Antena kierunkowa 35mhz

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Kwasiu
Posty: 1548
Rejestracja: niedziela 12 gru 2010, 15:18
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Antena kierunkowa 35mhz

Post autor: Kwasiu »

Witam,
jako iż na dalekie loty i różne eksperymenty latam tuż za domom bo ma kilkanaście ładnych km nad lasami i polami więc zamiast pchać się w dopałki na 35mhz pomyślałem o jakimś yagim, wszystko byłoby zamontowane w bazie więc z wielkością nie ma problemu, a właściwie jakich ok była by rozmiarów taka antenka bo domyślam sie, ze dość spora :/

Chciałem zrobić coś na zasadzie przełącznika , że jak dolatuje już do bazy to sobie pstrykam na dookólną a jak lecę dalej to włączam yagi na trackerze. Tylko teraz czy da się to jakoś sensownie wykonać nie tracąc całego zysku po drodze?? Myślę, ze taka antenka była by bezpieczniejsza, bo ciężej było by zestrzelić komuś model celując tylko w swój ;)

Pozdrawiam Daniel.
Awatar użytkownika
Kwasiu
Posty: 1548
Rejestracja: niedziela 12 gru 2010, 15:18
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post autor: Kwasiu »

jako iż małę zainteresowanie tematem postanowiłem zacząć eksperymentować od prostej antenki 1/4GP, i mam pytanie, czy elementy takie jak promiennik mogą być łączone?? Długosć promiennika wychodzi 205,71cm i nie mam tak długich rurek aluminiowych, czy mogę łączyć np dwie rurki??
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Post autor: labo »

Mogą być łączone.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Kwasiu pisze:jako iż małę zainteresowanie tematem postanowiłem zacząć eksperymentować od prostej antenki 1/4GP, i mam pytanie, czy elementy takie jak promiennik mogą być łączone?? Długosć promiennika wychodzi 205,71cm i nie mam tak długich rurek aluminiowych, czy mogę łączyć np dwie rurki??
Mam podobny pomysł, zakupiłem swego czasu takie teleskopówki i do nich dorabiam "podstawę GP" z khmm rurek ;-) zapewne ALU wkręcanych w jakiś dinks centralny , ustalający. I potem, na przedłużeniu tych metrowych, khmm rurek ;-) będą rzeczone teleskopówki. Z amperomierzem w dłoni ustali się SWR i inne duperele, z grubsza będzie działać.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Antena kierunkowa 35mhz

Post autor: Ben »

Kwasiu pisze: polami więc zamiast pchać się w dopałki na 35mhz pomyślałem o jakimś yagim, wszystko byłoby zamontowane w bazie więc z wielkością nie ma problemu, a właściwie jakich ok była by rozmiarów taka antenka bo domyślam sie, ze dość spora :/
Witam.

Podobne myśli mi też chodzą po głowie, jednak nie yagi (kłopot z obrotem i montażem) ale klasyczne inverted V ustawiona obok bazy na maszcie (z zachowaniem wszystkich parametrów usytuowania i ustawień) , zasilona z nadajnika mało stratnym kablem. Być może w tym sezonie sprawdzę tą koncepcję. Zasięg toru RC powinien wzrosnąć minimum dwukrotnie - najprawdopodobniej więcej, oraz podstawowa zaleta, charakterystyka promieniowania dookolna że o kosztach nie wspomnę ;-)
pozdrawiam
Ben
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

tak swoja droga to czestotliwosc CB (27MHz) jest dosyc blisko wiec pewnie po zestrojeniu antenki by podeszly ;-)
Awatar użytkownika
Kwasiu
Posty: 1548
Rejestracja: niedziela 12 gru 2010, 15:18
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post autor: Kwasiu »

Ja niestety ostatnio nie mam czasu, udało mi się tylko odpalić zewnętrzny moduł który powędruje na maszt. Teraz będę miał trochę przerwy to może się pobawię ;)

Chciałem zrobić troszkę dłuższą i stroić według pobieranego prądu przez moduł ale czy przy takiej małej mocy da radę w ten sposób stroić czy lepiej kierować się RSSI z OSD??
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1585
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

anteny kierunkowe cb to dość przezabawnie wyglądają (dzięki np swoim gabarytom)
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Widziałem kiedyś u gościa w Ustroniu na domku 3 elementową Yagi na CB. Do tego obracaną. Niezłe monstrum, prawie takie jak ten domek na którym była.
Ale u mnie w Bytomiu to gość miał pełne S9+ na 4W mocy. A jak przydzwonił na SSB to wskaźnik prawie tłukł o ogranicznik ;-)
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Kwasiu
Posty: 1548
Rejestracja: niedziela 12 gru 2010, 15:18
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post autor: Kwasiu »

http://sp7dpt.qrz.pl/quad.htm a coś takiego?? Wydaje sie być w miarę proste w budowie.
Muszę sobie skołować miernik odbitej :roll:
ODPOWIEDZ