Loty VLOS

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Loty VLOS

Post autor: hornet2 »

Nie chciałem zakładać nowego tematu ale mój post został usunięty . Chodzi mi o loty VLOS . Wykonując lot VLOS operator drona musi mieć cały czas kontakt wzrokowy z dronem obserwując go nieuzbrojonym okiem . Nie jest podana odległość na jaką można w VLOS latać dronem . Ma być widoczny na tyle by móc nim sterować swobodnie i bezpiecznie . Moje pytanie . Czy podczas lotu VLOS będac dronem na tyle daleko od siebie że jest on widoczny gołym okiem ale nie jest się w stanie z takiej odległości określić jego położenie względem operatora można korzystać ze wskazania telemetrii pokazującej na ekranie wyświetlacza aktualne położenie drona względem operatora ? Czy taki lot VLOS jest w ogóle dopuszczalny ? Po zmianie przepisów dotyczących lotów dronami wydanych 02.2019 dopuszcza się podczas lotu VLOS spoglądania na wyświetlacz apki bądź tabletu i nie będzie to interpretowane jako lot BVLOS . Ale czy podczas lotu VLOS mogę zamiast tylko bezpośredniej obserwacji określać położenie drona względem operatora urządzeniami wspomagającymi ?
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
rc.fpv.poland
Posty: 117
Rejestracja: środa 04 wrz 2019, 18:23
Lokalizacja: GB

Re: Loty VLOS

Post autor: rc.fpv.poland »

Odpowiedź. Teoretycznie NIE.
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Loty VLOS

Post autor: krall »

nie
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Loty VLOS

Post autor: hornet2 »

Skoro nie to jak inni to robią ? Bo nie sądzę aby ktokolwiek z odległości przykładowo 500m mógł dokładnie widzieć nieuzbrojonym okiem położenie Mavica czy też innego drona tej wielkości .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Loty VLOS

Post autor: Verid »

hornet2 pisze:Skoro nie to jak inni to robią ?
Nie robią.
Ten wredny...
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Loty VLOS

Post autor: hornet2 »

W takim razie dlaczego większość kupujących drona za najważniejsze podczas wyboru drona stawia warunek by miał jak największy zasięg? Tego właśnie nie rozumiem . Po co komu dron z zasięgiem 2 czy tam 5km skoro tak daleko nie można latać ? Lot FPV też jest ograniczony zasięgiem . Więc te wszystkie filmy na YouTube pokazujące loty na odległości z których na pewno nie dało by się określić dokładnego położenia drona są nielegalne ?
Ostatnio zmieniony niedziela 29 wrz 2019, 19:12 przez hornet2, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Loty VLOS

Post autor: Verid »

hornet2 pisze:W takim razie dlaczego większość kupujących drona za najważniejsze podczas wyboru drona stawia warunek by miał jak największy zasięg?
Ponieważ duży zasięg maksymalny przekłada się na stabilność linku w granicach VLOS.
hornet2 pisze:skoro tak daleko nie można latać ?
Można. Tylko trzeba spełnić szereg warunków.
Ten wredny...
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Loty VLOS

Post autor: hornet2 »

Wracając jeszcze do lotów VLOS a chwilowego zerkania na ekran apki celem odczytu wskazań telemetrii . Czy nie mogę posiłkować się tymi wskazaniami w celu określenia położenia drona ? Nie tyle chodzi mi o wskazania wysokości i odległości a "wskaźnika" pokazującego w którą aktualnie stronę jest zwrócony "dziób" drona względem operatora . @ krall napisał że nie . Czy na pewno nie ?
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
bunioopl
Posty: 34
Rejestracja: środa 23 sty 2019, 11:06

Re: Loty VLOS

Post autor: bunioopl »

A kto tobie tego zabroni.

Wysłane z mojego G8142 przy użyciu Tapatalka
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Loty VLOS

Post autor: hornet2 »

Właściwie to nikt . Mam drona o wadze powyżej 0,6kg ( 2,0kg ) latam nim tylko tam gdzie to jest dopuszczone . Czasami podczas filmowania przydało by się polecieć troszkę dalej niż 200m .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Loty VLOS

Post autor: Verid »

hornet2 pisze:Czy nie mogę posiłkować się tymi wskazaniami w celu określenia położenia drona ?
Jeżeli musisz się czymkolwiek posiłkować to nie jest VLOS. Nowe rozporządzenie dopuszcza chwilową utratę kontaktu wzrokowego w momencie dokonywania przez operatora kontroli parametrów lotu przekazywanych przez urządzenia będące wyposażeniem naziemnym modelu latającego lub bezzałogowego statku powietrznego ale jest poważna różnica między kontrolowaniem parametrów lotu a posiłkowaniem się telemetrią bo nieuzbrojonym okiem nie jesteś w stanie lecieć.
Ten wredny...
bunioopl
Posty: 34
Rejestracja: środa 23 sty 2019, 11:06

Re: Loty VLOS

Post autor: bunioopl »

hornet2 pisze:Właściwie to nikt . Mam drona o wadze powyżej 0,6kg ( 2,0kg ) latam nim tylko tam gdzie to jest dopuszczone . Czasami podczas filmowania przydało by się polecieć troszkę dalej niż 200m .
No to musisz że sobą na loty zabierać dodatkowego obserwatora. Ty patrzysz w telemetrie i nagrywany obraz, dodatkowy obserwator na drona.

PS. Z 200m to ja spokojnie widzę bebopa, który waży 550g.
Myślę, że spokojnie można nim latać o wiele dalej. Dla mnie i mojego Bebopa to jakieś 400-500m.

Wysłane z mojego G8142 przy użyciu Tapatalka
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Loty VLOS

Post autor: hornet2 »

Czyli w zasadzie to tylko latanie "koło nogi " jeśli można by nazwać tak te powiedzmy 200m odległości . FPV z pierwszego obserwatora ma jeszcze większe restrykcje bo max 50m w górę i do 200m w poziomie . Powiedzcie mi jak rozróżniacie z odległości 200m położenie chociażby Mavica ? Wizualnie jest to niemożliwe . Przy takiej odległości sylwetka drona z każdej strony jest jednakowa . Oświetlenie też na nic się zdaje . Chyba że jest to wieczorny lot .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
bunioopl
Posty: 34
Rejestracja: środa 23 sty 2019, 11:06

Re: Loty VLOS

Post autor: bunioopl »

Bebop ma na zadzie bardzo mocną czerwoną Led. Nawet w dzień widoczny jest na spore odległości.

Wysłane z mojego G8142 przy użyciu Tapatalka
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Loty VLOS

Post autor: hornet2 »

bunioopl pisze:
hornet2 pisze:Właściwie to nikt . Mam drona o wadze powyżej 0,6kg ( 2,0kg ) latam nim tylko tam gdzie to jest dopuszczone . Czasami podczas filmowania przydało by się polecieć troszkę dalej niż 200m .
No to musisz że sobą na loty zabierać dodatkowego obserwatora. Ty patrzysz w telemetrie i nagrywany obraz, dodatkowy obserwator na drona.

PS. Z 200m to ja spokojnie widzę bebopa, który waży 550g.
Myślę, że spokojnie można nim latać o wiele dalej. Dla mnie i mojego Bebopa to jakieś 400-500m.

Wysłane z mojego G8142 przy użyciu Tapatalka
Wiesz ja spokojnie widzę swego Q500 4K z odległości nawet 600m . Ale czy przy odległości tych 400-500m jesteś w stanie dokładnie określić jak jest dron położony względem Ciebie ( tyłem, przodem , lewym bokiem , prawym bokiem ) ? A jeżeli dron nie ma czerwonej mocnej diody ? Z tym "posiłkowaniem " to może źle się wyraziłem . Chodziło mi o sekundowe spojrzenie na wyświetlaczu na wskaźnik położenia drona by móc odpowiednio operować drążkami patrząc na drona .
Ostatnio zmieniony piątek 11 paź 2019, 09:09 przez hornet2, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Zablokowany