Emax Tinyhawk Freestyle - odbiornik radiowy

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

krzysztofk
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek 23 wrz 2019, 16:40

Emax Tinyhawk Freestyle - odbiornik radiowy

Post autor: krzysztofk »

Mam nadajnik radiowy FrSky XLite pro który obsługuje o ile mi wiadomo D16 i ACCESS.
Męczyłem go na symulatorze (velocidrone) ale cieżko mi idzie więc postanowiłem pouczyć się na błędach (fizycznych, z trzeciej a nie pierwszej perspektywy) i zamówiłem sobie tytułowego drona BNF.
Mam wątpliwość czy będę mógł połączyć z nim moje radio (X Lite Pro) gdyż informacje jakie znalazłem to obsługa protokołu D8/D16. Nie mogę jednak znaleźć informacji jak się zmienia w odbiorniku tryb (i czy w ogóle się zmienia). Drona jeszcze nie mam ale chciałbym zanim dotrze dowiedzieć się czy będzie możliwość połączenia czy też muszę już się rozglądać za nowym odbiornikiem.

Z góry dzięki!
pjk11
Posty: 61
Rejestracja: czwartek 26 maja 2016, 08:37

Re: Emax Tinyhawk Freestyle - odbiornik radiowy

Post autor: pjk11 »

Z tego co wyczytalem ten odbiornik dziala tylko w D8 i nie zbindujesz go ze swoim nadajnikiem. Musisz dokupic cos takiego:

https://www.frsky-rc.com/product/xjt-lite/
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Emax Tinyhawk Freestyle - odbiornik radiowy

Post autor: PiotrSz »

krzysztofk, a nie prościej spróbować z aktualizacją softu na taki który obsługuje ACCST ? W dziale https://www.frsky-rc.com/taranis-x-lite-pro/download FrSky masz soft 190720 który obsługuje ACCES i ACCST więc może to pomoże. Musiał byś poczytać czy to rozwiąże Twój problem, ja teraz w pracy za bardzo nie mam jak.
pjk11
Posty: 61
Rejestracja: czwartek 26 maja 2016, 08:37

Re: Emax Tinyhawk Freestyle - odbiornik radiowy

Post autor: pjk11 »

D8 i D16 to ACCST. Ale jego nadajnik obsluguje tylko ACCST D16, a odbiornik pracuje w ACCST D8. Tak ze to nie zadziala. Musi miec moduł XJT (ACCST D8 i ACCST D16), albo odbiornik D8, ale odbiornik u niego jest wbudowany w FC.
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Emax Tinyhawk Freestyle - odbiornik radiowy

Post autor: PiotrSz »

pjk11, a skąd pewność że soft który zasugerowałem nie obsługuje ACCST D8 ? Niech wgra do aparatury i sprawdzi zanim wydasz jego pieniądze na nowy moduł ;-)
krzysztofk
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek 23 wrz 2019, 16:40

Emax Tinyhawk Freestyle - odbiornik radiowy

Post autor: krzysztofk »

Dziękuje za wypowiedzi.
pjk11 ma rację tzn X-Lite Pro obsługuje jedynie ACCST D16 oraz ACCESS i to tylko od określonego poziomu firmware o czym pisze PiotrSz . Dodając dodatkowy moduł XJT Lite dostaniemy dodatkowo obsługę ACCST D8 (i D16 który już mamy tak naprawdę).
Tabelka z FrSky
Obrazek
Odbiornik na dronie o ile mi wiadomo nie jest integralną częścią FC a jedynie jest dość solidnie przylutowany. Jego wymiana jest dość kłopotliwa ale możliwa. (Edit.:A może to był VTX...)
Niemniej jednak na początek wolałbym za dużo nie grzebać o ile nie będzie to konieczne.
Najbardziej na teraz nurtuje mnie pytanie czy jeżeli na stronie emax informacje są prawdziwe czyli odbiornik obsługuje D8 i D16 to w jaki sposób normalnie to działa - oba są od razu aktywne czy też trzeba wybrać jeden który będzie aktywne a jeśli tak to gdzie/jak?

https://emaxmodel.com/emax-tinyhawk-fre ... e-bnf.html
Cyt.: Receiver: Compatible with Frsky remote control D8/D16 mode

Wszystkie informacje jakie mam pozyskałem przez internet. Producent póki co nie odpowiedział na moje pytania.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Emax Tinyhawk Freestyle - odbiornik radiowy

Post autor: pawelsky »

krzysztofk pisze:Najbardziej na teraz nurtuje mnie pytanie czy jeżeli na stronie emax informacje są prawdziwe czyli odbiornik obsługuje D8 i D16 to w jaki sposób normalnie to działa - oba są od razu aktywne czy też trzeba wybrać jeden który będzie aktywne a jeśli tak to gdzie/jak?
W konfiguratorze Betaflighta - "SPI bus RX provider" -> FRSKY_X
pjk11
Posty: 61
Rejestracja: czwartek 26 maja 2016, 08:37

Re: Emax Tinyhawk Freestyle - odbiornik radiowy

Post autor: pjk11 »

A z opisu na banggood:

Receiver: EMAX SPI Receiver (Compatible with FrSky D8 mode)

Wedlug mnie nie zbinduje z ACCESowym nadajnikiem
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Emax Tinyhawk Freestyle - odbiornik radiowy

Post autor: pawelsky »

pjk11 pisze:A z opisu na banggood:
Receiver: EMAX SPI Receiver (Compatible with FrSky D8 mode)
A z sekcji Q&A
Q:can I use Frsky X9lite pro (D16 Mode) D8 Mode is not allowed in EU
A:yes you can
you should do like here
https://www.reddit.com/r/Multicopter/co ... ing_issue/
krzysztofk
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek 23 wrz 2019, 16:40

Emax Tinyhawk Freestyle - odbiornik radiowy

Post autor: krzysztofk »

Bardzo dziękuje. Spróbuję jak już będzie na miejscu i dam znać.

PS. W międzyczasie otrzymałem odpowiedź z Emax. Twierdzą że wystarczy w konfiguracji Betaflight zmienić domyślny protokół Frsky_D (dla D8) na Frsky_X (dla D16).
Ostatnio zmieniony wtorek 01 paź 2019, 20:22 przez krzysztofk, łącznie zmieniany 1 raz.
pjk11
Posty: 61
Rejestracja: czwartek 26 maja 2016, 08:37

Re: Emax Tinyhawk Freestyle - odbiornik radiowy

Post autor: pjk11 »

Jezeli odbiornik jest zgodny z D16 to zbinduje. Jak nie to nie. Nie wnikam kto ma racje banggood czy reddit.

Edytuj posty!

Cyt.: Receiver: Compatible with Frsky remote control D8/D16 mode

Ja to rozumiem tak ze zbinduje sie z radiem D8/D16, a nie z radiem TYLKO D16
krzysztofk
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek 23 wrz 2019, 16:40

Re: Emax Tinyhawk Freestyle - odbiornik radiowy

Post autor: krzysztofk »

Zgodnie z zaleceniem za pomocą Betaflight Configurator zmieniłem protokół radia na FRSKY_X i z lini komend (CLI) odpaliłem

Kod: Zaznacz cały

 bind_rx_spi
oraz

Kod: Zaznacz cały

 set frsky_x_rx_num
po próbie połączenia X Lite Pro z mojej perspektywy wyglądało to jakby nic nie zadziałało ale jednak działa.
Muszę powiedzieć że na symulatorze było dużo łatwiej :)
Dzięki!
krzysztofk
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek 23 wrz 2019, 16:40

Re: Emax Tinyhawk Freestyle - odbiornik radiowy

Post autor: krzysztofk »

Mała aktualizacja dla potomnych z wiedzą mojego poziomu :)
Po kilku różnych kombinacjach które poczyniłem okazało się że zarówno nadajnik jak i odbiornik muszą pracować z zadeklarowaną tą samą narodowością czyli EU-LBT lub NON-EU.
Odbiornik SPI w dronie w Betaflight configurator:
FRSKY_X - D16 Non-Eu
FRSKY_X_LBT - D16 EU-LBT
ODPOWIEDZ