Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
miś
Posty: 9241
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: miś »

Być może same serwo też trzeba przeprogramować...
Co do używania trackera bez TX - nie da się. To jest część całego systemu i musi współpracować z TX i RX.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
pepis85
Posty: 305
Rejestracja: niedziela 19 cze 2011, 13:12
Lokalizacja: Studzionka

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: pepis85 »

Witam, Pany przypomnijcie mi co to było jak przy włączonym trackerze odpale aparaturę to tracker piszczy co chwilę 3 sygnałami? Kurcze zapomniałem o co chodzi bo dawno nie odpalałem tego ;-) pozdro.
rc.fpv.poland
Posty: 117
Rejestracja: środa 04 wrz 2019, 18:23
Lokalizacja: GB

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: rc.fpv.poland »

Co jeśli na CH6 zrobi się zwarcie? Czy to wyjście sygnałowe jest jakoś chronione?
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: marbalon »

Rezystor 1k na każde wujście.
rc.fpv.poland
Posty: 117
Rejestracja: środa 04 wrz 2019, 18:23
Lokalizacja: GB

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: rc.fpv.poland »

Dzięki :) Mam jeszcze taki problem że tracker śledzi antenę w azymucie a w elevatorze nie.

W azymucie są przyciski sterowania. Szybko wychwyciłem że potrzebny jest revers. W elevatorze jak to sprawdzić?

-------

- w Trackmyrc2 pokazuje fix 2D przy kilkunastu satelitach.
- w ap miałem ustawiony fix przy 5 a w trackerze przy 8 satelitach, zmieniłem na 8 i 8
- dałem rewers na elevatorze trackera
-telemetria puszczona przez uart. Tx na wyższej mocy powoduje zakłucenia telemetrii i trzęsawkę trackera. Wina przewodów (nie ekranowane, skręcone) czy czegoś innego?

Jutro testy :)
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: marbalon »

rc.fpv.poland pisze:-telemetria puszczona przez uart. Tx na wyższej mocy powoduje zakłucenia telemetrii i trzęsawkę trackera. Wina przewodów (nie ekranowane, skręcone) czy czegoś innego?
Możesz dać ekranowanie ale nawet tanie serwa MG995 jakie miałem śmigają bez problemu bez żadnych ekranów itp.
rc.fpv.poland
Posty: 117
Rejestracja: środa 04 wrz 2019, 18:23
Lokalizacja: GB

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: rc.fpv.poland »

Im bliżej antena tx trackera tym gorzej. To nie wina przewodu uart. Albo serwa (nie skręcone przewody serw), albo rx. Sprawdzę jutro i to poprawię.

-----

Początek był zachęcający. Tracker poprawnie zapisał bazę, potem AP to samo, 8 satelit. Tracker na ziemi podąża za samolotem (w azymucie, elevator ani drgnie). To samo podczas lotu. Później jakby tracker bardzo odpłynął, nie celował już w samolot.

-zapomniałem uruchomić trackmyrc2, ale z tego co pamiętam to pokazywał przeważnie fix 2D, ale wysokość pokazywał dobrze. Czy to może być problem?
-teraz znowu zmieniłem revers na elevator, mam nadzieję że to był problem z zapisem bazy (różna ilość satelit do fixa ap i tracker).
-elevatorem można sterować z aparatury przed załączeniem zasilania w samolocie

-------

15-20 satelit i na trackmyrc2 cały czas pokazuje Fix 2D. Tracker śledzi tylko w azymucie.

Gps kupiony razem z eleresem, opisany KFC.

Na ziemi azymut ładnie śledzi samolot. W powietrzu jednak się gubi. Elevator ani drgnie. Może zakłucenia od rx eleres (telemetria)? Jaka jest minimalna odległość od anteny?

-----

Antena eleresa była zbyt blisko gps. Łapie już fixa 3D.

-----

Tracker działa :)
kola-83
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek 21 mar 2011, 18:02
Lokalizacja: Ursynów City

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: kola-83 »

Witam,

próbuję uruchomić tracker. Niestety nie działa najważniejsza funkcja - śledzenie :-/ .

Po uruchomieniu trackera zgodnie z kolejnością i zaleceniami świeci się się tylko czerwona lampka - tracker ma kontakt tylko z aparaturą.
Oczywiście całą procedurę ustawiania zakresów przeprowadziłem.

Za chiny ludowe nie jestem w stanie wymusić, aby "ruszył".

W samolocie mam Matek f405 wing (iNAV) + eleres mini.
W trackerze mam Eleresa v2
jako Tx mam Eleresa MOD
(wszystkie mają najnowsze wersje oprogramowania jakie są dostępne)

Tak wyglądają moje obecne ustawienia z eleresa mini w samolocie. Może ktoś zauważy gdzie popełniłem błąd.
Obrazek

A może w FC muszę coś ustawić?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie

Piotr
Awatar użytkownika
rycerz100
Posty: 992
Rejestracja: piątek 23 gru 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: rycerz100 »

Daj mu szansę a pewnie zadziała ;)

Obrazek
Mirek
kola-83
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek 21 mar 2011, 18:02
Lokalizacja: Ursynów City

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: kola-83 »

rycerz100 pisze:Daj mu szansę a pewnie zadziała ;)

Obrazek

Dzięki, dam mu szanse :-) .
Pytane co mam wybrać w okienku Telemetry option:
1. Simple
2. GPS parser + okienko autodetect GPS baud (ale to chyba tylko wtedy gdy odbiornik podłączony jest bezpośrednio do GPS)
3. Multiwii - to raczej nie
4. Mavlink parser też raczej nie

Pozdrawiam
Piotr
wiesiek_kr
Posty: 504
Rejestracja: wtorek 27 kwie 2010, 13:40
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: wiesiek_kr »

Z tego co widzę to masz wgrany soft RX, a moim zdaniem do sterowania trackerem powinniśmy mieć wgrany soft AT ( Antenna Tracker ), ale ja się nie znam
kola-83
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek 21 mar 2011, 18:02
Lokalizacja: Ursynów City

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: kola-83 »

wiesiek_kr pisze:Z tego co widzę to masz wgrany soft RX, a moim zdaniem do sterowania trackerem powinniśmy mieć wgrany soft AT ( Antenna Tracker ), ale ja się nie znam
Masz racje. I tak jest - w antenie mam soft AT.
Screen jest zrobiony z konfiguratora podłączonego do eleresa mini który robi za odbiornik w samolocie.
wiesiek_kr
Posty: 504
Rejestracja: wtorek 27 kwie 2010, 13:40
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: wiesiek_kr »

ok :)
Awatar użytkownika
rycerz100
Posty: 992
Rejestracja: piątek 23 gru 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: rycerz100 »

Misiek w pierwszym poście napisał

"W odbiorniku eLeReS'a (w modelu) GPS może być podłączony na kilka sposobów.
Jeśli będziemy używać GPS'a tylko do telemetrii i do trackera, a więc nie mamy już w modelu żadnego GPS'a, to potrzebny jest GPS na chipsecie MTK (np mój, Remzibiego, Pitlaba), i podłączamy go do eleresa TAK: GND-GND RX-TX, TX-RX, VCC do +5V dostępnego na środkowych stykach złącz do serw.
Jeśli mamy już w modelu GPS'a podłączonego do OSD czy autopilota, to po prostu bierzemy dodatkowy kabelek, podłączamy go do linii TX GPS'a (równolegle z istniejącym połączeniem z GPS do autopilota), a z drugiej strony wtykamy go do pinu RX w eleresie. W ten sposób można używać GPS'y NMEA (np MTK), ubloxy lub specjalizowane MTK z autopilota APM.
W ustawieniach RX eLeRes włączamy telemetrie, zaznaczamy GPS parser, i w przypadku odbiornika GPS podłączonego wprost do eLeReS'a załączamy "autodetect GPS speed". W drugim przypadku (podkradanie sygnału z innego systemu np autopilota) WYŁĄCZAMY "autodetect GPS speed", a prędkość UARTA w eleresie ustawiamy na taką na jakiej gada GPS z autopilotem czy OSD. Musimy ją znać. Jak nie znamy, to trzeba próbować po kolei wszystkich wartości, i patrzeć czy tracker zaczyna działać po złapaniu FIX'a (lub czy pokazują się dane z GPS'a na eLDispie). W sofcie trackera od 1.22h widać po zielonej diodzie na eleresie czy model nadaje dane z GPS. Jak zielony led się tylko jarzy - są dane z modelu, ale nie ma w nich pozycji GPS, czyli GPS nie współpracuje prawidłowo z odbiornikiem. Jak się świeci mocno, to wszystko jest OK, i odbiornik widzi GPS'a.
Mirek
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9241
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: miś »

Mając w modelu FC z iNav można skonfigurować w nim telemetrie MSP lub LTM i przesłać ją do odbiornika eLeReS. Wtedy w eleresie ustawiamy parser telemetrii na Multiwii, a przesyłaniem danych z GPS zajmuje się iNav.
Pzdr. -----MIŚ-----
ODPOWIEDZ