Odgormienie podłączone do PE.

Tu można uprawiać dyskutanctwo ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Artz
Posty: 372
Rejestracja: piątek 05 paź 2012, 17:17
Lokalizacja: Skawina

Odgormienie podłączone do PE.

Post autor: Artz »

Instalatorzy elektryki w domu (stan surowy) podłączyli uziom PE ze skrzynki bezpiecznikowej do bednarki odgromienia która wchodzi w ziemię.

Czy uziom do ziemi nie powinien lecieć na osobnej bednarce?

Czy piorun który uderzy w odgromienie nie poleci do domu przez przewód PE podłączony do instalacjo odgromowej?

Główna skrzynka bezpiecznikowa znajduje się w wiatrołapie - wejście do budynku, tuż za ścianą schodzi instalacja odgromowa do bednarki a następnie przez iglicę do ziemi. Z skrzynki bezpiecznikowej wychodzi przewód PE (zielono zloty) który przechodzi przez ścianę na zewnątrz i przykręcony jest do bednarki odgromienia.
Instalacja odgromienia schodzi do ziemi z dachu po dwóch przeciwległych stronach budynku i z jednej strony podłączony jest PE ze skrzynki.

Bednarka nie jest podłączona do zbrojenia fundamentów lecz do wbitej do ziemi 2m iglicy.
Inaczej mówiąc uziom instalacji elektrycznej budynku podłączony jest do instalacji odgromowej.
Kilka wirników i dwie łopaty.
Awatar użytkownika
Henryk_s
Posty: 561
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 10:57
Lokalizacja: Świętochlowice

Post autor: Henryk_s »

Dobry uziom, to uziom i jest mu obojętne co do niego podłączysz, ale...
1_ uziemienie przewodu ochronnego PE lub PNE *w zależności od typu sieci, powinno być podłączone w sposób uniemożliwiające jego odłączenie np w trakcie pomiarów odgromówki i rozłączenie złącz kontrolnych.
2_ właściwe połączenie mas metalowych budynku mieszkalnego powinno wyglądać:

_wykonać główną szynę połączeń wyrównawczych z licznymi zaciskami srubowymi i do niej podłączyć
_zwarte wszystkie metalowe rurociągi instalacji
_zbrojenie lub konstrukcję stalową budynku
_przewód z zcisku PE lub PNE instalacji
_inne przewody urządzeń p.przepięciowych

i tą szynę podłączyć do uziomu fundamentowego lub otokowego, lub szpilkowego , który służy oczywiście również do podłączenia ogromu .
Zauważ, że w ochronie głównie chodzi o wyeliminowanie niebezpiecznej różnicy potencjałów w Twoim zasięgu. Spotkałem się ostatnio z problemem ładunków elektrostatycznych na rurach tworzywowych instalacyjnych ...

EDIT: OBOWIĄZKOWO jeden potencjał , połączenia gwiaździste (jak masy w inst FPV) ;-)
Ostatnio zmieniony niedziela 06 paź 2013, 11:22 przez Henryk_s, łącznie zmieniany 2 razy.
mariuszwez
Posty: 47
Rejestracja: poniedziałek 18 lip 2011, 20:06
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: mariuszwez »

nie jestem elektrykiem ale 2 tygodnie temu właśnie elektryk przerabiał mi takie podpięcie jak u ciebie na dwie oddzielne bednarki. Miałem tak podpięte przez ostatnie 20 lat :-( ale całe szczęście nic się nie stało Na logikę biorąc nie powinno być razem spięte
Artu

Post autor: Artu »

Bardzo mądrze :shock: Teraz tylko czekać na burzę i praktycznie wszystko co podłączone do gniazdek z uziemieniem do wywalenia :evil:
Z tego co mi wiadomo, to obecnie nie stosuje się uziemienia na kołku w gniazdku, tylko "zerowanie", czyli kołek w gniazdku podłączony do "zera" :roll:
Inaczej nie zadziała bezpiecznik róznicowo prądowy, który obecnie jest obowiązkowy
Awatar użytkownika
Henryk_s
Posty: 561
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 10:57
Lokalizacja: Świętochlowice

Post autor: Henryk_s »

Artu pisze:Bardzo mądrze :shock: Teraz tylko czekać na burzę i praktycznie wszystko co podłączone do gniazdek z uziemieniem do wywalenia :evil:
Z tego co mi wiadomo, to obecnie nie stosuje się uziemienia na kołku w gniazdku, tylko "zerowanie", czyli kołek w gniazdku podłączony do "zera" :roll:
Inaczej nie zadziała bezpiecznik róznicowo prądowy, który obecnie jest obowiązkowy
ARTUUUUU ! ;-)
NIEeeeee
Awatar użytkownika
Leda_g
Posty: 144
Rejestracja: niedziela 17 lip 2011, 21:01
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post autor: Leda_g »

Artu pisze:Z tego co mi wiadomo, to obecnie nie stosuje się uziemienia na kołku w gniazdku, tylko "zerowanie", czyli kołek w gniazdku podłączony do "zera"
To zewrzyj zero i kołek uziemiający w gniazdku - to zobaczysz co się stanie.
Pozdrawiam Mirek
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Artu to nie tak działa :-)
Prąd z pioruna nie płynie do bolca w gniazdku tylko do ziemi :-)
Instalacja odgromowa jest połączona z uziomem fundamentowym a ten z przewodem PE.
Różnicówka nie ma nic wpólnego z przewodem PE.
Ażeby prąd z piorunka nie wywalił nic w domu to w skrzynce instalujesz przepięciówki na każdym przewodzie (fazowych i neutralnym) na samym początku instalacji domowej (czyli de facto zaraz za przyłączem). A jak się boisz o sprzęty domowe to jeszcze dajesz kolejne przepięciówki już w gniazdkach np w postaci rozgałęziacza z wbudowanym zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Henryk_s
Posty: 561
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 10:57
Lokalizacja: Świętochlowice

Post autor: Henryk_s »

Leda_g pisze:
Artu pisze:Z tego co mi wiadomo, to obecnie nie stosuje się uziemienia na kołku w gniazdku, tylko "zerowanie", czyli kołek w gniazdku podłączony do "zera"
To zewrzyj zero i kołek uziemiający w gniazdku - to zobaczysz co się stanie.
... no właśnie. Temat jest szeroki i sprawy które zastały poruszone choć nie są tak skomplikowane jak wiele tematów na forum, ale brzemienne w ewentualne skutki więc ?
Logika czy przypuszczenia nie mją nic do tego. Znaczenie ma >
Typ sieci
Zastosowany system ochrony
Przepisy i normy
Awatar użytkownika
Jackuzy
Posty: 653
Rejestracja: czwartek 31 maja 2012, 12:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Jackuzy »

Artu pisze: Z tego co mi wiadomo, to obecnie nie stosuje się uziemienia na kołku w gniazdku, tylko "zerowanie", czyli kołek w gniazdku podłączony do "zera" :roll:
Tak to tylko w starszych instalacjach TN-C gdzie poprostu nie ma przewodu PE doprowadzonego do budynku/mieszkania . Nowe instalacje są typu TN-S gdzie są osobne przewody PE i N a ich połączenie znajduje się w podstacji gdzie też powinno być zrobione ich uziemienie.

EDIT-
Tak sobie patrze na te rysunki i w sumie w przypadku kolegi moze być zastosowana opcja jak na rysunku? Znaczy PE podpięty pod uziom i oczywiście zabezpieczenie tego przepięćówkami na wejscu do instalacji domowej...

Obrazek
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Jackuzy pisze:Tak sobie patrze na te rysunki i w sumie w przypadku kolegi moze być zastosowana opcja jak na rysunku? Znaczy PE podpięty pod uziom i oczywiście zabezpieczenie tego przepięćówkami na wejscu do instalacji domowej...
Dokładnie tak jest u mnie. Obwód PE jest lokalny, na bazie uziomu fundamentowego.
Żeby nie było że teoretyzuję :-) Tak jest w rzeczywistości:
Obrazek
To pomarańczowe to to co tygryski lubią najbardziej czyli przepięciówki. Nad nimi główny wyłącznik, oddzielnie hebel dla każdej fazy i neutrala. Grube czarne przewody łączą przepięciówkę z bednarką z fundamentu i z listwą PE widoczną na samym dole.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
pawlo
Posty: 505
Rejestracja: czwartek 03 mar 2011, 21:07
Lokalizacja: Olszewnica St.

Post autor: pawlo »

Artz pisze:Instalatorzy elektryki w domu (stan surowy) podłączyli uziom PE ze skrzynki bezpiecznikowej do bednarki odgromienia która wchodzi w ziemię.
W którym miejscu jest to połączenie? tak wykonana instalacja może być pod warunkiem że obydwie linie spotkają się tuż przy samym gruncie.
fx 79, S-800, Vega, Ursus, pix , ostatnio Fimi x8
i kilka wynalazków ...
myślę że już starczy
Artz
Posty: 372
Rejestracja: piątek 05 paź 2012, 17:17
Lokalizacja: Skawina

Post autor: Artz »

pawlo pisze:
Artz pisze:Instalatorzy elektryki w domu (stan surowy) podłączyli uziom PE ze skrzynki bezpiecznikowej do bednarki odgromienia która wchodzi w ziemię.
W którym miejscu jest to połączenie? tak wykonana instalacja może być pod warunkiem że obydwie linie spotkają się tuż przy samym gruncie.
Właśnie spotkałem się z opinią że powinna być w ziemi, u mnie jest 20cm nad ziemią...


Panowie, bardzo dziękuję za tak rzeczowe podejście do tematu :)
Kilka wirników i dwie łopaty.
Awatar użytkownika
simoneus
Posty: 89
Rejestracja: niedziela 15 kwie 2012, 14:28
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: simoneus »

Witam
Rurku radzę Ci te osobne wyłączniki główne zamienić na jeden poczwórny, bo nie raz widziałem co się dzieje z instalacją domową po przepaleniu się kabla zera roboczego, a w Twoim przypadku wystarczy niechcący go wyłączyć.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Zapewniam Cię że to rozwiązanie było dogłębnie przeanalizowane i przemyślane :-) i do tego 7dmy rok sprawdza się bezbłędnie. Każdy cm instalacji położyłem własnoręcznie i w tym wypadku ufam sobie. Poza tym instalacja u mnie jest nietypowa jak na polskie realia i takich różnych niestandardowych kruczków mam troszkę więcej :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
simoneus
Posty: 89
Rejestracja: niedziela 15 kwie 2012, 14:28
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: simoneus »

Tylko istnieje prawdopodobieństwo przy odłączeniu zera roboczego zasilenie niektórych urządzeń napięciem międzyfazowym.
ODPOWIEDZ