zewnętrzny Current sensor

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

zewnętrzny Current sensor

Post autor: Pengo »

Cześć
potrzebuje waszej pomocy jak w temacie. Chciałbym podłączyć zewnętrzny current sensor do FC. W tym celu kupiłem:
HGLRC AMASS XT60 CURRENT SENSOR
Specification:
AMASS XT60 CURRENT SENSOR
Voltage: 6S(25.2V)
Current Max:120A
IMG-8988.jpg
IMG-8988.jpg (39.38 KiB) Przejrzano 2149 razy
FC dopiero planuje kupić, docelowo będzie w skrzydle, jednak testuje ten czujnik na kontrolerze który mam w quadcopterze
Kontroler to Matek F722-SE który ma pad na zewnetrzny sensor
IMG-8987.jpg
IMG-8987.jpg (542.98 KiB) Przejrzano 2149 razy
Nie chcę korzystać z tych wbudowanych ponieważ z niewyjaśnionych przyczyn padły mi w ciągu roku łącznie 4 kontrolery w 2 różnych skrzydłach (matek f405-wing, matek f722-wing, matek f722-se, furious fpv f35), więc chcę fc zasilac 5/6v, a główne zasilanie z baterii puścić przez jakiś sensor aby mieć na osd info o pobieranym prądzie w Amperach oraz info ile % baterii mi zostało bądź ile mah już zużyłem.
Jak aktywować ten pad w inav aby wyłączyć wbudowany i korzystać z zewnętrznego?
może macie jakieś sprawdzone setupy czyli FC i zewnętrzny current sensor których używacie?
To co udało mi się sprawdzić to kanały komendą GET ADC w cli inava
1.jpg
1.jpg (113.38 KiB) Przejrzano 2149 razy
jednak po wyłączeniu 2 kanału okazuje się że wyłączam wbudowany sensor czyli efekt prawie ten sam jakbym w zakładce configuration wyłączył ten sensor z tym wyjątkiem że na osd nie znika mi informacja o pobieranym natężeniu. Więc teraz musiałbym jakoś aktywować ten pad. Ale jak napisałem wyżej, ten FC jest tylko testowy i nie mam sprecyzowanego modelu jaki chciałbym kupić, jedyny warunek to FC działający z Inav
2.jpg
2.jpg (72.21 KiB) Przejrzano 2149 razy
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9757
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: zewnętrzny Current sensor

Post autor: pawelsky »

Niczego nie zmieniasz w konfiguracji, tylko zasilanie podlaczasz do padow od ESC a nie glownych (patrz instrukcja, przypadek dla ESC 4in1 z czujnikiem pradu).
Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: zewnętrzny Current sensor

Post autor: Pengo »

Czyli nic nie ruszam z ustawieniami w fc i podłączam jak na obrazku z instrukcji z wyjątkiem + - , tylko sygnal? i później skalowanie? czy wtedy gdy jakiekolwiek urządzenie będzie pobierało napięcie z kontrolera, np serwa nie bedzie problemu? czy w takim wypadku nic nie może pobierać zasilania z FC?
3.jpg
3.jpg (244.24 KiB) Przejrzano 2129 razy
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9757
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: zewnętrzny Current sensor

Post autor: pawelsky »

Pengo pisze:Czyli nic nie ruszam z ustawieniami w fc i podłączam jak na obrazku z instrukcji z wyjątkiem + - , tylko sygnal?
No jeszcze by sie masa przydala dla zamkniecia obwodu...
Pengo pisze:czy wtedy gdy jakiekolwiek urządzenie będzie pobierało napięcie z kontrolera, np serwa nie bedzie problemu? czy w takim wypadku nic nie może pobierać zasilania z FC?
Nie bardzo rozumiem co masz na mysli przez "pobieranie napiecia z kontrolera". Kontroler chcesz zasilac z zewnetrznego zrodla, wiec zasilanie pochodzi z tego zrodla a nie z kontrolera.
Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: zewnętrzny Current sensor

Post autor: Pengo »

Trochę niejasno się wyraziłem, skoro kontroler będę zasilał z osobnego źródła niż esc i podłącze do kontrolera np serwa, kamerę, vtx itd to napięcie do tych urządzeń będzie przechodziło przez wbudowany sensor w kontrolerze i czy w takim wypadku nie będą się gryzły obydwa sensory. Dlatego pytałem czy ten wbudowany się wyłącza aby użyć zewnętrznego. Chodzi mi o to że najwygodniej było by podłączenie wszystkiego pod FC abym mógł korzystać z wbudowanych przetwornic np 12v dla zasilania vtx, a info o prądzie było z zewnętrznego. Ten Fc akurat tego nie ma ale np Mateki z serii Wing mają przetwornice 5v,6v,9v,12v. Czy poprostu użyć zewnętrznych płytek dystrybucji prądu dla serw, kamery, vtx, gps, a z FC wypuścić tylko kable sygnałowe dla tych urządzeń?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9757
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: zewnętrzny Current sensor

Post autor: pawelsky »

Pengo pisze:Trochę niejasno się wyraziłem, skoro kontroler będę zasilał z osobnego źródła niż esc i podłącze do kontrolera np serwa, kamerę, vtx itd to napięcie do tych urządzeń będzie przechodziło przez wbudowany sensor w kontrolerze i czy w takim wypadku nie będą się gryzły obydwa sensory. Dlatego pytałem czy ten wbudowany się wyłącza aby użyć zewnętrznego. Chodzi mi o to że najwygodniej było by podłączenie wszystkiego pod FC abym mógł korzystać z wbudowanych przetwornic np 12v dla zasilania vtx, a info o prądzie było z zewnętrznego. Ten Fc akurat tego nie ma ale np Mateki z serii Wing mają przetwornice 5v,6v,9v,12v. Czy poprostu użyć zewnętrznych płytek dystrybucji prądu dla serw, kamery, vtx, gps, a z FC wypuścić tylko kable sygnałowe dla tych urządzeń?
Nie bardzo rozumiem do czego zmierzasz. Najpierw piszesz ze chcesz zasilac kontroler z zewnetrznego 5V/6V a z drugiej storony piszesz ze chcesz korzystac z wbudowanej w kontroler przetwornicy 12V. Jedno z drugim sie wyklucza.
Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: zewnętrzny Current sensor

Post autor: Pengo »

w wypadku tego z rysunku 5-6v, a gdybym użył jakiegoś z serii wing to zasilałbym go wyższym napięciem np. 16,8v aby przetwornice obniżały napięcie do 12v i 5v i nie musiał używać PDB. To ma najmniejsze znaczenie. Chodzi o to czy przez kontroler który ma pad curr dla zewnętrznego sensora mogę zasilać inne urządzenia. Czy to z automatu jest tak że jak na padzie curr pojawia się napięcie 0-3,3v to wewnętrzny nie przekazuje informacji o pobieranym prądzie? Czy poprostu musze tak podłączyć zasilanie w kontrolerze aby nie płynęło przez ten czujnik
5.jpg
5.jpg (646.32 KiB) Przejrzano 2114 razy
4.jpg
4.jpg (275.48 KiB) Przejrzano 2114 razy
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9757
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: zewnętrzny Current sensor

Post autor: pawelsky »

Pengo pisze:w wypadku tego z rysunku 5-6v, a gdybym użył jakiegoś z serii wing to zasilałbym go wyższym napięciem np. 16,8v aby przetwornice obniżały napięcie do 12v i 5v i nie musiał używać PDB. To ma najmniejsze znaczenie.
To ma kluczowe znaczenie, bo o ile zrozumialem Twoj pierwotny post chcesz uzyc zewnetrzny sensor po to aby nie korzystac z wewnetrznej przetwornicy (i wbudowanego sensora) i zasilac kontroler z zewnetrznego BECa 5V/6V. Z drugiej strony caly czas piszesz ze jednak chcesz uzywac wewnetrznych przetwornic i zasilac wyzszym napieciem, co zaprzecza temu co (jak rozumiem) chcesz uzyskac.

Wytlumacz zatem jeszcze raz na spokojnie z jakiego powodu chcesz uzywac zewnetrznego sensora zamiast wbudowanego, bo mam wrazenie ze troche przekombinowujesz.
Pengo pisze:Chodzi o to czy przez kontroler który ma pad curr dla zewnętrznego sensora mogę zasilać inne urządzenia. Czy to z automatu jest tak że jak na padzie curr pojawia się napięcie 0-3,3v to wewnętrzny nie przekazuje informacji o pobieranym prądzie?
Tu nie ma zadnej automatyki, w przypadku F722-SE (ale pewnie i innych, zaleznie od konstrukcji) na pin Curr po prostu plynie napiecie i z wewnetrznego czujnika (jesli podlaczyz sie pod glowne piny od zasilania) i z zewnetrznegojesli go tam podlaczysz. Jesli chcesz korzystac z zewnetrznego czujnika NIE MOZESZ podlaczac sie pod glowne piny zasilania i musisz podlaczyc sie omijajac wbudowany czujnik, czyli pod pady zasilana ESC jak na obrazku w instrukcji.

To czy mozesz zasilac inne urzadzenia czy nie nie ma absolutnie zadnego zwiazku z wewnetrznym sensorem tylko z tym jakie napiecie i w jaki sposob podlaczasz do FC.
Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: zewnętrzny Current sensor

Post autor: Pengo »

Chcę poprostu aby pakiet zasilający cały model nie był podłączany bezpośrednio do FC jak to się robi zazwyczaj, ale chciałbym na OSD mieć informacje o stanie baterii aby wiedziec ile jeszcze moge latać oraz znać chwilowy pobór w Amperach. Jestem już 4 kontrolery w plecy i wole aby spalił mi się zewnętrzny czujnik za 30-40zł niż kolejny kontroler za 200zł
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9757
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: zewnętrzny Current sensor

Post autor: pawelsky »

Pengo pisze:Chcę poprostu aby pakiet zasilający cały model nie był podłączany bezpośrednio do FC jak to się robi zazwyczaj, ale chciałbym na OSD mieć informacje o stanie baterii aby wiedziec ile jeszcze moge latać oraz znać chwilowy pobór w Amperach. Jestem już 4 kontrolery w plecy i wole aby spalił mi się zewnętrzny czujnik za 30-40zł niż kolejny kontroler za 200zł
Wytlumacz zatem co rozumiesz przez
Pengo pisze:gdybym użył jakiegoś z serii wing to zasilałbym go wyższym napięciem np. 16,8v aby przetwornice obniżały napięcie do 12v i 5v
jak nie bezposrednie zasilenie kontrolera z pakietu 4S wlasnie?
Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: zewnętrzny Current sensor

Post autor: Pengo »

Nie wiem jak mam to prościej wytłumaczyć. Aby nie spalić kolejnego FC, główny pakiet np 6s jest podłączony do esc i chce znac kondycje tego pakietu w locie. FC zasilam osobnym mniejszym pakietem w przypadku Mateka z serii wing 4s aby wykorzystac wbudowane przetwornice i miec 12v dla vtx 1,2ghz. W przypadku FC z pierwszego postu czyli f722-se który nie ma przetwornic 12v podawałbym zasilanie np 5v z bec co wystarcza do latania z vtx 5,8ghz
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9757
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: zewnętrzny Current sensor

Post autor: pawelsky »

Pengo pisze:FC zasilam osobnym mniejszym pakietem w przypadku Mateka z serii wing 4s aby wykorzystac wbudowane przetwornice i miec 12v dla vtx 1,2ghz.
W takiej sytuacji zasilanie podlaczasz pod zlacza ESC i korzystasz z zewnetrznego czujnika (pamietajac oczywiscie o wspolnej masie obu pakietow i czujnika)
Pengo pisze:W przypadku FC z pierwszego postu czyli f722-se który nie ma przetwornic 12v podawałbym zasilanie np 5v z bec co wystarcza do latania z vtx 5,8ghz
Nie jestem pewien czy F722-SE jest przystosowany do zasilania przez szyne 5V (musialbys pogooglac lub zapytac producenta), ale jesli tak to podlaczasz zasilanie z BEC pod jeden z padow 5V i rowniez korzystasz z zewnetrznego czujnika (rowniez pamietajac o wspolnej masie zasilania i czujnika oczywiscie). W takiej sytuacji zasilanie czegokolwiek z FC nie ma sensu bo to nie FC jest zrodlem zasilania.

P.S. Biorac jednak pod uwage fakt ze spaliles juz 4 kontrolery, moza podejrzewac ze Twoj problem lezy nie w fakcie podlaczenia glownego zasilania do kontrolera, ale gdzie indziej...
Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: zewnętrzny Current sensor

Post autor: Pengo »

Dzięki, o taka odpowiedz mi chodziło :) nie jestem w stanie znaleźć przyczyny, każdy kontroler siedział w innej konfiguracji, inne serwa, esc, silnik, vtx, kamera, rx, gps, airspeed. Tak naprawdę prawie nic się nie powtarzało. Staram się wszystko robić czysto, porządne luty, następnie wszystko czyszczone alkoholem izopropylowym itd. Na przewodach też nie oszczędzam i tych cieniutkich 30AWG aż do 10AWG. Więc przypadkowe zwarcie odpada, wszystkie kontrolery padały gdy przepustnica była w okolicach 100% chociaż teoretycznie nie przekraczałem dopuszczalnego napięcia (byłem na granicy 100A) w ostatniej konstrukcji 65A gdzie w/g producenta płytka obsługuje do 184A. Dodam ze inne konstrukcje gdzie max prądy nie przekraczały 40A nie miałem takich dziwnych sytuacji i latały aż do śmierci płatowca, a nie elektroniki. Tak naprawdę wspólnym mianownikiem są chyba tylko wtyczki mpx do szybkiego montażu skrzydeł ale i tu wszystko jest starannie polutowane. Dodatkowo jedna konstrukcja FPV na 6s i prądem do 100A bez FC lata prawie rok i wszystko śmiga a mogę się złożyć że jak bym tam teraz wrzucił jakiś FC to spalił by się podczas pierwszego lotu
Załączniki
KONEKTOR-Para-Konektorow-MPX-Komplet-Wtyk-Gniazdo.jpg
KONEKTOR-Para-Konektorow-MPX-Komplet-Wtyk-Gniazdo.jpg (20.77 KiB) Przejrzano 2052 razy
Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: zewnętrzny Current sensor

Post autor: Pengo »

Raz zrobiłem najprostsze połączenie jakie znam. Do FC podłączony tylko pakiet, ESC, VTX i Kamere. Sterowałem klasycznie bez FC z mixem dla skrzydła, gdzie Sygnał od ESC oraz serwa były podłączone do odbiornika zasilane BEC 5A wbudowanym w ESC. Więc FC był tylko po to aby pokazywać mi napięcie, nie przetrwał pierwszego lotu w drugiej minucie umarł :( dodam że przewody zasilające były 10AWG na wtyczkach XT90
6.jpg
6.jpg (291.35 KiB) Przejrzano 2056 razy
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9757
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: zewnętrzny Current sensor

Post autor: pawelsky »

Pengo pisze:Raz zrobiłem najprostsze połączenie jakie znam. Do FC podłączony tylko pakiet, ESC, VTX i Kamere. Sterowałem klasycznie bez FC z mixem dla skrzydła, gdzie Sygnał od ESC oraz serwa były podłączone do odbiornika zasilane BEC 5A wbudowanym w ESC. Więc FC był tylko po to aby pokazywać mi napięcie, nie przetrwał pierwszego lotu w drugiej minucie umarł :( dodam że przewody zasilające były 10AWG na wtyczkach XT90
Dwa potencjalne miejsca gdzie moglo pojsc nie tak:
1) Jaki prad pobiera lacznie kamera i VTX? (szyna 9V to w sumie max 2A ciaglego obciazenia)
2) Jaki prad pobiera ESC (rezystor pomiarowy wytrzymuje max 60A ciaglego obciazenia)
Pengo pisze:wszystkie kontrolery padały gdy przepustnica była w okolicach 100% chociaż teoretycznie nie przekraczałem dopuszczalnego napięcia (byłem na granicy 100A) w ostatniej konstrukcji 65A gdzie w/g producenta płytka obsługuje do 184A.
Co do F722-SE to pady od ESC sa przewidziane na max 35A stalego obciazenia, wiec jesli pusciles tam 65A czy 100A to "troszke" przyduzo...

P.S. Tak przy okazji 100A to natezenie, nie napiecie :)
ODPOWIEDZ