Przechowywanie filamentu - niskie temp.

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Przechowywanie filamentu - niskie temp.

Post autor: TorFPV »

Na zewnątrz temperatury spadły a w moim przypadku drukarka wraz z filamentem leżą w pomieszczeniu gdzie temperatura oscyluje w okolicach 0-20 stopni. Jak pracuję w modelarni to podnoszę sobie temperaturę, jak nie pracuje to temperatura zbliża się do tej która panuje na zewnątrz.

1. W jaki sposób przechowujecie filament ?

Często mam tak, że siedzę w modelarni i temperatura wynosi około 20 stopni, włączam wydruk po czym wychodzę na całą noc a drukarka drukuje.

2. Czy taki rozstrzał temperatury w pomieszczeniu wpływa na wydruk ?
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Przechowywanie filamentu - niskie temp.

Post autor: pma_ »

Obstawiam, że problemem może być kondensacja wilgoci przy zmianach temperatury. Więc filamenty w szczelnych pojemnikach z jakąś suszką.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Seba_K
Posty: 175
Rejestracja: środa 24 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Rusiec/Bełchatów

Re: Przechowywanie filamentu - niskie temp.

Post autor: Seba_K »

Ja w tamtym roku trzymałem 2kg filamentu PLA na nie ogrzewanym strychu cały rok i nic mu nie jest . Problem może być jak się drukuje i zmienia się temperatura otoczenia to filament może dostać większego skurczu przez co może się odkleić, pęknąć. Wiadomo PLA mniej reaguje ale ABS tego nie cierpi.
Turnigy 9x +eleres mod
SW 1900, Legwan
AP i OSD Zbig&Pitlab, KFC32 + OSD
Sony600tvl + Fox1500
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Przechowywanie filamentu - niskie temp.

Post autor: Verid »

Temperatura w podanym zakresie jako taka filamentowi nie robi. Przy większych minusach mógbły się robić kruchy ale do zera nie spodziewałbym się na tym polu problemu. Problemem za to jest wspomniana przez pma_ wilgoć więc szczelny pojemnik z "posypką" silikonową jak najbardziej wskazane.
Temperatura, jak słusznie zauważył Seba_K może robić drukarce i samemu procesowi druku. Dmuchasz bardzo zimnym powietrzem na stół, dyszę i wydruk. Oprócz wspomnianego skurczu materiału możesz mieć problemy z utrzymaniem temperatury głowicy i stołu, o ewentualnym gęstniejącym smarze w elementach ruchomych i związanym z tym obciążeniem dla stepstick'ów nie wspominając. No i drukarka z dyskutowaną już wilgocią też nie za bardzo się lubi.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przechowywanie filamentu - niskie temp.

Post autor: cobra »

Tak jak Verid napisał, problemem może być wilgotność. Niektóre materiały bardziej chłoną wilgoć. Miałem nawet tak, że filament "strzelał" przechodząc przez głowicę. Wilgoć odparowuje i strzelają bomble płynnego materiału. Nie pamiętam jednak jaki filament to był.
Normalnie przechowuję w torbach foliowych z woreczkiem pochłaniacza silikonowego. A piwnica to ok. 15 stopni i wilgotność koło 60%.
________________
Cobra
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Przechowywanie filamentu - niskie temp.

Post autor: Verid »

cobra pisze:Nie pamiętam jednak jaki filament to był.
PLA. Słynie z tego. U mnie jak nabrał wilgoci to strzelał jeszcze przed wejściem do głowicy tak kruchy się zrobił. A parchy na wydruku i strzały w dyszy to swoją drogą.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Przechowywanie filamentu - niskie temp.

Post autor: pma_ »

Co tam PLA, nylon to wystarczy otworzyć i już się robi mokry :)
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Re: Przechowywanie filamentu - niskie temp.

Post autor: TorFPV »

Ja korzystam głównie z PLA. Czyli jak zapakuję filament do woreczka strunowego i razem z filamentem wsadzę do woreczka dodatkowo pochłaniacze wilgoci to powinno być okej jeśli chodzi o przechowywanie.


Co do pracy drukarki w niskich temperaturach to będę to musiał przetestować. Zauważyłem, że ostatnio filament mi strzela ale to może być problem wilgoci w filamencie.
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
ODPOWIEDZ