BIXLER 1,4m jak poprawić zasięg

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
marcinoc
Posty: 235
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 06:09
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie

BIXLER 1,4m jak poprawić zasięg

Post autor: marcinoc »

Witam, to mój pierwszy post tutaj więc proszę o wyrozumiałość. Zabawę z modelarstwem zacząłem już dość dawno, teraz nastąpił kolejny etap - FPV. Polatałem nieco z kamerą na pokładzie i postanowiłem, że skompletuję zestaw do FPV.
Obecna konfiguracja:
- platforma: BIXLER 1400
- napęd montowany "fabrycznie"
- tor RC 2,4 GHz: nadajnik zmieniony na Turnigy 9X, odbiornik HK-T6
- pakiet zasilający tor RC: 2S, 7,4V 2200mAh
- kamera kamera płytkowa (wymieniony obiektyw na 1.8 + filtr IR)
- nadajnik video 700mW 1,2 GHz
- zasilanie toru RC z osobnego pakietu 3S 11,1V 900mAh

zauważyłem nieco niepokojące zachowanie modelu podczas włączonego nadajnika video, mianowicie drastyczny spadek zasięgu do kilkuset (ok. 200-300m).
podczas wyłączonego nadajnika video zasięgu nawet nie mierzyłem bo chyba nie ma takiej potrzeby, model ledwo widoczny na niebie a problemy z zasięgiem nigdy się nie pojawiły.

rozmieszczenie wyposażenia w moim modelu wygląda mniej więcej tak:

Obrazek
Awatar użytkownika
deemax
Posty: 151
Rejestracja: czwartek 22 wrz 2011, 10:25
Lokalizacja: Dębica / UK

Post autor: deemax »

Zmień sobie Tx/Rx na jakiegoś Frsky albo na naszego forumowego eLeReSa i będzie po problemie. Moduł Turnigy nadaje się do latania koło nogi.
pit202

Post autor: pit202 »

w opisie 2x zasilasz tor RC z różnych pakietów , z obrazka wynika ze video leci na 3S , po co ci 700mW nadajnik video jak i tak nie zalecisz na nim 10km na tym linku , zmniejsz moc nadajnika ( poprzez jego wymianę lub często udaje się poprzez zmiejszenie zasilania np. 2S ) to na początek, nie napisałeś też na jakim kanale video latasz , sprawdz na 4tym ( 1080 ) o ile na nim juz nie latasz.
Awatar użytkownika
marcinoc
Posty: 235
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 06:09
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie

Post autor: marcinoc »

latałem, a właściwie testowałem bo za mną dopiero 2 testowe loty tym zestawem na kanale 5, jeszcze dziś spróbuję na kan. 4, dodatkowo spróbuję jeszcze przesunąć odbiornik nieco do tyłu a nadajnik video nieco w przód, zwiększę odległość o kilkanaście cm, nie wiem czy to będzie miało jakieś znaczenie?
Artu

Post autor: Artu »

W przypadku RC TGY, to zasięgu większego jak 500m bym się nie spodziewał.
Przy RC FrSky bez zastosowania "odkłócaczy" typu filtr na video, tez nie ma "rekordów"
Proponuje poczytać o setupach Kolegów z forum w dziale "samoloty". Czeka tam na Ciebie wiele odpowiedzi na Twoje pytania.
pit202

Post autor: pit202 »

na nadajniku 200mW zasilanym z 2S można spokojnie polecieć na 400m , zmień zasilanie nadajnika powinno dużo pomóc.
Artu

Post autor: Artu »

Po co większy zasięg video :roll: , jak RC nie podoła :mrgreen:
Awatar użytkownika
marcinoc
Posty: 235
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 06:09
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie

Post autor: marcinoc »

rc bez włączonego nadajnika działa na dużych odległościach na pewno więcej niż 500 - 600m bo tak już latałem ale musi być dobra widoczność modelu, problem pojawia się po włączeniu nadajnika video więc może zmniejszenie napięcia zasilania nadajnika rzeczywiście obniży jego moc i zmniejszy zakłocenia toru RC.
Wszystko to dla mnie i tak tymczasowe rozwiązania bo planuję zakup modułu eleres i latanie na większe odległości, na razie jednak trzeba nieco zaoszczędzić i przemyśleć zakup, póki co spróbuję sobie poradzić z tym co mam teraz.
skazi
Posty: 1438
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:25
Lokalizacja: Cieszyn

Post autor: skazi »

Wg mnie lepszym pomysłem będzie danie odbiornika RC na sam dziób samolotu, natomiast nadajnik video wywalić jak najdalej na ogon. Warto też pomyśleć nad filtrem low pass na 1.2GHz.
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Post autor: cebulator »

pit202 pisze:na nadajniku 200mW zasilanym z 2S można spokojnie polecieć na 400m , zmień zasilanie nadajnika powinno dużo pomóc.
Kolego zmniejszenie napięcia zasilania nie zmienia mocy. W środku jest stabilizatior i zawsze jest tam to samo napięcie. W moim fox'e 800 jest 5V a zdaje mi się, że w 700'tce kolegi 6V.

A co do problemu z tematu to tylko zmiana linku RC, ten oryginalny nie lubi nadajników video.
Artu

Post autor: Artu »

Praktycznie każdy link RC 2,4GHz nie "lubi się" z nadajnikami video 1,2HGz :mrgreen:
pit202

Post autor: pit202 »

cebulator pisze:
pit202 pisze:na nadajniku 200mW zasilanym z 2S można spokojnie polecieć na 400m , zmień zasilanie nadajnika powinno dużo pomóc.
Kolego zmniejszenie napięcia zasilania nie zmienia mocy. W środku jest stabilizatior i zawsze jest tam to samo napięcie. W moim fox'e 800 jest 5V a zdaje mi się, że w 700'tce kolegi 6V.

A co do problemu z tematu to tylko zmiana linku RC, ten oryginalny nie lubi nadajników video.
"kolego", gdyby ta wiedza był zaczytana gdzieś w sieci to bez sprawdzenia bym głupot nie przepisywał .

chyba nie myślisz że przez ten stabilizator w obudowie SOT89 przepływa całe napięcie do zasilania takich nadajników ? zwróć uwagę , że przed tym stabilizatorem jest odejście , elektronikiem nie jestem , ale wydaje mi się że część logiczna jest zasilana z tego stabilizatora, lecz stopień mocy już nie.

a obniżenie napięcia całego nadajnika przynosi skutek zmniejszenia mocy wyjściowej i to jest sprawdzone na moich nadajnikach.
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Post autor: cebulator »

Przepraszam, faktycznie z tym stabilizatorem walnąłem jak łysy grzywką o kant kuli.
I prawdą jest też, że moc foxów spada, a w Lawmate jest stała.
Pokiełbasiło mi się że jest odwrotnie.
http://www.rcgroups.com/forums/showpost ... ostcount=5
Ale pomysł z obniżeniem zasilania nie jest najlepszy bo fox 800 nie pracuje na 8V więc pakiet 2S odpada.
Nie wiem jak jest z 700tką.
Edit. Znalazłem:The bad thing about this unit is that it loses frequency lock at 8.75V<-fox 700.
Awatar użytkownika
marcinoc
Posty: 235
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 06:09
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie

Post autor: marcinoc »

obniżenie napięcia nie pomaga, po prostu na pakiecie 2s nadajnik w ogóle nie działa.
Co do przesunięcia nadajnika video na ogon to w tej konfiguracji jest to raczej nie do osiągnięcia bo wyważenie tej zabawki jest niemal niemożliwe, trzeba by dołożyć sporo wagi na dziób modelu, możliwe do zrealizowania z dość dużym pakietem 3s.
Na razie testuję obecną konfigurację, odsunąłem odbiornik RC bardziej do tyłu i testowałem na kilku kanałach, zasięg wyraźnie się poprawia ale bariera ok. 400m jest raczej nie do pokonania.
No cóż na razie jeszcze nieco pokombinuję, może jak będzie trochę więcej wolnego czasu to zmontuję inną platformę do spokojnego latania "koło nogi".
chodzi mi po głowie jakiś duży dwupłat na bezwietrzne, letnie wieczory...

Po pierwszych lotach FPV wyciągnąłem niespodziewane wnioski, latać tym sposobem jest trudniej niż tradycyjnie, a przynajmniej tak mi się wydaje, patrząc na ekran i sterując modelem już po kilkunastu sekundach znika gdzieś na niebie i jeżeli nie masz nikogo kto obserwuje gdzie aktualnie jest model to z odnalezieniem go można mieć sporo kłopotu.
Bixler jest dość szybki więc pokonanie 300-400m to zaledwie chwila i już jest poza zasięgiem.
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 308
Rejestracja: sobota 03 lis 2012, 00:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: inzkulozik »

marcinoc pisze:patrząc na ekran i sterując modelem już po kilkunastu sekundach znika gdzieś na niebie i jeżeli nie masz nikogo kto obserwuje gdzie aktualnie jest model to z odnalezieniem go można mieć sporo kłopotu.
Po to właśnie wymyślono GPS-a ;)
Syma S032G :)
KDS 450SV / PhoenixRC
QC w budowie...
ODPOWIEDZ