Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
mifau
Posty: 1740
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:10
Lokalizacja: Sopot

Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Post autor: mifau »

Maly foto-teaser .... (nic wielkiego, ale wiadomo o co chodzi :mrgreen: )
Szczegoly hardware'owe i softwareowe niebawem...

Obrazek


Swoja droga....bardzo interesuje mnie jakich aparatur uzywacie z eLeReS'em.
Chcialbym zrobic ankiete, w celu wyznaczenia najbardziej popularnych urzadzen....
Propozycje pozycji w ankiecie mam narazie tylko dwie:
- futaba (ze standardowym modulem w.cz.)
- turnigy - z modulem JR'owym

Cos trzebaby jeszcze do tej listy dorzucic?
Tyle jesteś wart...ile Twój ostatni projekt
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9241
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Dobra, była fotka mechaniki trackera, w konfiguratorze 1.15 jest dostępny soft dla TRACKERA więc przydał by się jakiś opis

Jak z eLeReSa zrobić tracker do anteny

Potrzebujemy:
- pierwszy moduł eLeReS'a w nadajniku
- drugi moduł eLeReS'a w modelu, i podłączony do niego odbiornik GPS.
- trzeci moduł eLeReS'a w sterowniku anteny.

Ten trzeci moduł jednocześnie odbiera przy pomocy własnej anteny sygnały z TX i telemetrię z modelu, i na jej podstawie steruje serwami mechaniki trackera.

Podłączenia do sterownika trackera:
CH1 - servo AZYMUT
CH2 - serwo ELEVATOR
CH3 - nie używany
CH4 - przycisk ręcznego obracania anteny w prawo (opcjonalnie, przycisk od sygnału do GND)
CH5 - przycisk ręcznego obracania anteny w lewo (opcjonalnie, przycisk od sygnału do GND)
CH6 - LED'a stanu trackera (opcjonalnie, od sygnału do GND)
CH7 - buzzer (od sygnału do GND)
CH8 - Opcjonalny zewnętrzny przycisk "ZAPIS BAZY" równoważny przyciskowi na płytce eLeReS'a (od sygnału CH8 do GND)
CH9 - Wyjście Rssi z modelu (tak samo działa jak wyjście RSSI w nadajniku)
Serwa nie wymagają przeróbek na 180 stopni. Software trackera ma wbudowany servo extender.
Zasilanie 5V z BEC'a podłączamy do CH3 lub do dowolnego innego wolnego kanału w eleresie. Zaleca się stosowanie solidnego (minimum 5A) BEC'a bo serwa napędzające mechanikę trackera potrafią szarpnąć sporo prądu.

Jak z płytki eleresa zrobić sterownik trackera:
1. Wgrywamy konfiguratorem soft w wersji AT (antena tracker).
2. Bindujemy tracker do nadajnika. Nadajnik uruchamiamy w tryb bind i puszczamy przycisk jak diody migają na zmianę (do 3 sekund), wtedy pozostaje stary header nadajnika i nie trzeba na nowo odbiorników dobindowywać. Tracker bindujemy tak jak odbiornik, czyli wciskamy knefel, załączamy zasilanie i jak mrugają diody puszczamy. Jeśli soft trackera został wgrany do płytki na której wcześniej działał odbiornik czy nadajnik - nie trzeba na nowo bindować.
3. Ustawienie zakresów i kierunków serw - sposób uruchomienia
a) Załączamy aparaturę. Model, czyli odbiornik w samolocie WYŁĄCZONY. Manetkę gazu dajemy na minimum (koniecznie !).
b) W trackerze robimy tak jakbyśmy chcieli zapisać failsafe, czyli załączamy zasilanie z naciśniętym przyciskiem i trzymamy aż diody przestaną mrugać na zmianę. Puszczamy przycisk.
4. Ustawienie zakresów i kierunków serw - procedura:
a) Po punkcie 3b Servo elevatora zrobi myk-myk potwierdzając wykrycie kanału i reversu na gazie. Będzie potrzebne potem.
b) Drążek steru wysokości w aparaturze ciągniemy do siebie i trzymamy aż serwo elevatora zrobi myk-myk w drugą stronę. Puszczamy drążek.
c) Teraz poruszając manetką gazu możemy sterować servem elevatora. Ustawiamy gaz na max, a całą antenę ze statywem tak aby patrzyła na północ.
Gaz na minimum, antena patrzy na południe. Jeśli jest odwrotnie można to zamienic bez obracania całej anteny regulując manetką wysokości. Teraz manetką steru wysokości regulujemy końcowe zakresy serwa, a jak gaz jest po środku (jest deadzone) manetką wysokości ustawiamy offset serwa aby patrzało pionowo w górę. Staramy się ustawić tak aby przy gazie w środku antena patrzyła pionowo w górę, przy gazie na minimum patrzyła poziomo na południe, a przy gazie na maximum - poziomo na północ, i przy skrajnych położeniach manetki gazu serwa nie obijały się o ograniczniki.
d) Jak jest OK, wychylamy kierunek lub lotki w bok na 2 sekundy, antena kieruje się w sufit (lub w nowych softach ustawia się pod kątem 45 stopni), puszczamy drągi, i rusza drugie serwo.
e) Ustawiamy zakres (tak samo sterem wysokości) tak aby zwiększanie gazu ustawiało antenę na wschód, a zmniejszanie na zachód. Środek to północ. Znów staramy się uzyskać pełne 180 stopni obrotu. Jak jest OK to znów lotki albo kierunek w bok, antena idzie w sufit i zapisywane są nastawy do eeprom.

Ustawienie mechaniki w wersji 360 stopni jest nieco inne
Punkt 4b serwo elewatora będzie potwierdzać w tą samą stronę co w pkt 4a, bo w drugą nie może.
Punkt 4c serwo azymutu pracuje tylko od pionu (gaz na środku) do poziomu (gaz na MAX). Ustawienie manetki gazu na wartości mniejsze niż połowa nic nie zmienia.
Punkt 4e serwo kręci się o 360 stopni, więc na maksimum powinno przejść przez wschód i na dojść do południa, a na minimum - idąc przez zachód również dojść do południa.
KONIEC SETUPU, Tracker gotowy do pracy.
Jakbyśmy coś pokopali w międzyczasie (przed zapisem do eeprom) to naciskając na dwie sekundy przycisk bind wracamy na początek punktu 4. Jak już zapisze to trzeba odłączyć zasilanie i wrócić do punktu 3 aby ponownie wykonać kalibracje.

Alternatywną metodą bindowania i ustawienia zakresów pracy serw trackera są ustawienia dostępne z programu konfiguratora - po podłączeniu trackera do PC.
Konfiguratorem można też ustawić minimalną ilość satelit wymaganą do zapisania bazy (default 5) oraz kompensację opóźnienia pozycji GPS (default to 0.5sek) - należy tą wartość ustawić tak aby tracker nie spóźniał się za modelem, ale za duża wartość spowoduje że tracker będzie się co chwilę cofał (będzie chodził mając jakby czkawkę).
[img]http://romek_by.republika.pl/images/Tracker_cfg.jpg[/img]

Teraz możemy załączyć zasilanie modelu. Jak GPS podłączony w modelu do eleresa złapie FIX'a i 5 satelit to tracker automatycznie zapisze bazę i ożyje, antena zejdzie z sufitu na ziemie :-).

Aby tracker automatycznie i prawidłowo zapisał pozycję bazy należy przestrzegać kolejności załączania zasilania.
1. TX
2. Tracker
3. RX (model)

Punkty 1 i 2 mogą być zamienione.
Ale nie należy załączać trackera po tym jak model złapie już FIX'a GPS, ponieważ w tym przypadku tracker odtwarza ze swojej pamięci poprzednią pozycję bazy (na wypadek zaniku zasilania podczas lotu) no i w tym przypadku pozycja bazy może być baaaardzo nieaktualna.

Jeśli już tak "wyszło" i nie chcemy wyłączać zasilania modelu, to koniecznie przed startem trzeba wykonać ręczny zapis pozycji bazy w trackerze, czyli nacisnąć na 2 sekundy przycisk na płytce eLeReS'a lub przycisk podłączony do CH8 (diody migają razem podczas naciskania).
- jak zapali się czerwona dioda - brak fixa, nie zapisze bazy.
- jak zielona - jest fix i pozycja bazy zostanie uaktualniona.
Buzzer potwierdza zapis(któtko) lub niemożnosc zapisu bazy(długo).

Zanik telemetrii sygnalizowany pikaniem buzzera i tracker się zatrzymuje.
Zewnętrzna dioda statusu mruga jak odbiera telemetrie, ale nie ma FIX'a GPS, i zapala się na stałe jak złapie fix przy 5 satelitach i tracker zacznie prace. Brak danych GPS przez 3 sekundy gasi diodę statusu.

Co oznaczają diody LED na eLeReS'ie z software trackera:
czerwona mruga co jakiś czas - tracker nie odbiera żadnego sygnału
czerwona i zielona się swiecą - odbiera sygnał z TX i RX (telemetrie) - STAN PRAWIDŁOWY
świeci się tylko czerwona - odbiera tylko sygnał z aparatury
świeci się (lub mruga) tylko zielona - odbiera tylko sygnał z odbiornika (idzie telemetria)


Przyciski podłączone do CH4 i CH5 umożliwiają ręczne obracanie trackerem. Ręczne sterowanie działa tak że możemy w każdej chwili zacząć kręcić mechaniką do woli, ale jak przestaniemy, to jeśli do trackera napływają dane telemetryczne to po sekundzie przejdzie on w tryb automatycznego sterowania z pozycji GPS i nadal będzie śledził model. W tym przypadku elewacja ustawia się na około 82 stopnie, czyli nieco ponad horyzont. Nie ma możliwości ręcznego sterowania elewacją.

NOWOŚĆ W SOFCIE eLeReS AT v1.21
Począwszy od tej wersji softu przyciski Lewo Prawo na trackerze służą do korekcji pozycji trackera. Teraz możemy tracker postawić byle jak na polu, zapisać bazę, odstawić model kilkanaście metrów dalej od trackera, po czym przyciskami Lewo-Prawo ustawić tak aby antena celowała w model. Sam tracker najlepiej jest ustawić przodem w przewidywanym kierunku latania, aby nie musiał niepotrzebnie obracać się na drugą stronę.

Dla całkiem leniwych jest jeszcze jeden dodatek.
Do padów I2C trackera można podłączyć kompas HMC5883L, np taki jaki dodaje Marbalon do swojego KFC32. Kompas montujemy na nieruchomej części trackera jak najdalej od stalowych elementów (aluminium, węgiel czy laminat nie przeszkadza kompasowi). Powinien być zamontowany poziomo, strzałką (na kompasie Marbalona) w kierunku przodu trackera.
Przed pierwszym użyciem trzeba go skalibrować. Robimy to na polu w odległości co najmniej kilku metrów od żelastwa, czyli np samochodu. I po kolei:
- włączamy aparaturę, dajemy drążek gazu na minimum.
- naciskamy przycisk "zapis bazy" w trackerze (albo przycisk na module eleres w trackerze) i załączamy zasilanie trackera.
- trzymamy naciśnięty przycisk aż diody na eleresie przestaną mrugać na zmianę.
- puszczamy przycisk.
- teraz albo naciskamy na trackerze jednoczesnie przyciski Lewo i Prawo, albo na chwilę dajemy gaz na aparaturze na MAX. Diody na trackerze zaczynają mrugać.
- podnosimy statyw i trzymając go pionowo obracamy się z nim wokół własnej osi o 360 stopni - słychać pikanie buzzera - wykonujemy 2-3 obroty w czasie nie przekraczającym 30 sekund.
- stawiamy statyw spowrotem na ziemi i czekamy aż diody przestaną mrugać.
- wyłączamy zasilanie trackera - kalibracja zakończona, i raczej nie będzie trzeba jej powtarzać, chyba że dodamy jakieś żelastwo w okolicach kompasu.

No i teraz jak to działa:
Stawiamy tracker byle jak, oby w miarę poziomo, włączamy zasilanie, no i przez pierwsze 15 sekund tracker kalibruje swoje położenie, po czym je zapamiętuje. No i już możemy latać bez żadnych dodatkowych ceregieli. Po tych 15 sekundach kompas zostaje wyłączony aby nie powodował niespodzianek jak np obok przejedzie auto albo jakiś złośliwiec zbliży nam magnes do trackera ;-)
Podczas normalnej pracy możemy oczywiście przyciskami Lewo-Prawo poprawić celowanie, ale raczej nie będzie to potrzebne. W razie czego (np przestawienia statywu w inne miejsce) możemy wymusić powtórną autokalibrację naciskając jednocześnie oba przyciski Lewo i Prawo. To spowoduje kolejną 15 sekundową autokalibracje.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

W odbiorniku eLeReS'a (w modelu) GPS może być podłączony na kilka sposobów.
Jeśli będziemy używać GPS'a tylko do telemetrii i do trackera, a więc nie mamy już w modelu żadnego GPS'a, to potrzebny jest GPS na chipsecie MTK (np mój, Remzibiego, Pitlaba), i podłączamy go do eleresa TAK: GND-GND RX-TX, TX-RX, VCC do +5V dostępnego na środkowych stykach złącz do serw.
Jeśli mamy już w modelu GPS'a podłączonego do OSD czy autopilota, to po prostu bierzemy dodatkowy kabelek, podłączamy go do linii TX GPS'a (równolegle z istniejącym połączeniem z GPS do autopilota), a z drugiej strony wtykamy go do pinu RX w eleresie. W ten sposób można używać GPS'y NMEA (np MTK), ubloxy lub specjalizowane MTK z autopilota APM.
W ustawieniach RX eLeRes włączamy telemetrie, zaznaczamy GPS parser, i w przypadku odbiornika GPS podłączonego wprost do eLeReS'a załączamy "autodetect GPS speed". W drugim przypadku (podkradanie sygnału z innego systemu np autopilota) WYŁĄCZAMY "autodetect GPS speed", a prędkość UARTA w eleresie ustawiamy na taką na jakiej gada GPS z autopilotem czy OSD. Musimy ją znać. Jak nie znamy, to trzeba próbować po kolei wszystkich wartości, i patrzeć czy tracker zaczyna działać po złapaniu FIX'a (lub czy pokazują się dane z GPS'a na eLDispie). W sofcie trackera od 1.22h widać po zielonej diodzie na eleresie czy model nadaje dane z GPS. Jak zielony led się tylko jarzy - są dane z modelu, ale nie ma w nich pozycji GPS, czyli GPS nie współpracuje prawidłowo z odbiornikiem. Jak się świeci mocno, to wszystko jest OK, i odbiornik widzi GPS'a.

Ostatnia wersja oprogramowania trackera pozwala na zrezygnowanie z dodatkowej anteny odbiorczej dla trackera i kablowe połączenie modułu eleres w nadajniku RC z modułem trackera. Aby to zrobić łączymy 2 przewodami oba eleresy (TX i Tracker): GND-GND , TX z nadajnika do RX Trackera. Teraz w konfiguracji trackera zaznaczamy ptaka "Telemetry from UART connection" i tyle. Przy tym połączeniu nie ma rozróżnienia prawidłowego działania GPS'a w modelu opisanego kilka linijek wyżej (przy pomocy zmiany jasności zielonej diody).

Aha, jeszcze jedno wyjaśnienie. Tracker nigdy nic nie nadaje przez moduł radiowy, więc nie ma obawy o uszkodzenie modułu bez podłączonej anteny. Zarówno w trybie odbioru własną anteną jak i przy połączeniu kablowym.

To by było na razie na tyle :-)
Ostatnio zmieniony sobota 15 lis 2014, 23:44 przez miś, łącznie zmieniany 13 razy.
Pzdr. -----MIŚ-----
mzyla
Posty: 961
Rejestracja: wtorek 09 lis 2010, 10:42
Lokalizacja: Manchester

Post autor: mzyla »

Ale to oznacza że trzeba ustawiać w określonym kierunku traker - to kumam, i co gdy chcę polatać "z drugiej strony".
Czyli jak wskazać że latam na półno, na południe, na wschód lub na zachód od trackera.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9241
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

mzyla pisze:i co gdy chcę polatać "z drugiej strony".
Czyli jak wskazać że latam na półno, na południe, na wschód lub na zachód od trackera.
Proste - 180 stopni dostępne w jednej połówce, a jak przekroczysz koniec zakresu czyli linię wschód-zachód to antena robi taki ekwilibrystyczny wymyk, że elewator przekręca się na drugą stronę i jednoczenie azymut też obraca się o 180 stopni, co daje nam możliwość pracy w drugiej połówce (tyle że fizycznie antena jest "dogóry nogami" co nic nie zmienia). Na dodatek nie ma szans na zawinięcie kabla wokół anteny jak będziesz latał w kółko nad bazą. Oba serwa muszą mieć 180 stopni zakresu, i wtedy tracker pokryje całą przestrzeń nad horyzontem.
A kierunek - po to jest GPS w modelu żeby tracker wiedział gdzie jesteś. Ma zapisaną pozycje bazy, i Twoją aktualną pozycję przekazywaną telemetrią z modelu. No i z tego liczy sobie w którą stronę ma się obrócić.

Wydzielenie pozostawiam w gestii pilnującego tego tematu, czyli Rurka.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
smook
Posty: 217
Rejestracja: czwartek 31 maja 2012, 13:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: smook »

a jak ma się zasięg telemetrii eLeReS'a do linku RC? latam sobie teraz Graupnerem MX12 HOTT który też ma telemetrię i praktyka pokazuje, że telemetria zdycha szybciej :(

edit: czy trzeba będzie na trackera pakować dodatkową antenę tylko do odbioru telemetrii (pytanie chyba retoryczne)?

cheers
damian
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9241
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

smook pisze:a jak ma się zasięg telemetrii eLeReS'a do linku RC? latam sobie teraz Graupnerem MX12 HOTT który też ma telemetrię i praktyka pokazuje, że telemetria zdycha szybciej :(

edit: czy trzeba będzie na trackera pakować dodatkową antenę tylko do odbioru telemetrii (pytanie chyba retoryczne)?
Zależy od anteny w modelu. Jak będzie równie dobra co ta w nadajniku to zasięg powinien być taki sam, bo moce są takie same. Jeśli w trackerze damy jako ruchomą - oprócz anteny wideo antenę odbiorczą eleresa to powinien lepiej łapać telemetrię niż nadajnik. Tracker nic nie nadaje, więc nie będzie zakłócał video.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
smook
Posty: 217
Rejestracja: czwartek 31 maja 2012, 13:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: smook »

myślałem bardziej o sytuacji, gdy anteny video i rc siedzą już na trackerze...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9241
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Być może w przyszłości dojdzie możliwość pobierania telemetrii kablem RS podpiętym do TX zamiast własnego odbiornika w trackerze. Na razie nie ma takiej opcji.
Pzdr. -----MIŚ-----
pit202

Post autor: pit202 »

no dobra, w prostym samolocie łatwo połączyć odbiornik GPS do odbiornika eLeReS`a , ale co z urządzeniami które mają więcej elektroniki na pokładzie OSD czy kopter które mają już swoje GPS`y, trzeba dokładać kolejny GPS ? czy jest jakaś opcja dołączenia się do tego ?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9241
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

pit202 pisze:no dobra, w prostym samolocie łatwo połączyć odbiornik GPS do odbiornika eLeReS`a , ale co z urządzeniami które mają więcej elektroniki na pokładzie OSD czy kopter które mają już swoje GPS`y, trzeba dokładać kolejny GPS ? czy jest jakaś opcja dołączenia się do tego ?
To zależy od tego co masz na pokładzie. O telemetrii i GPS do eleresa było kupę razy.
Jeśli masz odbiornik GPS pracujący w standardzie NMEA z baudrate do 57600 baud, można się do niego dopiąć jako "podsłuch" - nie ważne czy GPS jest podpięty do FC, czy do OSD, czy innego autopilota. Jeśli masz MultiWii z UBLOX'em, to można się podpiąć do mulitwii - ostatni soft do eleresa ma pobieranie telemetrii z multiwii. W pozostałych przypadkach - np MK z nawigacją - potrzebny osobny GPS.
Pzdr. -----MIŚ-----
Artu

Post autor: Artu »

A po co tracker do koptera :roll:
pit202

Post autor: pit202 »

miś, wszystko już jasne , dzięki

Artu, a po co tracker do samolotu ? :roll:
Artu

Post autor: Artu »

pit202 pisze:Artu, a po co tracker do samolotu ? :roll:
Kopterem raczej nie lata się na kilka/naście/dziesiąt kilometrów jak "płatowcami"
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Artu pisze:A po co tracker do koptera :roll:
+100 do lansu jak się rozstawiasz pod kościołem ;-) albo robisz demko dla developera :mrgreen:
No i wtedy też +1000 na fakturce :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
HIRO
Posty: 1206
Rejestracja: sobota 21 sty 2012, 02:03
Lokalizacja: łęczyca

Post autor: HIRO »

tracker trackerem ale jaką antenę na tym powiesić?
ODPOWIEDZ