EvvGC - kontroler 3 osiowy

dyksusja o gimbalach, żadnej komercji

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Gawon
Posty: 65
Rejestracja: poniedziałek 25 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: Gawon »

Dzięki panowie, z tego co widzę to mam problem z zasilaniem (rx t tx zamienialem.)

myślę że : "trzeba wylutować rezystory z dołu i zrobić zamiast nich zworki cyną "

dzisiaj to wypróbuje, nie moc będzie zemną :)
Awatar użytkownika
Gawon
Posty: 65
Rejestracja: poniedziałek 25 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: Gawon »

poszperałem i mam nadzieje że znalazłem:
http://www.myairbot.com/download/EVVGCU ... Update.JPG[/img]
esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: esamolocik »

Wczoraj byl kolejny dzien zmagan z Gimbalem i przyznam ze cos jest nie halo.
Uporalem sie z orientacja czujnika i kierunkiem dzialania silnikow.
Zaczalem wiec zmagania z ustawieniami.
I mam problem gdzie obie osie pitch i roll maja w pewnych momentach jakby zaciecia.
Po wytraceniu kamery z rownowagi, gimbal probuje wyrownac kamere i nagle sie zacina i zaczyna skakac.
Jak pomoge kamerze wrocic do poziomu to problem znika.
Teraz nie wiem czy to problem ustawien czy tez silnikow: RC Timer GBM2212- 0,15-70T
Dopiero dzis na Wiki EvvGC docztalem ze sterownik dziala z sinikami co maja 80 zwojow.
Czy ktos moze uruchomil Gimbal z silnikami GBM2212- 0,15-70T?
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

a z ciekawości jakie ustawienia PIDów próbowałeś ustawiać?
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
Gawon
Posty: 65
Rejestracja: poniedziałek 25 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: Gawon »

"9. Z katalogu Firmware-master z poziomu wiersza poleceń wpisujemy
Kod:
FlashDFUSe.bat built-versions\0.4\STM32Gimbal.USB.bin
i czekamy na wgranie firmware (podczas wgrywania dioda LED będzie mrugać trochę wolniej) "

sorki ale nie wiem jak użyć wiersza poleceń w tym konkretnym przypadku, acc łopatologicznie poprosze

esamolocik, na bank wygląda na zle wyważony gimbal + za mała moc silników\żłe pidy
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

najpierw przenieś sobie to wszystko do jakiegoś prostego katalogu, np c:\firmware (będzie potem łatwiej wpisywać ścieżkę)

dajesz menu start, uruchom i wpisujesz cmd

masz wiersz poleceń... i teraz piszesz:

Kod: Zaznacz cały

C:
cd c:\firmware\
FlashDFUSe.bat built-versions\0.4\STM32Gimbal.USB.bin 
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
Gawon
Posty: 65
Rejestracja: poniedziałek 25 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: Gawon »

Dzięki, tylko dodałem pełną scieżke dostepu i poszło:) (przypomiałem sobie coś co używałem 100 lat temu)
Awatar użytkownika
Gawon
Posty: 65
Rejestracja: poniedziałek 25 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: Gawon »

Jeszcze raz dziękuje za pomoc, udało sie :) teraz pidy.

Jeszcze jedno pytanie czy sterowanie z rc po ppm działa we wszystkich osiach?

i czy w osi pitch działa tak że wychylając drążek aparatury sterujemy prędkością obrotu osi a nie kątem. czyli tak jak w osi Yaw. ????

acc czy na płytce 1.2 można miec tryb "folow mode" w dwóch osiach


[/b]
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

Gawon, wpierw wypiduj a potem się martw o rc :) Kontroler obsługuje rc wszystkich 3 osi: aux3-pitch, aux4-yaw, uax2-roll. Z tym że dwie bardzo ważne uwagi:
1) z odbiornika podłączasz tylko sygnał i masę, nie wolno podłączyć zasilania 5V bo zjarasz kontroler
2) wejście aux2 - roll, można podłączyć tylko i wyłącznie odbiornik dający sygnał na poziomie 3.3v, podanie 5v zjara kontroler (większość odbiorników daje 5v)

co do follow mode - obecny soft ma follow mode tylko i wyłącznie na yaw, nie ma i w tym sofcie nie będzie dla innych osi. Będzie dopiero w nowym sofcie który jest obecnie tworzony.

co do prędkości/kąta - nie wiem, ale jacekheli pisał na rcg że niestety jest to sterowanie prędkością a nie kątem
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
Sparky
Posty: 252
Rejestracja: piątek 22 lut 2013, 18:33
Lokalizacja: Michałowice

Post autor: Sparky »

acc pisze:2) wejście aux2 - roll, można podłączyć tylko i wyłącznie odbiornik dający sygnał na poziomie 3.3v, podanie 5v zjara kontroler (większość odbiorników daje 5v)
A gdyby dzielnik napięcia dać?
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi."

Albert Einstein
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

tak, oczywiście można dostosować napięcie, czy to dzielnik, czy to jakiś bufor typu 4050
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

acc pisze:podanie 5v zjara kontroler (większość odbiorników daje 5v)
Khmmmm a Miś parę dni temu napisał...
Miś pisze:W tej chwili 95% odbiorników RC (nie tylko LRS) działa na 3.3V i wystawia 3.3V sygnały na serwa.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

hmm... podałem to co swego czasu czytałem na wątku evvgc jak była dyskusja o radiach :) niemniej clue jest taki że należy sprawdzić napięcie zanim się podłączy
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

acc pisze:niemniej clue jest taki że należy sprawdzić napięcie zanim się podłączy
Zwykłym woltomierzem wyłapie?
Bardziej mnie frapuje sprawa IMU 5V na które jest podawane 3V3 i idzie na stabilizator który nie ma czego stabilizować ;-) Nie jest to problem, tak jak koledzy wyżej piszą?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

mi się zdaje że wystarczy zmierzyć na pinie na którym jest napięcie na stałe - bo raczej nie będzie tak że na VCC radio da 3.3v, a na sygnał będzie dawał 5V.

co do tego imu - a konkretnie do tego z moich zestawów (foto na stronie 16). Owszem, darek53 pisał że zmostkował. Ale... na tym imu jest regulator MIC5205 (http://www.micrel.com/_PDF/mic5205.pdf) który ma baaaaaardzo niski spadek napięcia, zwłaszcza przy takich malutkich prądach jakie płyną po i2c. Zmierzyłem właśnie na swojej płytce zasilanej z USB - na moim multimetrze VCC idące na IMU to 3.22V, a za regulatorem jest 3.19V. Czyli zaledwie 30 mV. Natomiast datasheet układu MPU-6050 mówi że poprawnie pracuje w zakresie 2.375V - 3.46V, czyli mamy jeszcze duuuuuży zapas. Tak więc ja bym się tym IMU nie przejmował :)
Pozdrawiam,
Adam
ODPOWIEDZ