PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Opóźnienie części aparatura->odbiornik jest nieznane, enkoder do ppm (zarówno z PWM jak i z S-BUS) to ok jednej ramki (20ms dla 8ch, 28ms dla 12ch), opóźnienie Thomasa, to pewnie też 1-2 ramek. Tak by to mniej więcej wyglądało. Prawdopodobnie z SBUS'em będzie lepiej bo tam ramki są słane co 7 lub 14ms, więc po pierwsze opóznienie aparatura -> odbiornik będzie mniejsze, a po drugie opóźnienie enkodera PPM może być często poniżej 1 ramki PPM wyjściowego.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Futaba koduje wszystkie kanały w jednej paczce, bo to PCM właściwie jest, a więc masz co 7 albo 14ms kolejną paczkę z wszystkimi kanałami. A Thomas musi w TX odebrać całą paczkę, przesłać (raczej też jako PCM) i odbiornik musi ją zdekodować i wygenerować jako sekwencyjne PWM, więc to da opóźnienie od 1-2 ramek.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
rex
Posty: 379
Rejestracja: piątek 09 kwie 2010, 21:42
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: rex »

miś pisze:Rex, thomas jako pierwszy był sprawdzany z expanderem. Dało się uzyskać 11 kanałów bez problemu, bo na ostatnim 12 kanale w odbiorniku zawsze był obecny PPM.
Po zmianie ilości kanałów trzeba thomasa ponownie zbindować z odbiornikiem (jakieś tam czary z naciskaniem przycisku na TX przy załączaniu zasilania i chyba coś jeszcze - nie pamiętam).
Kombinowałem na różne sposoby (oczywiście z bindowaniem na nowo) i za nic nie mogę uzyskać wiecej jak 10 kanałów.
Po lekturze strony Thomasa doszedłem do wniosku że nie toleruje on nie tylko zmiennego czasu trawnia ramki ale również ramki większej niż 22,6 ms i dlatego nie binduje się na czasach powyżej tej wartości.
Futaba 12ZAP ok in PPM8 & PPM12 no power out in trainer connector (12ch only good in non trainer mode, and be sure max +60% on all channels)
być może związane z zbyt dużym wypełnieniem

Sugerują to też zrzuty z oscyloskopu gdzie czas ramki ma zawsze 22,6 ms niezależnie od ilości kanałów.

Więc taka prośba do Ciebie Miś czy była by możliwość aby zmieniać również czas ramki na sztywno (oczywiście będzie to kosztem szerokości pojedyńczych ramek ale są one z 50% zapasem na expo itp. można też zwężać tylko niektóre gdzie są nie potrzebne lub wszystkie) Na przykład odbiorniki jeti duplex mają możliwość zmiany szerokości ramki w zakresie 20-30 ms a obsługują do 16 kanałów.
A może wersja oprogramowania specjalna dla Thomasa z max czasem ramki 22,6 ms?
Dałoby się coś takiego zrobić? :cry: Prooooooooooooszę
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Jak udało Ci się uzyskać 10 kanałów to znaczy że akceptowany jest czas ramki na poziomie 24ms, bo tyle jest przy 10 kanałach. Zrobię specjalną wersję softu która będzie miała ograniczenie do 23ms, ale uważaj, bo przy 23ms zakładając środek jako 1500, to ustawienie 5 kanałów na max'a czyli na 2000ms a reszta w środku to już się zbliżamy do granicy przepełnienia.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
rex
Posty: 379
Rejestracja: piątek 09 kwie 2010, 21:42
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: rex »

ok, super u mnie obecnie w normalnych warunkach jest przy 100% wychyleń bez expo 1900ms na kanał. Będę uważał na to aby nie było przepełnienia. Dzięki. Swoją drogą ciekawe jak jeti realizuje swoje 16 kanałów w 30ms.
piotr
Posty: 269
Rejestracja: piątek 23 kwie 2010, 23:40
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Post autor: piotr »

Używam Misiowego expandera i mam 12 kanałów .Link Thomasa soft 4,02 o ile dobrze pamiętam .
Pozdrawiam Piotr
Awatar użytkownika
rex
Posty: 379
Rejestracja: piątek 09 kwie 2010, 21:42
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: rex »

Hymm...., więc może to kwestia nadajnika a nie odbiornika i to mój moduł nadawczy nie akceptuje ramki powyżej 24ms. Piotr, jaką masz wersję nadajnika Thomasa i kiedy kupioną?
piotr
Posty: 269
Rejestracja: piątek 23 kwie 2010, 23:40
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Post autor: piotr »

Mam wersje starą jakieś 2 lata ,kupiłem tez nowy zestaw wersja 6 ale jeszcze nie testowałem .
Pozdrawiam Piotr
Awatar użytkownika
Jakub_RC
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2011, 15:17
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Kontakt:

Post autor: Jakub_RC »

Hej,

12 kanałów - kiedyś nawet o tym nie marzyłem...
Nie chciałem robić dodatkowego garba na radiu, więc postanowiłem zamontować expander w Futabie 10C. Miejsce na układ oraz dodatkowe potencjometry nie jest problemem, wyzwaniem jest zachowanie ergonomi oraz możliwości chowania radia nadal w te same futerały czy walizki na dłuższą trasę. Dodatkowo zamontowałemsobie dwa dodatkowe gniazda din, 3 pinowe jest do konfiguracji expandera, o drugim napisze kiedy indziej. Myślę, że modyfikacja wyszła dobrze.

Jak na razie sprzęt bardzo dobrze wypada na testach. Podłączyłem wyjście ppm bezpośrednio pod dekoder ppm z foxtecha i elegancko czyta wszystkie 12 kanałów. Wkrótce testy na rmilcu i thomasie :).

Postanowiłem zamontować 4 potencjometry, 2 na górze i 2 z tyłu. Czemu tylko potencjometry? Potencjometr zawsze może zastąpić przełącznik, ale przełącznik nigdy nie zastąpi potencjometru :-).
Obrazek

Obrazek

Z boku został też wycięty dostęp do poczwórnego dipswitcha. Zmienia się nim banki oraz wybiera czy sygnał ma iść przez expander czy nie. Z dual rates zrezygnowałem, na kanałach 9-10-11-12 nie wydają mi się potrzebne.

Dzięki Miś, że podzieliłeś się tym wynalazkiem :-)
Pozdrawiam,
Jakub
modelepodwodne.pl plus zabawy FPV.
Awatar użytkownika
FPV Olo
Posty: 547
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 13:43
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Post autor: FPV Olo »

Jubilerska robota Jakub.
Aleksander Sitnikow
KONDOR FPV;DX 201; VIDEO Tx LM 1W 1,2 2,4Ghz;Diversity by Zbig;OSD 644 by Zbig ;Antena śledząca by Zbig 14dBi; RC:MX 16s, LRS by THOMAS
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrowy »

Jakub_RC pisze:Postanowiłem zamontować 4 potencjometry, 2 na górze i 2 z tyłu. Czemu tylko potencjometry? Potencjometr zawsze może zastąpić przełącznik, ale przełącznik nigdy nie zastąpi potencjometru :-) .
Ładnie, ładnie :-) . Ja na zewnętrznej skrzyneczce z PPM Expanderze latam. Mniej wygodne, ale wiercić dziury w obudowie nie miałem odwagi ;-)
Wracając do potencjometrów, to jestem zwolennikiem jednak przełączników, bo jedyne potencjometry jakie używam to te dwa boczne suwaki do Pan/Tilta. Pozostałe funkcje jak zmiana kamer, funkcje autopilota, menu OSD, nie za bardzo nadają się do obsługi potencjometrami :-/
Awatar użytkownika
HIRO
Posty: 1206
Rejestracja: sobota 21 sty 2012, 02:03
Lokalizacja: łęczyca

Post autor: HIRO »

a ja zrobiłem to tak
2 potki+2 trójpozycyjne przełączniki+ 2 podwójne Obrazek
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrowy »

HIRO pisze:2 potki+2 trójpozycyjne przełączniki+ 2 podwójne
Prawie Futaba ;-) . A tam na górze eleres z wyświetlaczem :roll:
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Jak ktoś chce mieć zarówno potencjometr jak i przełącznik na danym kanale to proponuję podłączyć to tak:
Obrazek
A działa to tak:
Jak mamy przełącznik (koniecznie 3-pozycyjny) w położeniu środkowym, to normalnie działa potencjimetr.
Jak damy potencjometr na środek to przełącznik działa jak normalny 3-pozycyjny przełącznik.
Jak damy potencjometr w któreś skrajne położenie, to przełącznik działa jak 2-pozycyjny przełącznik (pozycja środkowa i jedna ze skrajnych są takie same).
Proste, skuteczne i elastyczne.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
HIRO
Posty: 1206
Rejestracja: sobota 21 sty 2012, 02:03
Lokalizacja: łęczyca

Post autor: HIRO »

Piotrowy pisze:HIRO napisał/a: 2 potki+2 trójpozycyjne przełączniki+ 2 podwójne

Prawie Futaba . A tam na górze eleres z wyświetlaczem
szkoda tylko że prawie robi dużą różnicę :-?
Tak na górze wyświetlaczyk przyczepiony na rzepa, a z tylu pudełeczko z eleresem też umocowane rzepem i podłączone to gniazda trenera. Rozwiązanie proste i skuteczne...
ODPOWIEDZ