Urwane złącze antenowe FOX 1,2GHz 800mw

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Rogalik88
Posty: 42
Rejestracja: czwartek 18 sie 2011, 15:09
Lokalizacja: Radom

Urwane złącze antenowe FOX 1,2GHz 800mw

Post autor: Rogalik88 »

Witam, mam problem ze znanym nadajnikiem FOX 800mw 1,2. Przy lądowaniu quadem zahaczyłem podwoziem o jakieś krzaki i wywróciłem go do góry podwoziem. Upadł tak pechowo że antena nadajnika video zadziałała jak dźwignia która wyłamała złącze antenowe. Odpadła z nim wierzchnia warstwa przewodząca płyty głównej. Próbowałem na miejscu podlutować go żeby nie stracić dnia ale chyba jeszcze bardziej zepsułem całość. W domu usunąłem nieco cyny ze złącza i z płytki żeby zobaczyć lepiej co polutować. Uprzedzę, że jestem jeszcze początkujący w tych sprawach. Problem w tym, że cyna nie trzyma się płyty, całość pokryta była czymś co po podgrzaniu zrobiło się czarne. Czy nadajnik da się jeszcze uratować czy już mogę go wyrzucić?


Czy gniazdo musi być trzymane przez każdy z tych trzech punktów? Jak podłączyć środkowe złącze jeśli z płytki drukowanej odpadł element przewodzący?
Ostatnio zmieniony czwartek 18 wrz 2014, 23:19 przez Rogalik88, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dexx
Posty: 559
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 14:28
Lokalizacja: Opole

Post autor: Dexx »

Jeśli zdążyłeś odłączyć zasilanie zanim upaliła się końcówka mocy, to nadajnik jest do uratowania, alellepiej żeby naprawił to ktoś z doświadczeniem.

Ps. Nie wiem czy to tylko u mnie na telefonie, ale nie widzę fotki.
W użyciu:
DRC Fury, Legwan, SkyWalker 1900; http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=26&t=21985
Odpoczywają:
Hype FW-190 (1,2m), F4U -5NL (550mm), TREX 450,FT Versa Wing, Tricopter 2.5; Beta 1400;
Rogalik88
Posty: 42
Rejestracja: czwartek 18 sie 2011, 15:09
Lokalizacja: Radom

Post autor: Rogalik88 »

Obrazek
Już powinna działać. Na zdjęciu nadajnik może wyglądać na spalony lub bardzo styrany, w rzeczywistości obrażeń doznał po mojej interwencji lutownicą. Nadajnik mógł pracować przez niecałą minutę zanim dobiegłem i go odłączyłem.
lukasz515
Posty: 88
Rejestracja: sobota 12 lip 2014, 19:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: lukasz515 »

Spróbuj wymyć to izopropanolem aby było można coś zobaczyć. Z drugiej strony płytka jest cała, nie ma przerwanych ścieżek? W jaki sposób ta płytka zrobiła się taka czarna? Kolega chciał coś przylutować do soldermaski i się tak zwęgliła? Ta zielona warstwa która pokrywa płytkę to zabezpieczenie chroniące PCB np przed lutowaniem. Najpierw trzeba je zdrapać uważając na ścieżki i dopiero można coś lutować.
Awatar użytkownika
Baqsthc
Posty: 1076
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 21:12
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Baqsthc »

Jeśli ten nadajnik chodził przez minutę bez nawet końcówki anteny, to pewne jest że końcówka mocy poszła z dymem... raczej szkoda zachodu na próby ratowania...
Awatar użytkownika
Jakub_RC
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2011, 15:17
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Kontakt:

Post autor: Jakub_RC »

Baqsthc pisze:Jeśli ten nadajnik chodził przez minutę bez nawet końcówki anteny, to pewne jest że końcówka mocy poszła z dymem... raczej szkoda zachodu na próby ratowania...
Tak się składa, że miałem podobny przypadek, ale z Lawmate 500mW. Antena odpadła z gniazdem jak byłem Hexą 700 metrów od bazy. Powrót na failsafe, bo straciłem orientację.
Lądowanie, odłączenie zasilania. W domu naprawa i wszystko śmiga.
Ponieważ nadajnik był pod śmigłem, miał tyle chłodzenia, że nie upaliło końcówki przez dobre 3-4 minuty. Też byłem pewny, że to mogiła, a jednak :-)
Pozdrawiam,
Jakub
modelepodwodne.pl plus zabawy FPV.
Awatar użytkownika
Baqsthc
Posty: 1076
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 21:12
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Baqsthc »

To miałeś niezłe szczęście że miałeś taki wydajny wentylatorek :D ale fox to jednak 300mW więcej (teoretycznie) a uszkodzenie po krecie, więc i bez nawiewu..
Awatar użytkownika
Jakub_RC
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2011, 15:17
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Kontakt:

Post autor: Jakub_RC »

Pewnie masz rację :roll:
Pozdrawiam,
Jakub
modelepodwodne.pl plus zabawy FPV.
Rogalik88
Posty: 42
Rejestracja: czwartek 18 sie 2011, 15:09
Lokalizacja: Radom

Post autor: Rogalik88 »

Mimo wszystko chciałbym zaryzykować naprawę, bardziej zepsuć się nie da. Cała płytka jest w porządku, to gniazdo tylko jest w takim stanie. Urwało się ono razem z cyną i kawałkiem płytki, tak jakby tą wierzchnią warstwą do której przylutowane było gniazdo. Oczyściłem trochę miejsce uszkodzenia. Po prawej stronie widać dwa jakby piny, do nich może się uda przylutować gniazdo. Nie mam pojęcia jednak do czego przylutować ten środkowy pin na pierwszym zdjęciu. To wgłębienie w płytce nie ma chyba żadnego elementu przewodzącego.
Obrazek
Awatar użytkownika
Jakub_RC
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2011, 15:17
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Kontakt:

Post autor: Jakub_RC »

To zaznaczone na czarno to faktycznie pewnie masa i dobre miejsce na gniazdo. Możesz je też przylutować do obudowy. Większość Txów tak ma.

Co do gorącej żyły, jesteś pewny że nie ma tam niczego co by chwyciła Cyna?
Pozdrawiam,
Jakub
modelepodwodne.pl plus zabawy FPV.
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

Jak dobrze pamiętam to wyjście jest z drugiej strony PCB. W tym miejscu raczej nic już się nie przylutuje.
ODPOWIEDZ