Carson X4 quadrocopter micro - ładowanie, czas latania, ster

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

aliense
Posty: 4
Rejestracja: piątek 01 sty 2016, 11:59
Lokalizacja: Warszawa

Carson X4 quadrocopter micro - ładowanie, czas latania, ster

Post autor: aliense »

Witam wszystkich.
W związku z wczorajszymi urodzinami, dostałem od narzeczonej drona.
Opisany jest jako Carson model sport X4 micro. Posiada wbudowaną kamerkę. Po zagłębieniu się w tematy dronów zauważyłem, że pilot jak i dron wygląda zdumiewająco podobnie jak Hubsan Quadrocopter X4 H107C, ba! nawet pilot/pad ma z tej firmy, bo po włączeniu na ekranie wyświetla się Hubsan.
Wcześniej sterowałem jedynie helikopterem (takim biedronkowym), okazuje się, że to zupełnie coś innego ;)

Napotkałem z nim parę problemów:
1- W instrukcji i na pudełku mowa jest o 240mAh 3.7V baterii, a po wyciągnięciu baterii okazuje się, że to 380mAh 3.7V aku. Dokładniej taka:
Obrazek

2- W zestawie jest ładowarka USB z diodą, która świeci jak bateria się ładuje i powinna zgasnąć jak się naładuje (no właśnie powinna, bo jeszcze jej się nie zdarzyło). Nie chcąc przesadzić z ładowaniem poczytałem trochę i wyczytałem, że w pełni naładowana bateria powinna podawać napięcie 4.2V. Kontrolowałem miernikiem ładowanie i przy 4.2 dioda na ładowarce nie zgasła. Po rozładowaniu (kiedy już z ledwością migają diody drona informujące o rozładowaniu) bateria podaje 2.8V.

3- Kalibrowanie drona. W trybie normalnym staram się go tak skalibrować, żeby unosił się w góre i nie uciekał na boki i nie kręcił się. Kiedy już mi się udaje to bateria pada :D. Po naładowaniu znów zaczyna się ustawianie itd. Czy da się te dane jakoś zapisać? Może coś źle zrobiłem i należy go jakoś zresetować?

4- Czas latania. Z wyłączonymi diodami i bez nagrywania nie przekracza 6,5 min.

PYTANIA:
1- Czy to normalne, że sprzedawca obdarza mnie lepszą baterią niż w instrukcji?
2- Czemu ładowarka nie gaśnie? Czy powonieniem czekać aż zgaśnie? Czy faktycznie bateria powinna podawać 4.2V? Jak długo powinna się ładować, bo u mnie to przekracza godzinę (po przeszło 40 min bateria ma 4v). Ładowarka daje napięcie 4,38V, czy nie jest za małe? (Jak podłącze do ładowarki od telefonu Sony podskakuje do 4,60)
3- Czy tak powinno być? Czy mogłem go jakoś uszkodzić albo rozkalibrować przypadkiem? Jak zapisać ustawienia kalibracji?
4- Czy ten czas nie jest za krótki jak na 380mAh?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Carson X4 quadrocopter micro - ładowanie, czas latania,

Post autor: Verid »

Ad.1 Bardziej prawdopodobne że obdarzył cię instrukcją od mniejszego modelu lub trafił się błąd w druku.
Ad.2 To troszkę bardziej złożony aspekt. Czas ładowania przy tak małych bateriach z reguły nie przekracza 30-40 minut ALE pod warunkiem że ładowarka USB jest podłączona do czegoś więcej niż do kompa. USB w pececie ma tylko 500mA podczas gdy taka ścienna ładowarka potrafi mieć 1-2A. Możesz mieć tez padliniasta ładowarkę lub kiepską baterię co wcale nie jest takie nieprawdopodobne przy chińskich wynalazkach.
Ad.3 Z tego co pamiętam żadna z moich mikrozabawek nie pamiętała ustawień trymerów. Jak ci ustawicznie ucieka w jednym kerunku to możesz spróbować zrobić kalibrację akcelerometru ustawiając kopter na poziomej powierzchni i wykonując odpowiedni ruch drążkami aparatury (powinno być opisane w instrukcji). Nadmienię tylko że delikatne płynięcie w losowe strony jest absolutnie normalne. Wspominam o tym bo nowicjusze mają niekiedy tendencje do trymowania na siłę spodziewając się niemożliwego czyli że kopter po starcie będzie wisiał idealnie w miejscu.
Ad.4 To standardowy czas.
Ten wredny...
aliense
Posty: 4
Rejestracja: piątek 01 sty 2016, 11:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Carson X4 quadrocopter micro - ładowanie, czas latania,

Post autor: aliense »

Ad.2
Godzinę zajmuje ładowanie ładowarką od telefonu (5V 1,5A) do 4,2V. Rozumiem, że nie czekać aż zgaśnie czerwona dioda w ładowarce i odłączać przy 4,2V, czy zaryzykować choć raz i poczekać? Jeśli poczekać do do ilu V maksymalnie?

Ad3.
Zresetowałem pilot i skalibrowałem na nowo drona i jest już o wiele lepiej. Można przynajmniej zawracać w miejscu a nie jak wcześniej od razu uciekał na bok. ;)
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Carson X4 quadrocopter micro - ładowanie, czas latania,

Post autor: hornet2 »

alinse pisze:Po rozładowaniu (kiedy już z ledwością migają diody drona informujące o rozładowaniu) bateria podaje 2.8V.
Nigdy czegoś takiego nie rób więcej . Dla Li-pol końcowe napięcie rozładowania powinno wynosić 3V/ogniwo. Schodząc poniżej 3V można uszkodzić aku . Najlepiej gdy jest to 3,8V. Gdy się tego przestrzega i pilnuje znacznie wydłuża się żywotność aku .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
aliense
Posty: 4
Rejestracja: piątek 01 sty 2016, 11:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Carson X4 quadrocopter micro - ładowanie, czas latania,

Post autor: aliense »

Dioda ładowania zgasła przy naładowaniu baterii do 4,23. :)
Jak dron sygnalizuje rozładowanie ma 3,1V, już nie będę go bardziej rozładowywał.
Chyba kupię dodatkowe baterie bo po pełnym naładowaniu (do zgaśnięcia diody ładowarki) latałem ponad 7min, ale godzinę się ładuje ;).
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Carson X4 quadrocopter micro - ładowanie, czas latania,

Post autor: misiekkk »

aliense pisze:[...]
Chyba kupię dodatkowe baterie bo po pełnym naładowaniu (do zgaśnięcia diody ładowarki) latałem ponad 7min, ale godzinę się ładuje ;).
To jest normalny wynik.
W Hubsanie ( jeżeli to jest faktycznie kopia ) można założyć baterie 500mAh, ale wzrost czasu lotu nie jest dramatyczny. Może o 20%.

Przy zakupie baterii zwróć uwagę na polaryzację. Niektóre baterie mają odwrócone przewody we wtyczkach, ponieważ są zaprojektowane do innych zabawek.
Wystarczy wtedy przełożenie styków we wtyczce. Ale PRZED podłączeniem ;-)
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Carson X4 quadrocopter micro - ładowanie, czas latania,

Post autor: hornet2 »

Rozładowywać do 3,1V też nie za dobrze . Szybciej "zestarzeje" się aku . Tak jak już wspominałem , najlepiej do 3,8V . W moim quadcopterze zasilanie silników jest odcinane gdy napięcie aku spadnie do 3,7V/ ogniwo . Wcześniej jest to sygnalizowane szybkim miganiem diod . Miałem taki przypadek że podczas oblotu modelu przy trzecim locie z rzędu na wysokości ok. 150m nagle zgasły silniki . Przy mocnym słońcu i sporej wysokości nie widziałem migających diod .

Musiałem wtedy lądować awaryjnie . Nie można tego nazwać autorotacją . Ale model zaczął szybko obracać się w prawą stronę , powoli zniżając się ku ziemi . Po nagłym zgaśnięciu silników drążek "gazu" dałem max na dół . Gdy model był jakieś 50m nad ziemią przsunąłem drążek ku górze . W aku było jeszcze na tyle wysokie napięcie że silniki znowu się załączyły . Co pozwoliło mi bezpiecznie posadzić model na ziemi . Dlaczego o tym wszystkim piszę ? Owszem , można sobie jakoś tam mniej więcej obliczyć czas latania od 4,2 do 3,8V/ogniwo .

Są takie aku że wraz ze spadkiem napięcia w aku spadają też obroty silników . Wtedy się widzi i słyszy kiedy lądować . Ale są też i takie że "trzymają " do końca . Wtedy odcięcie napięcia silników jest nagłe . Przy napięciu przykładowo 3,2V mogą ponownie się nie załączyć. A wtedy może być problem . Co do ładowarki , mam Imaxa B6 . Czasami używam oryginalnej ( w zestawie zmodelem ) . Dokupiłem do niej zasilacz do telefonów komórkowych z gniazdem USB . Aku ładuje się dużo szybciej niż z komputera czy laptopa .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
pigmej181
Posty: 368
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 11:48
Lokalizacja: PGN

Re: Carson X4 quadrocopter micro - ładowanie, czas latania,

Post autor: pigmej181 »

Panowie jak nazywa się ten wtyk od materii widoczny w pierwszym poście?
Awatar użytkownika
YoGi
Posty: 369
Rejestracja: wtorek 24 mar 2015, 07:55
Lokalizacja: Białystok

Re: Carson X4 quadrocopter micro - ładowanie, czas latania,

Post autor: YoGi »

aliense pisze:Chyba kupię dodatkowe baterie bo po pełnym naładowaniu (do zgaśnięcia diody ładowarki) latałem ponad 7min, ale godzinę się ładuje ;).
Tu http://www.banggood.com/5X-Eachine-3_7V ... 93948.html masz zestaw 5 baterii 380mAh lub http://www.banggood.com/X6A-380mAh-Batt ... 76993.html 6 baterii 380mAh z ładowarką którą możesz ładowac 1-6 baterii naraz.
W ostateczności http://www.banggood.com/X6A-500mAh-Batt ... 76994.html 6 baterii 500mAh.
Do Hubsana mam 380mAh oraz 500mAh i mimo iż na 380 lata trochę krócej to jednak lepiej mi się na nich lata. Zwłaszcza jak ma podczepione mini fpv
Awatar użytkownika
Master Yoda
Posty: 148
Rejestracja: czwartek 17 lip 2014, 21:30
Lokalizacja: Gołdap

Re: Carson X4 quadrocopter micro - ładowanie, czas latania,

Post autor: Master Yoda »

hornet2 pisze:Rozładowywać do 3,1V też nie za dobrze . Szybciej "zestarzeje" się aku . Tak jak już wspominałem , najlepiej do 3,8V . W moim quadcopterze zasilanie silników jest odcinane gdy napięcie aku spadnie do 3,7V/ ogniwo . Wcześniej jest to sygnalizowane szybkim miganiem diod . Miałem taki przypadek że podczas oblotu modelu przy trzecim locie z rzędu na wysokości ok. 150m nagle zgasły silniki . Przy mocnym słońcu i sporej wysokości nie widziałem migających diod .

Musiałem wtedy lądować awaryjnie . Nie można tego nazwać autorotacją . Ale model zaczął szybko obracać się w prawą stronę , powoli zniżając się ku ziemi . Po nagłym zgaśnięciu silników drążek "gazu" dałem max na dół . Gdy model był jakieś 50m nad ziemią przsunąłem drążek ku górze . W aku było jeszcze na tyle wysokie napięcie że silniki znowu się załączyły . Co pozwoliło mi bezpiecznie posadzić model na ziemi . Dlaczego o tym wszystkim piszę ? Owszem , można sobie jakoś tam mniej więcej obliczyć czas latania od 4,2 do 3,8V/ogniwo .

Są takie aku że wraz ze spadkiem napięcia w aku spadają też obroty silników . Wtedy się widzi i słyszy kiedy lądować . Ale są też i takie że "trzymają " do końca . Wtedy odcięcie napięcia silników jest nagłe . Przy napięciu przykładowo 3,2V mogą ponownie się nie załączyć. A wtedy może być problem .
Nie prawda napięcie 3,8 per cela to jest ok 30% naładowania pakietu i jest to napięcie faktycznie najzdrowsze, ale do przechowywania pakietu.
Ciekawi mnie jakie masz regle jak odcina Ci przy 3,7 na cele podczas obciążenia pakietu przykładowo w śmigłowcu podczas lotu napięcia spadają dosyć często poniżej 3,0 v i nie robi to większej różnicy dla pakietu ani regli bo napięcie się sprawdza jak pakiet ochłonie troszeczkę i napięcia na celach się ustabilizują. Choć faktem jest że po ustabilizowaniu napięcie nie powinno spadać poniżej 3,7
Dobrym sposobem na wydłużenie żywotności i utrzymania jego parametrów jest kontrola temperatury czy się nie grzeje za mocno wtedy wiesz jak bardzo pakiet był obciążany. Kolejna dosyć istotna sprawa nie walić pakietu od razu po locie do ładowania dać mu parę minut żeby doszedł do siebie ;-) .
Hangar: Compass Odin90 FBL, Kyosho C4, KDS 550 Innova v2, Trex 450 pro v2 FBL, Blade SR, 4x Blade 130X, Blade MCPX, Skoczek by Rayford.
Aparatury: Spektrum DX8T Dsmx, Spektrum DX6i Dsmx.
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Carson X4 quadrocopter micro - ładowanie, czas latania,

Post autor: hornet2 »

Mam też mikrośmigłowca V931 . W nim odcięcie napięcia wynosi 3,3V . Z tym że powtórnie silnika już nie da sie załączyć . Natomiast z aquadrocopterem którego mam jest inaczej . Widać to na filmie https://www.youtube.com/watch?v=RyfEO_ULWsE
To był trzeci lot na jednym ładowaniu aku . Więc nie wiedziałem na ile czasu wystarczy mi w trzecim locie . Model był grubo ponad 100m nad ziemią gdy silniki najpierw zaczęły przerywać a potem zamilkły całkowicie . Dałem lewy drążek całkowicie do dołu . Odczekałem chwilę i lekko pchnąłem go z powrotem ku górze aż z powrotem załączyły się silniki . Dzięki temu "zapasowi" napięcia mogłem bezpiecznie sprowadzić model na ziemię . Co prawda , jak widać na filmie całkowite odcięcie napięcia nastapiło jakieś 2m nad ziemią . Ale model spadł na ziemię z niecałych 2 a nie ponad 100m .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
Master Yoda
Posty: 148
Rejestracja: czwartek 17 lip 2014, 21:30
Lokalizacja: Gołdap

Re: Carson X4 quadrocopter micro - ładowanie, czas latania,

Post autor: Master Yoda »

Toż to ardrone lub coś podobnego, nie porównujmy tego do normalnych modeli tam troszkę inaczej wyglada cała sprawa, co do heli to też ciut inną klasą latamy. Nie mogę się wypowiedzieć jak to wygląda w tego typu sprzęcie ponieważ nie ukrywam nie bawiłem się tym. Troszkę odmiennymi kategoriami idziemy.
Hangar: Compass Odin90 FBL, Kyosho C4, KDS 550 Innova v2, Trex 450 pro v2 FBL, Blade SR, 4x Blade 130X, Blade MCPX, Skoczek by Rayford.
Aparatury: Spektrum DX8T Dsmx, Spektrum DX6i Dsmx.
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Carson X4 quadrocopter micro - ładowanie, czas latania,

Post autor: hornet2 »

Chodziło mi o to że schodząc poniżej 3,7V / ogniwo żywotność takiego aku znacznie się skraca . Zamiast przykładowo 200 będzie 100 ładowań .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Carson X4 quadrocopter micro - ładowanie, czas latania,

Post autor: Verid »

Dobrze że moje napędówki do EasyStar'a tego nie słyszą... Latane do 3,2-3,0 na celę i rok już im leci....
Oberwały te które służyły w kopterze bo tam czasem przez nieuwagę zdarzało się do 2,8 to i po pół roku spuchły i już nie trzymają tak dobrze jak powinny.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Master Yoda
Posty: 148
Rejestracja: czwartek 17 lip 2014, 21:30
Lokalizacja: Gołdap

Re: Carson X4 quadrocopter micro - ładowanie, czas latania,

Post autor: Master Yoda »

Verid pisze:Dobrze że moje napędówki do EasyStar'a tego nie słyszą... Latane do 3,2-3,0 na celę i rok już im leci....
Oberwały te które służyły w kopterze bo tam czasem przez nieuwagę zdarzało się do 2,8 to i po pół roku spuchły i już nie trzymają tak dobrze jak powinny.
Ja w kopterze 2 rok katuje dualsy 4000 mah i latam do napięcia 9.8 przypuchnięty, ale przy tej konfiguracji co mam jeszcze śmiało 12 min lotu w kosiarce staram się nie spuszczać za mocno bo to się mści za bardzo obciążane są.
Hangar: Compass Odin90 FBL, Kyosho C4, KDS 550 Innova v2, Trex 450 pro v2 FBL, Blade SR, 4x Blade 130X, Blade MCPX, Skoczek by Rayford.
Aparatury: Spektrum DX8T Dsmx, Spektrum DX6i Dsmx.
ODPOWIEDZ