Budka Lęgowa monitorowana

Tu można uprawiać dyskutanctwo ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Byczek
Posty: 280
Rejestracja: czwartek 14 kwie 2011, 15:07
Lokalizacja: Kraków

Budka Lęgowa monitorowana

Post autor: Byczek »

Zamierzam zbudować taką budkę dla ptaków, z deski sosnowej. Mam do dyspozycji uszkodzonego foxa 1200 Mw (obraz ginie po kilkuset metrach) , tylko nie mam do niego kamery.
Plan jest taki, z deski wycinam ścianki, daszek, podłogę, w ściankach bocznych wycinam po obu stronach okna, mocuje w nich plekse tak aby światło docierało do środka. w suficie montuje kamerkę.
Pytanka
1) czym zasilać? lipole? mam też akumulator samochodowy, mam również możliwość stałego podpięcia do stałego zasilania 230v ale to wiąże się z kilkuset metrowym kablem
2) najtańsza kamerka do foxa, nada się zwykła internetowa? Niestety mam jedną, ale ją używam w samolocie (Beta)
Pozdrawiam
Beta 1400 FPV, spitfire spalina, trener spalina messerschmitt w budowie. Hitec optic 6, Frsky.Z
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Plan jest taki, z deski wycinam ścianki, daszek, podłogę, w ściankach bocznych wycinam po obu stronach okna, mocuje w nich plekse tak aby światło docierało do środka. w suficie montuje kamerkę.
I raczej będziesz miał mikre szanse na zasiedlenie. Ptaki nie po to gniazdują w dziuplach żeby okna mieć. Dla nich to dodatkowa dziura którą może się dostać drapieżnik. Daj diodę IR i oświetlenie gotowe bez niepokojenia ptaków.
czym zasilać? lipole? mam też akumulator samochodowy, mam również możliwość stałego podpięcia do stałego zasilania 230v ale to wiąże się z kilkuset metrowym kablem
No niestety raczej to ostatnie. Jak będziesz się tam zbyt często kręcił (w celu wymiany LiPo to ci żaden rozsądny ptak nie zagniazduje. Chyba że akku dasz też na kablu żeby nie podchodzić za bardzo do budki - to może zadziałać. Tyle że będziesz często biegał i bez dobrego menedżera zasilania się nie obejdzie bo zakatować akku w ten sposób bardzo łatwo. Wystarczy że raz się spóźnisz z wymianą.
2) najtańsza kamerka do foxa, nada się zwykła internetowa? Niestety mam jedną, ale ją używam w samolocie (Beta)
Pozdrawiam
O internetowej zapomnij chyba że masz jakąś magiczną z analogowym wyjściem.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Air
Posty: 543
Rejestracja: piątek 27 lip 2012, 14:08
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Budka Lęgowa monitorowana

Post autor: Air »

Byczek pisze:Zamierzam zbudować taką budkę dla ptaków, z deski sosnowej. Mam do dyspozycji uszkodzonego foxa 1200 Mw (obraz ginie po kilkuset metrach) , tylko nie mam do niego kamery.
Plan jest taki, z deski wycinam ścianki, daszek, podłogę, w ściankach bocznych wycinam po obu stronach okna, mocuje w nich plekse tak aby światło docierało do środka. w suficie montuje kamerkę.
Ptakom nie będzie przeszkadzało światło? Zwykle na wszelkich filmikach z budek lęgowych itp. widać, że one są zaciemnione i oświetlane podczerwienią...
Byczek pisze:Pytanka
1) czym zasilać? lipole? mam też akumulator samochodowy, mam również możliwość stałego podpięcia do stałego zasilania 230v ale to wiąże się z kilkuset metrowym kablem
Kup ze dwa akumulatory żelowe (dwa żeby móc podmieniać). Nie są drogie, ponadto łatwe w obsłudze i brak ryzyka związanego z LiPoly. Naładujesz je też zwykłą 4-przyciskową ładowarką (np. Accucel 6 albo podobna) o ile taką posiadasz.
Byczek pisze:2) najtańsza kamerka do foxa, nada się zwykła internetowa? Niestety mam jedną, ale ją używam w samolocie (Beta)
Pozdrawiam
Internetowe są na USB więc nie - ale najtańsza płytkowa da radę - pomyśl jednak o tym oświetleniu na podczerwień (jeśli te okienka w budce to nie problem to i tak o nim pomyśl - z prostym czujnikiem zmierzchowym będziesz miał wtedy podgląd 24/7). Alternatywnie kup po prostu kamerę tego typu: http://allegro.pl/bezprzewodowa-kamera- ... 22527.html - zasilasz z 5 V więc w przypadku zasilania akumulatorem trzeba by zbić napięcie. Sygnał przesyłany przez WiFi. Lepsze modele mają wbudowaną rejestrację na karcie SD.

Używam podobnej do podglądu parkingu i karmnika dla ptaków, sprawdza się idealnie (a identycznych z kolei używam w pracy do monitoringu pomieszczeń i też nie mam zastrzeżeń - to oświetlenie IR jest bardzo mocne nawet na większą odległość się sprawdza).
Moje DRONY: Y6 copter, ST-330 glider, bezzałogowy helikopterek meteorologiczny "Putas"
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4659
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

Panel fotowoltaiczny i zasilanie buforowe?

Zależy od tego ile chcesz wydać.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
kondiz
Posty: 1731
Rejestracja: poniedziałek 13 cze 2011, 09:14
Lokalizacja: Jelenia Góra / Wrocław

Post autor: kondiz »

Byczek pisze: mam również możliwość stałego podpięcia do stałego zasilania 230v ale to wiąże się z kilkuset metrowym kablem
Nie lepiej puścić przez las 12V cieniutkim, 2 żyłowym kablem, który sobie schowasz pod ściółką? :-)
Konrad
Byczek
Posty: 280
Rejestracja: czwartek 14 kwie 2011, 15:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Byczek »

Nie ma powodów do niepokojów ptaków, ostatnio zamontowałem trzy (bez monitoringu) i we wszystkich moich budkach gniazdują, mazurki, szpaki albo kosy :-) nie rozróżniam ich na razie są podobne do siebie. Pomimo że wyrczały pod nimi kosy spalinowe.
Co do okienek z tego co widzę na filmikach są okienka
https://www.youtube.com/watch?v=qpU3QnhExRE

Co do kosztów, mam bezrobotnego foxa 1200 i nieużywany akumulator samochodowy więc koszta są będą niższe. Hmm oświetlenie do budki? ale chyba na noc trza wyłączać? :mrgreen:
brakuje jakieś najtańszej kamerki i kilkaset metrów kabla.
Natomiast boję się uderzenia pioruna, wiadomo wsjo to metal, nie daj boże przywali piorun i po ptokach.
Beta 1400 FPV, spitfire spalina, trener spalina messerschmitt w budowie. Hitec optic 6, Frsky.Z
Byczek
Posty: 280
Rejestracja: czwartek 14 kwie 2011, 15:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Byczek »

kondiz pisze:
Byczek pisze: mam również możliwość stałego podpięcia do stałego zasilania 230v ale to wiąże się z kilkuset metrowym kablem
Nie lepiej puścić przez las 12V cieniutkim, 2 żyłowym kablem, który sobie schowasz pod ściółką? :-)
i chyba zrobię na te 230V
Beta 1400 FPV, spitfire spalina, trener spalina messerschmitt w budowie. Hitec optic 6, Frsky.Z
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Byczku ale czytamy ze zrozumieniem - oświetlenie IR. Ptaki tego nie widzą więc się nie niepokoją i może świecić zawsze. Wystarczy jedna dioda, podobna do tej w pilocie do telewizora i kamera już będzie widzieć co trzeba.
Co do okienek z tego co widzę na filmikach są okienka
To jest budka z dwoma wlotami. Generalnie powinieneś się zastanowić jaki gatunek chcesz obserwować i pod niego wykonać budkę. Szpaki akurat tolerują takie prześwity - wróble i sikory już niechętnie.
mazurki, szpaki albo kosy
No weź se jaj nie rób. Przecież to co wymieniłeś to diametralnie różne ptaki....
Ten wredny...
Byczek
Posty: 280
Rejestracja: czwartek 14 kwie 2011, 15:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Byczek »

Verid pisze:Byczku ale czytamy ze zrozumieniem - oświetlenie IR. Ptaki tego nie widzą więc się nie niepokoją i może świecić zawsze. Wystarczy jedna dioda, podobna do tej w pilocie do telewizora i kamera już będzie widzieć co trzeba.

Co do okienek z tego co widzę na filmikach są okienka
To jest budka z dwoma wlotami. Generalnie powinieneś się zastanowić jaki gatunek chcesz obserwować i pod niego wykonać budkę. Szpaki akurat tolerują takie prześwity - wróble i sikory już niechętnie.
mazurki, szpaki albo kosy
No weź se jaj nie rób. Przecież to co wymieniłeś to diametralnie różne ptaki....

nie robię, :-) tylko nie rozróżniam kosa od szpaka. Będę miał zdjęcie to zamieszczę, póki co są karmione, bo są młode :-) szpaki albo kosy, czort wie ;-)
Beta 1400 FPV, spitfire spalina, trener spalina messerschmitt w budowie. Hitec optic 6, Frsky.Z
Awatar użytkownika
Air
Posty: 543
Rejestracja: piątek 27 lip 2012, 14:08
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Air »

Byczek pisze:Nie ma powodów do niepokojów ptaków, ostatnio zamontowałem trzy (bez monitoringu) i we wszystkich moich budkach gniazdują, mazurki, szpaki albo kosy :-) nie rozróżniam ich na razie są podobne do siebie. Pomimo że wyrczały pod nimi kosy spalinowe.
Co do okienek z tego co widzę na filmikach są okienka
https://www.youtube.com/watch?v=qpU3QnhExRE

Co do kosztów, mam bezrobotnego foxa 1200 i nieużywany akumulator samochodowy więc koszta są będą niższe. Hmm oświetlenie do budki? ale chyba na noc trza wyłączać? :mrgreen:
brakuje jakieś najtańszej kamerki i kilkaset metrów kabla.
Natomiast boję się uderzenia pioruna, wiadomo wsjo to metal, nie daj boże przywali piorun i po ptokach.
Pisałem o oświetleniu IR - my tego nie widzimy. Ptaki też nie. Ale kamery już jak najbardziej (szczególnie jeśli zdemontuje się filtr IR - ale te z wbudowanymi LEDami IR mają filtr automatyczny).
Moje DRONY: Y6 copter, ST-330 glider, bezzałogowy helikopterek meteorologiczny "Putas"
Byczek
Posty: 280
Rejestracja: czwartek 14 kwie 2011, 15:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Byczek »

Air pisze:
Byczek pisze:Nie ma powodów do niepokojów ptaków, ostatnio zamontowałem trzy (bez monitoringu) i we wszystkich moich budkach gniazdują, mazurki, szpaki albo kosy :-) nie rozróżniam ich na razie są podobne do siebie. Pomimo że wyrczały pod nimi kosy spalinowe.
Co do okienek z tego co widzę na filmikach są okienka
https://www.youtube.com/watch?v=qpU3QnhExRE

Co do kosztów, mam bezrobotnego foxa 1200 i nieużywany akumulator samochodowy więc koszta są będą niższe. Hmm oświetlenie do budki? ale chyba na noc trza wyłączać? :mrgreen:
brakuje jakieś najtańszej kamerki i kilkaset metrów kabla.
Natomiast boję się uderzenia pioruna, wiadomo wsjo to metal, nie daj boże przywali piorun i po ptokach.
Pisałem o oświetleniu IR - my tego nie widzimy. Ptaki też nie. Ale kamery już jak najbardziej (szczególnie jeśli zdemontuje się filtr IR - ale te z wbudowanymi LEDami IR mają filtr automatyczny).
zastanowię się nad tym oświetleniem IR, a można jeszcze inne? a może obiektyw zabezpieczyć przed dziobaniem, ptak byłby zdolny stłuc obiektyw swoim dziobem?
Beta 1400 FPV, spitfire spalina, trener spalina messerschmitt w budowie. Hitec optic 6, Frsky.Z
Byczek
Posty: 280
Rejestracja: czwartek 14 kwie 2011, 15:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Byczek »

kondiz pisze:
Byczek pisze: mam również możliwość stałego podpięcia do stałego zasilania 230v ale to wiąże się z kilkuset metrowym kablem
Nie lepiej puścić przez las 12V cieniutkim, 2 żyłowym kablem, który sobie schowasz pod ściółką? :-)
raczej kabel trzeba zabezpieczyć jeśli go wpuszczę w ziemię, ze względu na gryzonie
Beta 1400 FPV, spitfire spalina, trener spalina messerschmitt w budowie. Hitec optic 6, Frsky.Z
XJ600
Posty: 112
Rejestracja: niedziela 19 sty 2014, 12:03
Lokalizacja: Lubanie

Post autor: XJ600 »

W pracy ;P mamy taką budkę z kamerą na suficie. Otwór jest idealny dla szpaków i one tam gniazdują. Absolutnie nie ma potrzeby montowania oświetlenia, chyba, że chcesz oglądać w nocy. W zupełności wystarcza światło wpadające przez otwór ;).
I rzeczywiście jak ptaki podrosną to potrafią dziobnąć w kamerę, my mamy kopułkową, ogólnie nieraz się patrzą w obiektyw jakby coś podejrzewały ;-).
Ogólnie takie podglądanie rajcuje raz, potem nie jest już tak ciekawie. Nieraz lepiej nie wiedzieć co się dzieje, w zeszłym roku oboje rodziców zginęło i młode sami wychowywaliśmy, dżdżownice, makaron itd... dużo roboty.
Teraz oglądamy Sokoły w budce na kominie, na wysokości około 100m- przez lornetkę oczywiście
Byczek
Posty: 280
Rejestracja: czwartek 14 kwie 2011, 15:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Byczek »

XJ600 pisze:W pracy ;P mamy taką budkę z kamerą na suficie. Otwór jest idealny dla szpaków i one tam gniazdują. Absolutnie nie ma potrzeby montowania oświetlenia, chyba, że chcesz oglądać w nocy. W zupełności wystarcza światło wpadające przez otwór ;).
I rzeczywiście jak ptaki podrosną to potrafią dziobnąć w kamerę, my mamy kopułkową, ogólnie nieraz się patrzą w obiektyw jakby coś podejrzewały ;-).
Ogólnie takie podglądanie rajcuje raz, potem nie jest już tak ciekawie. Nieraz lepiej nie wiedzieć co się dzieje, w zeszłym roku oboje rodziców zginęło i młode sami wychowywaliśmy, dżdżownice, makaron itd... dużo roboty.
Teraz oglądamy Sokoły w budce na kominie, na wysokości około 100m- przez lornetkę oczywiście
aha ciekawe co piszesz, to fajnie że zajęliście się młodymi, a jak to jest z młodymi, kto karmi młode? przez cały okres samica? samiec? oboje?
u mnie są jednak szpaki oto foto.
Obrazek
Obrazek
Beta 1400 FPV, spitfire spalina, trener spalina messerschmitt w budowie. Hitec optic 6, Frsky.Z
XJ600
Posty: 112
Rejestracja: niedziela 19 sty 2014, 12:03
Lokalizacja: Lubanie

Post autor: XJ600 »

Z tego co widziałem to karmią oboje. W zeszłym roku jeden rodzic odpadł to ten drugi bez przerwy krążył, a potem i tego zabrakło.
Mam w pracy miłośnika ptaków, głównie Sokołów, to się od niego trochę uczę ;). Ma kota na tym punkcie jak niektórzy na punkcie RC :-P . Ale sprzęt konkretny do tego, lornetki, lunety, teleskopy. Najtańsza z kompletu jest lornetka a dał za nią 7000 zł... Ale teleskop miażdży wszystko. Z jakiś 150m można czytać co Sokół ma na obrączce :mrgreen: . Ostatnio nawet ich organizacja zainteresowała się kopterami, żeby zaglądać do gniazd.
Tu na przykład kamerka live
Sokoły
Akurat chyba teraz leży w tym gnieździe martwa pustułka... dlatego nieraz lepiej nie wiedzieć co się tam dzieje... a może i żyje :-P
Edit
A tu akurat coś się dzieje
Sokoły KGHM
ODPOWIEDZ