Palące się kontrolery lotów

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Palące się kontrolery lotów

Post autor: Pengo »

Mam taki problem ze skrzydełkiem. Jaki kolwiek nie wrzuce mu kontroler lotu to sie pali podczas pierwszego albo drugiego lotu. Był tam matek f722 wing później matek f405 wing, oraz furious f35. Zasilanie to dwa pakiety 3s 6000mah połączone w jeden 6s. Napęd pobiera max okolo 90A. Podmieniałem już silnik, Esc, vtx, rx, kamere, położyłem od nowa całe okablowanie, VTX i kamere zacząłem zasilać z osobnego małego pakietu. Tak naprawdę to tylko serw cyfrowych nie ruszałem. Raz też spalilo mi antene gps. Dodam że bez FC latam od prawie roku i wszystko śmiga. Teraz kupiłem zewnętrzny current sensor aby całe to napięcie nie szło przez FC ale na razie nie mam wolnego FC. Raz też mi spalilo przetwornice z 26v na 12v która zasilala kamere i vtx. Więc mogą być to skoki napięcia w pakietach? Kable dałem grube AWG10 oraz wtyczki XT90.
Marek_Spy
Posty: 103
Rejestracja: czwartek 15 lip 2010, 17:27

Re: Palące się kontrolery lotów

Post autor: Marek_Spy »

A co sie konkretnie w nich pali? Ciekawy temat

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Palące się kontrolery lotów

Post autor: Pengo »

w pierwszym działa tylko przetwornica 5v i 12v reszta martwa, komputer tez go nie widzi, w drugim przetwornice działają, komputer widzi, ale jak wypne kabel usb i podłącze baterie to nie działa, okazało się że jak poprowadziłem przewód plusowy 5v do gniazda usb to procesor działa oraz cały kontroler z wyjątkiem current sensora. A trzeci totalnie martwy. Więc z tych trzech został mi jeden f405 wing polepiony którym raczej nie będę latał, a z f722 wing została mi przetwornica 5v i 12v
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Palące się kontrolery lotów

Post autor: pawelsky »

A rozrysuj moze w szczegolach swoja instalacje. Moze robisz gdzies przypadkiem jakas petle, zwarcie, moze komponenty sa zle dobrane. Np. przetwornica 26V o ktorej pisales przy 6S nie ma praktycznie zagnego marginesu bezpieczenstwa.
Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Palące się kontrolery lotów

Post autor: Pengo »

Tak to wyglądało z dwoma pierwszymi fc poniewaz mialy na pokladzie przetwornice 12v. Dodam ze eliminujac z tej instalacji fc i gps wszystko działa, wtedy instalacje zasila bec 5v 3A wbudowany w ESC, a kamere i vtx mały pakiet 3s. Skrzydła są dołączane i użyte wtyczki multiplexa. Tak naprawde fc potrzebny jest mi do RTH oraz monitorowania napięcia. Zbudowałem nie jedno skrzydło czy quadcoptera i nigdy nie było takiego problemu z FC. Wady fabryczne nie wchodzą w gre poniewaz o ile mateki były nowe, to trzeci kontroler mial za sobą kilkanascie godzin lotu łącznie w 3 innych skrzydłach. W rysunku jest błąd, powinno byc napisane 2x3s :)
schemat.jpg
schemat.jpg (202.14 KiB) Przejrzano 4196 razy
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Palące się kontrolery lotów

Post autor: pawelsky »

Czyli serwa zasilasz z przetwornicy w FC? Sprawdzales ile pradu Ci biora pod obciazeniem?

Nie zwierasz gdzies nieswiadomie wyjscia jednaj przetwornicy z druga?

Co go GPSa, ogladales czy nie robisz sobie nim jakiegos zwarcia (glut z cyny, zetkniete kabelki)?
Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Palące się kontrolery lotów

Post autor: Pengo »

Trochę czasu minęło, problem został rozwiązany. Kupiłem nowy kontroler lotu Matek f405 wing, oraz zewnętrzny current sensor w/g producenta obsługujący 6s do 120A. Dodatkowo dorzuciłem 3 kondensatory 1000uf 35v. Kilka miesięcy latam i wszystko jest ok, kalibracja sensora była prosta i bardzo dokładnie pokazuje mi ilość zużytych mah w pakiecie. Latam na li-ion 6s4p i na lipo 6s 5000, nie odważyłem sie wrzucić tych pakietów 2x3s 6000mah na których latałem wcześniej. Zmieniłem też esc stary miał problem z timingiem gdy był sterowany przez kontroler, nowy nie ma z tym problemu i wszystko śmiga :)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Palące się kontrolery lotów

Post autor: pawelsky »

Pengo pisze:Trochę czasu minęło
No prawie rocznica :mrgreen:
ODPOWIEDZ