Jak przylutowac cele ?

czyli wszystko to co nie podpada pod powyższe działy ale ma związek z technikami stosowanymi w modelarstwie

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
hipek
Posty: 424
Rejestracja: wtorek 01 lis 2011, 16:02
Lokalizacja: Kalisz

Jak przylutowac cele ?

Post autor: hipek »

Po dzisiejszym krecie zauwazylem ze oderwala mi sie blaszka z plusowym przewodem (i czerwonym od balancera) od celki. Problemem jest to ,ze ta blaszka niechce przyjac lutu (ani od strony kabla ani od celi), probowalem dodac kalafoni ale nie pomoglo, blaszka jest pewnie alumioniowa stad problem z lutowaniem :( Moze jakis pomysl na inna prowizorke ?
mader
Posty: 212
Rejestracja: wtorek 07 sie 2012, 18:57
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mader »

w pakietach cele są zgrzewane najczęściej. Także z tym może być ciężko. Niemniej kabelki są lutowane, więc to powinno się dać przylutować.
Zanim zadasz pytanie: http://rtfm.killfile.pl/
Awatar użytkownika
hipek
Posty: 424
Rejestracja: wtorek 01 lis 2011, 16:02
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: hipek »

No wlasnie kabelki sa lutowane do plytki wiec powinno dac sie zlutowac. Probowalem podejsc ja z kazdej strony i niechce nigdzie zlapac lutu.
Artu

Post autor: Artu »

Za mała moc lutownicy, i szybciej przegrzejesz cele, niż przylutujesz.
Lutownica przynajmniej 200-300W i "pójdzie jak w masełko" :-P
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Artu, ale aluminium tak nie polutujesz. Podobno da się to zrobić takim ruskim mazidłem http://allegro.pl/lutowanie-aluminium-c ... 63688.html
pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
hipek
Posty: 424
Rejestracja: wtorek 01 lis 2011, 16:02
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: hipek »

Zamawiam, dzieki meteor za linka nawet nie wiedzialem ,ze takie wynalazki istnieja.
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Sam nie używałem ale na pfmrc widziałem że ludzie używali i nawet to to działało.
pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
hipek
Posty: 424
Rejestracja: wtorek 01 lis 2011, 16:02
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: hipek »

W jaki sposob wlutowywuje sie przewod do celi jak niema blaszki od strony celi ? bo uciela sie rowno z powierzchnia celki.
Awatar użytkownika
qlf
Posty: 810
Rejestracja: poniedziałek 04 paź 2010, 15:29
Lokalizacja: IRL

Post autor: qlf »

Da radę to zrobić. Sam rozdzieliłem sobie 3s na pojedyncze cele -warunek dobra mocna lutownica lub dwie i poszło, choć łatwo nie było.
Grzegorz
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Wy chyba nie rozumiecie o co chodzi koledze hipek :mrgreen: Ułamała mu się blaszka od ogniwa i chce ją przylutować żeby uratować pakiet. Nie wiem czy uda Ci się jakoś odskrobać miejsce do którego dasz radę się dolutować, musisz pokombinować.
pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
saku
Posty: 391
Rejestracja: niedziela 03 lut 2013, 21:34
Lokalizacja: Świdwin

Post autor: saku »

Awatar użytkownika
BQB
Posty: 341
Rejestracja: czwartek 13 wrz 2012, 19:06
Lokalizacja: Elbląg(okolice)

Post autor: BQB »

Kiedyś jak byłem młody i potrzebowałem przylutować (chyba to było aluminium - nie pamiętam, bo to około 20 lat temu było) to używałem za poradą jednego elektronika kwasu siarkowego - takiego do akumulatorów - nie mam pojęcia jakie to było stężenie, ale kropelka na miejsce lutownicze i lutownica z cyną, topnikiem i kalafonią i dało radę zrobić punkt lutowniczy do którego już normalnie lutowało się kabelek. Tylko w jakimś przewiewnym miejscu, bo to strasznie szkodliwe jest (opary kwasu siarkowego).
ODPOWIEDZ