dron nie spadnie :-)
A jak Ty chcesz to osiagnac w Naza M Lite. To nie Naze32 :-)
Wojtasw pisze:Próbowałem wykonać kalibrację regulatorów. Gaz na full zasilanie modelu- słychać melodyjkę zaraz po podpięciu pakietu i tyle. czekam kilka sekund i nic się nie dzieje. Podpinam pakiet ponownie jest melodyjka zdejmuję gaz do zera i dalej nic.
Przez Naze kalibracji nie zrobisz, musisz podlaczyc ESC bezposrednio do odbiornika (pamietaj o zdjeciu smigiel).
symianin
Posty: 68
Rejestracja: czwartek 31 gru 2015, 10:46

Re: Hexacopter - projekt wg. fotorelacji ABCmodele.pl

Post autor: symianin »

Wojtasw pisze: Silniki startują równocześnie zaraz po uzbrojeniu. Jak nie dodam gazu to się zatrzymują.
symianin pisze: Możesz temu zaradzić w ten sposób że ustawisz sobie uzbrajanie i rozbrajanie pod któryś z przycisków, tracisz jeden kanał ale masz pewność że podczas np akrobacji lub lotu na ukos, ci się silniki nie rozbroją i dron nie spadnie
pawelsky pisze: A jak Ty chcesz to osiagnac w Naza M Lite. To nie Naze32
pawelsky Masz rację, ale reasumując, Wojtasw nie jest to błąd, tak ma być.
Wojtasw
Posty: 7
Rejestracja: sobota 20 lut 2016, 23:46
Lokalizacja: Kraków

Re: Hexacopter - projekt wg. fotorelacji ABCmodele.pl

Post autor: Wojtasw »

Udało się połączyć z NAZA M. Zmieniłem ustawienia trybów lotu na przełączniku 3-pozycyjnym na GPS/ATTI/MANUAL i wejście w tryb kalibracji kompasu nastąpiło książkowo po 6 cyklach przełączeń. Przy GPS/ATTI/FAIL-SAFE nie udało się wejść w tryb kalibracji.
Czekam na lepszą pogodę i próba lotu po kalibracji kompasu i IMU.
Na razie miałem próbne loty w garażu. Po przełączeniu na tryb Fail-safe hexa chciała polecieć gdzieś w okolice pokoju i napotkała szafkę na drodze. Obyło się bez uszkodzeń.
Jeszcze wiele tajemnic przede mną.
Awatar użytkownika
MacPiston
Posty: 1051
Rejestracja: niedziela 02 lis 2014, 10:30
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Hexacopter - projekt wg. fotorelacji ABCmodele.pl

Post autor: MacPiston »

Poleciała w szafkę bo w garażu był mizerny sygnał GPS... Na przyszłość odradzam latanie nazą w zamkniętych pomieszczeniach bo ten kontroler w głównej mierze opiera się na GPS, a tryb tym bardziej z niego korzysta. A tak poza tym to latanie wewnątrz hexą... To nie jest najlepszy pomysł.
Wojtasw
Posty: 7
Rejestracja: sobota 20 lut 2016, 23:46
Lokalizacja: Kraków

Re: Hexacopter - projekt wg. fotorelacji ABCmodele.pl

Post autor: Wojtasw »

Zgadza się.
Nurtuje mnie jeszcze jedna sprawa, a mianowicie sekwencja błysków w trybie startu systemu i samosprawdzenia. Na końcu mam trzy zielone mignięcia ,a nie cztery.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9768
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Hexacopter - projekt wg. fotorelacji ABCmodele.pl

Post autor: pawelsky »

Wojtasw pisze:Nurtuje mnie jeszcze jedna sprawa, a mianowicie sekwencja błysków w trybie startu systemu i samosprawdzenia. Na końcu mam trzy zielone mignięcia ,a nie cztery.
DJI twierdzi ze to nie ma znaczenia, obiecywali poprawic w firmware, ale nie bylo okazji.
ODPOWIEDZ