Antena tracker bez fikołkowy automat.

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
saticzek
Posty: 61
Rejestracja: piątek 02 cze 2017, 21:43
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Antena tracker bez fikołkowy automat.

Post autor: saticzek »

Witam postanowiłem umieścić na Forum swoją wersję antena trackera.
Jest on dosyć nietypowy: jest całkowicie bez fikołkowy i nie zawiera konwencjonalnych serwomechanizmów. Całość ma wysokość 120 cm po rozłożeniu.
IMG_20201228_151604.jpg
IMG_20201228_151604.jpg (228.75 KiB) Przejrzano 2913 razy
statyw:
IMG_20201228_151616.jpg
IMG_20201228_151616.jpg (293.96 KiB) Przejrzano 2913 razy
Dzięki trzem przyssawkom do szyb montuję go na dachu minivana. Wystarczy miejsca montażu przetrzeć mokrą chusteczką higieniczną i trzyma bardzo mocno. Po całym sezonie używania nie zauważyłem na dachu samochodu żadnych znaczących uszkodzeń.
Tracker jest do bazy walizkowej podłączony przewodowo. W górnej części między napędami jest zamontowane złącze obrotowe 8 pierścieni. ( w tym jeden ekranowany ).
pantilt.jpg
pantilt.jpg (36.65 KiB) Przejrzano 2913 razy
Konstrukcja napędu azymutu
Silnik-z-przekladnia-12V-DC-170-obr-min-3kg-cm.jpg
Silnik-z-przekladnia-12V-DC-170-obr-min-3kg-cm.jpg (37.16 KiB) Przejrzano 2910 razy
silnik
Silnik napędowy 12V 225 RPM połączony z przekładnią ślimakową mosiężną 50:1.
Pod obciążeniem cały napęd wykonuje max 1 obrót w ciągu 14 sekund
pantilt elew.png
pantilt elew.png (13.82 KiB) Przejrzano 2913 razy
konstrukcja napędu
Elektryczny-reduktor-predkosci-maszyny.jpg
Elektryczny-reduktor-predkosci-maszyny.jpg (23.33 KiB) Przejrzano 2913 razy
silnik elewacji.
silnik napędowy 12V 6 RPM napędza bezpośrednio ramie anteny. Dla uproszczenia sterowania do środka przekładni zamontowałem 10k Ohm potencjometr montażowy z którego mam odczyt pozycji elewacji.
Elektronika:
Urządzenie ma zabudowany własny moduł sterujący oparty na 16 bitowym mikroprocesorze, sterowniku silników L298N, i magnetometrze QMC5883(kontrola azymutu). Magnetometr musiałem umieścić w tym siwym uchwycie na statywie, ponieważ gdy był bliżej napędu silniki generowały zbyt duże zakłócenia
Dane do wyznaczania azymutu i elewacji są pobierane z GS Zbig&Pitlab z wejścia uart. Oprogramowanie odczytuje z nich: ilość satelit, azymut, wysokość, odległość od bazy. Z tego wylicza parametry do ustawienia anteny.
Wstępnie próbowałem to skonstruować na arduino pro mini i Moduł sterownika L298N do silników DC – Arduino, niestety prędkość przeliczania danych była niezadowalająca.
Praca anteny:
Na samochodzie ustawiam antenę w dowolnym kierunku, Następnie podłączam do bazy walizkowej i załączam zasilanie. Antena najpierw ustawia kąt elewacji na 0 stopni, następnie wykonuje ok. 1,5 obrotu napędem azymutu (dla kalibracji magnetometru) po czym ustawia się na północ. Następnie czeka na złapanie min 10 satelit przez GPS podłączony do OSD&AP w modelu i ustawia elewację 90 stopni (antena prosto w niebo). Jeśli model oddali się od bazy na odległość >200 m uruchamia się śledzenie azymutu, a > 230m uruchamia śledzenie elewacji. Gdy ponownie zbliżę się do bazy na odległość <200m tracker ustawia parametr :
1. elewacja 90 stopni.
2. azymut 0 stopni.
Antena obraca się zbyt wolno aby śledzić model blisko bazy.

Statyw został skonstruowany najprostszymi metodami
Modelarz...."Wymierający gatunek"
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1057
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Antena tracker bez fikołkowy automat.

Post autor: Marcin »

Podziwiam. Za umiejetności stworzenia takiego czegoś pod podstaw samemu. Ja niestety w tym leżę, więc mnie zostają tylko jakieś dobre panelowe anteny pod 5.8 :)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 12999
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Antena tracker bez fikołkowy automat.

Post autor: Verid »

Szacun. O ile mechanikę to jeszcze jestem w stanie ogarnąć lepiej lub gorzej (kombinowałem nad mocowaniem dachowym ale na kombinowaniu się skończyło) o tyle wykonanie/oprogramowanie kontrolera jest daleko poza zasięgiem mojego pojmowania. Sklecić gotowiec jak np. w systemie eLeReS'a to jeszcze jak cię mogę ale nic ponad to.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
saticzek
Posty: 61
Rejestracja: piątek 02 cze 2017, 21:43
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Antena tracker bez fikołkowy automat.

Post autor: saticzek »

Właśnie z uwagi że większość modelarzy jest w stanie polutować kabelkami 3 moduły i wgrać soft. Chciałem to wstępnie zrobić na arduino. Niestety 8 bitowy procesor zbyt wolno przelicza 32 bitowe dane.
Modelarz...."Wymierający gatunek"
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3151
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Antena tracker bez fikołkowy automat.

Post autor: krall »

Dobra robota!
"bezfikołkowy" - czyli jak rozumiem nieprzewracalny?
Jeśli tak - to powiem Ci tak: to tylko kwestia prędkości wiatru ;-)
A w termiczny dzień potrafi nagle dmuchnąć....
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 12999
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Antena tracker bez fikołkowy automat.

Post autor: Verid »

Myślę że "bezfikołkowy" w tym wydaniu oznacza to co w przypadku Marablonowego trackera dla leniwych. 360 stopni obrotu czyli nie musi robić "fikołka" po przejściu pewnego kąta.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3151
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Antena tracker bez fikołkowy automat.

Post autor: krall »

Verid pisze:Myślę że "bezfikołkowy" w tym wydaniu oznacza to co w przypadku Marablonowego trackera dla leniwych. 360 stopni obrotu czyli nie musi robić "fikołka" po przejściu pewnego kąta.
No tak, może być i takie znaczenie tego słowa :-D

Słyszałem taką anegdotę, że kiedyś na W-Fie uczeń użył słowa "fikołek" zamiast "przewrót w przód" i.... dostał dwóję ;-)
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Szymon
Posty: 992
Rejestracja: poniedziałek 06 wrz 2010, 09:18
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Re: Antena tracker bez fikołkowy automat.

Post autor: Szymon »

Czy przez złącze obrotowe przekazujesz sygnał AV czy antenowy? Podejrzewam że antenowy (nie bez powodu wspomniałeś o ekranowaniu jednego pierścienia) bo na schematach trackera nie widać odbiornika AV. Czy widzisz jakieś negatywne skutki stosowania takiego złącza obrotowego przy przekazywaniu sygnału antenowego do odbiornika?
Awatar użytkownika
saticzek
Posty: 61
Rejestracja: piątek 02 cze 2017, 21:43
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Antena tracker bez fikołkowy automat.

Post autor: saticzek »

krall pisze: "bezfikołkowy" - czyli jak rozumiem nieprzewracalny?
Jest na przyssawkach do dachu samochodu i trzyma bardzo mocno.

Verid pisze:
Myślę że "bezfikołkowy" w tym wydaniu oznacza to co w przypadku Marablonowego trackera dla leniwych. 360 stopni obrotu czyli nie musi robić "fikołka" po przejściu pewnego kąta.
Dokładnie. Może się kręcić dookoła w jedną stronę dowolnie długo.
Tylko że ja jestem bardziej leniwy i nie muszę ustawiać statywu na północ. :-D

Na złączu obrotowym mam jeden styk ekranowany do sygnału video. na pozostałych mam: audio, link RC do Qlrs, powrót telemetrii z Qlrs, dane telemetryczne z GS Zbig&Pitlab i po dwa pierścienie na plus 12V i minus 12V.
wszystko idzie przewodami do bazy walizkowej.
Ostatnio zmieniony środa 30 gru 2020, 15:56 przez saticzek, łącznie zmieniany 1 raz.
Modelarz...."Wymierający gatunek"
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 12999
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Antena tracker bez fikołkowy automat.

Post autor: Verid »

Podrzucisz link który slipring zastosowałeś?
Ten wredny...
Awatar użytkownika
saticzek
Posty: 61
Rejestracja: piątek 02 cze 2017, 21:43
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Antena tracker bez fikołkowy automat.

Post autor: saticzek »

Aukcji już nie ma , była na ali....
HD-SDI-pier-cie-lizgowy-transmisja-wideo-Slipri.jpg
HD-SDI-pier-cie-lizgowy-transmisja-wideo-Slipri.jpg (56.45 KiB) Przejrzano 2681 razy
HD SDI pierścień ślizgowy transmisja wideo Slipring Mix średnica 16mm 2A 8/12/18 obwody + 1 obwód 0-3Ghz częstotliwość radiowa rf HF
Modelarz...."Wymierający gatunek"
ODPOWIEDZ