Parrot Anafi - wysokość lotu ponad limit

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

bunioopl
Posty: 34
Rejestracja: środa 23 sty 2019, 11:06

Re: Parrot Anafi - wysokość lotu ponad limit

Post autor: bunioopl »

Nie znam drona, który tylko 400m w poziomie odlatuje.

Wysłane z mojego G8142 przy użyciu Tapatalka
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Parrot Anafi - wysokość lotu ponad limit

Post autor: hornet2 »

bunioopl pisze:Nie znam drona, który tylko 400m w poziomie odlatuje.

Wysłane z mojego G8142 przy użyciu Tapatalka
Podałem tylko przykład tych 400 m .Chociaż Parot Anafi widziany z takiej odległości na tle nieba będzie prawie niewidoczny . Prawda jest taka że im dalej i wyżej poleci tym lepszy . Niedawno byłem na koncercie zespołu Kombi . Nagle nad tłumem ludzi pojawił się dron wielkości mavica . Latał nam tuż nad głowami i bardzo wysoko . Na pewno dużo wyżej niż 150m . Wypatrywałem operatora drona ale nigdzie nie było go widać . Dopiero jak się wyczerpała bateria w dronie i dron poleciał w stronę wzgórza pod lasem odległego o przeszło 2km od miejsca koncertu zobaczyłem skąd był sterowany dron . Stał tam samochód z włączonymi światłami .
Ostatnio zmieniony piątek 27 wrz 2019, 06:54 przez hornet2, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Parrot Anafi - wysokość lotu ponad limit

Post autor: Verid »

Rc.fpv.poland - w temacie który podałem znajduje się link do rozporządzenia (plik pdf) w którym możesz znaleźć rozdziały i punkty na które się powołuję. Teraz jaśniej?
To co cytujesz się do nich nie odnosi.
Ten wredny...
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Parrot Anafi - wysokość lotu ponad limit

Post autor: hornet2 »

Gdzie w tym rozporządzeniu jest napisane o tych 150m ? Lecąc Parotem Anafi na wysokość 1000m to już nie byłby lot VLOS tylko FPV . Podczas lotu VLOS dopuszczalna jest chwilowa utrata kontaktu wzrokowego z modelem w celu sprawdzenia parametrów telemetrii . Natomiast wykonując lot FPV z widokiem pierwszej osoby na wysokości nie większej niż 50m nad poziomem terenu i do 200m od operatora . Kto tak lata to już inna sprawa . Znalazłem tylko że podczas lotu BVLOS wykonując lot operacyjny , specjalistyczny lub szkoleniowy można latać do wysokości nie większej niż 120m nad poziomem terenu . BVLOS lot automatyczny nie wyżej niż 50m nad poziomem terenu , bądź do 50m nad nad najbliższą przeszkodą w promieniu 100m . A jak jest faktycznie z tym lotem VLOS w górę ? Nie powinniśmy a nie wolno to jest różnica .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Parrot Anafi - wysokość lotu ponad limit

Post autor: Verid »

hornet2 pisze:Gdzie w tym rozporządzeniu jest napisane o tych 150m ?
Gdzie napisałem że tam jest coś o 150m? Rusz kuper i przeczytaj to co ci podałem a nie to co ci się wydaje że chciałbyś tam znaleźć.
Ten wredny...
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Parrot Anafi - wysokość lotu ponad limit

Post autor: hornet2 »

Tylko pytam . Bo nie natrafiłem na taki zapis w tym rozporządzeniu . Bo skoro nie ma takiego zapisu który wyraźnie by zabraniał lotu VLOS powyżej 150m to jedynie zdrowy rozsądek nakazuje by nie latać powyżej tej wysokości bo powyżej tej wysokości latają już statki powietrzne załogowe .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Parrot Anafi - wysokość lotu ponad limit

Post autor: Verid »

Jak przeczytasz to co zostało zalinkowane (wskazane paragrafy) to zrozumiesz.
Ten wredny...
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Parrot Anafi - wysokość lotu ponad limit

Post autor: hornet2 »

W rozdziale 3 jest mowa o odpowiedzialności . Rozdział 4 mówi o ogólnych warunkach wykonywania lotu . Nie ma mowy w tych rozdziałach że lot dronem powyżej 150m jest zabroniony . Ale w rozdziale 3 napisane jest że operator drona podczas wykonywania lotu nie może powodować zagrożenia bezpieczeństwa , w tym bezpieczeństwa ruchu lotniczego . Wiadomą sprawą jest że tylko operator drona odpowiada za lot gdzie poleci i jak poleci ? Innymi słowy chociaż nie ma zapisu który kategorycznie by zabraniał lotu powyżej 150m to decydując się na taki lot powoduje się zagrożenie w bezpieczeństwie ruchu lotniczego ( rozd.3 , p. 3.1 a i b ) .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
rc.fpv.poland
Posty: 117
Rejestracja: środa 04 wrz 2019, 18:23
Lokalizacja: GB

Re: Parrot Anafi - wysokość lotu ponad limit

Post autor: rc.fpv.poland »

Wtedy w ustawie by zapewne było nie wyżej niż. Może ktoś podać po prostu cytat na którym bazuje i ustawę (datę)?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Parrot Anafi - wysokość lotu ponad limit

Post autor: Verid »

Ehhh to czytanie ze zrozumieniem - nie? Podpowiedź - przestań się fiksować na to nieszczęsne 150m (vide mój post wyżej)
Ten wredny...
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Parrot Anafi - wysokość lotu ponad limit

Post autor: hornet2 »

To w takim razie skąd się wzięło te nieszczęsne 150m ?
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Parrot Anafi - wysokość lotu ponad limit

Post autor: pawelsky »

hornet2 pisze:To w takim razie skąd się wzięło te nieszczęsne 150m ?
Przeczytaj FAQ "Jak wysoko moge latac dronem" na linkowanej tu juz wczesniej stronie z omowieniem przepisow.
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Parrot Anafi - wysokość lotu ponad limit

Post autor: hornet2 »

Czyli jest tak jak pisałem wcześniej. Nie ma jakiegoś zapisu który by zakazywał lotu dronami powyżej wysokości AGL, czyli tych 150m. Jedynie zaleca się by nie latać powyżej tej wysokości by nie doszło do przypadkowego spotkania bezzałogowego statku powietrznego z załogowym statkiem powietrznym . Ponieważ powyżej wysokości AGL , czyli tych 150m zaczyna się minimalna wysokość VFR na której latają załogowe statki powietrzne . Ja tak to rozumiem że podczas wykonywania lotu VLOS dopuszczalny jest lot dronem powyżej wysokości AGL pod warunkiem że będzie się miało " oczy wkoło głowy" i tak jak w poziomie tak i w pionie cały czas utrzymywało kontakt wzrokowy z dronem . Przy czym decydując się na taki lot trzeba być świadomym że w razie zaistniałych wszelkich nieprzewidzianych okoliczności związanych z takim lotem wszelką odpowiedzialność ponosi operator drona .

W tym temacie padło pytanie czy po "zdjęciu" blokady wysokości można by polecieć Parotem Anafi na wysokość 1000m ? No nie . Nawet jakby operator drona miał spore doświadczenie czy tam uprawnienia . Nie sądzę aby Parot Anafi był dobrze widoczny gołym okiem na tle nieba na wysokości 1000m . W ogóle byłby niewidoczny .
Ostatnio zmieniony sobota 28 wrz 2019, 07:12 przez hornet2, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
rc.fpv.poland
Posty: 117
Rejestracja: środa 04 wrz 2019, 18:23
Lokalizacja: GB

Re: Parrot Anafi - wysokość lotu ponad limit

Post autor: rc.fpv.poland »

Dokładnie tak. Tylko niepotrzebne zamieszanie się zrobiło. Ograniczeniem jest typ strefy, miesce latania i widoczność - która nigdzie w metrach nie jest określona.
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Parrot Anafi - wysokość lotu ponad limit

Post autor: hornet2 »

rc.fpv.poland pisze:Dokładnie tak. Tylko niepotrzebne zamieszanie się zrobiło. Ograniczeniem jest typ strefy, miesce latania i widoczność - która nigdzie w metrach nie jest określona.
Masz rację . Stosując się do zalecenia by podczas lotu VLOS podobnie jak poziomie tak i w pionie cały czas utrzymywać kontakt wzrokowy z dronem dla każdego drona różniącego się gabarytem ta wysokość będzie inna . Przykładowo porównać taką krowę jaką ja mam Typhoon Q500 4K do Parota Anafi :mrgreen: . Też mam w swoim dronie blokadę wysokości i mogę latać na wysokość max do 130m . Po zdjęciu blokady dron mógłby się wznieść na wysokość prawie 2500m n.p.m. . Tylko po co zdejmować tą blokadę ? By tylko napytać sobie biedy ? Z wysokości 130m też można kręcić fajne filmy .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
ODPOWIEDZ