Problem z gimbalem

dyksusja o gimbalach, żadnej komercji

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

krzysztofg0813
Posty: 4
Rejestracja: piątek 03 maja 2019, 12:25

Problem z gimbalem

Post autor: krzysztofg0813 »

Witam, kupiłem ostatnio gimbal pod lustrzanke oparty na 32 bitowej płytce alexmos i mam z nim kilka problemów.
Po pierwsze nie wiem jak zamocować na nim lustrzanke. Jest potrzebny jakiś adapter? Jeżeli tak to jaki?
Bez zamontowania lustrzanki i wyważenia gimbal nie będzie działał? Bo dotychczasowe próby podłączenie zasilania i wstępnej konfiguracji kończyły się tym że gimbal tylko drgał zamiast cokolwiek stabilizować.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po drugie jak mam go zamontować do drona. Jedyne co powiedział mi poprzedni właściciel gimbala to to, że musze kupić do niego wibroizolatory, ale co dalej już nie wiem.

Obrazek

Wybaczcie jeżeli pytania są głupie, ale nigdy nie miałem styczności z gimbalami, ten dostałem gratis do ramy octocoptera
LordOfTheDeath
Posty: 98
Rejestracja: wtorek 19 cze 2018, 09:44
Lokalizacja: Ełk

Re: Problem z gimbalem

Post autor: LordOfTheDeath »

Zamocować lustrzankę tak żeby nie odpadła. Może być na izolkę, poxilinę, za pomocą gwintu do statywu, jak uważasz. Tak, bez zamocowania lustrzanki i wyważenia gimbal nie będzie działał. Masz go zamontować do drona w ten sposób, żeby się trzymał i nie spadł. Najlepiej poprzez wibroizolatory. Potem spędzisz kilka godzin na pidowaniu, połączysz aparat z odbiornikiem żeby pstrykać foty prosto z aparatury, jak nie masz to podłączysz drugą kamerkę żeby widzieć co fotografujesz i tyle ;)
krzysztofg0813
Posty: 4
Rejestracja: piątek 03 maja 2019, 12:25

Re: Problem z gimbalem

Post autor: krzysztofg0813 »

Czy jest jakieś gotowe rozwiązanie do mocowania lustrzanki na tego typu gimbalach
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Problem z gimbalem

Post autor: kuczy »

krzysztofg0813, A to nie jest trochę tak, że się rzuciłeś na gimbal i za bardzo nie wiesz co dalej ?

Masz jakiegoś producenta/model ? może z opisu sprzedającego / rozmowy / aukcji / cokolwiek?
U mnie w gimbalu jest miejsce na zwykłą śrubę "do statywu". przykręcam więc aparat do podstawy gimbala. Z tego, co widzę to jakaś śruba u Ciebie też jest, tylko zdjęcia są dość pechowo zrobione, że nie wiem czy to śruba pod aparat czy jakaś inna....

ps. przy okazji - Gimbala NIE POWINNO SIĘ podłączać bez obciążenia (czyli bez aparatu). Może się zepsuć.
podaj producenta i model - będzie o wiele łatwiej.
a co do mocowań aparatu:

śrubą
paskami z rzepem
jakimś mechanizmem zaciskającym aparat w klatce.

co do mocowania do drona - jeśli nie masz innych części niż te co na zdjęciach (tzn drugiej strony mocowania na dumpery) - to będziesz musiał rzeźbić sam.
Ile za niego dałeś, jeśli to nie tajemnica?
LordOfTheDeath
Posty: 98
Rejestracja: wtorek 19 cze 2018, 09:44
Lokalizacja: Ełk

Re: Problem z gimbalem

Post autor: LordOfTheDeath »

Na pierwszym zdjęciu widać dzyndzle od zacisków mimośrodowych do mocowania aparatu. Jest też obok mechanizm spustu migawki z przewodami. Tak Kuczy, autor się porwał na gimbal a nawet nie wie jak aparat w niego wsadzić. A to dopiero początek początku. Taki urok składaków, trzeba trochę wiedzy przyswoić i pokombinować żeby działało.
krzysztofg0813
Posty: 4
Rejestracja: piątek 03 maja 2019, 12:25

Re: Problem z gimbalem

Post autor: krzysztofg0813 »

Niestety nie mam modelu gimbala. Ta śruba nie pasuje do aparatu. Gimbal dostałem gratis do ramy tarota 1000 z silnikami, śmigłami i ESC. Za rame dałem 500zł
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Problem z gimbalem

Post autor: Verid »

Dobra, to tak:
-foty zrobiłeś takie żeby przypadkiem za dużo nie było widać. Brakuje pokroju całości i w niektórych miejscach ostrości przez co ciężko oszacować z czym mamy do czynienia
-to co widać na ostatniej focie ( z niebieskimi rzepami), wygląda na płytę mocowania do koptera. Trochę dziwne że przy takiej masie są tylko 4 oczka pod wibroizolatory ale może tam była jakaś płyta pośrednia której nie dostałeś albo na ramie siedzi coś co ułatwi identyfikację mocowania. W związku z czym foty ramy, głównie centerplate, byłyby wskazane
-jak już koledzy wspomnieli, uruchomienie gimbala bez wyważonego "ładunku" grozi jego upaleniem (gimbala, nie "ładunku"). Nie rób tego.
-na pierwszej fotce wyraźnie widać kółko zębate na serwie. Prawdopodobnie służyło do regulacji ostrości lub zoom'a czyli w jakiś sposób dotykało obiektywu. Mając to na uwadze możesz mniej więcej oszacować w jakiej pozycji powinien być aparat.
-to co przypuszczam że jest mocowaniem aparatu do gimbala jest nieostre na pierwszej focie, w sąsiedztwie kolorowego kabelka. Znając patenty z innych konstrukcji, jeżeli nie widzisz typowej śruby z gwintem fotograficznym, być może użyta była któraś z popularnych stopek do statywów jako element pośredni. Niestety tu moja wiedza jest zbyt nikła żeby doradzić konkretny typ/model stopki.
Ten wredny...
krzysztofg0813
Posty: 4
Rejestracja: piątek 03 maja 2019, 12:25

Re: Problem z gimbalem

Post autor: krzysztofg0813 »

https://zapodaj.net/61221d03af994.jpg.html
https://zapodaj.net/0194aefcb5b7f.jpg.html
https://zapodaj.net/1c9a6d0a839d3.jpg.html
https://zapodaj.net/44f56c19fec11.jpg.html

Wysyłam lepsze zdjęcia. Gimbal podobno wiesza się na tych rurkach. Mocowanie rurek do ramy mam. O mocowaniu lustrzanki myślałem ewentualnie, żeby kupić jakąś szybkozłączke i spróbować dopasować, ewentualnie wydrukować jakiś adpter. np coś takiego https://pl.aliexpress.com/item/4000168775454.html
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Problem z gimbalem

Post autor: Adrián »

Jeśli chodzi o szybkozłączkę, to kup manfrotto 577 (bardzo popularna i dobra baza) lub podobne chińskie konstrukcje jw pokazałeś. Chociaz polecam oryginał. Miałem kilka róznych w tym oryginał i bywało z tym róznie. Być może teraz sa lepszej jakości kopie. Nie sledziłem rynku od dłuższego czasu.

1. Montaż szybkozłączki i gimbala na wieszaku lub pod kopterem.
2. Zamontowanie aparatu/kamery
3. Wyważenie mechaniczne w każdej osi Przed włączeniem czegokolwiek. Musi to być zrobione idealnie. Jak to wykonać, zobaczysz w wiki do Twojego sterownika. Poprawisz działanie gimbala i odciążysz silniki.
4. Zainstalowanie gui, podłączenie pod kompa i wstępna konfiguracja krok po kroku
5. PIDy bo zapewne coś trzeba będzie poprawić, ale po wstępnej konfiguracji powinno już działac poprawnie.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Problem z gimbalem

Post autor: Tanner »

krzysztofg0813, mam dokładnie to co wkleiłeś - jest git, ale ciężkie niemiłosiernie (250g+) więc szkoda ładować takie do koptera.
Szukaj lżejszych, np coś takiego https://pl.aliexpress.com/item/32900671221.html tylko z dłuższą płytą żebyś mógł ustawiać aparat przód - tył.
ODPOWIEDZ