Zanim...
Zanim...

Polskie Forum FPV

Forum modelarzy i pilotów FPV
Dzisiaj jest sobota 21 maja 2022, 08:13

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

pma_ pisze:
Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł do czasu nadejścia lepszego termometru?

Jesli to pierwsza warstwa, to pewnie kwestia "wciskania" zbyt duzej ilosci filamentu, czyli albo jak pisal Verid glowica za nisko, albo "over-extrusion".

Awatar użytkownika

pma_ pisze:
Posprawdzałem parę rzeczy
- falki robią się na warstwie pierwszej, wtedy na pewno nie ma chłodzenia
- temperatura jest mniej więcej ok o ile mogę wierzyć chińskiemu multimetrowi (na wszelki wypadek zamówię coś bardziej pewnego i sprawdzę raz jeszcze, ten się nada? https://www.gotronik.pl/ut320a-termometr-cyfrowy-p-5749.html )
- stół sprawdziłem temepratury od 70 do 78 (lustro z dimafix)

Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł do czasu nadejścia lepszego termometru?
Jakiś czas temu kopiłem tej firmy model UNI-T UT89X. Niestety mam wrażenie, że jeśli chodzi o wskazanie temperatury, to pokazuje 5 do 7 stopni za mało. Reszta chodzi w nim rewelacyjnie, ale temperatura chyba nie do końca.

Edytuj posty!

Pierwsza warstwa może mieć ustawioną inną temperaturę w slicerze od reszty. Bo te skurcze wyglądają dla mnie na przegrzanie.
Dla mnie problemy z pierwszą warstwą to albo zła odległość od stołu, albo źle Flow ustawiony. Tak długo jak odległość dyszy od stołu ustawiałem na kartkę, zawsze miałem jakieś problemy z pierwszą warstwą. Moje problemy z tym się skończyły jak zacząłem używiać szczelinomierza. Ja ustawiam 0,1 dla warstwy 0,12 i 0,15 dla warstwy 0,2.

Biorąc pod uwagę błąd wskazania do 5 stopni, to chyba nie temperatura, bo aby takie skurcze od temperatury były, to minimum z 15 powyżej by musiało być. Przynajmniej na tych PETG, które do teraz stosowałem. Miałem DD, Fiberlogy i Rosa. Niestety nigdy nie próbowałem Verbatima.

Awatar użytkownika

Jeśli problem jest z pierwszą warstwą (na zdjęciach to była któraś kolejna stąd inne podejście) to po prostu zrób na niej nadmuch 25% (albo tyle ile potrzeba żeby nie podnosiło).
Dodatkowo z pewnością masz ustawione by pierwsza warstwa nałożona została z 50% speeda - to potęguje problem bo wydruk ogrzewa głowica.

Mała prędkość + brak chłodzenia = zagrożenie podnoszenia. Dodatkowo z pewnością występuje tylko w niektórych miejscach. Włącz nawiew, rozwiąż problem :)

Awatar użytkownika

OK, jeden problem z głowy użyszkodnik okazał się ignorantem i zapomniał ustawić poprawną szerokość (to jest volcano 0.8mm).
Poprzednie wydruki miały ustawioną szerokość wydruku na 0,42mm (nie sprawdziłem profilu w prusa slicer).

Pierwsa warstwa wyszła ok, za to problem wygląda na to, że jest z ostatnią. Nie sądzę by problem był z over/under extrusion.
Jeśli ktoś chce rzucić okiem to są zdjęcia w dość dużej rodzielczości.
https://photos.app.goo.gl/N5nUpD3Sm9oQ9cGG7

Nie widzę żadnych problemów w wartwie poniżej ale zaraz sprawdzę kalibrację Z na wszelki wypadek.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz.