Ustawienia drona 250 w Cleanflight

Koptery wyścigowe, Race drones

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Ustawienia drona 250 w Cleanflight

Post autor: Thomassino »

Witajcie.

Udało mi się zbudować 250tkę na FC NAZE32... za mną już można powiedzieć pierwsze loty jak i upadki.
Na początku chciał bym powiedzieć że to dla mnie nowy świat bo latałem wcześniej tylko F550 DJI.

Po co o tym piszę...

Chcę prosić Was forumowiczów o pomoc w kwestii programowania w Cleanflight tak aby model nie wychylał się za bardzo do przodu, tyło,w lewo, w prawo. Na chwilę obecną jest to tak delikatny ruch drążkiem że nie jestem w stanie opanować tego maleństwa, co kończy się wszyscy wiedzą jak :).
Latałem może z 5 min i już mam 6 połamanych śmigieł, a w zasadzie nie było to latanie tylko skakanie jak konik polny hehe.

W ogóle dla stabilności jest sens montować GPS? i w czym on pomoże przy 250ce.
Na razie proszę o pokierowanie mnie co przestawić w Cleanflight aby drążki, po pierwsze nie były tak czułe na ruch a po drugie (nie chcę na razie żadnych akrobatyk) aby model był tak ustawiony by nie wychylał się powyżej np:30 procent przechyłu. Chodzi mi głównie o naukę latania na początek.

Dziękuję za zainteresowanie, a osobom latającym wyczynowo takimi maleństwami czapki z głów i ukłony bo ciężko jest to ogarnąć, bynajmniej z mojej perspektywy.

Pozdrawiam , Tomasz
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Ustawienia drona 250 w Cleanflight

Post autor: Verid »

Thomassino pisze:W ogóle dla stabilności jest sens montować GPS? i w czym on pomoże przy 250ce.
Na razie proszę o pokierowanie mnie co przestawić w Cleanflight aby drążki, po pierwsze nie były tak czułe na ruch a po drugie (nie chcę na razie żadnych akrobatyk) aby model był tak ustawiony by nie wychylał się powyżej np:30 procent przechyłu. Chodzi mi głównie o naukę latania na początek.
Nie ma czegoś takiego jak "nauka latania na początek" w przypadku racerów, chyba że twoim celem jest konstrukcja kieszonkowego "wałęsacza" który z racerami ma wspólny tylko gabaryt. Wyścigówki latają w trybie Acro gdzie nie ma samopoziomowania po puszczeniu drążków (jak ma to miejsce w przypadku DJI F550) także GPS to najwyżej tylko po to żeby łatwiej było znaleźć uciekiniera jak ci gdzieś w krzaki glebnie przy czym koledzy doświadczeni w temacie z reguły sugerują użycie buzzera w tym celu jako rozwiązania dokładniejszego i niezależnego od telemetrii i widoczności nieba.
Jeżeli chcesz latać wyścigowo/akrobacyjnie to najtańszym i najmniej stresującym rozwiązaniem jest symulator. W związku z tym że tryb stabilizowany właściwy DJI i Acro są diametralnie różne, możesz uznać że twoje doświadczenie jest zero i śmiało siadaj do kompa. Jak przestaniesz nagminnie rozwalać wirtualnego koptera to wtedy przesiądź się na tego prawdziwego. Inaczej ryzykujesz sporo frustracji i kasy na śmigła i inne komponenty.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4652
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Ustawienia drona 250 w Cleanflight

Post autor: pma_ »

W BF z GPS masz rescue mode, więc nie tylko do szukania w krzakach :)

A buzzer musi być z własnym lipo bo często bateria się odłącza :)
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Ustawienia drona 250 w Cleanflight

Post autor: PiotrSz »

Thomassino, zmień kontroler który ma procesor minimum F3 a najlepiej F4, wgraj w niego najnowszego betaflighta i przekonasz się że nie musisz walczyć z ustawieniami ponieważ na fabrycznym setingu kwad będzie latał przewidywalnie. Naze32 to naprawdę na dzień dzisiejszy bardzo archaiczny już kontroler i ma swoje ograniczenia. Można latać i na naze32 ale uwierz mi że to jest kopanie się z koniem...
Kiedyś też mówiłem, po co mi procesor F3 w kontrolerze jak naze32 też daje radę, zmieniłem zdanie jak przesiadłem się na kontroler z prockiem F3.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4652
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Ustawienia drona 250 w Cleanflight

Post autor: pma_ »

W zasadzie to w F3 nie ma co inwestowac, a zamiast F4 lepiej kupić F7 i nie walczyć z inwerterami (szczególnie jak się ma FrSky)

I teraz pytanie jakie ma Esc, bo dobrze by było mieć RPM filter.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9751
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Ustawienia drona 250 w Cleanflight

Post autor: pawelsky »

pma_ pisze:W zasadzie to w F3 nie ma co inwestowac, a zamiast F4 lepiej kupić F7 i nie walczyć z inwerterami (szczególnie jak się ma FrSky)
Kwestia budzetu. F3 podobnie jak F7 maja invertery wewnetrzne...
Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Re: Ustawienia drona 250 w Cleanflight

Post autor: Thomassino »

Dzięki za zainteresowanie tematem...

Co do nowego kontrolera kolego PiotrSz, jeżeli chodzi o coś takiego: Kontroler HGLRC FC Forward F7 Dual Gyro Flight Con, to koszt na znanym portalu aukcyjnym wynosi jakieś 200zł (dla mnie nie dramat). Czym się mniej więcej różni tez z F7 od NAZE32 rev6 ?
Przyznam że nie boję się latania modelem klasy 250, bo wiem że nauka nie idzie w las.
Chcę poznać mniej więcej jaka jest różnica pomiędzy kontrolerami lotu o których pisałem powyżej abym nie inwestował bez potrzebnie. Kolega pma_ chyba mnie pyta o moje ESC więc są to 12A Simonk e/max maksymalnie pakiet 3S. Co do symulatora drona o którym pisze kolega Verid, to nigdy o tym nie myślałem aby na kompie ćwiczyć, ciekawe, spróbuję, polecisz coś ?
Teraz tak czy inaczej chciał bym się jednak skupić nad ustawieniem drążków ROLL,PITCH,YAW czy innych, bo na chwilę obecną są tak czułe że delikatny atak paniki z mojej strony kończy się zbyt mocnym wychyleniem drążków i kraksą.
Pewnie przyjdzie to z czasem ale na chwile obecną wychylanie drążka w którąś ze stron tak aby model robił piruet w koło jest dla mnie abstrakcją. Jak piszę kolega Verid przyzwyczajony jestem do tego że wychylam na maksa drążek do lotu na wprost i model leci z max prędkością a nie robi np salto :D

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9751
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Ustawienia drona 250 w Cleanflight

Post autor: pawelsky »

Thomassino pisze:Czym się mniej więcej różni tez z F7 od NAZE32 rev6 ?
https://oscarliang.com/f1-f3-f4-flight-controller/
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Ustawienia drona 250 w Cleanflight

Post autor: Majk99 »

To co napiszę za chwilę będzie brutalne ale oszczędzi ci dużo pieniędzy i nerwów w przyszłości. Weź tego koptera co teraz masz w ręce, pójdź do kuchni do zlewu, otwórz szufladę pod nim i wrzuć go do kosza. Później obejrzyj ten film i całą serię z nim związaną
Postępuj zgodnie z zaleceniami tam zawartymi. Gratulacje, oszczędziłeś sobie nerwów i pieniędzy.

Chociaż zanim to wszystko zrobisz to jeszcze jedna rzecz. Nie wiem co masz (aparatura itd bo nie napisałeś tego) więc załóżmy, że zaczynasz od zera. Na początek potrzebujesz około 2000pln. Chciałbym żeby było mniej ale się nie da (no chyba, że jesteś na tyle bogaty żeby co wyjście na latanie kupować nowe części to ok). Wiem, to nie brzmi miło i przyjemnie ale uwierz mi tak jest. Już kilka osób mi w tym zaufało i nikt nie miał problemu (jeden na początku postanowił zaoszczędzić to później, po jednej glebie, został miesiąc bez ramy, a teraz mówi to samo co ja i sam żałuje tego jak zaczął). Jeśli potrzebujesz dokładniejszej porady albo wytłumaczenia to napisz do mnie na facebooku (link w opisie filmu).

A co do symulatora, kup Velocidrone, wg mnie i wielu innych osób (w tym wyścigowej czołówki świata) to najbardziej realistyczny symulator.
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Re: Ustawienia drona 250 w Cleanflight

Post autor: Thomassino »

Dziękuję Panowie temat został mi mocno rozjaśniony.

Edytuj posty!

Ewentualnie możecie coś polecić od Siebie z tej strony lub innej, chcę coś kupić co przetestowało większe grono ludzi https://avifly.pl/pl/elektronika-do-dro ... rolery-rc/
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4652
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Ustawienia drona 250 w Cleanflight

Post autor: pma_ »

pawelsky pisze:
pma_ pisze:W zasadzie to w F3 nie ma co inwestowac, a zamiast F4 lepiej kupić F7 i nie walczyć z inwerterami (szczególnie jak się ma FrSky)
Kwestia budzetu. F3 podobnie jak F7 maja invertery wewnetrzne...
Tylko, że nowego BF już nie będzie na F3 dlatego sensu to nie ma.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9751
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Ustawienia drona 250 w Cleanflight

Post autor: pawelsky »

pma_ pisze:Tylko, że nowego BF już nie będzie na F3 dlatego sensu to nie ma.
Nie kazdemu nowy BF jest niezbedny. Jak ktos ma maly budzet to jest to opcja do rozwazenia.
Awatar użytkownika
Roger
Posty: 371
Rejestracja: piątek 12 lip 2013, 09:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ustawienia drona 250 w Cleanflight

Post autor: Roger »

Tylu pomagaczy ... eh :)
Zmniejsz liczbę w polu PITCH Rate w confogiratorze to odpowiada za szybkość reakcji pochylenia modelu tył-przód pokombinuj, tylko stopniowo o parę jednostek a nie na 0, Latasz FPV czy LOS? Jeśli w LOS to używasz stablizacji, Horizon, Angle? Chcesz być mistrzem, trzeba ćwiczyć, ale jak odrazu rozbijesz model to nie będziesz ćwiczyć, a jak nie będziesz ćwiczyć to nie będziesz mistrzem więc lepiej zacząć od stabilizacji.
Oczywiście najlepiej latać w symulatorze ... wychodzi czasami taniej :)
Pozdrawiam Maciek,
Aktualnie: FrSky x9d, X-Lite, rejsery i DJI Mavic Pro
Stuff dawno temu: Spektrum DX8, Naza v2 +GPS, http://mojerc.pl, KFC32, Nighthawk 280 Pro
DarkClouds
Posty: 27
Rejestracja: środa 22 sie 2018, 14:05
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ustawienia drona 250 w Cleanflight

Post autor: DarkClouds »

Nie zapominajmy że w BF jest coś takiego jak trainer mode który w acro ogranicza maksymalne wychylenie.

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Re: Ustawienia drona 250 w Cleanflight

Post autor: Thomassino »

Dzięki Roger za zainteresowanie :)

Teraz widzę że chyba dowaliłem z tym pitch bo ustawiłem na 80.
Zmniejszyłem na 70 i mam nadzieję że jutro polatam jak mi śmigła przyjadą, bo wszystkie mam połamane :D.
Napisz proszę co sądzisz o zmianie FC na taki z prockiem F7? , przyznam że to jest mój pierwszy własnoręcznie zbudowany dron, więc chciał bym czerpać z tego radość a nie złość i wykładanie kasy na nowe komponenty.
Mam zamiar latać na FPV ale nie teraz tylko po tym jak już trochę ogarnę sterowanie bo jak już wcześniej pisałem to jest zupełnie inne latanie niż na F550. Pytasz czy latam używając stabilizacji Horizon, Angle nie widzę takiego ustawienia w Cleanflight.
Załączniki
Cleanflight set.PNG
Cleanflight set.PNG (193.34 KiB) Przejrzano 5101 razy
ODPOWIEDZ