EvvGC - kontroler 3 osiowy

dyksusja o gimbalach, żadnej komercji

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

Tadam :) Przepraszam za fatalną jakość - całkowicie padły mi baterie od aparatu, a wieczorem przy lampce zrobienie fotki w makro komórką graniczy z cudem...
Obrazek

Teraz czekam tylko na procki :)
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

mniaam ;-) jakby co - uzupełniona o brakujące elementy, np rezystorki przed FETami - przytulę :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

Oczywiście, te rezystory na bss123 dam. Uważnie przyglądałem się zmianom do wersji pre1.3-ce1 i zobaczę co jeszcze dałoby się zaadaptować do tej wersji płytki. W końcu jakby nie patrzeć oficjalnej wersji.

Oba kolory płytkek mają dosyć ładne ścieżki, jedynie na czarnej płytce biała warstwa opisowa bardziej rozmazana jakby jest - jak kupię jakieś paluszki to jutro będą fotki makro. Oczywiście nie ma co wybrzydzać przy rzucie prototypowym płytek :)

A tymczasem kto chętny to może pisać jaki będzie chciał kolor płytki :-D
Pozdrawiam,
Adam
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

Załączam fotkę w lepszej jakości :-) A procesory są już w Polsce...
Obrazek
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
Gawon
Posty: 65
Rejestracja: poniedziałek 25 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: Gawon »

fajnie fajnie :)

ja jutro biorę się za zrobienie opcji z potencjometrem na ośce Yawa.

dam znać o postępach
Awatar użytkownika
From_heaven
Posty: 1301
Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 13:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: From_heaven »

A ktoś próbował już dać potencjometr na osi pitch?
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

pitch może być sterowany apką, nie potencjometrem... no chyba że sobie przerobisz soft, to wtedy możesz mieć potencjometr :-)
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Tylko rozróżniajcie pojęcia :-) bo potencjometr i potencjometr to ... potencjometr :-)
Tyle że w tym projekcie - potencjometr na YAW to integralna część mechaniczna gimbala i daje on informację zwrotną do softu w celu szybkiej korekcji kursu (redukcja wpływu błędów kursu) lub płynnej auto-panoramy gdzie oś yaw gimbala płynnie podąża za osią yaw koptera. . Natomiast na pitch i roll to zapewne o to chodziło F_H - potencjometry w aparaturze służące do manualnego zadawania kąta pochylenia w tych osiach.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

Dla mnie w kontekście tego sterownika potencjometr jest tylko jeden :) i służy do auto-panoramy (nie za bardzo wiem skąd wyczytałeś to o informacji zwrotnej do szybkiej korekcji? przecież tam nie jest albo to albo auto-pan, jest tylko auto-pan, potencjometr nie jest wykorzystywany do niczego innego przy yaw...)

Co do apki to chyba rozumiem - nie mam doświadczenia z latadłami tylko z autami, tam też mam potencjometry (do ustalenia punktu "zerowego" serwa kół oraz drugi do ustawienia wychyłu max - co przekłada się bezpośrednio na przebieg sygnału radiowego, szerokość impulsów itd), więc to pewnie jest odpowiednik tego F_H
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

odpowiednikiem F_H jest :-) .....From_heaven :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
A potencjometry w aparaturze mogą służyć do ustalenia nachylenia gimbala na ustalony kąt który będzie od tego momentu traktowany jako "defaultowy" tak jak to jest w każdym innym szanującym sie projekcie gimbala.

A to czego nie zauważyłeś odnośnie szybkiej korekcji YAW - przeciez to o to chodzi przede wszystkim aby sterownik korygował przypadkowe, niezamierzone ruchy w każdej osi!!! Dotyczy to też YAW. A skąd wyczytałem? Bardziej nie wyczytałem tylko obejrzałem filmiki z pierwszego postu wątku na RCG - zobacz co się dzieje gdy evaldis robi gwałtowne ruchy w osi YAW a co się dzieje jak robi powolne. Przy gwałtownych - symulując chwilowe dynamiczne zmiany - gimbal trzyma pozycję. Przy powolnych - symulując panoramowanie - załącza się autopan i gimbal płynnie podąża...

Edicao, nie z pierwszego postu tylko z #43 postu z czwartej strony :-) http://www.rcgroups.com/forums/showpost ... stcount=43
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

I wszystko się zgadza, przy tych powolnych ruchach autopan podąża powoli - tu się rozumiemy. Przy tych gwałtownych - o to przecież chodzi w tej całej stabilizacji by wszelkie szybkie drgania nie powodowały ruchów kamery - i tu też się rozumiemy :)

Tylko gdzie Ty tam widzisz potencjometr który w jakikolwiek sposób reguluje zachowanie tego? :) Ta reakcja na szybkie dynamiczne ruchy jest zaszyta w kodach i nie bierze pod uwagę wskazań potencjometru przecież.
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Jeżeli sterownik nie pobiera z potencjometru informacji o gwałtownej zmianie YAW czyli pobiera tylko z sensorów to okej, Ja się nie znam na kodowaniu.
Czyli co? Potencjometr po co jest? Aby coś korygować przecież? No bo do autopan jak i chwilowych korekcji wystarczy informacja z sensorów...no chyba że to jest tak sprytnie wymyślone że potencjometr ma dawać bezwględną informację o położeniu - w celu korekcji dryfu z sensorów.
To przydałoby się dla wszystkich osi takie coś i znikł by problem pochylania się horyzontu przy szybkim panoramowaniu - znany z innych brushlessów...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
From_heaven
Posty: 1301
Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 13:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: From_heaven »

Rurek pisze:A potencjometry w aparaturze mogą służyć do ustalenia nachylenia gimbala na ustalony kąt który będzie od tego momentu traktowany jako "defaultowy" tak jak to jest w każdym innym szanującym sie projekcie gimbala.
No właśnie, a mnie chodzi o sterowanie pochyleniem gimbala bez aparatury, czyli analogicznie jak w osi yaw. dlatego pytałem, czy ktoś może już próbował z taką funkcjonalnością na pitchu, dodając tam potencjometr.
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Ja widzę potencjometr na dole w silniku YAW. Jeśli to nie potek to coś doczepił do ośki. W każdym razie od tego czegoś odchodzą przewody :-)
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

Rurek - tak szczerze to nie wiem dlaczego zrobił dodatkową regulację potencjometrem :) może odczyt jest bardziej stabilny niż z gyro/acc... nie brnę w dalsze dywagacje :D

From_heaven - rozumiem już o co Ci chodzi :) A więc - na razie nie jest to możliwe. Ale to tylko kwestia softu... - aby odczytywać info z potencjometru a nie z apki, może się temat rozwinie :)

mikun - tak, w YAW jest potencjometr, my tylko pisaliśmy o jego zastosowaniu
Pozdrawiam,
Adam
ODPOWIEDZ