eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1585
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

możliwości (sprzętowych AIO, KFC, Multiwii, Eleres) sie tyle pojawia, że muszę znów... powiększyć szufladę na sprzęty, których kiedyś użyję.
Albo odpuścić trochę temat pogoni za nowościami
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

Moim zdaniem to nie jest rozwiązanie, które ma zastąpić AP z OSD ale do klasycznego latania modelami, które mogą odlecieć (szczególnie motoszybowce).

Więc nadal uważam, że pomysł jest genialny tylko grupa docelowa jest delikatnie inna.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Moim zdaniem grupą docelową są po prostu skrzydlate. Ale cały czas FPV.
I celuje te rozwiązanie ze swoją ceną w budżetowe rozwiązania :-) Bo wystarczy do tego "wypasione" Remzibi lub tanie minimOSD i jest komplet. No może jeszcze tylko brak AH może malkontentom doskwierać ale to myślę że zostanie rozwiązane w kolejnej sprzętowej wersji eLeReS'a. Ale to już na przyszły sezon ;-)
Tak czy siak - w cenie doskonałego linku RC dostaje się w gratisie stabilizacje i autopilota - czego chcieć więcej?
Chyba świat (znaczy RCgroups) czeka na annoucement eLeReS'a :-) Potrzebna tylko łopatologiczna instrukcja w narzeczu i miejsce w sieci gdzie będzie można to kupić - i tu się z Tobą zgodzę że "sklep" do tego jest potrzebny. Ale tylko w przypadku międzynarodowej kariery eLeReS'a.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

Rurek pisze: Chyba świat (znaczy RCgroups) czeka na annoucement eLeReS'a :-) Potrzebna tylko łopatologiczna instrukcja w narzeczu i miejsce w sieci gdzie będzie można to kupić - i tu się z Tobą zgodzę że "sklep" do tego jest potrzebny. Ale tylko w przypadku międzynarodowej kariery eLeReS'a.
FPV-LABs też jest dobrym miejscem :)
Docelową grupą przypuszczam nie będą latacze FPV ale klasyczni, zobaczysz.
Więc teraz pora na sklep, stany magazynowe i pierwszy tysiąc sprzedanych za graminicę.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

Dobra, eLeReS V2 zakupiony, GY-521 (mam nadzieję, że właściwy... :roll:) również, a i przy okazji poczciwy Remzibi doczeka się "reaktywacji" :mrgreen:
Teraz tylko czekam na instrukcje posklejania tego w jedną całość :-P
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Na razie to mój akrobacik dopiero kończę uzbrajać w graty. Na razie robi trasy o długości 1 metra czyli z biurka na bok i spowrotem :lol: A soft ciągle uzupełniam t testuje na biurku, więc jeszcze troche to potrwa.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

miś pisze:A soft ciągle uzupełniam testuję na biurku, więc jeszcze trochę to potrwa.
Cierpliwości jest ci u mnie duża ilość... ale czasem się zapasy wyczerpują... :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
JasQ
Posty: 921
Rejestracja: środa 19 paź 2011, 10:43
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Post autor: JasQ »

Kowal pisze:Dobra, eLeReS V2 zakupiony, GY-521
Ja wykupiłem te po 19 zł :mrgreen:
DJI Mavic 2 Zoom
DJI Spark
KFC32FTB SkyHunter Mini
Ptyczak Matek F405 DJI Ocusync AirUnit
Żaglówka Phantom
KFC32FTB:SW1900,Chasser,Patyczak2,Pionieer2
KFC32+OSD:QX450,QX330,Legwan,Combat
KFC32F1:Race250,9' Carbon
KFC32mini:Dragon,QX300
FY30-A:QX550,Vega1600,Patyczak1
Naza_v2+iOsd:Shadow
Inne:Tello,Motorówka,T-Rex450Plus,QX90
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Kowal pisze:GY-521 (mam nadzieję, że właściwy... )
Pamiętaj tylko że tam jeden otwór mocujący skośne zrobiły na spółkę z jedną pchełką obok i trzeba piłować łeb śruby a najlepiej dać nylona i przyciąć cążkami ;-)
No chyba że wystarczy lepić na taśmę gąbkową dwustronną ale to pewnie po testach Miś powie.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Garść kolejnych informacji:
- obsługuje standardowe samoloty i latające skrzydła (delta)
- wymaga minimum 6 kanałowej aparatury : 4 podstawowe, plus 2 kanały z 3-pozycyjnymi przełącznikami. Jak nie ma dwóch 3-poz, tylko jeden, to nie będzie opcji utrzymania wysokości. Jak nie ma wogóle to nie będzie też opcji stabilizacji ACRO (bez autopoziomowania).
- posiada failsafe z powrotem do bazy, zwykłe RTH i utrzymanie wysokości (z GPS).
- posiada wyjście na buzzer sygnalizujący co niektóre zdarzenia oraz pipczący w trybie failsafe.
- oprócz sterowania 4 serwami i silnikiem ma 2 lub 3 wyjścia PWM do dowolnego użytku (CH7-9 z aparatury). 4 serwa, bo są oddzielne wyjścia na lewą i prawą lotkę.
- Nie ma sterowania klapami, ani klapolotkami (i nie będzie miało).
- posiada opcję PID'owania przy pomocy potencjometrów w aparaturze bez udziału komputera. Do tego potrzebna jest 8 kanałowa aparatura z dwoma potencjometrami, oraz eLDisp / Tablet z TrackMyRC.
- posiada prostą funkcję kalibracji trymerów i endpointów. Trymujemy model normalnie z aparatury przy locie z wyłączoną stabilizacją, po czym po wylądowaniu w prosty sposób przepisujemy trymy i zakresy drążków do pamięci Autopilota, i nie ruszamy już trymerów w aparaturze.
- rewersy serw oraz mapowanie kanałów aparatury (Futaba/JR/Inne) ustawiane z konfiguratora. Prawidłowe ustawienie rewersów w aparaturze wspomagane sygnałami świetlno-dźwiękowymi w trakcie kalibracji drążków.
- automatyczny lub ręczny zapis pozycji bazy z GPS'a
- RTH i powrót na Failsafe odblokowuje się dopiero po 30 sekundach lotu, aby na ziemi przed lotem nie uruchomiło silnika po przypadkowym wyłączeniu aparatury.
- posiada dynamiczne PID'y zależne od poziomu gazu oraz konta nachylenia w osi PITCH, co oznacza mocniejszą stabilizację przy wznoszeniu, lub zawisie na ogonie dla akrobatów.

Na razie tyle.
Work in progress 8-)
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
rycerz100
Posty: 992
Rejestracja: piątek 23 gru 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: rycerz100 »

No Miś dajesz czadu :lol:
Jak na razie do moich nie FPV wszystko mi pasi.
Chyba muszę jeszcze kilka odbiorników łyknąć ;-)
Szkoda tylko że bez baro będzie trza się obyć :-/
Jakoś nie dowierzam GPS i jego zdolnościom do określania wysokości.
Mirek
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

rycerz100 pisze:Szkoda tylko że bez baro będzie trza się obyć :-/
Jakoś nie dowierzam GPS i jego zdolnościom do określania wysokości.
Ja też. Ale miejsca na obsługę baro już nie ma. Więc lepsza wysokość z GPS niż żadna. Wystarczy dać ze 80m wysokości dla F/S i mieć nadzieje że GPS nie machnie się więcej niż o 40m ;-)
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Testy AP zamontowanego do modelu, na razie na biurku i na symulatorze GPS wypadły pomyślnie. Czas na testy w locie... Może jutro się uda coś polatać i przetestować. Jestem nastawiony optymistycznie. Dziś jeszcze robiłem na szybko dipol na 435MHz do modelu...
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
rycerz100
Posty: 992
Rejestracja: piątek 23 gru 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: rycerz100 »

Miś a nie chce Ci się rysnąć połączeń ?
Posklejał bym to wsio i załadował do testera ;-)
Albo byś opisał co do czego.
Mirek
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Jak by komuś się chciało potestować to proszę o PW.
Moje dzisiejsze testy udały się tylko połowicznie. Okazało się że jeden pakiet z dwóch które mam do tego modelu jest tak zdechły że latał tylko 2 minuty... zdążyłem tylko wytrymować model. Po zmianie pakietu sprawdziłem tryb ACRO czyli stabilizacje, ustawiłem PID w osi roll, bo był za wysoko dla tak małego i zwinnego akrobata i się kiwał, po czym... połamałem jedyne śmigło :evil: I tak to się zakończyły moje dzisiejsze testy.

Dzięki uprzejmości rycerz100 powstał schemat połączeń AP:
[thumb]http://romek_by.republika.pl/images/eLeReS_AP.jpg[/thumb]
Oczywiście odbiornik po lewej i po prawej to ten sam odbiornik tylko widziany z dwóch stron ;-)
Pzdr. -----MIŚ-----
ODPOWIEDZ