PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: miś »

Bihtus, Możesz jeszcze sprawdzić sprawność połączeń od przełącznika banków oraz samego expandera uaktualniając firmware expandera do wersji 1.12, oraz ściągając PPM-Station w wersji 1.06. Do pobrania w pierwszym poście wątku.
Dodałem w nim wyświetlanie stanów wejść Bank i Dual Rate, oraz przycisków trymerów.

Co do DR, to expander nie ingeruje i nie przelicza danych pobranych z radia. Potrafi jedynie mapować kolejność kanałów, ale bez ingerencji w otrzymane dane. To samo dotyczy wejścia dla HeadTrackera. Wszelkie trymowania, offsety, endpointy, DR ect dotyczą jedynie sześciu wewnętrznych kanałów.
Pzdr. -----MIŚ-----
wiesiek_kr
Posty: 505
Rejestracja: wtorek 27 kwie 2010, 13:40
Lokalizacja: Kraków

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: wiesiek_kr »

Proszę o poradę:))))
Mam Aparaturę futaba 7C ,headtracker na arduino no i oczywiście Expander. Wymyśliłem sobie że tak skonfiguruję Expandera że na pierwszym banku będę miał sterowanie PAN/TILT'em z potencjometrów (3 i 4 kanał wewnętrzny expandera) a po włączeniu (w czasie lotu) drugiego banku sterowanie przejmuje HT.
Z tego co wyczytałem nie ma możliwości przełączenia banków w locie:(
Macie jakiś pomysł jak załączać HT w locie?


Pozdrawiam
Wiesiek


EDIT:
Chyba że pod przełącznikiem banków zrobię odcięcie zasilania HT, a wtedy jako zastępcze źródło dla HT w konfiguratorze ustawię potencjometry?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: miś »

wiesiek_kr pisze:EDIT:
Chyba że pod przełącznikiem banków zrobię odcięcie zasilania HT, a wtedy jako zastępcze źródło dla HT w konfiguratorze ustawię potencjometry?
I to jest dobre rozwiązanie. Możesz też odcinać PPM z HT do Expandera.
Pzdr. -----MIŚ-----
wiesiek_kr
Posty: 505
Rejestracja: wtorek 27 kwie 2010, 13:40
Lokalizacja: Kraków

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: wiesiek_kr »

To zrobię odcięcie PPM co by arduino pracowalo cały czas☺ i dalej będę latal na jednym banku ustawień ☺
skatkier
Posty: 193
Rejestracja: niedziela 24 sie 2014, 15:05
Lokalizacja: Oświęcim

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: skatkier »

Mam problem z dogadaniem się expandera z graupnerem mx-16 hott. Sprawa wygląda tak - środkowy styk przełączników jest fabrycznie połączony z masą aparatury (przez PPM - expander też), co powoduje, że jak podepnę przełącznik trójpozycyjny to przy jednej z opcji wyłącza się expander, bo widzi błąd (bo się zwiera + z - na wejściu kanału).

Jest jakiś sposób aby to grało? Coś mi się zdaje, że jestem w czarnej dupie, a nie chce odłączać przełączników od apki... :roll:

Ogólnie mam wrażenie, że graupner nieźle przemyślał, aby nie dało się grzebać/rozbudować apki - np. masa od ppm jest u nich czerwona...
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: jelcyn »

Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale expander nie może być podłączony do tych samych przełączników, z których aktualnie korzysta sterownik aparatury. Trzeba dołożyć nowe przełączniki, między innymi po to jest expander.
skatkier
Posty: 193
Rejestracja: niedziela 24 sie 2014, 15:05
Lokalizacja: Oświęcim

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: skatkier »

Wszystko było by ok, jakby ta masa nie była na środkowym styku przełącznika... Wtedy by było cacy i gites.

Expander kupiłem właściwie tylko do eleresa (samolotu FPV). Do quadro, śmigłowca itd. będę używać oryginalnego modułu nadawczego i dlatego chciałbym, aby działały te przełączniki oryginalnie. Nawet sobie zrobiłem wyłącznik expandera, aby załączać go tylko do eleresa.

Jakby producent zrobił "normalnie" i dał - i + na zewnętrzne styki przełącznika to by grało. Aż mnie przeraża jak wszystko w tej apce jest podłączone na złość - tak aby się pomylić. Mogłem ją sprzedać, a kupić mx-20 hott (12 kanałów), bo apki robią porządne, ale nie do grzebania.

Chyba jedyną opcją będzie odłączenie mas od tych przełączników (przez co stracę je podczas korzystania z oryginalnego modułu), albo dowiercenie nowych. Ani jedna, ani druga opcja mi się strasznie nie podoba. :-x
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: miś »

Jedyne wyjście z takiej sytuacji to wymiana przełączników w aparaturze na podwójne (takie z 6 stykami). Inaczej tego nie zrobisz.
Pzdr. -----MIŚ-----
skatkier
Posty: 193
Rejestracja: niedziela 24 sie 2014, 15:05
Lokalizacja: Oświęcim

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: skatkier »

Kurde od wczoraj nie daje mi to spokoju... A może jakieś przekaźniki zastosować???

Dziś sobie dopiero uświadomiłem, że całkowicie trzeba by było odseparować każdy styk przełącznika, bo inaczej wejścia kanału expandera mieszają "zakłócają" wejścia kanału oryginalnej elektroniki w aparaturze.

Dlatego trzeba by dla dwóch przełączników 3 pozycyjnych co najmniej 5 przekaźników, bądź przełącznika z 5 sekcjami. Sam już nie wiem czy to ma sens... :roll:
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: miś »

Dla tego pisałem żeby powymieniać przełączniki np na takie:
Obrazek
http://www.tme.eu/pl/details/tsm203f1/p ... sm-203-f1/
Pzdr. -----MIŚ-----
skatkier
Posty: 193
Rejestracja: niedziela 24 sie 2014, 15:05
Lokalizacja: Oświęcim

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: skatkier »

Pewnie bym tak zrobił, ale przełączniki są lutowane do kawałka płytki drukowanej:

Obrazek

Musiałbym sporo rozebrać, wylutować, nie wiem czy by się to potem pomieściło....

Dobra dzięki za rady. Może tak właśnie zrobię, nie będzie łatwo, ale lepiej tego zrobić rzeczywiście się nie da.
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: jelcyn »

Przekaźniki biorą prąd na trzymanie styku w pozycji zwartej :-( Faktycznie mało masz tam miejsca, ale może na styk wejdą podwójne przełączniki. Kawałek płytki przylutowanej do przełącznika pewnie można wyrzucić.
skatkier
Posty: 193
Rejestracja: niedziela 24 sie 2014, 15:05
Lokalizacja: Oświęcim

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: skatkier »

Decyzja podjęta - wymienię te przełączniki i w dodatku na te co podlinkował Miś (mają identyczne dźwignie jak w oryginale). Pomierzyłem i zmieszczą się! :-D

Płytka drukowana zostanie - chce jak najmniej przerabiać.

EDIT - scalenie

Kurde jest kolejny problem, nie mam już do tego cierpliwości. expander nie widzi ppm z aparatury, sądziłem, że wystarczy dobrać rezystor i tak też próbuje - jak kręcę potencjometrem to w pewnej wartości pojawia się sygnał, jednak tylko na sekundę i nie można wyregulować rezystancji tak, żeby było dobrze. Potencjometr wpinam pomiędzy mase a sygnał ppm... :evil: :evil: :evil:

Edit. Dodam, że eleres widzi sygnał z ppm graupnera po dodaniu rezystora 47k, myślałem, że expander też będzie działać po dodaniu takiego samego rezystora, a tu eleres widzi, a expander nie...

Edit. Dobra udało się, potrzeba było rezystora 15k... Jednak nie wiem czy to jest ok, bo wartości kanałów skaczą np. raz 1507, a raz 1500, no i są spore opóźnienia patrząc na suwaki w programie konfiguracyjnym... Czy tak ma być? Zwiecha jest tylko w programie?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: miś »

Opóźnienia są w samym programie na PC, więc tym się nie przejmuj, ale powinny być stałe a nie losowe zmiany - raz szybciej raz wolniej.
A skakanie o 2-3 jednostki to norma, jak o więcej to może być za słabe zasilanie ekspandera. Expander lepiej jest zasilać napięciem pakietu aparatury (za wyłącznikiem) niż z 5V.
Pzdr. -----MIŚ-----
skatkier
Posty: 193
Rejestracja: niedziela 24 sie 2014, 15:05
Lokalizacja: Oświęcim

Re: PPM Expander - sposób na 12 kanałów

Post autor: skatkier »

Mogło to być właśnie zbyt niskie napięcie expandera, bo zasilanie apki spadło już do 4,8V ( aparatura jest zasilana z aku Ni-MH).
ODPOWIEDZ