Regulatory MK nie startują po wymianie FETów

FC opracowane przez Mikrokopter'a

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Regulatory MK nie startują po wymianie FETów

Post autor: mikun »

Wymieniłem mosfety z FDD6637 na IPD90P03P4L (P-Kanal-MOSFET ) oraz FDD6635 na IRLR7843PBF (N-Kanal-MOSFET ) diody regli mrugają 10 razy po zazbrojeniu a silniki dostają chwilowych drgawek potem znowu ledy 10 razy migają i potem drgawki. Fety IPD90P03P4L są z MK a IRLR7843PBF z TME. W hexie wymieniałem zestaw naprawczy fetów z MK i działa ok. Brak błędów po podłączeniu do MKtools. Może ktoś z Was miał takie objawy?


Piąty regiel dodatkowo mi mruga 4 razy mam gdzieś zimny lut na rezystorach co są między nogami fetów.

...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
KBCH
Posty: 132
Rejestracja: czwartek 26 lip 2012, 18:23
Lokalizacja: aa

Post autor: KBCH »

Czy dobrze wlutowałeś tranzystory? Dlaczego je wymieniałeś? Czym wylutowywałeś i przez ile? miałem podobny przypadek, płytki 4warstwowe niestety bardzo łatwo uszkodzic temperaturowo> jeszcze pytanie jaką lutownicą wymieniałeś?
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

No nareszcie się ktoś zlitował :-)

1 Czy dobrze wlutowałem? Pewnie chodzi o to czy nie zamieniłem P z N akurat na to bardzo zwracałem uwagę i kilka razy sprawdzałem robiłem najpierw "górę" potem "dół" wszystkie podczas lutowania były na powerboardzie.

2. Wymieniałem je ponieważ wcześniejsze były "fejkami" się mocno grzały do tego stopnia że topiły cynę w miejscu lutowania przewodów silnika co w i w hexie i w okto spowodowało wyłączenie silników podczas lotu (na szczęście nie rozbiłem żadnego)"fejki" jak te poniżej:

Obrazek

Obrazek

3. Wylutowywałem je hotairem na tyle krótko żeby cyna puściła tranzystor wolno :-) Wcześniej robiłem ten sam zabieg na hexie i ona lata ok po locie radiatory są lekko ciepłe. Albo kupiłem spier....ną partię fetów N albo P innej opcji chyba nie ma :-( czy idzie jakoś bez uszkodzenia fetów oddzielić je od radiatora? Klej to dwuskładnikowiec oparty na żywicy termoprzewodzący z TME. Du..a jestem że nie sprawdziłem przed sklejeniem byłem pewien że to ruszy.

4. Lutowałem czymś takim :

Obrazek
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
KBCH
Posty: 132
Rejestracja: czwartek 26 lip 2012, 18:23
Lokalizacja: aa

Post autor: KBCH »

Moze jeszcze nic straconego.
Czy masz jakies pojęcie o elektronice? Dojście do sprzętu typu oscyloskop? Możesz podrzucic dokładne zdjecie jednego esc?

Faktycznie mogłeś trafic na złą partie ale ja osobiscie obstawiałbym uszkodzenie termiczne chos z drugiej strony mało prawdopodobne zeby w 6 było to samo.

Co tu gadać, zdejmij radiator(ja bym spróbował podgrzać hotem i myślę ze żywica puści) i podłączył zasilanie i zobaczył czy każdy z tranzystorów ma zasilanie lub mase w przypadku tranzystorów P. Ja tak bym zrobił najpierw
claw
Posty: 265
Rejestracja: czwartek 02 cze 2011, 20:39
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: claw »

odłącz C i D z tego regulatora zwalonego i przetestuj czy ci ruszają
EPP FPV, Trex600 gimball, MK Hexa, MK quad, KFC 250quad, Naza2 Hexa, Fantom Czy Pro
DX8, Eleres
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Jutro potestuję bez jednego (5 regla) na testerze silników w MK wypnę C i D ale Claw błędu I2C error nie mam w logach czy w statusie MKtools, dziwne że jak podłączam pakiet to się wszystkie osiem silników odzywa (test silników znany pisk z regli MK) jakby była zwara to by się nie odzywały.

Ja tam amator z elektroniki jestem :-) oscyloskopu się jeszcze nie dorobiłem, zdjęcie regla jutro wstawię.
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

No i wyszło szydło z worka !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie kupujcie na MK tranzystorów !!!!!!!! :-)

Mikrokopter sprzedaje "malowanki" a nie mosfety. Wyciągnąłem wszystkie regle z powerboardem. Z tego powodu iż wcześniej 5 regiel mi coś tam jeszcze "domigiwał" diodą led to jego wylutowałem z powerboardu i zacząłem operację. Zacząłem od fetów z TME bo nie wierzyłem że MK mogą być walnięte, oni mają wszystko nur orginal. Na zamianę ( dla testu) włożyłem pierwotne fety, które mi się grzały czyli FDD6635. I zdziwko żadnych zmian, silnik chrupnął i znowu 10x czerwona LED. Potem z niepewnością wylutowałem mikrokopterowskie, oryginalne IPD90P03P4L na pierwotne FDD6637 i silniczek pięknie się zakręcił bez zająknięcia........ Również dla testu wlutowałem z powrotem fety z TME żeby sprawdzić czy "nasi" nie dali ciała..... no i nie dali :-) też ładnie silniczek śmiga. Na niemieckim forum cisza i konsternacja. Muszę poszukać faktury, żeby napisać jakieś pisemko reklamacyjne chociaż jak się ładnie na forum MK rozpiszę to może i sam Holger się zgłosi :mrgreen: Ku....a zamiast latać to mam zabawę z regulatorami a twarz od hotaira mam ciemniejszą niż dr. Alban. Napiszę na forum też że nie ma co kupować oryginalnych fetów bo te nie działają wcale, w przeciwieństwie do fetów na reglach z taobao (mój miniquadzik) :-) kopiści rulez!
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
ODPOWIEDZ