Jak zrozumieć mapę

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
jacekV
Posty: 2246
Rejestracja: czwartek 30 maja 2013, 18:06
Lokalizacja: Jasienica

Post autor: jacekV »

jeszcze sprawdź od jakiej wysokości ATZ... bo BB masz całe w strefie
pozdrawiam, Jacek
__________________
Sprzęt był sprawny. Użytkownik nie.
W Hangarze; Hujsban FPV, KRAB 250, Qamikaze X4, OctoCongoCopter X8, Kadłubek, Raptor,
twistedme

Post autor: twistedme »

Ja to interpretuję tak, że musisz mieć zgodę zarządzającego strefą...

"Loty modeli latających lub bezzałogowych statków powietrznych w warunkach VLOS wykonuje się z zachowaniem następujących warunków:

- w strefach ATZ lub w odległości mniejszej niż 5 km od granicy lotniska lub lądowiska – za zgodą zarządzającego lotniskiem lub lądowiskiem;"

Ale ja nie jestem żadnym autorytetem...
twistedme

Post autor: twistedme »

jacekV pisze:jeszcze sprawdź od jakiej wysokości ATZ... bo BB masz całe w strefie
ATZ chyba zawsze jest od GND? Nie?
Awatar użytkownika
Ładziak
Posty: 1236
Rejestracja: czwartek 16 cze 2011, 00:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ładziak »

ATZ EPBA
Min: 0 ft, Max: 6500 ft
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Wspominałem że nisko latają u mnie?
Sprzed 10 minut dreamliner z Pekinu u mnie nad tarasem ;-)
Obrazek
Tym razem wysoko bo na ok. 350m.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Ładziak
Posty: 1236
Rejestracja: czwartek 16 cze 2011, 00:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ładziak »

Rurek, a jak sprawdzasz wysokość? Bo jak obserwuję podejścia, to w tamtym miejscu mają zdecydowanie ponad 1 km i nawet nie mogą mieć niżej...
drzazger
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 14 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Burzej

Post autor: drzazger »

twistedme pisze:Ja to interpretuję tak, że musisz mieć zgodę zarządzającego strefą...

"Loty modeli latających lub bezzałogowych statków powietrznych w warunkach VLOS wykonuje się z zachowaniem następujących warunków:

- w strefach ATZ lub w odległości mniejszej niż 5 km od granicy lotniska lub lądowiska – za zgodą zarządzającego lotniskiem lub lądowiskiem;"

Ale ja nie jestem żadnym autorytetem...
Rozumiem, że zgoda powinna być w strefie mniejszej niż 5km od granicy lotniska lub lądowiska?
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Ładziak pisze:Rurek, a jak sprawdzasz wysokość?
Uppss kalkulator mi się zaciął :oops: wg flajtardara było 1450ft czyli ponad 430m tyle że ten dreamliner taki duuuży ;-) i zwykłym kompaktem bez zoomu go złapałem 8-)

Tak czy siak w takie dni jak dzisiaj nie odważę się podnieść koptera pod domem choćby na 20m - takie wrażenie bliskości sprawiają te wielkie stalowe ptaki.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Ładziak
Posty: 1236
Rejestracja: czwartek 16 cze 2011, 00:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ładziak »

Rurek pisze:wg flajtardara było 1450ft
Wg mnie to one tam mają tyle, ale w metrach... :shock:
twistedme

Post autor: twistedme »

U mnie też pokazuje inaczej:

Obrazek

To jest pewnie AMSL, więc trzeba by odjąć prawie 400ft. Ale widoku z okna pozazdrościć. U mnie teraz czasem tylko w dali jakiś "jastrząb" przeleci.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

twistedme pisze:To jest pewnie AMSL, więc trzeba by odjąć prawie 400ft.
U mnie jest jakieś 96m npm.
twistedme pisze:Ale widoku z okna pozazdrościć.
Czy ja wiem ? Tylko hałas na łbem i latać zabawkami nie można :roll: Jedyny plus to taki że są zwiastunami dobrej pogody :-) Zarówno latem jak i zimą - bo jak podchodzą od mojej strony tzn że wieje poza cyrkulacją strefową a to zazwyczaj oznacza wschodnie wyże :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Marek Dyjor
Posty: 10
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 18:20
Lokalizacja: Bolechowice

Post autor: Marek Dyjor »

mnie w tym rozporządzeniu o ruchu lotniczym gryzie jedno zdanie...

"Przepisów pkt 4.1–4.3 nie stosuje się do modeli latających lub bezzałogowych statków powietrznych, które wykonują lot swobodny"

znaczy można latać szybowcem w strefie CTR :) albo wypuścić balon, czy duży latawiec skrzynkowy :)

imho przepisy są z lekka niekonsekwentne.


dodajmy że jak się patrzy ma mapę to strefy kontrolowane są monstrualnie duże... Słyszałem, ze w zielonkach jest lotnisko modelarskie no i wg wszelkich znaków na niebie i ziemi znajduje się w strefie CTR.
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Post autor: jelcyn »

Dla swobodnie latających jest oddzielny "paragraf". Lotniska modelarskie w CTR to norma. Nie samowolka.
Marek Dyjor
Posty: 10
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 18:20
Lokalizacja: Bolechowice

Post autor: Marek Dyjor »

OK na jakiej podstawie prawnej może istnieć lotnisko modelarskie w strefie CTR? wg przepisów nie da się wystąpić o stała zgodę na loty z strefie. rozumiem że prowadzący wysyła pakiet próśb o zgodę na latanie na kolejne dni do administratora strefy?
shafter
Posty: 672
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 08:01
Lokalizacja: Bielsko-Biala

Post autor: shafter »

jacekV pisze:jeszcze sprawdź od jakiej wysokości ATZ... bo BB masz całe w strefie
A rzeczywistość jest taka że słoneczne dni po lotnisku kręci się zawsze kilka modeli, sporo ludzi lata też na trzech lipkach pod krzyżem (jest wykoszone fajne lądowisko) a "duże" samoloty i szybowce normalnie operują tuż obok :lol:
ODPOWIEDZ