Moja trzecia 250'ka

Koptery wyścigowe, Race drones

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

RobUK
Posty: 159
Rejestracja: środa 17 cze 2015, 21:36
Lokalizacja: Pyongyang, CO

Moja trzecia 250'ka

Post autor: RobUK »

Wszyscy a przynajmniej wielu pisze o "Swojej pierwszej ...."
Zaszalałem i napiszę o "Mojej trzeciej". Kilka dni temu bowiem odebrałem ramę o miło brzmiącej nazwie "RoboCat 270"
Nie wiem skąd pomysł, żeby nazywać to Robo Kotem ale mniejsza choć kota nie przypomina to wcale :) .....a może ? :)

Nie będę pokazywał montażu bo szkoda czasu, na

jest zresztą kilka bardzo szczególowych dotycących tej właśnie ramy.
Ograniczę się jedynie do kilku zdjęć z początkowej fazy budowy/składania i do już prawie ukończonej maszyny (celowo unikam nazywania tego modelem bo ni jak się nie ma to urządzenie do definicji "model").
Tak więc po wstępnym obejrzeniu elementów rozpocząłem pierwszą fazę składania/montażu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jutro zamontuję ESC Sky III 12a x4 i można podjąć pierwsze próby :)
Pozostawiam Waszej ocenie całość konstrukcji:
Rama: RoboCat 270
Silniki: GBL 2204 2300KV
ESC SkyIII Quattro 12A x4
Śmigła: FC5030 - producent nieznany
FC: Arducopter 2.6 + GPS
FPV: Fatshark 5G8 + 600TVL
Odbiornik RC: Turnigy 9 pozbawiony złącz celem uzyskania płaskiego modułu do którego przylutowałem kable z wtykami
SYMA X5C, White Sheep 480, Sbach 342, Hyperbipe 800, Spitfire MKIIB, AMBeR III Reborn, DeltaRAY, Tarot TL250A RoboCat 270
Pozdrawiam
RobUK
Awatar użytkownika
DoctorQ
Posty: 55
Rejestracja: czwartek 17 lip 2014, 17:19
Lokalizacja: Lublin

Re: Moja trzecia 250'ka

Post autor: DoctorQ »

ważyłeś ramę? Ile waży?
titit
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 21:47

Re: Moja trzecia 250'ka

Post autor: titit »

Jak cenowo wyszedl Cie ten "kot"? Bedzie sie to nadawalo do wyscigow i czasem do zabrania na poklad GoPro?

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka
RobUK
Posty: 159
Rejestracja: środa 17 cze 2015, 21:36
Lokalizacja: Pyongyang, CO

Re: Moja trzecia 250'ka

Post autor: RobUK »

Cenowo wyszedł ... tanio, większość elementów kupiłem u chinoli więc nie zabiło ale konkretną wycenę zrobię chyba dopiero jak dostanę nowy ESC bo zamówiony dotarł uszkodzony (jeden kanał zdechnięty :))
Do ścigania z pewnością, natomiast do dźwigania GoPro .... no tutaj może być nieco gorzej bo obudowa dość skutecznie blokuje ale jeśli zdejmę owiewkę z przodu to raczej spokojnie da rade.
Co do wagi .... sama rama z osłonami około 170g na mojej kuchennej :)
Przewidywana waga do lotu to 410/430g zależnie od wyposażenia i baterii ;).
SYMA X5C, White Sheep 480, Sbach 342, Hyperbipe 800, Spitfire MKIIB, AMBeR III Reborn, DeltaRAY, Tarot TL250A RoboCat 270
Pozdrawiam
RobUK
Awatar użytkownika
meny
Posty: 80
Rejestracja: piątek 10 lut 2012, 14:40
Lokalizacja: Kępno

Re: Moja trzecia 250'ka

Post autor: meny »

Ramka wygląda super, ale... kumpel taką latał jakiś tydzień, fakt uczy się ale na pierwszy ogień poszła obudowa, potem niestety ramiona wyłamały mocowanie w głównej płycie, powiercił nowe otwory i jakoś latał, niestety na końcu poszło ramie i z braku części zamiennych ramka poszła na złom. Wszystkie krety zaliczone na łące nie na żadnym betonie, tak że wygląda pięknie ale z wytrzymałością to kiszka.
RobUK
Posty: 159
Rejestracja: środa 17 cze 2015, 21:36
Lokalizacja: Pyongyang, CO

Re: Moja trzecia 250'ka

Post autor: RobUK »

Się zobaczy :)
Mam nadzieję, że moje latanie to nie będzie polowanie na krety jak w przypadku o którym wspominasz ;);)
Do tej pory latałem 480'ka i Tarotem TL250A, obydwa wciąż 100% sprawne :)
Ostatnio zmieniony wtorek 15 gru 2015, 23:34 przez RobUK, łącznie zmieniany 1 raz.
SYMA X5C, White Sheep 480, Sbach 342, Hyperbipe 800, Spitfire MKIIB, AMBeR III Reborn, DeltaRAY, Tarot TL250A RoboCat 270
Pozdrawiam
RobUK
jaciomp
Posty: 166
Rejestracja: piątek 04 maja 2012, 11:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moja trzecia 250'ka

Post autor: jaciomp »

Jeśli chcesz osiągnąć wagę około 430g przy masie samej ramy 170g to musi być naprawdę oszczędne wyposażenie ;) Ale wygląda kozacko.
RobUK
Posty: 159
Rejestracja: środa 17 cze 2015, 21:36
Lokalizacja: Pyongyang, CO

Re: Moja trzecia 250'ka

Post autor: RobUK »

Mam taką nadzieję, szczególnie, że nie zamierzam na tym niczego wozić oprócz podstawowego FPV czyli kamera, transmiter i ESC ponieważ jest opcja pozbawienia go częściowo podstawy to parę gram jeszcze odpadnie ;)
Z pewnością napiszę jak wyszło jak tylko dostanę nowy ESC ponieważ odesłałem uszkodzony i pewnie kilka dni poczekam teraz na wymianę :)
Chyba, że wyrwę z Tarot'a .... ale szczerze mówiąc jakoś nie mam ochoty bo jak znowu coś zdechnie to nie będę miał czym latać a na samoloty raczej pogoda nie za bardzo ;)

Update:

W poniedziałek będzie ESC ;);)
..... ale będzie jazda .... :)

Nooo i jest, nowy ESC przyjechał w związku z czym dzisiejszy wieczór (przynajmniej tak planowałem miał wystarczyć na zamontowanie i sprawdzenie).
Ale zabrakło czasu :)
Tak więc jutro ciąg dalszy .....
SYMA X5C, White Sheep 480, Sbach 342, Hyperbipe 800, Spitfire MKIIB, AMBeR III Reborn, DeltaRAY, Tarot TL250A RoboCat 270
Pozdrawiam
RobUK
RobUK
Posty: 159
Rejestracja: środa 17 cze 2015, 21:36
Lokalizacja: Pyongyang, CO

Re: Moja trzecia 250'ka

Post autor: RobUK »

Noworoczne życzenia dla wszystkich.
Dzisiaj jako, że pierwszy dzień nowego roku, trzeba było rozpocząć go jakoś interesująco więc .... wziąłem mojego RoboCat'a i poszedłem rozdziewiczać :)
Okazało się, że śmigiełka CF 5030 są jakoś za cienkie żeby porządnie kopnąć go w górę ;)
Latać lata fajnie, stabilnie i względnie szybko ale wznoszenie ..... pozostawia wiele do życzenia.
Trzeba zakupić 6" ;)

Więc zakupiłem ;)
Filmik ..... później :)
jaciomp pisze:Jeśli chcesz osiągnąć wagę około 430g przy masie samej ramy 170g to musi być naprawdę oszczędne wyposażenie ;) Ale wygląda kozacko.
Próbuję wszystkiego, jednak waga nawet 430g jaką osiągnąłem (bez baterii :):):) ) jakoś wygląda nieco za wiele dla smigiełek CF 5030.
Chyba, że to kwestia ustawień samego APM'a, coś mi brakuje ciągu jakby silniki nie chodziły na najszybszych obrotach tylko na max 75/80%.
Dzisiaj próbowałem i latać lata ale do wyścigowego ..... daleko mu oj bardzo.
no i zastanawiałem się także nad bateriami, chyba zapakuję 4S i zobaczymy co się będzie działo.
SYMA X5C, White Sheep 480, Sbach 342, Hyperbipe 800, Spitfire MKIIB, AMBeR III Reborn, DeltaRAY, Tarot TL250A RoboCat 270
Pozdrawiam
RobUK
RobUK
Posty: 159
Rejestracja: środa 17 cze 2015, 21:36
Lokalizacja: Pyongyang, CO

Re: Moja trzecia 250'ka

Post autor: RobUK »

Nie rozumiem o co chodzi .... włączyłem tryb "Stabilize" ... wszystko fajnie, pięknie leci, spokojnie, po zmianie na tryb "Drift" - dla mniej wtajemniczonych w APM lata jak samolot ... powiedzmy, lewy drążek tylko góra dół, prawy natomiast jak drążek dp góry i w lewo kopter leci łagonie skręcając w lewo i analogicznie w prawo czyli zmiksowane roll i pitch i yaw. Zamiast jednak "słuchać" drążków kopter sobie poprostu leci jak mu się podoba ... mi trochę mniej. Już kiedyś mi się zdarzyło coś podobnego jak poskładałem 480'ke ... efektem tego dziwnego zachowania na szczęście tylko połamane śmigło ale sami zobaczcie :)
.....
SYMA X5C, White Sheep 480, Sbach 342, Hyperbipe 800, Spitfire MKIIB, AMBeR III Reborn, DeltaRAY, Tarot TL250A RoboCat 270
Pozdrawiam
RobUK
Michał Hewelt
Posty: 50
Rejestracja: piątek 22 sty 2016, 13:05
Lokalizacja: Kartuzy

Re: Moja trzecia 250'ka

Post autor: Michał Hewelt »

Witam.
Również planuję zakup takowej ramy, lecz napotkałem się na dwa typy ramy - wykonaną z włókna węglowego oraz z włókna szklanego.
Czym lepiej by się latało ? ;) A może Chińczyki mają błąd na stronie i to rama carbonowa? Włókno węglowe jest mocniejsze niż szklane, ale czy jest jakaś różnica w lataniu ?
"Zawsze znajdą się głupie pytania, które warto zadać"
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Moja trzecia 250'ka

Post autor: Adrián »

??
Weź z węgla. Przecież te ramy są takie same, to jak może latać inaczej? :shock:
To jest latająca "cegła, to nie samolot czy skrzydło.
Może być tylko różnica w wadze.

Btw, apm to słaby pomysł, żeby pchać go do takiego koptera..
Za mały kopter, za dużo wibracji i już leciwy," wolny FC

Tutaj aż się prosi o 32bit, lub nową f3.
RobUK
Posty: 159
Rejestracja: środa 17 cze 2015, 21:36
Lokalizacja: Pyongyang, CO

Re: Moja trzecia 250'ka

Post autor: RobUK »

Heheh, pozostanę jednak przy APM'ie ;)
Dlaczego .... bo taki miałem i się kurzył (jakiś czas temu kupiłem kilka, w międzyczasie zbudowałem White sheep 480, Tarota TL250, samochód i jeszcze mi zostały. W międzyczasie cena spadłą tak bardzo, że sprzedać się nie opłaca więc trzeba było do czegoś wykorzystać) a po drugie to nie ciśnie mnie bo ja nie zawodowiec. Do latania szybko mam innego Quadka na Tarot TL250A, bardzo lekki i ten właśnie zaopatrzyłem w NAZE 32 v5. Czysty kontroler, tylko GYRO i ACC bo więcej nie potrzebuję.
Następny jak już dostatecznie opanuję sztukę latania będzie "WYPAS".

A jeśli chodzi o ramę to powiem tak .... wygląda ... zajefajnie. Jednak wagowo ... daleko jej do lekkiej. Ze śmigiełkami Ghost 5030 i baterią 1800mAh ledwie odrywał się od ziemi, po zmienie śmigieł na trójłopatowe 5030 poprawił się ciąg (to nie ściema, mimo, że wszyscy twierdzą że lepiej na dwułopatowych) i zaczął całkiem fajnie się zachowywać ;).

Oczywiście jeśli się człowiek uprze to można sporo go odchudzić ale z pewnością nie będzie już tak zajefajnie wyglądał :)
Bardzo dobrze wykonane elementy ramy, wszystko pasuje doskonale, ramiona są dość grube w porównaniu do pozostałych elementów a co za tym idzie bardzo mocne. Po złożeniu całości nic się nie buja, rusza czy chybocze. Możliwe także po minimalnych przeróbkach składane ramiona :) W tym wypadku tą przeróbką może być poprostu wymiana śrub na dłuższe aby przechodziłu na wylot i użycie nakrętek lub tzw motylków. Po złożeniu całość jast zdecydowanie mniejsza. Ale to tylko i wyłącznie jeśli chciałoby się zmniejszyć objętość do transportu. Równie dobrze można odkręcać istniejące śruby i skręcać ponownie po dotarciu na miejsce :)
Otwierana/odchylana górna część również stanowi bardzo fajne rozwiązanie i zdecydowanie ułatwia dostęp do kontrolera lotu. Kapitalnie można upchnąć całą gamę dodatków i kable tak, że praktycznie niczego nie widać i to chyba należało by uznać za główny atut tej ramy ;)

Moja docelowo dostanie 6" CF'y i inną/ wydajniejszą baterię :) bo Turnigy 1800mAh 40-50C po około 6/7 minutach nieco szybszego latania chce służyć za ogrzewanie.
Jak już wspomniałem planuję kolejny, który z pewnością będzie zdecydowanie inaczej/lepiej zbudowany. Na pewno dostanie inne silniki, jakieś sprawdzone "markowe" które nie zaczną wydawać dziwnych dźwięków po kilku godzinach latania. Może nie ma powodu do zamartwiania ale jeden z silników w obecnej konfiguracji zdecydowanie odbiega od pozostałych jak gdyby ciaśniej się oś obraca, drugi z kolei wygląda jakby mu łożyska zaczęły chrupać. Ale nie spodziewałem się doskonałości po Tanich chińskich motorkach. Dlatego w planie nowy komplet silników ... choć nie zdecydowałem jeszcze jakie silniki kupię. Do lata wszak sporo czasu a latanie TL'ką czy RoboCat'em jest OK ;)
SYMA X5C, White Sheep 480, Sbach 342, Hyperbipe 800, Spitfire MKIIB, AMBeR III Reborn, DeltaRAY, Tarot TL250A RoboCat 270
Pozdrawiam
RobUK
Awatar użytkownika
zefir
Posty: 46
Rejestracja: poniedziałek 19 paź 2015, 19:13
Lokalizacja: Poznań

Re: Moja trzecia 250'ka

Post autor: zefir »

RobUK pisze: sama rama z osłonami około 170g na mojej kuchennej :)
no to nie wiem jak tam Twoja waga kuchenna ale na mojej RoboCat 250 --->

Obrazek

Co prawda z folijkami ale chyba tyle nie ważą :)
Nauka In Progress... :)
ZMR 250 - CC3D, EMAX 1806
Turnigy 9XR + FrSky
RobUK
Posty: 159
Rejestracja: środa 17 cze 2015, 21:36
Lokalizacja: Pyongyang, CO

Re: Moja trzecia 250'ka

Post autor: RobUK »

Ciekawostka przyrodnicza :)
Może producent użył innego CF, to jedyne wyjaśnienie różnicy w wadze :)
Najprawdopodobniej jak pisał Adrian, twoja zrobiona jest nie z CF tylko WS (włókno szklane) stąd waga :) moja jest z CF.
SYMA X5C, White Sheep 480, Sbach 342, Hyperbipe 800, Spitfire MKIIB, AMBeR III Reborn, DeltaRAY, Tarot TL250A RoboCat 270
Pozdrawiam
RobUK
ODPOWIEDZ