Jakie radio do wielowirnikowca?

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
jawor
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jakie radio do wielowirnikowca?

Post autor: jawor »

Cześć,

kolega z pracy zaczyna przygodę z FPV i prosił mnie o pomoc w doborze radia... Ja się znam tylko na Spectrum'ach (na tym latam) i uważam, że nie jest to najlepszy wybór - za mało proporcjonalnych kanałów.

Na początku będzie latał klasycznie quadro, ale znając życie prędzej czy później pokusi się na jakiegoś gimballa i będzie chciał sterować kamerą, potem może navi itd.

Doradziłem mu, aby poszukał w Futabach (2.4Ghz), tylko który model? To będzie jego pierwsze radio i pierwszy model RC.

A może któryś z kolegów ma coś zdatnego na zbyciu w dobrej cenie, mógłbym mu polecić..?..

J
breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jakie radio do wielowirnikowca?

Post autor: breweryhills »

jawor pisze:kolega z pracy zaczyna przygodę z FPV i prosił mnie o pomoc w doborze radia... Ja się znam tylko na Spectrum'ach (na tym latam) i uważam, że nie jest to najlepszy wybór - za mało proporcjonalnych kanałów.

Na początku będzie latał klasycznie quadro, ale znając życie prędzej czy później pokusi się na jakiegoś gimballa i będzie chciał sterować kamerą, potem może navi itd.
Gdy ja szukałem radia, też miałem różne koncepcje. W końcu mój wybór padł na Aurorę 9 i muszę przyznać, że jestem z niej bardzo zadowolony, chociaż nie przeceniałbym w niej telemetrii. Natomiast nadajnik jest bardzo wygodny, bardzo fajnie i szybko konfiguruje się radio palcem z poziomu wyświetlacza dotykowego, boczne padle idealnie nadają się do sterowania gimbalem i przynajmniej w moim wypadku leżą wygodnie pod palcami wskazującymi.

Z odbiornika Optima 7 można relatywnie łatwo wyciągnąć sygnał PPM, który przydaje się w multicopterach. Warto wspomnieć, że po PPM-ie wychodzi pełne dziewięć kanałów mimo że fabrycznie odbiornik jest siedmiokanałowy ! Nie trzeba więc kupować Optimy 9. Jeśli FC ma wejścia PWM, to nawet Optima 7 bez przeróbki oferuje wystarczającą ilość kanałów do sterowania. Po przeróbce pierwsze sześć wyjść zachowuje funkcjonalność PWM 1-6 a siódme robi za wyjście PPM. Ja bez przeróbki na siedmiu kanałach mam sterowanie modelem, uzbrajanie silników, zmianę trybu FC i sterowanie OSD. Teraz będę wywalał zmianę trybu FC, którą mogę robić drążkami i wolny kanał użyję jako tilt kamery. A w ogóle to w wolnej chwili wyprowadzę wszystko na PPM-ie a PWM-u użyję do wygodniejszego sterowania OSD Pro oraz przełącznika wideo.
Pozdrawiam, Sebastian
wjacek
Posty: 418
Rejestracja: niedziela 26 gru 2010, 14:36
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Jakie radio do wielowirnikowca?

Post autor: wjacek »

breweryhills pisze:Z odbiornika Optima 7 można relatywnie łatwo wyciągnąć sygnał PPM,
Napisz proszę coś więcej, jeszcze o tym nie słyszałem.

jacek
breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jakie radio do wielowirnikowca?

Post autor: breweryhills »

wjacek pisze:
breweryhills pisze:Z odbiornika Optima 7 można relatywnie łatwo wyciągnąć sygnał PPM,
Napisz proszę coś więcej, jeszcze o tym nie słyszałem.
http://www.tomsik.eu/optima_ppm - jedyne co trzeba mieć to programator ISP do Atmeli chodzący pod 3.3V, lub skorzystać z pomocy kogoś kto taki programator ma. Ja swój kupiłem kiedyś w Propoxie (http://www.sklep.propox.com/index.php?d=produkt&id=2051) i jestem z niego zadowolony, w firmie chłopaki też ich używają i jak dotąd żaden nie padł. Potem zostaje tylko wgrać HEX-a z zmodyfikowanym softem i tyle. Ponieważ na razie quada mam uziemionego przez spory wiaterek, niezależnie od pracy nad FPVR mam w planie kilka modyfikacji platformy (montaż podwozia z HK oraz właśnie przeróbkę odbiornika na PPM). Podzielę się uwagami jak już "zdziałam" przeróbkę.
Pozdrawiam, Sebastian
wjacek
Posty: 418
Rejestracja: niedziela 26 gru 2010, 14:36
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: wjacek »

Dzięki, to naprawdę wielki plus HiTeca

jacek
Awatar użytkownika
elektron
Posty: 1169
Rejestracja: sobota 29 sty 2011, 22:37
Lokalizacja: Dęblin/Warszawa
Kontakt:

Post autor: elektron »

Moim zdaniem należy wyjść od tego ile chce się na to wydac.

Ja latam na Futabie 10C (wymienny moduł). Polecam

Chociaż z dzisiejszej perspektywy chyba kupiłbym OCHYDNIE brzydką Futabe 8FG - ma możliwość wgrania softu zwiekszającego ilość kanałów do 14 !!
breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: breweryhills »

wjacek pisze:Dzięki, to naprawdę wielki plus HiTeca
...a oto jak ładnie można wsadzić do Aurory moduł FrSky - http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1460575 - oczywiście można to zrobić mniej inwazyjnie ale i też mniej estetycznie: moduł przypięty na velcro i zapięty kablem do serwa. Powyższe inwazyjne rozwiązanie podoba mi się bardziej, bo mniejsze ryzyko że coś się rozepnie podczas latania.
Pozdrawiam, Sebastian
ODPOWIEDZ