RAMPS - przeróbka na 24V

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

maxxxior
Posty: 1019
Rejestracja: wtorek 21 paź 2014, 16:12
Lokalizacja: Łódź

RAMPS - przeróbka na 24V

Post autor: maxxxior »

Witam
Chciałbym przerobić swój sterownik RAMPS na 24V. z tego co zrozumiałem z tego: http://forums.reprap.org/read.php?219,196602 i z tego: http://rigidtalk.com/wiki/index.php?tit ... Why_24V.3F to wystarczy wylutować diodę D1, posprawdzać wszyskie kondensatory czy są na napięcie nie niższe niż 24V i wymienić bezpiecznik, usunąć 2 diody LED i wymienić rezystory R24 i R25 na 3,6k tak?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: RAMPS - przeróbka na 24V

Post autor: miś »

Najważniejsze to wylutowanie D1.
Dalej, wymienić nie dwa a trzy rezystory : R23, R24 i R25 (one są w szeregu z diodami świecącymi).
No i będziesz potrzebował dodatkowego zasilania 12V do zasilania samego Arduino oraz wentylatorów (jak masz wentylatory 12V). Może być oddzielny zasilacz 12V 1-2A albo przetwornica step-down z 24V na 12V. Arduino zasilasz wtedy poprzez jego gniazdo zasilania podając tam 12V.
Pzdr. -----MIŚ-----
maxxxior
Posty: 1019
Rejestracja: wtorek 21 paź 2014, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: RAMPS - przeróbka na 24V

Post autor: maxxxior »

git, dzięki miś!
maxxxior
Posty: 1019
Rejestracja: wtorek 21 paź 2014, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: RAMPS - przeróbka na 24V

Post autor: maxxxior »

ajeszcze jedn: czemu nie można zasilić Arudino z 5V z USB?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: RAMPS - przeróbka na 24V

Post autor: miś »

Można, ale wtedy nie podrukujesz z karty SD, bo jak wyłączysz komputer to i drukarka zdechnie.
A USB jest dobre do małych i krótkich wydruków. Dłuższe to tylko z SD, bo komunikacja USB jest mało pewna, a nikt nie lubi jak coś się spiepszy po 10 godzinach.
Pzdr. -----MIŚ-----
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Re: RAMPS - przeróbka na 24V

Post autor: Lee »

miś a może kolega myśli o zasilaczu serwerowym które często posiadają linię 5V, niektóre nawet dysponują prądem 7A na tej linii.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: RAMPS - przeróbka na 24V

Post autor: miś »

Lee pisze:miś a może kolega myśli o zasilaczu serwerowym które często posiadają linię 5V, niektóre nawet dysponują prądem 7A na tej linii.
A co tu jest niejasnego w stwierdzeniu "zasilić Arudino z 5V z USB" ? No chyba że ktoś nie potrafi formułować pytań, to zderzy się z formułą GIGO ("gówno na wejściu - gówno na wyjściu") :lol:
A teraz czekam kto zaraportuje mój post, bo śmiałem napisać słowo gówno...
Pzdr. -----MIŚ-----
maxxxior
Posty: 1019
Rejestracja: wtorek 21 paź 2014, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: RAMPS - przeróbka na 24V

Post autor: maxxxior »

ok, dzięki.
A co myślicie o takiej modyfikacji arduino żeby pracowało pod 24V, a mianowicie wymiana stabilizatora który ma większy zakres napięcia wejściowego (i ewentualnie diody D1)? działało by to wtedy?
Awatar użytkownika
xq_operator
Posty: 441
Rejestracja: czwartek 05 wrz 2013, 12:10
Lokalizacja: pomorskie

Re: RAMPS - przeróbka na 24V

Post autor: xq_operator »

miś pisze:A teraz czekam kto zaraportuje mój post, bo śmiałem napisać słowo gówno...
gówno modów nie obchodzi - tylko nielegalne oprogramowanie, reklama konkurencji i wypowiedzi nie na temat.

po co ta przeróbka na 24V ? silniki jakieś nie trafione czy za duże prądy?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: RAMPS - przeróbka na 24V

Post autor: miś »

maxxxior, Wymiana stabilizatora i owszem, ale tylko na impulsową przetwornicę. Każdy liniowy rozgrzeje się do czerwoności przy 24V, szczególnie jak podłączysz LCD (bo LCD żre sporo prądu z 5V).
Pzdr. -----MIŚ-----
nowy
Posty: 112
Rejestracja: niedziela 28 lip 2013, 09:18
Lokalizacja: Poznań

Re: RAMPS - przeróbka na 24V

Post autor: nowy »

Wiem że wątek wiekowy, ale mam jeszcze jedno pytanie add omawianej przeróbki - jakie bezpieczniki zamontować przy zasilaniu 24V?..
ODPOWIEDZ