Pierwszy projekt na sporego Quada.

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1713
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:54
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Pierwszy projekt na sporego Quada.

Post autor: fragles »

Dodam swoje 0,03 zł - jeszcze bym zrozumiał, gdyby pytanie dotyczyło jakiejś wyjątkowo wyrafinowanej, skomplikowanej i/lub nietypowej konstrukcji. Jednak nie - jest to zestaw, jakich latają setki jeśli nie tysiące i średnio rozgarnięty gimnazjalista jest go w stanie zmontować korzystając tylko z YT i G.
Awatar użytkownika
jacekV
Posty: 2246
Rejestracja: czwartek 30 maja 2013, 18:06
Lokalizacja: Jasienica

Re: Pierwszy projekt na sporego Quada.

Post autor: jacekV »

Dodam do powyższej wypowiedzi ;

Jest prosta korelacja pomiędzy samodzielną nauką i przyszłym lataniem, techniką, radzeniem sobie w sytuacjach awaryjnych. Jak również walnieciem tego czegoś w kąt "bo mi się znudziło a poza tym się nie da..."

Tego się nie da "zapytać"
pozdrawiam, Jacek
__________________
Sprzęt był sprawny. Użytkownik nie.
W Hangarze; Hujsban FPV, KRAB 250, Qamikaze X4, OctoCongoCopter X8, Kadłubek, Raptor,
piotrekmazury

Re: Pierwszy projekt na sporego Quada.

Post autor: piotrekmazury »

Moim zdaniem gdzie indziej leży problem.
Jestem tu nowy i może ktoś zechce przeczytać jak się czuję na tym forum jako początkujący (latam od kilku lat maszynami polskiej produkcji, nie buduję, ale potrafię odbudować)

Słuchajcie, jak się wchodzi do działu Dla Początkujących od razu intuicyjnie klika się w Słownik FPV, okej fajnie, ale to, co tam jest, to CHAOS. Nie da się tego czytać, ciekawostki pomieszane z podstawowymi pojęciami. Ja się tam nie odnalazłem i o wprowadzającej teorii czytałem niestety na innych forach, gdzieś gdzie było jakieś wprowadzenie, napisane przez kogoś kto pamięta jak to jest zaczynać. Prowadzę swoje biznesy, m.in. pracuję też w Gospodarstwie rybackim, ostatnio zajmuję się także koordynowaniem projektu fabryki suplementów diety, potrafię się dostosowywać i uczyć bardzo szybko, niedawno zarejestrowałem się na forum rc-fpv.pl i wiecie co? Poczułem się jakbym miał do zaprojektowania i zbudowania pałac kultury. Powiecie: nie każdy ma smykałkę. Okej, ale to nie są czasy, kiedy trzeba było mieć bardzo dużą wiedzę na ten temat, żeby cokolwiek robić. Teraz jest prościej, bo można to składać jak lutowane klocki lego. Dzieciaki są też w pewnym sensie "inteligentniejsze" i oswojone z technologiami, więc bariera mentalna nie jest już przeszkodą i od razu można zdobywać wiedzę, która jest tutaj zakodowana. Nie jestem za zakładaniem tematów, jeden po drugim, ale tak robią nie tylko leniwce, a również ludzie zagubieni. Wina leży po obu stronach. Moim zdaniem Rurek (chyba się nie pomyliłem) miał rację co do zamknięcia tematu Słownik FPV... Albo niech powstanie temat wprowadzający, obowiązkowy dla laików, a takich będzie tu co raz więcej, bo tak zwane drony są wydajnym marketingiem. Nie warto odstraszać ludzi. Co jest więc przyczyną zakładania takich tematów przez nowych? - lenistwo
- chaos na forum
Nie wiem, czy w świecie RC był już jakiś taki bum na nowych lataczy, może jest jakaś analogia, ale w tym momencie właśnie taki trwa i warto go wykorzystać. Niech dobór naturalny robi swoje, ale moim zdaniem najpierw trzeba belkę z forumowego oka wyjąć i dostosować przedsionek dla gości.
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Pierwszy projekt na sporego Quada.

Post autor: Kowal »

piotrekmazury, to proponuje Tobie zarejestrować się na forum "elektroda" i zadać pytanie o to, co jest już wielokrotnie opisywane na forum :mrgreen:
Jak to zrobisz, to zapraszam ponownie i podziel się wrażeniami :lol:

Nie twierdze, że chcemy tutaj "zrobić" tak snobistyczne forum, ale jest to forum dla modelarzy amatorów a nie weselnych kamerunów. Gdy ktoś zaczyna od "chcę zbudować drona do filmowania", to wniosek jest raczej jeden - zarobkowe filmy/zdjęcia z powietrza, lub inna forma czerpania zysków.
Niestety, ale wiedza kosztuje, a dzięki forum, ta wiedza jest za darmo, ale trzeba "zainwestować" minimum wysiłku, aby ją poznać. Wiąże się to z jej wyszukaniem, a jeśli czegoś nie można znaleźć, bo temat nie był jeszcze poruszany, lub pojawiają sie niejasności, to wtedy spytać.

Zobacz ile jest tematów: Chcę zbudować... czy te części będą dobre (dobrane "od czapy")... czemu nie odpowiadacie natychmiast

Chcesz zbudować tri/quadro/hexa/octocopter, zajrzyj na początek TUTAJ, a znajdziesz dziesiątki sprawdzonych, oblatanych konstrukcji.
Ale nie, łatwiej jest założyć kolejny temat "Chce zbudować..." :evil:

Chcesz się czegoś dowiedzieć na temat zakupionego RTF-a - poczytaj tematy w TYM dziale, a na początek instrukcję od swojego latadła :-P
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Pierwszy projekt na sporego Quada.

Post autor: Adrián »

Kowal pisze:Chcesz zbudować tri/quadro/hexa/octocopter, zajrzyj na początek TUTAJ, a znajdziesz dziesiątki sprawdzonych, oblatanych konstrukcji.
Ale nie, łatwiej jest założyć kolejny temat "Chce zbudować..."

Chcesz się czegoś dowiedzieć na temat zakupionego RTF-a - poczytaj tematy w TYM dziale, a na początek instrukcję od swojego latadła
Proponuję podwiesić to co napisał Kowal, oraz dodać link do starego tematu o biedronkach http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=37&t=10469
oraz hubsan i symy, oraz cx-10.
Jak przyjdzie kolejny nowy i będzie zadawał te same pytania po raz nty, będzie można jednym linkiem odpowiedzieć na jego pytania. Aż do znudzenia, jeśli komuś się będzie chciało.
Po takiej lekturze, nowy, już powinien mieć jakiś zarys, od czego musi zacząć, lub w jakim najlepiej iść kierunku.
Jak oblata, to już "powinien", przynajmniej tak mi się zawsze wydawało, wiedzieć czym i jak chce latać i złożyć. Ma gotowce w dziale fpv.
Jeśli tego nie ogarnie, to znaczy, że jest zbyt leniwy, lub hmm może jednak warto wybrać inne hobby?
Nie jestem zdania, jak jest Bum na koptery, latanie, to trzeba pomagać by było więcej. Patrząc na podejście nowych. Może lepiej jak z 10 osób zostanie faktycznie 1, która ma zdrowy rozsądek i odpowiednie podejście. Myślę, że to będzie lepsze dla wszystkich. Jeśli się mylę, to mnie poprawcie.

Takie czasy, że jest bardzo łatwy dostęp do gotowców, nic złego nie widzę w typowych, niewielkich biedronkach. Dobre do nauki, krzywdy nie zrobią. Nauczą jak działa, jak naprawić itd.
Ale większe, mocniejsze, cięższe, w rękach nieodpowiedniego początkującego, nawet nie trzeba mówić jakie niesie za sobą zagrożenie.
Większość, nawet nie raczy przeczytać kilku stronicowej instrukcji.. Więc o czym my mówimy..

Nie chcę mieć na sumieniu, że "pomogłem" w zakupie osobie, która w moim odczuciu nie powinna latać takim sprzętem.

Editt:
Ewentualnie, można zrobić typowy zestaw dla początkującego, który już oblatał "biedronkę".

Dzięki temu, wszystko będzie w jednym miejscu. Tyle początkującemu powinno wystarczyć. Resztę już znajdzie, są działy tematyczne.
Ostatnio zmieniony wtorek 17 mar 2015, 20:12 przez Adrián, łącznie zmieniany 1 raz.
piotrekmazury

Re: Pierwszy projekt na sporego Quada.

Post autor: piotrekmazury »

Kowal Chyba mnie z kimś pomyliłeś, nie jestem z ludzi, którzy zakładają śmieciowe tematy, np takie jak ten, a forum elektroda tylko czytam, więc jestem bezpieczny ;) Znam forum, na którym podczas rejestracji jest wymagane zdanie testu! Ale oni mogą tego wymagać, bo część dla początkujących jest naprawdę częścią rozbudowaną, "wikipedyczną" i wręcz propagującą dany temat. Tak jak pisałem latam od dawna, moja pierwsza platforma ważyła 4kg, teraz mam też X8, która uzbrojona waży 10kg, nie jestem kamerunem, nie latałem didżejem, zacząłem od dwumiesięcznej zimowej przygody z AeroSim RC (chyba nie pomyliłem nazwy?), tego "wymagał" ode mnie konstruktor mojej maszyny. Kopterów potrzebuję do pracy w Gospodarstwie. Teraz chcę zbudować coś małego sam i żebym kurka wodna nie wiedział, to nie natknąłem się ani razu na forum, na post o programowaniu regulatorów, oprócz jednego, gdzie ktoś o to pytał hehe :) Być może ja w ogóle nie pojmuję zasad forumowego życia (nie ironizuję ani nic z tych rzeczy).

Saphir, to nie znaczy, że koledzy nie mają racji, bo takich tematów jest dużo i jak widzisz, słabo się one sprawdzają :) Budując swój sprzęt twórz fotorelację i pokaż nowym zagubionym jak zacząć :)
Ostatnio zmieniony wtorek 17 mar 2015, 20:16 przez piotrekmazury, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1713
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:54
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Pierwszy projekt na sporego Quada.

Post autor: fragles »

Kowal pisze:... czemu nie odpowiadacie natychmiast
Właśnie taka postawa roszczeniowa i bezczelne pyskowanie najbardziej mnie wkurza.
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Pierwszy projekt na sporego Quada.

Post autor: Kowal »

Adrián pisze:Ewentualnie, można zrobić typowy zestaw dla początkującego, który już oblatał "biedronkę".
"Nieśmiertelny zestaw" na początek post z dnia: 17 sie 2014, więc ceny mogą być nie aktualne... :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
Szmalu
Posty: 27
Rejestracja: piątek 17 paź 2014, 12:57
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pierwszy projekt na sporego Quada.

Post autor: Szmalu »

Przecież można nie odpowiadać na taki wątek :) - wtedy temat zamknie się sam. Poza tym znajduje się on w dziale "dla początkujących", więc rozumie się samo przez się, że autor nie wie o czym pisze. A wy jeśli już odpisujecie, to może jednak merytorycznie - podać 1-2 linki do podobnych tematów + do kalkulatora (http://ecalc.ch/xcoptercalc.php?ecalc&lang=pl), ewentualnie powiedzieć żeby kupił nazę :)

A tak nabijacie posty :mrgreen:, obojętnie co tam piszecie dostępie do działu handlowego 8-) - a ich ilość niekoniecznie świadczy o merytorycznej wiedzy (nie mówię tu o kimś konkretnie, bo nie zapamiętuję takich kwiatków, ale czytam to forum już jakiś rok i czasem jestem przerażony widząc co jakiś gość "500 postów+" wypisuje).

Co do elektrody to wydaje mi się, że od czasu wprowadzenia systemu punktowego sporo się pozmieniało i ludzie odpisują nawet na mega banalne tematy :)

Mniej spiny życzę :)
piotrekmazury

Re: Pierwszy projekt na sporego Quada.

Post autor: piotrekmazury »

"Z uwagi na powtarzające się pytania jakie czytam na forum (http://rc-fpv.pl/) odnośnie budowy modeli quadów lub hex itp. oraz jako kontynuacja tekstów o podstawach budowy platform latających dzisiaj postaram się w miarę dokładnie opisać z czego tak naprawdę składa się multicopter – popularny dron."

Cytat pochodzi stąd:
http://mojerc.pl/na-start/czego-sklada- ... icopter-2/
pawel55
Posty: 149
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2015, 16:34

Re: Pierwszy projekt na sporego Quada.

Post autor: pawel55 »

JA powiem tylko tyle, posty nie miały na celu nikogo obrazic, ani bronic kogoś kto zkłada takie tematy (sam taki założyłem tyle ze mnie bardziej życzliwie potraktowaliście i ktoś jednak odpowiedział)

Bardziej chodziło mi o moje odczucia związane z forum i z tą niechęcią do nowych ( zamiast zachęcać, pomagać i jakoś pomóc przejśc ten najgorszy okres pierwszej budowy)


LENIEM NIE JESTEM!!!!!!!!!! CODZIENNIE CZYTAM, SZUKAM I NAPRAWDE SIE TYM INTERESUJE
Tyle ze nie zawsze idzie to w parze z możliwościami młodego i jednak trzeba zapytać.

Z resztą i tak nic tu po mnie bo i tak już popatrzycie przez palce bo się odezwałem.

aha i nie chodziło mi o ten konkretny temat, tylko o podejście do "świeżaków"
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Pierwszy projekt na sporego Quada.

Post autor: Adrián »

piotrekmazury , wszystko fajnie, tylko jeszcze nowi muszą to przeczytać. Istotne ze zrozumieniem.

Może jest szansa, wprowadzić obowiązkową lekturę i kilka pytań dla nowo rejestrowanych użytkowników?
Chociaż podstawy już by znali.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Pierwszy projekt na sporego Quada.

Post autor: Verid »

pawel55 pisze:JA powiem tylko tyle, posty nie miały na celu nikogo obrazic, ani bronic kogoś kto zkłada takie tematy (sam taki założyłem tyle ze mnie bardziej życzliwie potraktowaliście i ktoś jednak odpowiedział)
A ja widzę potężną różnicę pomiędzy twoim pierwszym postem (i dalszymi tym bardziej) w wątku "pierwsza budowa" a pierwszym tu. I to z powodu tej różnicy "ktoś jednak odpowiedział".
pawel55 pisze:Bardziej chodziło mi o moje odczucia związane z forum i z tą niechęcią do nowych ( zamiast zachęcać, pomagać i jakoś pomóc przejśc ten najgorszy okres pierwszej budowy)
Bo większość zapytań nowicjuszy jest takich jak to tutaj (i gorszych) a cierpliwość się kończy nawet najbardziej pomocnym tego forum.
pawel55 pisze:Z resztą i tak nic tu po mnie bo i tak już popatrzycie przez palce bo się odezwałem.
Byłbym niepomiernie wdzięczny gdybyś nie nie uciekał się do tanich zabaw w Nostradamusa z tekścikami "bo wy na pewno teraz..." Takie dziecinne próby manipulacji nastrojem są, delikatnie ujmując, żałosne.
Ten wredny...
michgre
Posty: 227
Rejestracja: wtorek 25 lis 2014, 13:26
Lokalizacja: Niedźwiedź

Re: Pierwszy projekt na sporego Quada.

Post autor: michgre »

Im więcej czytam tym bardziej przypomina mi się przysłowie "Zapomiał wół jak cięlęciem był".

Dla mnie to jest w miarę naturalne, że nawet jak ktoś zje gar zupy i wybierze zestaw to chce potwierdzić sensowność przed wydaniem pieniędzy. Do tego na rynku poajwiają się coraz to nowe podzespoły, zmieniają się też modelarskie mody, ceny zmieniają się jeszcze bardziej dynamicznie, więc opisane pół roku temu konstrukcje mogą stać sie suboptymalne.

Kolejna sprawa - forum nie jest zorganizowane w sposób najbardziej przejżysty z możliwych. I do tego - piszemy w temacie DLA POCZĄTKUJĄCYCH - więc złości i fochy przypominają trochę złość jednego faceta na Chopoku, że na niebieskiej nartostradzie tyle szkółek z dzieciakami...

I kończąc - jestem zarejestrowany na wielu forach związanych z licznymi zainteresowaniami - hobbistycznymi i zawodowymi. Polskie fora są najmniej przyjazne ze wszystkich trzech języków które śledzę a to jest najbardziej ksenofobiczne i nieprzyjazne z Polskich. Może poza Elektrodą w nieco bardziej zamerzchłych czasach ;) Właśnie dla tego, że niektórzy wolą poświęcić czas na wyzłośliwianie się niż na próbę odpowiedzi merytorycznej. W dziale "Dla Początkujących"

A teraz merytorycznie.

Jako FC polecam Pixhawk.
Wielkość ramy dobierz do wielkości śmigieł. Dla śmigieł 10 cali wystarczy rama 450. Dobierz tanią z dostępnymi częściami zamiennymi. Ja latam na SK450.
Napęd i zasilanie dobierz używając ecalc.ch - licencja kosztuje mniej niż piwo w knajpie - unikniesz głupich błędów
Zakupy mogą się bardziej kalkulować w hobbykingu.
W zestawie nie masz ładowarki do pakietów. Tania i sensowna to Accucell 6 (będziesz do niej potrzebował zasilacz - z laptopa lub lepiej zmodyfikowany z xboxa)
jumpertomek
Posty: 632
Rejestracja: czwartek 15 sty 2015, 19:17
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Pierwszy projekt na sporego Quada.

Post autor: jumpertomek »

ODPOWIEDZ