Pierwsza zabawka

Koptery wyścigowe, Race drones

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Pierwsza zabawka

Post autor: Adriee »

Majk99 pisze:Wszyscy polecają 5" bo po prostu są najbardziej popularne, a co za tym idzie najmniej problematyczne. Na 6" pidy mogą być trudniejsze do ogarnięcia i wibracje na HD też mogą nie być przyjemne
Tak, to prawda. O PID-ach zapomniałem, a w przypadku 6 i więcej troszkę trzeba się pobawić nimi, by model latał przyjemnie (tutaj sam spędziłem dobry tydzień na ,,ogarnięcie" tego) W przypadku większości 5 calówek domyślne PID-y BETAFLIGHT w zupełności wystarczą ;)

Co do TBS UNIFY NANO... nie miałem, nie testowałem osobiście, ale to jest ciekawe, co Majk99 piszesz.
W moim GEPRC F4 SPAN TOWER na 25mW ledwo za dom poleciałem i już obrazu praktycznie nie było (królował czarny ekran) o.O
Możesz opisać dokładniej swoje doświadczenia z TBS UNIFY NANO?
Cóż wg prawa w Polsce maks moc nadawcza urządzeń z pasma 5.8GHz to 1000mW. Nas niestety (pilotów FPV) tyczy jednak zapis 25mW, bo 1000mW jest dla urządzeń typu router WiFi - i tutaj najczęściej routery też mają ograniczoną moc maks. do 100mW.
Ostatnio zmieniony piątek 01 mar 2019, 11:25 przez Adriee, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Pierwsza zabawka

Post autor: Majk99 »

Unify nano miałem w 2 z 3 kopterów w zeszłym sezonie (w tym pewnie w każdym będzie nano) i mi pasuje. Biorąc pod uwagę, że na zawodach max to 25mW więcej mocy to tylko większy nadajnik -> większa masa. Co nie zmienia faktu, że dobrej jakości nadajnik (czyli np cokolwiek od tbs) i dobre anteny zapewniają bardzk dobrą wizję. Z drugiej jednak strony w samolocie pomimo, że jest zbudowany raczej do zabawy (zohd dart z silnikiem 2307 2800kv na 4S) mam unify pro i 800mW co daje żyletę na 1.5km, dalej nie mam jak jeszcze bo się pole kończy :-P

btw jeśli czarny ekran to coś poza nadajnikiem jest nie tak, bo normalny zanik sygnału to śnieg, a nie ciemność
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
m!xeR
Posty: 15
Rejestracja: piątek 15 lut 2019, 19:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwsza zabawka

Post autor: m!xeR »

Imho lepiej niż nano wziąć rejsa. Nano jest dobre jeżeli walczysz o każdy gram. Ja u siebie mam nano ale quad waży bez pakietu 218g...i tutaj przewaga nano nad rejsem jest bardzo wyraźna. W niemal każdym innym przypadku rejs będzie lepszy bo jest tylko trochę większy, kosztuje tyle samo lub mniej(w zależności od sklepu) i ma nawet czterokrotnie większą siłę nadawania niż nano.

Adriee - mam nano ze stockową linearną antenką, rapidfire'a z triumphem i stubby lollipopem 2 i żadnych większych problemów z wizją.

Co do 6" vs 5" to naprawdę dla początkującego w hobby, który wszystkiego się dopiero uczy 6 cali jest w mojej ocenie kiepskim pomysłem. Można się zgadzać, można się nie zgadzać. Pierwszego quada kupiłem w połowie grudnia ub. roku, zacząłem latać w styczniu tego roku i za chwilę będę składał 3ciego kopterka...oczywiście 5cio calówkę ;) A mam gdzie latać. Po prostu do pewnego momentu w dronowym hobby 5 cali jest przyjaźniejsze. Może niesłusznie ale patrzę na 6 cali trochę jak na kolejny etap wtajemniczenia w dronowym świecie.
Furia 5x lite/KISS CC/Wildfire 2666kv/Runcam Micro Sparrow v2/TBS Unify nano/FrSky r-xsr - racing
Nox v2/KISS v2/KISS 4in1/Inferno v2 2550kv/Foxeer Falkor/TBS Unify hv/FrSky r-xsr - freestyle
QX7
HDO + RF
Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Pierwsza zabawka

Post autor: Adriee »

W moim przypadku problemy z obrazem przy 25mW mogą wynikać z miejsca, w jakim mieszkam. Wystarczy, że z laptopem usiądę przy oknie i mam kilkanaście sieci WiFi dostępnych z pobliskich domów. Na dodatek niedaleko mnie znajduje się stacja BTS z nadajnikami GSM... Ogólnie mówiąc niekorzystne warunki dla posiadanych przez nas sprzętów. Dopiero ustawienie nadajnika VTX na 200mW pozwala mi na komfortowe latanie, a w zasadzie ,,przydomowe" testy i obloty. Anteny zestawu FPV to: antena Pagoda 2 GEPRC w nadajniku, antena panelowa 16 dBi StingPad + druga antena Pagoda 2 w odbiorniku diversity na goglach... W mojej sytuacji nie sprawdza się nadajnik z mocą maks do 25mW, dlatego polecałbym raczej do freestyle nadajnik z regulacją mocy do 600mW. Lepiej zniżyć moc, gdy można, niż przeklinać - że ma się za małą moc i nie idzie nic z tym z zrobić.

6-calowe nie są wcale jakieś trudne do nauki, czy ustawienia. Bardziej bym powiedział, że wymagają na początku troszkę więcej cierpliwości przy testowaniu ustawień i dopasowaniu ich pod siebie. Na upartego można nawet latać na domyślnych PID-ach Betaflight - tyle, że w moim przypadku quad jest na nich ,,tępy". Lata jak krowa i przy większych zrywach trochę się telepie. Znacznie więcej też łapie mielenia powietrza, zanim wykona ruch, jaki ja chcę... Po ustawieniu PID i TPA breakpoint lata jednak świetnie. Dźwięk 6-calowych śmigieł wkręcanych na wysokie obroty też jest ciekawy - zupełnie inny niż 5calówek. Nie ma już takiego gwizdania, bardziej tubalny i donośny szelest? Ciężko mi to nazwać :)

Co do wyboru ramy: Szymkowiak naprawdę polecam GEPRC MARK 2 230mm. Mam ją i chyba nie przesadzę z opisaniem jej wyglądu, że jest piękna, a na dodatek bardzo wytrzymała. Swojego czasu były modne chińskie ramki wzorowane na Armattan Chameleon, te też były ciekawe (chociaż nie wiem, jak było z ich wytrzymałością).
Może koledzy jeszcze Tobie doradzą jakieś ramki, ale na Mark 2 nie zawiedziesz się ;)
m!xeR
Posty: 15
Rejestracja: piątek 15 lut 2019, 19:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwsza zabawka

Post autor: m!xeR »

A ja polecę NOX'a v2 :D Wprawdzie czekam na swojego bo Adam będzie wysyłał dopiero w marcu ale...Trochę osób ma wersje testowe, wrzucali zdjęcia, latali i wygląda to to ZAJEBIŚCIE!!! No i z DRC nie można się pomylić. Dodatkowym atutem są wszystkie części na miejscu. Nie trzeba nic ściągać zza granicy, nie trzeba czekać kilku tygodni aż coś przyjdzie z Chin albo zza wielkiej wody. Zamawiasz i za dwa dni jest u Ciebie. Cena jest delikatnym minusem ale myślę, że wszystko co powyższe niweluje ta niewielką niedogodność :P Kolejną alternatywą jest Kelpi od ChilliFPV i (o ile będzie dostępna w sprzedaży) nowa rama BlazoFPV o nazwie FLOAT - na pierwszy rzut oka podobna do nowego NOX'a ale jednak z kilkoma istotnymi różnicami.
Armattan ma fajny system gwarancji ale co z tego jeżeli gdy tylko coś się stanie trzeba czekać bo nie mają (chyba) polskiego dystrybutora. Jak wybierałem części do swojego quada do free to zastanawiałem się jeszcze nad Impulsami ale tu też jest problem braku dostępności w Polsce więc i słynny Obcy i Reverb odpadły dość szybko z listy zainteresowania.
Pełna zgoda co do mocy. Lepiej mieć zapas i zmniejszyć moc niż wkurzać się, że ma się jakieś ograniczenia. TBS ma dwie wersje swoich vtx z mocą do 800mw - hv i v3. Hv pozwala na wpięcie zasilania bezpośrednio z pakietu. V3 to to samo co HV tyle, że ma ograniczenie napięcia zasilania do 5V (z marginesem skoku w nowych batch'ach do chyba 13V ale mogę się mylić) ale za to jest tańszy od wersji HV o ok. 50zł. Jeżeli jest możliwość na PDB/FC bądź ESC 4w1 wpięcia się do zasilania 5V to można śmiało wziąć tańszego V3 jeżeli nie ma to pozostaje wersja HV. Gdzieś kiedyś czytałem, że wpięcie zasilania vtx'a bezpośrednio do lipo może powodować zmniejszenie zakłóceń co przełoży się na lepszy obraz a to plus. Nie wiem ile w tym prawdy ale to też warto mieć na uwadze przy wyborze. Eachiny i tym podobne bym sobie darował bo jedyne co mają atrakcyjne to cena. Jakość i siła sygnały to czysta loteria ;)

ps. co do wyboru ramy. Wydaje mi się, że im wcześniejszy etap zabawy z hobby tym ważniejszy jest łatwy i szybki dostęp do części. Warto mieć to na uwadze dokonując wyboru komponentów ;)
Furia 5x lite/KISS CC/Wildfire 2666kv/Runcam Micro Sparrow v2/TBS Unify nano/FrSky r-xsr - racing
Nox v2/KISS v2/KISS 4in1/Inferno v2 2550kv/Foxeer Falkor/TBS Unify hv/FrSky r-xsr - freestyle
QX7
HDO + RF
Szymkowiak
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 05 lut 2019, 20:25
Lokalizacja: Stargard

Re: Pierwsza zabawka

Post autor: Szymkowiak »

Dziękuje bardzo za pomoc. Wszystkie uwagi były cenne i mają odbicie w setupie drona. Finalnie wygląda on następująco:

Rama: RAMA RHINO 5" STRETCH
Silniki: Emax RS2205S 2300kV
FC: DYS F4 PRO v2
ESC: Aikon AK32 35A
Odbiornik: FrSky R-XSR
Nadajnik FPV: TBS Unify Pro 5G8 V3 (SMA)
Kamera: runcam micro swift 2 , runcam micro swift 3, runcam racer 2 , RunCam Micro Eagle
Bateria: DRC FUSION – 4S 1500MAH
Aparatura: FrSky ACCST Taranis Q X7
Gogle: eachine 800d
Śmigła: HQProp DP 5x4.3x3 PC V1S
Antena FPV: FOXEER LOLLIPOP ANTENNA
Antena gogle: DRC BOSS AND PIMP ANTENNA COMBO
Ładowarka: iSDT Q6 PRO

Jak widać ostatnim krokiem jest wybranie kamery. Bardzo dużo opinii wskazuje na swift 2, ale może opłaca się dopłacić i zainwestować od razu w eagle ? Duża jest różnica między obrazami ? Świetne są filmik na internecie w których ludzie zestawiają obrazu z kilku kamer, ale akurat mojego zestawienia nie ma.

Ps. Natrafiłem teraz na Foxeer Micro Falkor i wygląda ona na prawdę dobrze ;o
m!xeR
Posty: 15
Rejestracja: piątek 15 lut 2019, 19:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwsza zabawka

Post autor: m!xeR »

Setup jak najbardziej OK. Sprawdź jeszcze tylko cenę Wildfire'ów 2666, może okazać się, że to będzie lepsza opcja niż emaxy. Lollipopa weź sobie od razu z ufl'em, żeby podmienić za pigtaila w tbs'ie. Co do kamerki to zamówiłem do swojego free tydzień temu z BG właśnie Falkora. Wahałem się pomiędzy falkorem a predatorem v3 ale ostatecznie skoro ma to być quad do free to wybrałem jakość obrazu nad opóźnienie. Predator v3 wypada trochę gorzej w porównaniu z Eaglem 2 w gorszym oświetleniu, jednak poza tym w mojej ocenie bije kolorami na głowę Runcama. Obraz z falkora wygląda jeszcze lepiej niż ten z predatora, tyle, że opóźnienie falkora ma dwukrotnie większe niż predator - także wybór zależy w dużej mierze od tego do czego będziesz quada używał. Ściganie -> mniejsze opóźnienia kosztem obrazu, free -> lepszy obraz kosztem większych opóźnień. Nota bene eagle 2 też ma duże opóźnienia.

ps. apropo dźwięku większych śmigiełek...miażdży <3

Furia 5x lite/KISS CC/Wildfire 2666kv/Runcam Micro Sparrow v2/TBS Unify nano/FrSky r-xsr - racing
Nox v2/KISS v2/KISS 4in1/Inferno v2 2550kv/Foxeer Falkor/TBS Unify hv/FrSky r-xsr - freestyle
QX7
HDO + RF
Szymkowiak
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 05 lut 2019, 20:25
Lokalizacja: Stargard

Re: Pierwsza zabawka

Post autor: Szymkowiak »

Ktoś jeszcze mógłbym podjąć głos na temat kamer FPV ?
Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Pierwsza zabawka

Post autor: Adriee »

Mam u siebie Runcam Swift 2 i po zmianie oryginalnych ustawień obraz jest całkiem ok. Wiadomo - nie będzie taki ładny, jak w kamerach CMOS, ale za to praktycznie cały czas widzisz wszystko na bieżąco. Do tego Swift 2 ma matryce CCD, a więc nie jest tak czuła na wibracje.
Trochę materiału nawet nagrałem na YT na swoim kanale z tej kamerki, więc możesz sobie zobaczyć z niej obraz.
Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Pierwsza zabawka

Post autor: Pengo »

Mam w racerze 5" RunCam micro swift 3 niestety te wersje są sprzedawane bez pilota a ustawienia można zmienić poprzez uarty w fc, więc na razie latam na ustawieniach fabrycznych i szału nie ma, podobny obraz uzyskałem po odpowiednich zmianach ustawień w runcam swift 1. Czekam az przyjdzie nowy FC myślę ze można sporo poprawić w tym obrazie :)
sailMan
Posty: 121
Rejestracja: czwartek 21 sty 2016, 17:12
Lokalizacja: Toruń

Re: Pierwsza zabawka

Post autor: sailMan »

Ja mam falkora ale w wersji micro i polecam, jakość jest naprawde dobra ale trzeba przyznać, że w dobrych warunkach oświetleniowych w słabszym świetle jest gorzej. Oodobno lepiej sobie radzi ta sama kamera w wersji mini a nie micro.
ODPOWIEDZ