spadający dron - GEPRC Crocodile Baby4 HD

Koptery wyścigowe, Race drones

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
cesarz150
Posty: 82
Rejestracja: czwartek 18 paź 2018, 08:04
Lokalizacja: Mielec, Dębica

spadający dron - GEPRC Crocodile Baby4 HD

Post autor: cesarz150 »

Witam wszystkich. Chciałbym opisać mój dziwny przypadek.
Zakupiłem w firmie GEPRC nowego drona Crocodile Baby - 4 calowy, w wersji HD, z odbiornikiem FrSky R9 MM-OTA, z GPS-em na pokładzie. Dron prawie gotowy do lotu więc po dokonaniu niezbęnych ustawień odbyłem pierwszy nim lot.
Dodam że nie jest to mój pierwszy dron - wylatałem już ok 210 pakietów na Grenn Hornecie, 3 calowym dronie z firmy iFligt oraz ok. 40 pakietów na Nazgulu - 5 calowym dronie z firmy iFligt. Nie miałem z nimi dotychczas żadnego problemu.
A tym razem niespodzianka - dron lata cudownie jednak na każdym pakiecie przynajmniej raz spada zupełnie bez powodu na ziemię. Zacząłem wiec nim latać jedynie w niewielkiej odległości (do 300 m aby nie chodzić po upadku zbyt daleko) oraz nad wysoką trawą (aby ograniczyć skutki upadków). Zacząłem podejrzewać że coś z linkiem RC jest nie w porządku i dron łapie failsafe więc wymieniłem odbiornik w dronie na FrSky R-XSR. Niestety, nic to nie zmieniło i dron jak spadał regularnie tak spada - po prostu nagle wykonuje obrót i się zwala na ziemię.
Wydaje mi się że nie jest to jednak wskutek łapania failsafa - po pierwsze w przypadku obu odbiorników zachowuje się identycznie, po drugie zmieniłem w Betaflighcie w ustawieniach failsafe z "drop" na "GPS reskue" - gdyby rzeczywiście łapał failsafa to powinien zamiast spadać wracać do bazy a on jednak spada a nie próbuje powrócić do domu.
Dodam jeszcze że w tym samym miejscu latam Nazgulem 5 i wszystko jest w najlepszym porządku i nigdy nie miałem ani jednego takiego przypadku - a tutaj jest to regularne, na każdym pakiecie jedna gleba.
Powiem szczerze - jestem w kropce, jedyne co mi przychodzi do głowy to wgrać od nowa Betaflighta i poustawiać wszystko od nowa i jeśli to nie pomoże to pewnie wymienić kontroler lotu.
Czy ktoś mógłby coś doradzić w tym temacie - za każda sugestię będę wdzięczny.
Nazgul 5, Crocodile Baby 5, GreenHornet 3, Twin Star 2, Talon, Taranis X9D plus - OSD+AP+GS by PitLab, Fox 1.2, eLeReS
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: spadający dron - GEPRC Crocodile Baby4 HD

Post autor: pma_ »

jest tam jakiś log? bez tego ciężko będzie stwierdzić co się stało.
innym mozliwym problemem jest esc desyc np. po gwałtownym dodaniu gazu.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: spadający dron - GEPRC Crocodile Baby4 HD

Post autor: Adrián »

Coś mu odcina zasilanie. jw wrzuć logi. Albo fc, albo esc, ale to takie wróżenie z fusów który z nich jest za to odpowiedzialny. Lepiej nie bawić się w zgadywanki, zbyt kosztowny sposób.
Awatar użytkownika
cesarz150
Posty: 82
Rejestracja: czwartek 18 paź 2018, 08:04
Lokalizacja: Mielec, Dębica

Re: spadający dron - GEPRC Crocodile Baby4 HD

Post autor: cesarz150 »

Ok, tylko nie bardzo wiem skąd wziąć te logi, dronami zajmuję się dopiero pół roku stąd wiele rzeczy pewnie oczywistych jest dla mnie jest nieoczywista. Czy one zapisywane są w blackbox w Betaflighcie?
Nazgul 5, Crocodile Baby 5, GreenHornet 3, Twin Star 2, Talon, Taranis X9D plus - OSD+AP+GS by PitLab, Fox 1.2, eLeReS
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: spadający dron - GEPRC Crocodile Baby4 HD

Post autor: pma_ »

tak, blackbox
wrzuć gdzieś i będziemy patrzyć
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
cesarz150
Posty: 82
Rejestracja: czwartek 18 paź 2018, 08:04
Lokalizacja: Mielec, Dębica

Re: spadający dron - GEPRC Crocodile Baby4 HD

Post autor: cesarz150 »

mam ten plik z logami ale nie chce ten program go wysłać - próbowałem jako .csv, .txt, .zip i pisze że takie pliki są niedozwolone.
Jak to wysłac?
Nazgul 5, Crocodile Baby 5, GreenHornet 3, Twin Star 2, Talon, Taranis X9D plus - OSD+AP+GS by PitLab, Fox 1.2, eLeReS
Awatar użytkownika
adama2j
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 04 sie 2016, 12:51
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: spadający dron - GEPRC Crocodile Baby4 HD

Post autor: adama2j »

Pamiętaj że GPS rescue działa po przekroczeniu 100m od miejscu startu. Zależnie od ustawień "gps_rescue_min_dth".
Awatar użytkownika
cesarz150
Posty: 82
Rejestracja: czwartek 18 paź 2018, 08:04
Lokalizacja: Mielec, Dębica

Re: spadający dron - GEPRC Crocodile Baby4 HD

Post autor: cesarz150 »

adama2j pisze:Pamiętaj że GPS rescue działa po przekroczeniu 100m od miejscu startu. Zależnie od ustawień "gps_rescue_min_dth".
Tak oczywiście, latałem powyżej tej ustawionej granicy aby zaobserwować czy zadziała - nie zadziałało (spadał wielokrotnie jak kamień dlatego wnoszę że to nie jest sprawa linku rc), to znaczy gdy uruchomiłem GPS rescue drążkiem sterującym z aparatury wtedy zadziałało.
Nazgul 5, Crocodile Baby 5, GreenHornet 3, Twin Star 2, Talon, Taranis X9D plus - OSD+AP+GS by PitLab, Fox 1.2, eLeReS
ODPOWIEDZ