Jak (i w ogóle czy?) zacząć przygodę z drukiem 3D?

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

majek
Posty: 267
Rejestracja: czwartek 20 wrz 2012, 22:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak (i w ogóle czy?) zacząć przygodę z drukiem 3D?

Post autor: majek »

cobra pisze:Nie wiedziałem o tym, i chyba dlatego u mnie pet-g dobrze klei się na dimafix. Nawet duże przedmioty.
PET-G do stołu klei się sam, bez dimafixa byś go nie odkleił ;)

A o klejeniu pisałem w kontekście gotowych rzeczy, których zaden CA czy inny normalby klej się nie trzyma.
Awatar użytkownika
Arthor
Posty: 350
Rejestracja: piątek 06 lut 2015, 16:50
Lokalizacja: Antyle

Re: Jak (i w ogóle czy?) zacząć przygodę z drukiem 3D?

Post autor: Arthor »

Drukarka zakupiona, już jedzie. Teraz pytanie do Was: gdzie kupujecie filamenty?
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z produktami polskiego producenta Rosa 3d? Mają filamenty o ponad połowę taniej niż na ali. Ale jak z jakością? Na początek będę kupować PLA i PET-G. Jedyny mankament dla mnie to koszt dostawy: 100zł wysyłka do Francji. Przy jednej rolce taniej wychodzi nawet z amazona, więc jeśli zamawiać u nich, to od razu dużo. Tylko czy warto?
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak (i w ogóle czy?) zacząć przygodę z drukiem 3D?

Post autor: cobra »

Chwalę sobie filamenty od Devil Design. Kupowałem ich materiały dawno temu, ale też kilka dni temu i jakość bez zarzutu.
________________
Cobra
Awatar użytkownika
Pomorzanin70
Posty: 11
Rejestracja: sobota 20 sty 2018, 15:36
Lokalizacja: Chojnice

Re: Jak (i w ogóle czy?) zacząć przygodę z drukiem 3D?

Post autor: Pomorzanin70 »

Arthor pisze:Drukarka zakupiona, już jedzie. Teraz pytanie do Was: gdzie kupujecie filamenty?
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z produktami polskiego producenta Rosa 3d? Mają filamenty o ponad połowę taniej niż na ali. Ale jak z jakością? Na początek będę kupować PLA i PET-G. Jedyny mankament dla mnie to koszt dostawy: 100zł wysyłka do Francji. Przy jednej rolce taniej wychodzi nawet z amazona, więc jeśli zamawiać u nich, to od razu dużo. Tylko czy warto?
Używam Rosa 3D. Są bardzo dobre. PET-G testowałem od 3 producentów pod względem wytrzymałości, bo chciałem sobie wydrukować ramę modułową do coptera i z tych co miałem, Rosa wypadła najlepiej.
Ale jeśli pytasz o polskich producentów, to chyba wart jest uwagi PLAST-SPAW. Ma bardzo dobre opinie i niską cenę. Ja ostatnio kupiłem rolkę czarnego PLA i jestem pod wrażeniem. Drukuje się świetnie, a kilogram kosztował poniżej 50 PLN. Rosa ma na rolkach 0,8 kg.

Edit
W związku z padnięciem hotend życie zmusiło do wymiany na lepszy, czekający w szufladzie. Po wymianie puściłem wydruk z PLAST-SPAW PLA i zrobiłem fotkę. Dla mnie naprawdę dobrze drukuję się ten filament
Obrazek
Ostatnio zmieniony czwartek 30 kwie 2020, 19:01 przez Pomorzanin70, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Jak (i w ogóle czy?) zacząć przygodę z drukiem 3D?

Post autor: Verid »

Arthor pisze:gdzie kupujecie filamenty?
Alledrogo.
Co do tego jakie i od kogo - PLA używałem i się nie przejechałem: Devil Design, INK3DE i efilament3d. Orbitech zapaćkał mi dyszę na amen a sprzedający mi wciskał że to wina mojej markowej głowicy bo na chińczykach idzie mu dobrze. PET-G zacząłem używać niedawno, od Devil Design i póki co przepaliłem bez najmniejszych problemów praktycznie kilo Emerald Green na przejściówki do masek. Teraz idzie do mnie zestaw transparentnych - zobaczymy co to warte.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jak (i w ogóle czy?) zacząć przygodę z drukiem 3D?

Post autor: pawelsky »

A moze by tak jednak dyskusje o filamentach przeniesc do dedykowanego watku?
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=63&t=24594
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: Jak (i w ogóle czy?) zacząć przygodę z drukiem 3D?

Post autor: labo »

Panowie, minął rok z hakiem i ponieważ zapewne sam stanę przed problemem zakupu jakiejś drukarki, to czy przez ten czas coś się zmieniło z zakresie drukarek? Któryś Ender Pro, czy coś innego?
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Jak (i w ogóle czy?) zacząć przygodę z drukiem 3D?

Post autor: Kowal »

Oryginalna Prusa, i się nie wkurzasz, tylko drukujesz.
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Jak (i w ogóle czy?) zacząć przygodę z drukiem 3D?

Post autor: Verid »

Albo oryginalny Ender i oprócz powyższego masz jeszcze sporo grosza w kieszeni na inne zabawki.
Ten wredny...
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: Jak (i w ogóle czy?) zacząć przygodę z drukiem 3D?

Post autor: labo »

Mam pytanie o Endery. Oglądałem porównania 3 i 3 Pro z czego wynikało, że Pro nie ma sensu. Jest wersja V2, którą już lepiej wybrać, natomiast V2 to 3 w wersji 2, czy 3 Pro w wersji 2?

Kowal, jaką Prusę polecisz? O nich jeszcze nie czytałem.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Jak (i w ogóle czy?) zacząć przygodę z drukiem 3D?

Post autor: Verid »

Co do Enderów - która wersja co ma to, pomijając stronę producenta, znajdziesz przynajmniej kilka doktoratów w temacie. Ja z Enderem zacząłem "po taniości" bo kupiłem złom pierwszej wersji "trójki" której mechanika miała posłużyć do upgrade mojej samoróbki. Złom okazał się trywialny w naprawie i po skalibrowaniu z miejsca zaczął drukować lepiej niż moja samoróbka więc został w niemal niezmienionej formie. Kupiłem tylko "cichą" płytę od Endera 5 (z drugiej reki) bo "jedynka" E3 nieco jazgocze i dodrukowałem sobie kilka przydasiek które mi wpadły w oko.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Japim
Posty: 342
Rejestracja: piątek 29 sie 2014, 09:19
Lokalizacja: Warszawa/ Zachod
Kontakt:

Re: Jak (i w ogóle czy?) zacząć przygodę z drukiem 3D?

Post autor: Japim »

Verid pisze:Złom okazał się trywialny w naprawie i po skalibrowaniu z miejsca zaczął drukować lepiej niż moja samoróbka więc został w niemal niezmienionej formie.
Potwierdzam. Stockowy skalibrowany E3 - wszystko jedno w której wersji - drukuje bardzo dobrze. Trzeba tylko wyeliminować szparkę (bo ona na pewno da o sobie znać po pewnym czasie) i drukarka jedzie bez żadnego problemu. Gdybym miał modowac E3 to na 4 sposoby: 1. auto bed level (i nie, nie chodzi mi o BL touch - bo to nie jest jedyna opcja) 2. direct drive BMG, 3. druga os Z. 4. cicha płyta.

Tylko jak dorzuci się te 4 mody to z E3 robi sie Artillery Genius.
Pozdrawiam,
Przemek
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: Jak (i w ogóle czy?) zacząć przygodę z drukiem 3D?

Post autor: labo »

Japim pisze:2. direct drive BMG, 3. druga os Z. 4. cicha płyta.
Co to jest pkt. 2?
E3 V2 podobno ma cichą płytę w standardzie.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Jak (i w ogóle czy?) zacząć przygodę z drukiem 3D?

Post autor: Verid »

Przeróbka podawania filamentu z bowdenowego na bezpośredni (direct drive) firmy Bondtech BMG. Zapytaj wujka Google to ci pokaże obrazki.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Jak (i w ogóle czy?) zacząć przygodę z drukiem 3D?

Post autor: pma_ »

Do zrobienia DD nie wiem czy nie lepiej popatrzyć na sherpa
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
ODPOWIEDZ