uaktualnienie oprogramowania aparatury taranis x9d plus

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

mr_egon
Posty: 33
Rejestracja: środa 01 lut 2017, 22:41
Lokalizacja: Lublin

uaktualnienie oprogramowania aparatury taranis x9d plus

Post autor: mr_egon »

Witam,
zakupiłem sobie na ali taki odbiornik
frsky 4ch 8d https://www.banggood.com/2_4G-4CH-Mini- ... rehouse=CN
jednak przy próbie bindowania okazuje się że nie mam trybu D8 jest tylko D16 i bodajże LR12
doczytałem ze muszę zaktualizować oprogramowanie w aparaturze, Ale moje pytanie jest takie:
Czy aktualizacja wykasuje skonfigurowane modele i czy zbindowany X8R dalej będzie działał???
df2
Posty: 672
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: uaktualnienie oprogramowania aparatury taranis x9d plus

Post autor: df2 »

Mi modele zawsze działały po aktualizacji.
Nic się też nie rozbindowalo z xjt x9d+.

Doczytaj jeszcze, że potrzebujesz opentx International. Nie firmware modułu nadawczego.
mr_egon
Posty: 33
Rejestracja: środa 01 lut 2017, 22:41
Lokalizacja: Lublin

Re: uaktualnienie oprogramowania aparatury taranis x9d plus

Post autor: mr_egon »

no jakoś mnie temat przerósł. Zrobiłem wszystko jak na filmiku:
https://www.youtube.com/watch?v=hbJMUaH5gkc
odpalam radio i niby modele są ale drążki nie działają, przełączniki podobnie, jak trzymam długo klawisz menu w taranisie to komunikat "no tools available" komunikaty o błędzie karty itd. Chciałem powrócić do poprzedniego firmware (bo na filmiku fajnie było pokazane jak to wszystko pozgrywać) i jeszcze większa kupa. W ogóle radio nie startuje.
Więc jeszcze raz trymery do środka i załadowałem ten nowy firmware ale dalej działało tak samo źle (jak opisałem wyżej).
Dopiero w drugiej próbie przywróciłem dawne ustawienia.
W ogóle raz w tym filmiku mówiłą że firmware to co innego niż wersja oprogramowania Opentx innym raziem po wgraniu firmware mówi że mamy już uaktulanionego opentx. Pomieszało mi się to już kompletnie to nazewnictwo.
tak czy siak chyba nie podejmę drugiej próby (no nie wiem jak to nazwać) uaktulanienia firwmare/opentx (niepotrzebne sreślić) bo się boje że całkiem radio padnie :(.
df2
Posty: 672
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: uaktualnienie oprogramowania aparatury taranis x9d plus

Post autor: df2 »

Nigdy nie miałem takiego problemu.

A jaką wersję masz teraz?
I co chcesz osiągnąć po update?
mr_egon
Posty: 33
Rejestracja: środa 01 lut 2017, 22:41
Lokalizacja: Lublin

Re: uaktualnienie oprogramowania aparatury taranis x9d plus

Post autor: mr_egon »

dzięki za zainteresowanie.
Okazuje się że jestem bardziej zielony w temacie niż myślałem :mrgreen:
df2 pisze:A jaką wersję masz teraz?
wersja jaką aktualnie posiadam to:
20201021_233644_HDR.jpg
20201021_233644_HDR.jpg (371.3 KiB) Przejrzano 3767 razy
natomiast chciałem za pomocą Companion 2.3 wgrać :
opentx-x9d+-lua-en-2.3.10-otx.bin
I po zapisaniu tego nowego firmware radio zachowywało się tak jak opisałem w poprzednim poście. Natomiast próba przywrócenia do pierwotnych ustawień udała się za drugim razem ( po pierwszej próbie radiu nawet nie chciało się włączyć).
df2 pisze:I co chcesz osiągnąć po update?
chciałbym mieć tryb D8 aby móc zbindować ten tani chiński odbiorniczek :
Bez nazwy-1.jpg
Bez nazwy-1.jpg (176.5 KiB) Przejrzano 3767 razy
znalazłby zastosowanie dla skrzydła i samochodzika, które mam.

A czy ewentualnie jest jakaś możliwość "sflashowania" tego odbiornika, żeby w radiu nic nie robić (No jakoś się zestresowałem po nieudanej próbie i problemach z uruchomieneim)

z góry dzięki za pomoc
pozdrawiam
df2
Posty: 672
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: uaktualnienie oprogramowania aparatury taranis x9d plus

Post autor: df2 »

Nie wiem czy nie trzeba zrobic up z 2.1 do 2.2, a dopiero wtedy do 2.3.

Albo wykonać kalibrację po up.

Problem z tools i błędem karty wynikał z kolei z braku odpowiedniej zawartości karty dla danej wersji opentx. Oprócz companion w odpowiedniej wersji trzeba też pobrać SD content w wersji dla wgrywanego opentx.
mr_egon
Posty: 33
Rejestracja: środa 01 lut 2017, 22:41
Lokalizacja: Lublin

Re: uaktualnienie oprogramowania aparatury taranis x9d plus

Post autor: mr_egon »

Panowie, nadal nie wiem co robię źle. Postaram się opisać problem.
Zakupiłem radio taranis X9D plus wraz z odbiornikiem X8R w 2016/2017 ze sklepu https://77hobby.pl/. Jak doczytałem w sklepie sprawdzaja i paruja zawsze sprzęt przed wysyłką wiec do Tarasina został wgrany OpenTx bez trybu D8. Wersja Open tx pokazana na zdjęciu
20210412_180053_HDR.jpg
20210412_180053_HDR.jpg (255.54 KiB) Przejrzano 3219 razy
Zakupiłem na aliexpress tani odbiornik (ten z początku posta), a ostatnio jeszcze z OLX odbiornik frsky D4R-II. Więc temat odblokowania trybu D8 znowu odżył.
Podjąłem się kolejnej próby (tak szeroko opisywanego i teoretycznie banalnego procesu) uaktualnienia oprogramowania OpenTx w moim Tarasinie.
Ponieważ ostatnia próbę (zakończona niepowodzeniem) robiłem z pół roku temu, po uruchomieniu aplikacji Companion wyskoczył komunikat ze jest nowsza wersja, wiec ją zaktualizowałem do wersji 2.3.11.
Trymery do środka i zasilanie pojawił się komunikat jak na zdjęciu
20210412_180008.jpg
20210412_180008.jpg (254.38 KiB) Przejrzano 3219 razy
Rozumiem ze wersja bootloadera 2.1.9 taranisa to co innego niż wersja OpenTx i nie musze bootloadera aktualizować (wolałbym tego nie robić, z uwagi na ciągłe porażki)
Podłączyłem aparature kablem USB i pojawiły się 2 dyski jak na zdjęciu poniżej
zawartosc taranisa.jpg
zawartosc taranisa.jpg (205.76 KiB) Przejrzano 3219 razy
Jeden to dysk/pamiec Tarasina z plikami FIRMWARE i EEPROM , których na wszystkich filmikach jakie obejrzałem była mowa aby ich nie ruszać, ale je sobie skopiowałem na komputer dla bezpieczeństwa
Następnie zgodnie z flmikiem ze strony 77hobby zbakupowałem radio do pliku i odczytałem firmware z radia używając przycisków jak przedstawiłem na zdjęciu
companion backup i odczyt firmware.jpg
companion backup i odczyt firmware.jpg (254.79 KiB) Przejrzano 3219 razy
Ta opcja (wydaje mi się) to chyba zwykłe kopiowanie pliku FIRMWARE i EEPROM z Tarasina gdyż jak porównałem objętości tych plików są identyczne.
Nastepnie skonfigurowałem profil radia w aplikacji kompanion i pobrałem OpenTX do mojego radia (sprawdzałem 10 razy ze to x9d+) oraz najnowszą zawartość karty SD (zdjęcie poniżej)
zawartosc nowa karty SD i firmware.jpg
zawartosc nowa karty SD i firmware.jpg (419.5 KiB) Przejrzano 3219 razy
Kolejno wgrałem nową zawartość kardy SD (kasując stare – oczywiści zrobiłem sobie kopię) i wybrałem opcję w kompanion aby załadować firmware do radia (czyli opentx-x9d+-lua-en-2.3.11-otx.bin). Ponadto do nowej zawartości karty dograłem stare dźwięki i modele ze starej wersji karty SD
Odłączyłem kabel USB wyłączyłem radio i ponownie uruchomiłem. Pojawił się komunikat battery warning i „sd card warning expected version 2.3 v0035”. Ten drugi komunikat bardzo mnie zdziwił skoro wgrałem właśnie taką zawartośc na kartę SD Tarasina. I był jeszcze jakiś komunikat EEPROM i jakiś pasek postępu (niestety nie zrobiłem zdjęcia)
Modele były widoczne, ale dźwięków nie zaczytał starych, a radio kompletnie nie działało, wyglądało jakby coś poszło nie tak , zawsze widać stan wszystkich przełączników i aktualną pozycję gimbali, przycisków w ogóle nie było widać (chyba jeden był wyświetlany i działał) natomiast drążni w ogóle nie reagowały
Spróbowałem, w takim razie z powrotem wrócić do pierwotnej wersji OpenTx, wgrałem starą wersję karty SD, i tą zapisaną przez Companion wersję FIRMWARE i niestety nie przywróciło to starej wersji OPenTX. Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu proces ten się udał gdy wybrałem przez program COmpanion do wgrania pliki o nazwie FIRMWARE i EEPROM które wcześniej „żywcem skopiowałem z pamieci/dysku” Taranisa.
Pytania:
1. Dlaczego próba przywrócenia zbuckupowanego radia i firmware pobranego przez kompanion się nie udała , a udala się z plików które sobie skopiowałem z dysku/pamieci Taranisa (identyczna objętość plików)
2. Dlaczego proces uaktualnienia OpenTx się nie powiódł, co robię źle?
3. Jeśli , mam nadzieje z waszą pomocą, uda się zaktualizować OPEnTX w moim Tarasinie i będę miał wersje non EU z dostępnym trybem D8 , to ten odbiornik X8R zakupiony w 2016 razem z Tarasinem będzie wymagał zmiany oprogramowania ? (wgrywnie poprzez zmodyfikowany kabelek serwowy podłączany w pod klapką taranisa)
4. Jeden z kolegów sugerował żeby stopniowo uaktualniać napierw do 2.2 a potem do 2.3 (mi nie zależy na najnowszej wersji OpenTx w Tarasinie , tylko na działającej wersji non EU)

Bardzo bym prosił o pomoc, gdyż teoretycznie proces banalny (100 filmików na youtubie opisujących ten proce) a mi nie wychodzi. MOze jakoś naprowadzicie . Przy kolejnej próbie moze filmik zrobie
mr_egon
Posty: 33
Rejestracja: środa 01 lut 2017, 22:41
Lokalizacja: Lublin

Re: uaktualnienie oprogramowania aparatury taranis x9d plus

Post autor: mr_egon »

df2 pisze:2.1 do 2.2, a dopiero wtedy do 2.3.
chyba dokładnie o to chodziło. zainstalowałem companion 2.2 i ściągnąłem opentx w wersji 2.2.4 i poszło bez problemu, tryb D8 został odblokwany, odbiorniczki sie zbindowały. Modele się zachowały.
dzięki za sugestię
pozdrawiam
do następnego problemu :)
ciekaw jestem tylko czy teraz przejście na 2.3 będzie bezproblemowe, chociaz na chwilę obecną chyba zostanę przy tej wersji 2.2.4 , zależało mi tylko na odblokowaniu D8
ODPOWIEDZ