Rmię do hexy

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
gazor
Posty: 1028
Rejestracja: piątek 10 sie 2012, 01:25
Lokalizacja: wawa

Rmię do hexy

Post autor: gazor »

Witam. Czy ma ktoś pomysł na wykonanie ażurowego ramienia do hexy z carbonu ?
Awatar użytkownika
kuki83
Posty: 2091
Rejestracja: wtorek 19 paź 2010, 19:08
Lokalizacja: Ropczyce/Podkarpacie

Post autor: kuki83 »

jak z carbonu to chyba będziesz sam formy robił bo jakoś nie widzę żeby rurki ażurować
Awatar użytkownika
gazor
Posty: 1028
Rejestracja: piątek 10 sie 2012, 01:25
Lokalizacja: wawa

Post autor: gazor »

tak. chcę zrobić formę do ramion. zastanawiam się jak ją wyłożyć i jakim carbonem, aby ażur powstał. lubię eksperymenty :-D
Vega, trzepakolot, heksa z gimbalkiem, diy gogle
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Post autor: Lee »

Efekt takiego kombinowania będzie odwrotny do oczekiwanego(efekt zapewne będzie gorszy pod każdym względem od zwykłej rurki alu).
Chyba że masz tym temacie ogromne doświadczenie, profesjonalny sprzęt i kase :-P
Awatar użytkownika
losiasty
Posty: 50
Rejestracja: czwartek 28 cze 2012, 13:10
Lokalizacja: Radawiec
Kontakt:

Post autor: losiasty »

Cóż, obrałeś sobie eksperyment który tani nie będzie, biorąc pod uwagę koszty materiału. Metr kwadratowy najtańszej tkaniny węglowej w ilości detlaicznej to ok. stówa. Zużycie będzie spore bo trzebaby tą tkaninę kłaść pod kątem 45 stopni.

Zastanawiałem się swego czasu nad czymś takim i kompletnie nie ma to sensu, tak pod względem technologicznym jak i wagowo / wytrzymałościowym. Węgiel jest wytrzymały i sztywny, ale bardzo kruchy. Ażur w węglowej rurce = niemalże pewne pęknięcie w tym miejscu. Oczywiście można temu przeciwdziałać dając kilka warstw cienkiej tkaniny z różnymi kierunkami włókien, ale tu już idziemy w kierunku tkanin za 200+ zł/m, a gigantycznej różnicy w wytrzymałości nie będzie. Znam dość dobrze technologię produkcji laminatów węglowych jak i form z własnego modelarskiego doświadczenia i - być może się mylę - ale nie widzę możliwości wykonania takiej formy, żeby wyszło z niej ażurowane ramię.

Zwróć też uwagę na taką kwestię - czy najbardziej PRO firmy, produkujące platformy używają ażurowanych węglowych ramion? Ja nie widziałem. Widocznie więc nie ma to dla nich sensu, a walka z wagą zawsze jest wysoce wskazana.

Swoją drogą (ale to już kompletnie poza tematem) już od dłuższego czasu zastanawiam się dlaczego prawie nikt nie mówi po polsku: włókno węglowe ;) Ale za to włókno szklane zamiast glass fiber to już można powiedzieć :)
Pozdrawiam - Paweł
RadawiecRC.pl
Awatar użytkownika
gazor
Posty: 1028
Rejestracja: piątek 10 sie 2012, 01:25
Lokalizacja: wawa

Post autor: gazor »

http://www.dji-innovations.com/products ... /overview/ chodzi mi w przybliżeniu o taki wyrób. do głowy nie przyszło mi ażurowanie rurki.
chyba ,że te ramiona nie są wykonane z włókien węglowych lecz inną metodą .
Darek.F
Posty: 14
Rejestracja: wtorek 08 maja 2012, 20:31
Lokalizacja: Włoszczowa

Post autor: Darek.F »

Te ramiona to plastik, kupisz podróbki na hobbykingu. Wracając do ażurowych rurek, kilka lat temu robiłem taką, wprawdzie nie węglową ale też laminat. Technologia dosyć prosta: nitka nasączona żywicą nawijana z dużym skokiem tam i z powrotem na rurce aluminiowej pokrytej parafiną. Wytrzymałosc nie była duża ale wyszło bardzo lekkie
Awatar użytkownika
Photo Ptaq
Posty: 33
Rejestracja: wtorek 21 sie 2012, 11:42
Lokalizacja: Vratislavia

Post autor: Photo Ptaq »

przy ażurowaniu rurek zwróciłbym na anizotropię materiału, tak by ażury były pod takim kątem by nie osłabiały (ale wciąż będą) az tak mocno konstrukcji. chociaż sam pomysł moim zdaniem zgubny
I tak skończysz na koszeniu trawy helikami...
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Post autor: Lee »

No dobra koniec tematu, ażurowanie rurek z już lekkich kompozytów nie ma sensu.
ODPOWIEDZ