MinimOSD dla Ardupilota

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
marcinoc
Posty: 234
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 06:09
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: marcinoc »

Pawelsky - dzięki, PROBLEM ROZWIĄZANY
pomogło podłączenie masy na którą zwróciłeś uwagę
teraz mam nieco zaniżone pomiary, ale błąd jest proporcjonalny
Awatar użytkownika
marcinoc
Posty: 234
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 06:09
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: marcinoc »

Jednak problem wrócił i to ze zdwojoną siłą.
Okazało się że MINIMOSD zasilany od strony kamery potwornie się grzeje więc zmieniłem sposób zasilania na +5V od strony cyfrowej (złącza danych/programowania)
Od tego czasu pomiar prądu szaleje - nawet przy podłączeniu do kompa, po skalibrowaniu i tak występuje błąd pomiaru, wszystko ustaje i wyświetla się prawidłowo po odłączeniu OSD
wszystko podłączone tak:
schemat połączeń
schemat połączeń
apm.jpg (147.45 KiB) Przejrzano 8769 razy
Może ktoś się przyjrzeć rysunkowi i doradzić co pozmieniać?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: pawelsky »

marcinoc pisze:Okazało się że MINIMOSD zasilany od strony kamery potwornie się grzeje więc zmieniłem sposób zasilania na +5V od strony cyfrowej (złącza danych/programowania)
A masz na Minimie zalutowane obie zworki (VCC i GND) miedzy czescia analogowa i cyfrowa?
Awatar użytkownika
marcinoc
Posty: 234
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 06:09
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: marcinoc »

tak, zworki z dwóch stron płytki zlutowane., zasilanie od strony kamery odłączone.
Kończą mi się pomysły, zmieniłem nawet Power mod. na inny ale efektu raczej nie było
Oczywiście na nowo go skonfiturowałem i błędy byly inne niż przy poprzednim ale nigdy nie bylo ponizej 1A mimo że amperomierz przy aku nigdy nie wskazywał wiecej niż 0,5A.
Teraz biję rekordy bo w spoczynku OSD pokazuje ok. 8A ale nie ciągle tylko waha się od 7 do 9A
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: pawelsky »

marcinoc pisze:tak, zworki z dwóch stron płytki zlutowane., zasilanie od strony kamery odłączone.
A jestes pewien ze zamiast zworki GND nie zalutowales zworki PAL? Pokaz zdjecia tego minima z obu stron.
Awatar użytkownika
marcinoc
Posty: 234
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 06:09
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: marcinoc »

Co do zworek jestem pewiem, dodatkowo ( nie wiem czy to dobrze widać) usunąłem połączenie zasilania od strony kamery
str1
str1
Resizer_16015617552560.jpg (522 KiB) Przejrzano 8630 razy
str2
str2
Resizer_16015617552561.jpg (577.8 KiB) Przejrzano 8630 razy
Ostatnio zmieniony czwartek 01 paź 2020, 17:17 przez marcinoc, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: pawelsky »

Hmmmm... dziwna jakas ta plytka, wyglada jaky nie bylo kompletnie separacji GND pomiedzy czescia analogowa i cyfrowa (zworka tak naprawde nie robi roznicy).

P.S. Tak przy okazji musisz recznie dodac zdjecia do tekstu jak wklejasz wiecej niz jedno bo potem ich nie widac w poscie.
Awatar użytkownika
marcinoc
Posty: 234
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 06:09
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: marcinoc »

P.S. Tak przy okazji musisz recznie dodac zdjecia do tekstu jak wklejasz wiecej niz jedno bo potem ich nie widac w poscie.
ostatni post już poprawiłem, nie wiem czy wcześniej jest też jakiś problem ze zdjęciami.

Co do samego problemu z szalejącym OSD to zastanawiam się nad stabilnością zasilania bo trochę ten Power Module mi się nie podoba, gdzieś wyczytałem że już sprawiał komuś trochę kłopotów. Spróbuję zasilić z jakiego BEC-a albo odseparuję zasilanie minima od APM-a i QLRS - zobaczymy co z tego wyjdzie.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: pawelsky »

marcinoc pisze:Co do samego problemu z szalejącym OSD to zastanawiam się nad stabilnością zasilania bo trochę ten Power Module mi się nie podoba, gdzieś wyczytałem że już sprawiał komuś trochę kłopotów.
Skoro MP pokazuje Ci poprawny pobor pradu, to niespecjalnie widze powod zeby winic power module.

Wgraj inne firmware do Minima (jakies standardowe) i zobaczy czy nadal bedzie problem z odczytem.
Awatar użytkownika
marcinoc
Posty: 234
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 06:09
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: marcinoc »

właśnie problem w tym że po zmianie zasilania OSD z 12V od str kamery na zasilanie 5V w MP również pokazuje błąd i to niemały bo bez obciążenia jest jakieś 8A.

Jak zmiana zasilania nie pomoże to spróbuję z innym softem do OSD
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: pawelsky »

marcinoc pisze:właśnie problem w tym że po zmianie zasilania OSD z 12V od str kamery na zasilanie 5V w MP również pokazuje błąd i to niemały bo bez obciążenia jest jakieś 8A.
No to moze zle wyskalowany
Awatar użytkownika
marcinoc
Posty: 234
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 06:09
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: marcinoc »

Jeżeli skalibruję np do 10A to przy 10 wskazuje prawidłowo ale przy 0A "pływa" pomiędzy 7-9A.
po odłączeniu zasilania od OSD na kompie wyświetla prawidłowo - 0A, po podłączeniu wtyczki do OSD odczyt w MP znów szaleje.
...ale jest nadzieja, OSD zasilany z osobnego źródła przestaje świrować i wskazuje "0A" , żeby nie zapeszać i nie zaśmiecać opiszę wszystkie zmiany jeżeli wszystko zadziała jak trzeba.
p.s. Power Module podawał napięcie ok. 5,42 - 5,46V nie trochę za wysoko?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: pawelsky »

Nie oczekuj ze czujnik o zakresie kilkudziesieciu amperow bedzie ci pokazywal pobor pradu z dokladnoscia do miliamperow. Zmierz rzeczywisty pobor porzadnym multimetrem (chinski miernik ledowy nie jest najlepszym wzorcem) i wtedy sie okaze ile pradu tak naprawde jest brane z baterii.

Wysoki pobor pradu w spoczynku moze oznaczac ze gdzies robisz zwarcie...
uki80
Posty: 45
Rejestracja: sobota 28 mar 2020, 17:54
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: MinimOSD dla Ardupilota

Post autor: uki80 »

Czyli żeby uporządkować do apma podłączamy na kablu Y telemetrię i osd. Z drugiego końca osd podłączamy nadajnik z kamery, kamerę i do tego zasilanie 12v. A powiedzcie mi czy jeśli nadajnik kamery jest na 5,8GHz a telemetria na 933Mhz to jaki odbiornik otg podłączyć do telefonu żeby w beta tower mieć jednoczenie telemetrię i obraz z kamery? Programowo jest to możliwe ale jak to sprzętowo wykonać? Jakiś rozgałęźnik do micro USB i 2 odbiorniki z dwoma antenami czy może jakoś na jednym odbiorniku?
ODPOWIEDZ