DJI Phantom 3 Advanced gimbal się nie stabilizuje

dyksusja o gimbalach, żadnej komercji

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Pioterr
Posty: 9
Rejestracja: środa 01 kwie 2020, 09:17
Lokalizacja: Węgrów

DJI Phantom 3 Advanced gimbal się nie stabilizuje

Post autor: Pioterr »

Witam,
mój dron miał lądowanie w piasku, po którym zostały zanieczyszczone serwa gimbala. Dochodziło do ich zacinania. Postanowiłem rozmontować gimbal i same serwa, oraz wyczyścić zalegający w nich piasek. Po tym zabiegu po uruchomieniu drona gimbal cały czas wykonuje ruchy we wszystkie strony (raz wolniej raz szybciej, od ogranicznika do ogranicznika) nie mogąc się ustabilizować. Ponadto brak obrazu z kamery. Według mnie objawy wskazują na uszkodzenie taśmy sygnałowej podczas demontażu. Po oględzinach zaobserwowałem że taśma jest w dwóch miejscach rozdwojona (wstawiam zdjęcie). Objawy jakie występuję posują do tych na filmiku z załączonego linku, lecz w moim przypadku osie serw są ustawione prawidłowo. Czy potwierdzacie moje przypuszczenia, że przyczyną jest najprawdopodobniej uszkodzona taśma podłączeniowa???

https://www.youtube.com/watch?v=jT7FHPoFrd4
Załączniki
IMG_20200402_134608.jpg
IMG_20200402_134608.jpg (166.73 KiB) Przejrzano 5189 razy
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: DJI Phantom 3 Advanced gimbal się nie stabilizuje

Post autor: pawelsky »

Najbardziej prawdopodobna przyczyna jest nieprawidlowe wyrownanie osi, druga zle podlaczona (upackane palcami zlacza) badz uszkodzona tasma.

P.S. Nie serwa tylko silniki (bezszczotkowe zreszta)
Pioterr
Posty: 9
Rejestracja: środa 01 kwie 2020, 09:17
Lokalizacja: Węgrów

Re: DJI Phantom 3 Advanced gimbal się nie stabilizuje

Post autor: Pioterr »

W gimbalu znajdują się dwa "czujniki położenia osi", jeden na silniku od pochylania aparatu w górę i w dół, tego silnika nie rozmontowywałem, ponieważ nie wykazywał objawów zanieczyszczenia piaskiem. Więc jedyny możliwy źle ustawiony silnik to ten od wychyleń bocznych aparatu. Próbowałem ustawień w pionie i poziomie (w odniesieniu do nacięcia na osi), nic się nie zmienia. Oglądałem kilka filmików na których ludzie rozmontowywują te silniki i nie ustawiają ich potem co do ułamka milimetra, przecież w warunkach domowych się tak nie da. Co do brudnych styków, to jest to możliwe, przemyję wszystkie spirytusem i spróbuję ponownie.

Edytuj posty!!

A tak przy okazji, to jak dron odczytuje położenie osi obrotu całego gimbala, bo ten silniczek nie posiada czujnika położenia, jak w dwóch pozostałych osiach.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: DJI Phantom 3 Advanced gimbal się nie stabilizuje

Post autor: pawelsky »

Pioterr pisze:A tak przy okazji, to jak dron odczytuje położenie osi obrotu całego gimbala
Przede wszystkim na podstawie IMU. Reszta to wspomagacze.
Pioterr pisze:bo ten silniczek nie posiada czujnika położenia, jak w dwóch pozostałych osiach.
Posiada, magnetyczny.
Pioterr pisze:tego silnika nie rozmontowywałem
Co nie znaczy ze sie przy twardym ladowaniu nie obrocil.
Pioterr
Posty: 9
Rejestracja: środa 01 kwie 2020, 09:17
Lokalizacja: Węgrów

Re: DJI Phantom 3 Advanced gimbal się nie stabilizuje

Post autor: Pioterr »

A no właśnie, czy skoro ma czujnik magnetyczny, to ten silniczek również powinien złożony w odpowiedni sposób, tylko co jest tutaj punktem odniesienia?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: DJI Phantom 3 Advanced gimbal się nie stabilizuje

Post autor: pawelsky »

Pioterr pisze:A no właśnie, czy skoro ma czujnik magnetyczny, to ten silniczek również powinien złożony w odpowiedni sposób
Oczywiscie.
Pioterr pisze:tylko co jest tutaj punktem odniesienia?
Plaska czesc osi musi sie zgrac ze sruba mocujaca ramie.

Na YT masz filmiki opisujace jak poprawnie ustawic kazda z osi.
Pioterr
Posty: 9
Rejestracja: środa 01 kwie 2020, 09:17
Lokalizacja: Węgrów

Re: DJI Phantom 3 Advanced gimbal się nie stabilizuje

Post autor: Pioterr »

Śruba się zgrywa, miałem na myśli zgranie osi ze "stojanem", elementem w którym jest magnes. Bo do czyszczenia zdejmowałem ten element aby wyczyścić wirnik i sam magnes.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: DJI Phantom 3 Advanced gimbal się nie stabilizuje

Post autor: pawelsky »

Pioterr pisze:miałem na myśli zgranie osi ze "stojanem" elementem w którym jest magnes
Nie jest istotny stojan a magnes ktory jest zalozony na os. Jesli go zdjales bez zaznaczenia oryginalnej pozycji to masz problem.

P.S. I nie stojan tylko wirnik, to silnik bezszczotkowy
Pioterr
Posty: 9
Rejestracja: środa 01 kwie 2020, 09:17
Lokalizacja: Węgrów

Re: DJI Phantom 3 Advanced gimbal się nie stabilizuje

Post autor: Pioterr »

Ale skoro można zdjąć wirnik z silnika od wychyleń bocznych aparatu i go potem ustawić w odniesieniu do pozycji czujnika obrotu (tak aby nacięcie było skierowane ku górze) to i ten silnik powinno dać się ustawić metodą prób i błędów. Na YT ludzie ustawiają to położenie kombinerkami w rękach, więc dokładność co do 0,1 stopnia raczej nie jest istotna?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: DJI Phantom 3 Advanced gimbal się nie stabilizuje

Post autor: pawelsky »

Pioterr pisze:ten silnik powinno dać się ustawić metodą prób i błędów
Oczywiscie ze sie da. Ale bedzeisz sie z tym musial troche pobawic. I nie silnik tylko magnes.
Pioterr pisze:więc dokładność co do 0,1 stopnia raczej nie jest istotna?
To zalezy jak bardzo jestes zainteresowany tym aby Ci precyzyjnie trzymal poziom :)
Pioterr
Posty: 9
Rejestracja: środa 01 kwie 2020, 09:17
Lokalizacja: Węgrów

Re: DJI Phantom 3 Advanced gimbal się nie stabilizuje

Post autor: Pioterr »

A czy gimbal od wersji PRO będzie pasował do wersji ADVANCED?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: DJI Phantom 3 Advanced gimbal się nie stabilizuje

Post autor: pawelsky »

Pioterr pisze:A czy gimbal od wersji PRO będzie pasował do wersji ADVANCED?
Chcesz kupowac nowy gimbal zamiast obrocic kilka razy magnes na osce? :shock:
Pioterr
Posty: 9
Rejestracja: środa 01 kwie 2020, 09:17
Lokalizacja: Węgrów

Re: DJI Phantom 3 Advanced gimbal się nie stabilizuje

Post autor: Pioterr »

Niestety jedno z dwóch gniazd od taśmy sygnałowej na głównej płytce gumbala nie wytrzymało kolejnego wypięcia taśmy i się ukruszyło, na serwisie to pewnie by tyle policzyli że bardziej opłaca się już kupić używany gimbal za 500 - 600zł. Chyba że ewentualnie poszukać w jakimś serwisie smartfonów, czy by mi nie wlutowali nowego gniazda?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: DJI Phantom 3 Advanced gimbal się nie stabilizuje

Post autor: pawelsky »

Pioterr pisze:Niestety jedno z dwóch gniazd od taśmy sygnałowej na głównej płytce gumbala nie wytrzymał
Matko jedyno, to czym Ty te kable wypinasz, lomem?

Mozna uzyc gimbala od pro, ale jak miales problem z ogarnieciem czyszczenia gimbala bez jego uszkodzenia to troche ryzykowna inwestycja...
Pioterr
Posty: 9
Rejestracja: środa 01 kwie 2020, 09:17
Lokalizacja: Węgrów

Re: DJI Phantom 3 Advanced gimbal się nie stabilizuje

Post autor: Pioterr »

Może wyszedłem na pierdołę, ale starałem się jak mogłem. Podchodząc do zadania nie wiedziałem (nie domyśliłem się), że silniczki mają jedną ustaloną pozycję osi względem magnesu, no a to gniazdo pękło przy zamykaniu, robiłem to delikatnie palcem, ale po 20 razie po prostu odrobina plastiku się wykruszyła i ten wichajster co dociska piny do styków taśmy wypadł.
Co do inwestycji, to ja jeszcze nie takie planuję zrobić. Uczę się na błędach, każdy kiedyś zaczynał.
ODPOWIEDZ