Zdejmowanie statora

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Zdejmowanie statora

Post autor: Majk99 »

Cześć
Mam taki problem: po ostatnim krecie z silnika (DYS be1806) urwał się jeden kabel i chciałem zdjąć stator aby go przylutować. Poszukałem na YT ale niestety żadne sposoby nie działają :-(
Jeśli macie jakieś pomysły proszę napiszcie
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Zdejmowanie statora

Post autor: Verid »

Wybacz ale dałbym sobie uciąć to i owo że zdejmuje się rotor...ze statora. Stator zdjąć? Z czego? Foteczkę zapodaj jakąś co byś chciał zrobić...
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Zdejmowanie statora

Post autor: Majk99 »

Chciałbym zrobić tak jak tu https://www.youtube.com/watch?v=AimKJTIOqkU (od 1:05 do 1:20)
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
Awatar użytkownika
aro89aro
Posty: 220
Rejestracja: środa 22 paź 2014, 01:04
Lokalizacja: Kielce

Re: Zdejmowanie statora

Post autor: aro89aro »

Przewijałem kiedyś jakiegoś starego emaxa od delty i pamiętam że aby zdjąć stator z podstawy musiałem go podgrzać bo był wklejany na żywicę jakąś. Zrobiłem to tak że rozgrzałem palnik na gazie a potem na wyłączonym już ogniu stator leżał sobie przez jakiś czas. Udało się go wypchnąć po tym podgrzaniu.

Może tutaj tez tak jest? Jeśli się zdecydujesz ( nie ponoszę odpowiedzialności za to co robisz) to pamiętaj żeby nie przegrzać i że podgrzewasz sam stator bez rotora. Magnesy neodymowe nie lubią wysokich temperatur. Nie mam pewności bo nie znam tego silnika, ale tak mi przyszło do głowy. Poczekaj na więcej wypowiedzi. Może ktoś rozbierał. Mnie na moim nie zależało. Chciałem zobaczyć jak pracuje silnik nawinięty w gwiazdę, a jak w trójkąt bo przez przypadek wkręciłem śruby mocujące w uzwojenie;/. Pozdrawiam .
Łowca kretów i samotnych drzew.
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Zdejmowanie statora

Post autor: Majk99 »

Rotor zdjęty jest już dłuższy czas, a reszta siedzi w zamrażarce 2 dni i noc. Zaraz zobaczę co z tego wyjdzie.

Edit:
Niestety ani drgnie. Próbowałem podgrzać... też nic :-( Chyba go już nie uratuję :-/
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
Awatar użytkownika
Andrzej_P
Posty: 206
Rejestracja: wtorek 08 maja 2012, 20:40
Lokalizacja: Milanówek

Re: Zdejmowanie statora

Post autor: Andrzej_P »

Opowiem, jak ja to robię, ale pamiętaj - używasz tego sposobu na własna odpowiedzialność.
Najpierw przygotowuję deseczkę, której grubość odpowiada wysokości statora. W niej wycinam otwór o średnicy statora i robię nacięcie wzdłuż włókien, tak aby po wsadzeniu statora w deseczkę można było całość zacisnąć w imadle bez ryzyka jego ( znaczy statora) uszkodzenia. I dalej, demontuję łożyska z podstawki ( inaczej będą do wyrzucenia) , następnie stator z podstawką do piekarnika o temp. ok 130*C a kiedy się rozgrzeje , stator w deseczkę, deseczkę w imadło i delikatnie wybijam podstawkę. Ważne aby właściwie dobrać wybijak tak aby nie uszkodzić gniazda łożyska. Sposób ten zazwyczaj mi się sprawdza ale trafiłem kiedyś na silnik na którym poległem. :-( Był to silnik o dużej średnicy i małej wysokości statora i jeszcze stator zablokowany był klinem.
Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Re: Zdejmowanie statora

Post autor: jelcyn »

Jak ma leżeć niesprawny to warto powalczyć jeszcze, najwyżej uszkodzisz. Wsadź w imadło, złap ściągaczem za stator, grzej stator i ciągnij. Myślę że 100-200°C mu nie zaszkodzi. Jeśli nie dasz rady dorobić ściągacza to kombinuj inercyjnie. Może nie trzeba go zdejmować tylko wyciąć w aluminium otwór i przylutować przewód?
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Zdejmowanie statora

Post autor: Majk99 »

W amelinum są 4 duże otwory w które łatwo zmieści się grot ale nie widać gdzie ten kabel był. I jeszcze pytanie: Ważne jest gdzie ten kabel przylutuję? (obstawiam, że tak)
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Re: Zdejmowanie statora

Post autor: jelcyn »

Możesz odciąć poprzeczkę, nic się nie stanie. Przylutować trzeba tam gdzie był. A zobacz w tym przewodzie co odpadł, ile jest drutów i czy to druty nawojowe. Może być ciężko to zrobić bo odpadły druty nawojowe i trzeba będzie odwijać z kilku cewek aby było za co złapać.
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Zdejmowanie statora

Post autor: Majk99 »

Sory ale w budowie silników nie jestem dobry (dokładne nazewnictwo) więc proszę o pisanie jak najprostszym językiem :-P
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Re: Zdejmowanie statora

Post autor: jelcyn »

Gdzie tym modelem latasz? W miejscach publicznych czy na odludziu?
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Zdejmowanie statora

Post autor: Majk99 »

Kret był na prywatnym (moim) ogrodzie, a tak to nad boiskiem na które chodzi mało ludzi bo to trochę daleko od centrum.
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Re: Zdejmowanie statora

Post autor: jelcyn »

Słabo to widzę. Odizoluj (odcinek 20mm) na końcu przewód który odpadł i daj ostre zdjęcia.
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: Zdejmowanie statora

Post autor: cebulator »

aro89aro pisze:to pamiętaj żeby nie przegrzać i że podgrzewasz sam stator bez rotora. Magnesy neodymowe nie lubią wysokich temperatur.
Spróbuj zdjąć stojan z uzwojeniami bez ściągania rotora, da się?

Z tymi małymi silnikami to jest problem bo nie ma za co bardzo złapać. Najlepiej wytoczyć sobie rozciętą tuleję z fi 18 w środku i dopiero przez to ściskać. Potem próbować wykręcić stator.
Jeżeli kable odpadły w miejscu połączenia z uzwojeniem to na 80% da się je tam przylutować przez otwory. Wymaga cierpliwości.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Awatar użytkownika
aro89aro
Posty: 220
Rejestracja: środa 22 paź 2014, 01:04
Lokalizacja: Kielce

Re: Zdejmowanie statora

Post autor: aro89aro »

cebulator pisze:Spróbuj zdjąć stojan z uzwojeniami bez ściągania rotora, da się?

Spróbuj czytać ze zrozumieniem, da się ? ;] Pisałem żeby podgrzewał sam stator bo kolega jest początkujący. Jak sądzisz jaka jest szansa że nowy wie o tym że przegrzanie magnesu neodymowego skutkuje jego uszkodzeniem? Mógł równie dobrze próbować podgrzewać cały silnik a potem zdjąć rotor i wtedy magnesy do wymiany.
Oczywsicie lubisz łapać ludzi za słówka. Jesteś z tego znany na 2 forach ;]
Łowca kretów i samotnych drzew.
ODPOWIEDZ