NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: pawelsky »

Podczas webinaru dzisiaj ULC przyznal ze sa zawaleni papierami i nie wyrabiaja, mysle ze swiadectwa ktore jeszcze sa stosunkowo dlugo wazne wyladuja na koncu kolejki...

Dla lepszego kontekstu dodam tylko ze zarejestrowanych zostalo ponad 41tys. operatorow. To daje niemal 1000 dziennie...
20210211_191143.jpg
20210211_191143.jpg (103.73 KiB) Przejrzano 3579 razy
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: pawelsky »

Dostalem dzis dość zaskakującą odpowiedź ULCu na temat punktu 10.4 Rozdzialu 4 wytycznych prezesa ULC. Przyznam ze rodzi ona raczej wiecej pytan niz odpowiedzi wiec pozostawie ja tu bez komentarza...

@krall obawiam się ze podobny zapis wyladuje w ostatecznym rozporzadzeniu, a wtedy nie bedzie juz tylko "zaleceniem" wiec chyba warto to jednak wyprostowac - pamietam ze miales kiedys mozliwosc zgloszenia uwag do konsultacji spolecznych poprzednich przepisow (jak mniemam przez jakis zaprzyjasniony podmiot bioracy udzial w konsultacjach), projekt w tej chwili sie mieli, niebawem wyladuje w konsultacjach, czy tym razem rowniez bedziesz mial mozliwosc przekazania ew. uwag?

PYTANIE:
Chciałbym prosić o wyjaśnienie wątpliwości dotyczących rozdziału 4, punktu 10.4 załącznika nr 1 do wytycznych Prezesa ULC nr 25, który wprowadza obowiązek wyposażenia SBSP w co najmniej: urządzenie do lokalizacji podstawowej, urządzenie do lokalizacji awaryjnej, failsafe, rejestrator parametrów lotu oraz kamerę. Jako że nie widzę nigdzie wyłączeń stosowania tego punktu muszę założyć, że dotyczy on WSZYSTKICH SBSP eksploatowanych w kategorii otwartej, szczególnej bądź w ramach klubów i stowarzyszeń.
Wydaje się to być wymaganiem nadmiernym (szczególnie w przypadku mniejszych dronów, tych budowanych samodzielnie, bądź np. modeli na uwięzi) i oznacza iż niedopuszczalne byłoby eksploatowanie dronów nie posiadających telemetrii, zaawansowanego kontrolera lotu z rejestratorem parametrów lotu i failsafe czy kamery. Czy rzeczywiście taka była intencja Prezesa ULC, czy może źle to odczytuję?


ODPOWIEDZ:
Wytyczne nr 25 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 30 grudnia 2020 r. są aktem prawnym o charakterze informacyjnym. Są w nim także zawarte zalecenia, a więc opisano w nich polecany przez nadzór lotniczy sposób wykonywania operacji systemami bezzałogowych statków powietrznych. Nie są to przepisy nadrzędne wobec przepisów Unii Europejskiej, a takim aktem prawnym jest rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 2019/947 z dnia 24 maja 2019 r. w sprawie przepisów i procedur dotyczących eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych (Dz. Urz. UE L 152 z 11.06.2019, str. 45, z późn. zm.).
Wspomniany przez Pana pkt 10.4 rozdziału 4 załącznika nr 1 do wytycznych nr 25 nie dotyczy wszystkich systemów bezzałogowych statków powietrznych. Z uwagi na usytuowanie tego rozdziału po rozdziale dot. operacji wykonywanych w kategorii „szczególnej” należy traktować zawarte tam przepis jako zalecany sposób postępowania w przypadku wykonywania operacji w kategorii „szczególnej”.
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: misiekkk »

Z prawnego punktu widzenia bardzo niedorze się dzieje, jeżeli mamy prawo obligatoryjne oraz zalecane...
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: pawelsky »

misiekkk pisze:Z prawnego punktu widzenia bardzo niedorze się dzieje, jeżeli mamy prawo obligatoryjne oraz zalecane...
No nie wykazali sie nasi legislatorzy niestety, niemniej jednak z dwojga zlego wole zeby poswiecili wiecej czasu na lepsza legislacje, niz przepychali przepisy na sile kolanem zeby zdazyc przez nowym rokiem.

Jesli ktos jest zaprzyjazniony z jakims podmiotem zaproszonym do konsultacji spolecznych - prosze o kontakt.
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: krall »

Oczywiście jak coś do mnie dotrze to dam znać.

BTW - jestem dość apatycznie nastawiony do tego co się stało i dzieje z nowymi regulacjami, z ich przejrzystością i jednoznacznością.
Miałem (co prawda wątłą) nadzieję, że przez pierwszych kilka tygodni jakoś się to ułoży w spójną całość - no i nie bardzo.
Ponieważ mam już jakieś zapytania o szkolenia to muszę w końcu zacisnąć zęby i spróbować napisać jakieś skrypty, testy... :cry:
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: misiekkk »

Konwersja mojego ŚK została wykonana!
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
Kkacper
Posty: 839
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 18:27
Lokalizacja: Kiełpino k. Kartuz

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: Kkacper »

misiekkk pisze:Konwersja mojego ŚK została wykonana!
Ile czasu w czekałeś ????? Bo ja też czekam na konwersję i nie wiem czy mam się już upominać czy jeszcze cierpliwie czekać.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: pawelsky »

Kkacper pisze:Bo ja też czekam na konwersję i nie wiem czy mam się już upominać czy jeszcze cierpliwie czekać.
Jesli SK nie przeterminowuje Ci sie w najblizszym czasie to najlepiej spokojnie zaczekac - im pozniej Ci skonwertuja tym dluzej bedziesz mial uprawnienia wazne...
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: misiekkk »

Kkacper pisze:
misiekkk pisze:Konwersja mojego ŚK została wykonana!
Ile czasu w czekałeś ????? Bo ja też czekam na konwersję i nie wiem czy mam się już upominać czy jeszcze cierpliwie czekać.
Wniosek wysłałem elektronicznie 8.01.
Konwersja odbyła się dzisiaj, data decyzji dzisiaj, z datą ważności liczoną od dnia dzisiejszego.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: pawelsky »

Poniewaz byly pytania o analize ryzyka w kategorii szczegolnej, mysle ze warto wziac udzial w planowanym na 17 marca (w godz. 12:00-14:00) webinarium "Przewodnik po analizie ryzyka metodyką SORA"
webinarium.jpg
webinarium.jpg (85.06 KiB) Przejrzano 3972 razy
Agenda: https://cedd.pl/wp-content/uploads/2021 ... m-SORA.pdf
Zapisy: https://app.evenea.pl/event/przewodnik-sora/

Udzial jest darmowy, ale wymaga akceptacji organizatora (u mnie trwalo to ok. 24h). Liczba miejsc ograniczona, wiec lepiej sie pospieszyc.
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: misiekkk »

pawelsky pisze:Poniewaz byly pytania o analize ryzyka w kategorii szczegolnej, mysle ze warto wziac udzial w planowanym na 17 marca (w godz. 12:00-14:00) webinarium "Przewodnik po analizie ryzyka metodyką SORA"
webinarium.jpg
Agenda: https://cedd.pl/wp-content/uploads/2021 ... m-SORA.pdf
Zapisy: https://app.evenea.pl/event/przewodnik-sora/

Udzial jest darmowy, ale wymaga akceptacji organizatora (u mnie trwalo to ok. 24h). Liczba miejsc ograniczona, wiec lepiej sie pospieszyc.
Fajnie gdyby było dostępne nagranie tego Webinara.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: pawelsky »

misiekkk pisze:Fajnie gdyby było dostępne nagranie tego Webinara.
Zawsze mozesz dolaczyc i nagrac ;-)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: pawelsky »

pawelsky pisze:Dostalem dzis dość zaskakującą odpowiedź ULCu na temat punktu 10.4 Rozdzialu 4 wytycznych prezesa ULC. Przyznam ze rodzi ona raczej wiecej pytan niz odpowiedzi wiec pozostawie ja tu bez komentarza...
Kilka dodatkowych slow wyjasniena od ULC w sprawie nieszczesnego punktu 10.4 wytycznych

PYTANIE:
O ile wytyczne należy traktować jako zalecenia domyślam się, że analogiczne zapisy znajdą się również w opracowywanym rozporządzeniu/ustawie, a wówczas nie będą już jedynie zaleceniem a jak sadzę niezbędnym wymaganiem uniemożliwiającym lot w kategorii szczególnej np. modelem latającym nie posiadającym kamery. Czy rzeczywiście takie są intencje jeśli chodzi o nadchodzące zmiany w ustawie Prawo Lotnicze i powiązanych rozporządzeniach?


ODPOWIEDZ:
Przedmiotowa kwestia będzie odpowiednio zmieniona w wytycznych – odpowiednio zostanie przeredagowany przepis tak by było jasne, które wymagania są potrzebne do lotów VLOS czy BVLOS w kategorii szczególnej. Obecnie trwają prace legislacyjne nad zmianą tych wytycznych. Na etapie tworzenia przepisów ustawy czy rozporządzeń wypracowane i wpisane do wytycznych rozwiązanie będzie przeniesione do rozporządzenia. Intencją jest aby dodatkowe wyposażenie określone obecnie w pkt 10.4 wytycznych Prezesa ULC dotyczyło wykonywania operacji w kategorii „szczególnej” poza zasięgiem widoczności wzrokowej (BVLOS).

Jednocześnie uprzejmie wyjaśniam, że podczas prac legislacyjnych nad projektem ustawy i rozporządzeń na etapie konsultacji społecznych każdy będzie mógł zgłosić uwagi do tych projektów – na co jako Urząd liczymy bo zależy nam by przepisy były możliwie jak najbardziej przyjazne użytkownikom i sprzyjały rozwojowi branży dronowej mając oczywiście na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa zarówno dla wykonujących operację BSP oraz osób w nią niezaangażowanych.


Wniosek - trzeba koniecznie poruszyc te kwestie na etapie konsultacji...
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: misiekkk »

pawelsky pisze:
misiekkk pisze:Fajnie gdyby było dostępne nagranie tego Webinara.
Zawsze mozesz dolaczyc i nagrac ;-)
Gdybym mógł dołączyć w tym terminie nie musiałbym nagrywać ;-)
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: pawelsky »

misiekkk pisze:Gdybym mógł dołączyć w tym terminie nie musiałbym nagrywać ;-)
Pewnie udostepnia nagranie. W przeciwnym razie nagrywanie i dystrybuowanie takiego nagrania moze byc prawnie dyskusyjne...
ODPOWIEDZ