Jaki multimetr?

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jaki multimetr?

Post autor: pawelsky »

mikun pisze:Przy zakupie zwracajcie uwagę, żeby miernik miał autowyłączanie bo częściej będziecie kupować i wymieniać baterie :)
Nawet w takim z autowylacznikiem bateria wyczerpie sie w najmniej odpowiednim momencie (zlosliwosc rzeczy martwych). Ja dla swietego spokoju przyinwestowalem w taki wynalazek
https://www.banggood.com/2PCS-ZNTER-S19 ... 83581.html
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Jaki multimetr?

Post autor: PiotrSz »

pawelsky pisze:a dla swietego spokoju przyinwestowalem w taki wynalazek
https://www.banggood.com/2PCS-ZNTER-S19 ... 83581.html
Też się zastanawiałem nad tym wynalazkiem, możesz wyrazić swoją opinię na jego temat ?
kajoj333
Posty: 17
Rejestracja: piątek 09 mar 2018, 23:23
Lokalizacja: Gryfino

Re: Jaki multimetr?

Post autor: kajoj333 »

Greif do Taranisa polecam dwa ogniwa 18650 i temat załatwiony.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jaki multimetr?

Post autor: pawelsky »

PiotrSz pisze:Też się zastanawiałem nad tym wynalazkiem, możesz wyrazić swoją opinię na jego temat ?
W mierniku, gdzie zapotrzebowanie na prad nie jest duze sprawdza sie bardzo dobrze. Jedynym minusem jest to, ze z uwagi na wbudowany step-up nie umiera stopniowo wiec ew. wskazniki poziomu baterii w zasilanym urzadzeniu beda zawsze pokazywaly full az do praktycznie calkowitego rozladowania. Plusem jest to ze nawet jak sie wyczerpie w najmniej oczekiwanym momencie wystarczy ja troszke podladowac przez 15-20min, dokonczyc co miales dokonczyc, a potem naladowac do pelna. Ma standardowe gniazdo microUSB, wiec nie potrzeba zadnej specjalnej ladowarki.
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Jaki multimetr?

Post autor: PiotrSz »

Dzięki pawelsky, po zlocie trzeba będzie zamówić.
TomekEs
Posty: 35
Rejestracja: sobota 21 lip 2018, 13:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Jaki multimetr?

Post autor: TomekEs »

Pozwolę sobie dorzucić pare groszy.
Przy zakupie mierników zwróćcie uwagę przede wszystkim na to, żeby miał true RMS.
Charakter prądów i napięć w modelarstwie jest mocno zniekształcony. Mierząc DC otrzymamy nieprawdziwy wynik. Mierząc jako AC w tanim mierniku również wynik będzie nieprawdziwy.
Proste mierniki jako DC mają najprostrzy filtr dolnoprzepustowy. Natomiast AC mierzą tylko dla 50Hz sinusoidy. True RMS pokaże właściwą wartość skuteczną.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jaki multimetr?

Post autor: pawelsky »

Wszystko fajnie, tylko pytania dotycza tu glownie tanich miernikow ponizej 100PLN, wiec z tym true RMS moze tak rozowo nie byc :)
TomekEs
Posty: 35
Rejestracja: sobota 21 lip 2018, 13:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Jaki multimetr?

Post autor: TomekEs »

Jasne łatwo nie jest ;) ale są modele chodzące w okolicy 100 zł
Np UT139A można dostać za 120 zł. A czekając na okazję można coś upolować taniej.
Mimo wszystko co po pomiarach tanim miernikiem, który wartości będzie totalnie przekłamywał?

Wiesz, to tak jak bym zadał tutaj pytanie. "Chce kupić/złożyć dona do 200 zł". Niby coś da się kupić. Tylko no właśnie "coś". Pewnie większość powiedziała by, że szkoda 200 zł lepiej dozbierać.
Na studiach miałem przedmiot metrologia, tam testowaliśmy mierniki z TrueRMS i bez. Przy zniekształconych sygnałach typu piła prostokąt i innych częstotliwościach niż 50Hz te proste mierniki pokazywały wartości kilkukrotnie zawyżone.
Gdyby pytanie było o miernik do 50 zł, nie było by raczej wątpliwości. Jednak wyznaczając sobie granicę 100 zł warto dołożyć równowartość kilku piwek i kupić coś lepszego.
Greif
Posty: 98
Rejestracja: czwartek 03 maja 2018, 01:30
Lokalizacja: Piotrowice k.Oświęcimia

Re: Jaki multimetr?

Post autor: Greif »

pawelsky pisze:Jednak wyznaczając sobie granicę 100 zł warto dołożyć równowartość kilku piwek i kupić coś lepszego
Pewnie taki byś też polecił?
https://allegro.pl/miernik-uniwersalny- ... 6e9677fe90

Ja mam samochodziarzy w rodzinie, więc w końcu kupiłem ten, mam nadzieję, że na początek wystarczy :-)
https://allegro.pl/samochodowy-miernik- ... ZTAxMmI%3D
Walkera Rodeo 110 i F210
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jaki multimetr?

Post autor: pawelsky »

TomekEs pisze:Jednak wyznaczając sobie granicę 100 zł warto dołożyć równowartość kilku piwek i kupić coś lepszego.
Po to sie wyznacza granice, zeby sie w niej miescic, a nie ja przesuwac... Potraktuj to jako: "Chcialbym wydac 50, ale jak bedzie warto to ew. do 100 wyluskam ale nie wiecej".

Ogladalem swego czasu pare review tanich miernikow z niby true RMS i moze to byc niezla loteria...

I nie przesadzajmy juz z tym totalnym przeklamywaniem, do podstawowych modelarskich zastosowan (przy ograniczonym budzecie) true RMS nie jest niezbedny.
TomekEs
Posty: 35
Rejestracja: sobota 21 lip 2018, 13:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Jaki multimetr?

Post autor: TomekEs »

Ale oczywiście, do zmierzenia napięcia na pakiecie czy "przedzwonienia" połączeń wystarczy miernik za 15 zł.
Jednak jeżeli chcesz zmierzyć ile coś "siorbie" prądu szczególnie przy silnikach BLDC może być drobny problem. Wtedy bez True RMS się raczej nie obejdzie.
Stąd była tylko moja taka uwaga, że kupując miernik za 100 zł. Można już dostać taki, który będzie miał przyzwoite pomiary true RMS.
Greif
Posty: 98
Rejestracja: czwartek 03 maja 2018, 01:30
Lokalizacja: Piotrowice k.Oświęcimia

Re: Jaki multimetr?

Post autor: Greif »

Hmm... myślę, że obydwaj macie rację. :-)
Walkera Rodeo 110 i F210
majek
Posty: 267
Rejestracja: czwartek 20 wrz 2012, 22:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jaki multimetr?

Post autor: majek »

Jak ktoś chce przyzwoity miernik do 100zł, to polecam Aneng 8008, ma true rms :) Jedyna jak dla mnie wada, to jego mały rozmiar i waga, bo lata to po stole przy byle dotknięciu. Ale za to jako miernik do auta czy 'w pole' to jest idealny.
Mam tez stary Uni-t (nie do zdarcia), jakiegoś chińczyka, Lavo3 też się znajdzie w szufladzie, ale na dzień dzisiejszy, to chyba poniżej 200 zł nic lepszego od tego Anenga się nie znajdzie. Nowe Uni-t to też już nie ta jakość co kiedyś :(
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki multimetr?

Post autor: volender »

Trochę odgrzeję ;) - korzysta ktoś może z multimetra z jakimś podstawowym oscyloskopem?

Myślę głownie o tym, żeby zobaczyć przebieg napięcia albo prądu w ostatnich kilku(nastu) sekundach (powiedzmy z 10hz?). Choć taki 1MHz, żeby zdebugować jakieś I2C to byłby już wypas ;)

takie wynalazki jak
https://allegro.pl/oferta/multimetr-gra ... 9179906821
https://allegro.pl/oferta/multimetr-cyf ... 9520316991
mogą być coś warte i w miarę precyzyjne?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jaki multimetr?

Post autor: pawelsky »

Ja wybierajac multimetr poza oczywiscie dokladnoscia i zestawem zakresow pomiarowych (kwestia indywidualna) patrze na 3 rzeczy
1) czy posiada sensowne zabezpieczenia
2) czy posiada co najmniej 4.5 "cyfry"
3) jak szybki jet pomiar ciaglosci (wspomniany wczesniej Aneng 8008 daje rade, choc najszybszy nie jest - tutaj review)

Ja uzywam Waco/CIE 3130B oraz Anenga 8009 do mniej wymagajacych/brutalnych zastosowan.

Co do analizowania I2C to zapomnij o "oscyloskopach" w multimetrach. Nie maja one zazwyczaj ani wystarczajaco pamieci, ani sensownych funkcji przeanalizowania takiego sygnalu - ot wyswietla sobie wykresik. Kup sobie klona Saelae za $5.
ODPOWIEDZ