PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Jakub_RC
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2011, 15:17
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Kontakt:

Post autor: Jakub_RC »

Miś, dopiero teraz taki piękny pomysł dajesz;)

Piotrowy teoretycznie masz rację. Ja wyszedłem z założenia, że i tak mam już 8 przełączników, które mogę podpiąć pod kanały 5-6-7-8. Przełączniki w Futce są bardzo wygodne. Potencjometry według mnie nie. Tymi tylnymi zawsze "przestrzelam" centrum, a przednie mi się mylą, gdy mam gogle na oczach ;-).

Hiro, nie narzekaj, Sanwa jest okej, do tego widzę, że starannie rozbudowana, ja niedawno młodemu adeptowi lotnictwa skleciłem 7 kanałową aparaturę ze starego i niedziałającego 4 kanałowego GWS-a, gdzie elektronikę zastąpiłem płytką arduino, a moduł to stary hitec 40mhz. Chłopak lata acro sprawniej ode mnie ;-). Takie to hobby, że dopiero z czasem przesiadamy się na coraz to lepszy sprzęt, a kiedy już mamy na niego środki, to nie mamy czasu...
Pozdrawiam,
Jakub
modelepodwodne.pl plus zabawy FPV.
Awatar użytkownika
Jakub_RC
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2011, 15:17
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Kontakt:

Post autor: Jakub_RC »

Sorry za post pod postem, ale edytowanie poprzedniego o kompletnie innym temacie nie miałoby po prostu sensu...
Artu pisze:
miś pisze:Artu, ja bym tak nie pisał, chyba że sprawdzałeś że frsky będzie w stanie przenieść więcej niż 8 kanałów.
Kiedyś to sprawdzę :mrgreen:
Artu się chyba nie palił do tego, więc ja sprawdziłem przed chwilą ;-) . FRSKY z PPM OUT nie jest w stanie przenieść więcej niż 8 kanałów. Ani 10, ani 12 kanałów, niestety.

Za to RVOSD łyka 12 kanałów z epxandera jak młody pelikan :-)
Następny w kolejności Thomas i Rmilec, tylko też mi trochę czasu brakuję...
Pozdrawiam,
Jakub
modelepodwodne.pl plus zabawy FPV.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

W thomasie spotkałem się z dwoma wersjami odbiorników. Nadajnik zawsze łyka 12ch, ale jedne odbiorniki wystawiają 11ch PWM i dwunastokanałowego PPM'a jednocześnie, a inny model działa w zależności od ilości kanałów po stronie nadajnika. Jak mu zapodamy 12CH to wystawia 12ch PWM czyli na 12 serw. Jak mu zapodamy 11ch, to wystawia 11ch PWM + na wyjściu 12 jedenasto kanałowy PPM jednocześnie.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Jakub_RC
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2011, 15:17
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Kontakt:

Post autor: Jakub_RC »

miś pisze:W thomasie spotkałem się z dwoma wersjami odbiorników. Nadajnik zawsze łyka 12ch, ale jedne odbiorniki wystawiają 11ch PWM i dwunastokanałowego PPM'a jednocześnie, a inny model działa w zależności od ilości kanałów po stronie nadajnika. Jak mu zapodamy 12CH to wystawia 12ch PWM czyli na 12 serw. Jak mu zapodamy 11ch, to wystawia 11ch PWM + na wyjściu 12 jedenasto kanałowy PPM jednocześnie.
To sporo mi wytłumaczyłeś, nowe odbiorniki Thomasa można zakupić w dwóch wersjach - różniących się softem, tylko bardzo słabo mają to na stronie wytłumaczone. Teraz już wiem o co im chodziło. W wersji 4, bo pewnie o niej mówisz to właśnie loteria.

Miś, to przy okazji zapytałbym się czy ppm można podzielić kablem Y bez negatywnych konsekwencji? Np. rozdzielić do RVOSD (które ma obsługę 12 kanałów po ppm, ale wyjść PWM daje tylko 9) oraz do zwykłego dekodera ppm->pwm, żeby uzyskać pozostałe kanały?
Pozdrawiam,
Jakub
modelepodwodne.pl plus zabawy FPV.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Jakub_RC pisze:Miś, to przy okazji zapytałbym się czy ppm można podzielić kablem Y bez negatywnych konsekwencji?
Oczywiście. Dziel do woli (no prawie, bo 10 dekoderów na raz może już nie wysterować ;-) )
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Jakub_RC
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2011, 15:17
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Kontakt:

Post autor: Jakub_RC »

Hej,

Tak jakoś wyszło, że spod mojej ręki wyszła kolejna 10C z expanderem od Misia. Tym razem dla kolegi Olka z naszego forum.

Obrazek

A tu dwie siostry obok siebie ;-) :

Obrazek

Oczywiście wszystko śmiga elegancko - expanderek konfiguruje się podłączając do jednego z trójpinowych gniazd z tyłu. Jest też przełącznik "dip" do zmiany banków pamięci lub wyłączania permanentnego expandera. Drugie gniazdo służy do podłączania LRS-ów.

Obrazek

Z lewej młodsza, z prawej moja ;-)
Naprawdę fajny sprzęt ten expander - polecam każdemu.
Pozdrawiam,
Jakub
modelepodwodne.pl plus zabawy FPV.
Awatar użytkownika
pirzol
Posty: 986
Rejestracja: czwartek 18 sie 2011, 19:57
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Post autor: pirzol »

z przyjemnością raportuję iż od dłuższego czasu też jestem posiadaczem PPM Expandera Misia.
z powodzeniem rozszerzyłem funkcjonalnosć 6ch aparatury KDS K7X.

tu pełny opis:
http://fpvdrones.pl/?q=node/40

Obrazek

Obrazek

Obrazek
----------------------
http://www.fpvdrones.pl
Encyklopedia FPV, RC Heli i nie tylko...
Szkolenie VLOS - pomoc w samokształceniu.

Realis familiam pater, mater et filii est.
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrowy »

Może już Miś coś poprawił w kwestii skokowej pracy serw w komplecie z Dragon Linkiem :roll: . Latać się da, ale trochę niefajnie wygląda.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Nie miałem możliwości. Nie mam DragonLinka aby sprawdzić co mu nie pasuje w sygnale PPM. Jakieśtam poprawki były, ale nic istotnego. Ostatnia wersja softu to 1.02.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrowy »

miś pisze: Nie mam DragonLinka aby sprawdzić co mu nie pasuje w sygnale PPM.
Ale Piotr mówił, że w Thoamsie ma też podobny efekt.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Ale tylko na analogowych serwach. Bo one nie bardzo lubią niższego odświeżania niż 50Hz, a powyżej 8 kanałów musi być wolniej aby kanały się pomieściły w ramce PPM.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Jakub_RC
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2011, 15:17
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Kontakt:

Post autor: Jakub_RC »

Piotrowy pisze: Ale Piotr mówił, że w Thoamsie ma też podobny efekt.
A to ciekawe. Mam thomasa i używam z nim expandera w trybie 11 kanałów, a ruch mam płynniejszy niż przy range linku i rmilecu (8 kanałów futaby).

Tyle, że ja zawsze wyciągam z Thomasa tylko PPM i potem dekodowuje go z dala od odbiornika - może tu leży różnica?
Pozdrawiam,
Jakub
modelepodwodne.pl plus zabawy FPV.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Ale pędzisz tym serwa czy jakieś FC. Na FC oraz na cyfrowych serwach (a może i na coniektórych analogowych) nie zauważysz różnicy. Ale są takie które jak to Piotr określił "chodzą trochę kwadratowo" jak dostają PWM wolniejszy niż 50Hz. Bardzo szybki ruch jest OK, powolny też, ale taki pośredni daje efekt skokowej pracy serwa.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Jakub_RC
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2011, 15:17
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Kontakt:

Post autor: Jakub_RC »

Tylko i wyłącznie analogowe serwa do dekodera PPM. Używanie serw cyfrowych w samolocie, którym lata się spokojnie i majestatycznie według mnie trochę mija się z celem :-)
Sprawdzę, czy różnica pojawia się, jeśli podłączy się serwa bezpośrednio do odbiornika. Podejrzewam, że dekoder PPM foxtecha może mieć właściwości "wygładzające".
Pozdrawiam,
Jakub
modelepodwodne.pl plus zabawy FPV.
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrowy »

Jakub_RC pisze:Tylko i wyłącznie analogowe serwa do dekodera PPM. Używanie serw cyfrowych w samolocie, którym lata się spokojnie i majestatycznie według mnie trochę mija się z celem :-)
No właśnie. Ja używam serw analogowych. Odbiornik DL ma wyjście PPM, jest bardzo blisko kanapki autopilota i nie muszę korzystać z dekoderów.
ODPOWIEDZ