NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

robert.rypula
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 27 lip 2021, 14:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: robert.rypula »

https://www.swiatdronow.pl/projekt-usta ... 26-08-2021

Szykuje się jakaś masakra... :(

-------------------------------------------------

EDIT po uwadze od @pawelsky, żeby odnieść się merytorycznie do projektu ustawy

Najbardziej martwi mnie opłata za NSTS-01. Ten narodowy scenariusz standardowy jest dobrym wyjściem, żeby polatać np. cinewhoopem z GoPro (masa około 600-700 gramów) blisko ludzi lub po prostu polatać dronem po łące bez obserwatora.
13. Rozpatrzenie wniosku i wydanie zezwolenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1–4 rozporządzenia nr 2019/947/UE, na pojedynczą operację w kategorii „szczególnej”, o której mowa w art. 5 rozporządzenia nr 2019/947/UE – 200 zł
14. Rozpatrzenie wniosku i wydanie zezwolenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1–4 rozporządzenia nr 2019/947/UE, na co najmniej dwie operacje w kategorii „szczególnej”, o której mowa w art. 5 rozporządzenia nr 2019/947/UE – 500 zł
O ile dobrze to rozumiem, będzie trzeba płacić kilka stówek za wydanie zezwolenia. Dodatkowo oczywiście kurs przypominający, którzy raczej też zdrożeje w szkołach bo ich też mogą dosięgnąć nowe opłąty.

Dodatkowo mój kolega słusznie zauważył (mnie to akurat nie dotyczy), że skrócił się czas na konwersję starych uprawnień. Był czas do końca roku teraz jest do połowy listopada:
Do dnia 1 stycznia 2022 r. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego dokonuje na wniosek zainteresowanego podmiotu, złożony nie później niż do dnia 15 listopada 2021 r.,
Pojawił się cennik kar za naruszenia. Generalnie dobrze, że wiemy ile co będzie kosztować, ale niektóre przewinienia mogą być bardzo dotkliwe
za lot niezgodny z założeniami NSTS – 4 000 zł za każde naruszenie
Nie wiem czy będzie aż tak źle, ale np. za brak kamizelki przy lataniu w NSTS-01 mogą nam w teorii dowalić 4 tysiące... Oczywiście nie to że mam gdzieś kamizelkę, chodzi mi tylko o wysoki stosunek kary do przewinienia.
Ostatnio zmieniony czwartek 02 wrz 2021, 09:25 przez robert.rypula, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: pawelsky »

robert.rypula pisze:Szykuje się jakaś masakra... :(
Zamiast tego typu ogolnikowych komentarzy proponuje odniesienie sie (merytoryczne) do konkretnych fragmentow projektu ustawy ktore uwazasz za problematyczne. Ulatwi to rzeczowa dyskusje i zgromadzenie ew. uwag do projektu.
robert.rypula
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 27 lip 2021, 14:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: robert.rypula »

pawelsky pisze:
robert.rypula pisze:Szykuje się jakaś masakra... :(
Zamiast tego typu ogolnikowych komentarzy proponuje odniesienie sie (merytoryczne) do konkretnych fragmentow projektu ustawy ktore uwazasz za problematyczne. Ulatwi to rzeczowa dyskusje i zgromadzenie ew. uwag do projektu.
Słuszna uwaga - zaktualizowałem mój poprzedni post o komentarze.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: pawelsky »

robert.rypula pisze:Najbardziej martwi mnie opłata za NSTS-01.
Art. 12 ust. 1-4 odnosi sie do zgody na operacje, nie scenariusz standardowych. Scenariuszy standardowych dotyczy ust. 5 i oplata w tym przypadku wynosi 50PLN.
robert.rypula pisze:Dodatkowo mój kolega słusznie zauważył (mnie to akurat nie dotyczy), że skrócił się czas na konwersję starych uprawnień. Był czas do końca roku teraz jest do połowy listopada
Tu akurat nie widze szczegolnego problemu. I tak musisz te uprawnienia skonwertowac, wiec to czy zlozysz ten wniosek do konca grudnia, czy do polowy listopada wielkiej roznicy nie robi. Mozesz go zlozyc nawet dzisiaj. Dodatkowo planowana data wejscia w zycie ustawy to 1 stycznia 2022 roku a prawo nie moze dzialac wstecz.
robert.rypula pisze:Pojawił się cennik kar za naruszenia.
No tutaj zgadzam sie ze taryfikator jest absurdalny, szczegolnie ze kary sa sztywnie, a nie "do". Wysokosc kary powinna zalezec od skali naruszenia, bo wg projektuy, przynajmniej teoretycznie za lot Mavicem Mini w parny dzien nad plaza mozna zostac ukaranym 500PLN.

Dosc zabawna jest tez kara za brak zwrotu cofnietych uprawnien, ktore wydawane sa w formie... elektronicznej :)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: pawelsky »

Rozwazania na temat projektu nowych przepisow od dron.edu.pl - warto obejrzec.

https://www.facebook.com/watch/live/?v=641361680175316
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: pawelsky »

Zaktualizowalem tabelke dotyczaca stref geograficznych w pierwszym poscie w szczegolnosci jesli chodzi o zasady w strefach MCTR.

Zrodlo: Wytyczne Szefa Szefostwa Sluzby Ruchu Lotniczego Sil Zbrojnych RP
Sebaa
Posty: 66
Rejestracja: czwartek 18 gru 2014, 18:30
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: Sebaa »

Hello,

pawelsky pisze:Zaktualizowalem tabelke dotyczaca stref geograficznych w pierwszym poscie w szczegolnosci jesli chodzi o zasady w strefach MCTR.

Zrodlo: Wytyczne Szefa Szefostwa Sluzby Ruchu Lotniczego Sil Zbrojnych RP
Dzięki za aktualizację, właśnie ostatnio miałem wątpliwości. W/g DroneRadar byłem w strefie DRAP/MRT lecz aplikacja pokazywała zieloną lampkę i trochę się zdziwiłem. Czy jest tak, że po tych zmianach w strefach aplikacja nie posiada stosownych aktualizacji i może wprowadzać w błąd? Ktoś się z tym spotkał?

Pozdrawiam
Kto umiera bogatszy, ten wygrywa.
Życie jest pasmem straconych okazji.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: pawelsky »

Sebaa pisze:Dzięki za aktualizację, właśnie ostatnio miałem wątpliwości. W/g DroneRadar byłem w strefie DRAP/MRT lecz aplikacja pokazywała zieloną lampkę i trochę się zdziwiłem. Czy jest tak, że po tych zmianach w strefach aplikacja nie posiada stosownych aktualizacji i może wprowadzać w błąd? Ktoś się z tym spotkał?
Pewnie dlatego ze strefa nie byla w danym momencie aktywna i nie, nie jest to blad.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: pawelsky »

Wazny komunikat od DroneRadar

TL;DR - PAZP przejmuje aplikacje DroneRadar

https://www.facebook.com/DroneRadar/pos ... 1425135373
komunikat_drone_radar.jpg
komunikat_drone_radar.jpg (647.03 KiB) Przejrzano 4655 razy
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: labo »

I oświadczenie PAŻP, że Droneradar pozostaje własnością Droneradar Sp. z o.o.
https://www.pansa.pl/oswiadczenie-polsk ... mvMplXwkXE
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: TorFPV »

Cześć,

Czy jeśli mam zatwierdzone profile operatora i pilota oraz wysłałem wniosek o konwersję to czy muszę jeszcze coś zrobić ?

W przypadku kiedy jakiś organ chciałby mnie skontrolować to pokazuję mu tą papierową wersję świadectwa kwalifikacji czy coś jeszcze muszę pobrać ?
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: pawelsky »

TorFPV pisze:Czy jeśli mam zatwierdzone profile operatora i pilota oraz wysłałem wniosek o konwersję to czy muszę jeszcze coś zrobić ?
A w jakiej kategorii chcesz latac?
TorFPV pisze:W przypadku kiedy jakiś organ chciałby mnie skontrolować to pokazuję mu tą papierową wersję świadectwa kwalifikacji czy coś jeszcze muszę pobrać ?
Musisz pobrac i nakleic na drona nr operatora.

No i pytanie zasadnicze - czy wniosek o konwersje zlozyles do 15 listopada?
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: TorFPV »

Chcę latać w kategorii otwartej, podkategorie A1 oraz A3.

Zapomniałem o naklejce na drona. Dzięki ;)

Tak, wniosek o konwersje złożyłem przed 15.11 i otrzymałem już jakieś potwierdzenie.
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: pawelsky »

TorFPV pisze:Chcę latać w kategorii otwartej, podkategorie A1 oraz A3.
To nic wiecej nie potrzebujesz do latania. Gdybys jednak chcial latac w NSTSach to musisz jeszcze zlozyc oswiadczenie o zgodnosci i poczekac na potwierdzenie.
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: Głuś »

pawelsky pisze:No i pytanie zasadnicze - czy wniosek o konwersje zlozyles do 15 listopada?
Dlaczego? Przecież to bzdura rozpowszechniana przez ironsky i kilka innych stron :-)
To jest zgodne ze stanem faktycznym https://dlapilota.pl/wiadomosci/polska/ ... tni-moment
Jak nie wierzysz zadzwoń do ULC :-)
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
ODPOWIEDZ