Omnibus F4 V3 PRO + LiPo 6S -> redukcja V jak?

Inne Flight Controlery (sterowniki) niz wyżej wymienione

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

tuff_e_nuff
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 20 lut 2020, 16:38
Lokalizacja: Świnoujście

Omnibus F4 V3 PRO + LiPo 6S -> redukcja V jak?

Post autor: tuff_e_nuff »

Hej,
Mój pierwszy temat, witam wszystkich:)
Nie będę rozwijał się z opowiadaniem - powiem w skrócie - zbudowałem hexa, lata, wiele problemów po drodze, wszystkie pokonane ale mam jeden dylemat i postanowiłem spytać:)
Otóż latam na OmniF4 V3 PRO, zasilam 3x Turnigy LiPo 6S 4000mh równolegle, FC zasilam przez UBEC DUO Mateka -> 12V. Poboru nie monitoruje.
Wszystko fajnie - OSD na LCD i 12V .... non stop 12V, i wlasnie.... non stop - stabilizator;

Pytanie: jak i co wymyślić aby podpiać tego Omni bezpośrednio do LiPo?:) (ponoć Omni wytrzyma do 24V... oficjalnie max 4S... ale to i tak mało przy nabitych na maxa LiPo).

- Step-down ? - ponoc generuje duze straty
- LDO ?
- dzielnik napięcia ? - ale jaki, czy LiPo nie ufajczy?


Odnośnie telemetrii:) tak wiem: mam taranisa X9D + XM+ (dlatego jej nie mam:) aktualnie czekam na X6R i to zmienie (mam rozne inne przyczyny potrzebuje dodatkowe PWMy, etc, nuda;))

Fajne jest to OSD i aktualne V.
Co zaprząc do pracy zeby napiecie oscylowalo w 1/2 wartości lipo?? (12-10v) = teoria dzielnika napięcia (100ohm)??
Awatar użytkownika
automaciek
Posty: 1035
Rejestracja: wtorek 16 paź 2012, 08:03
Lokalizacja: szczecin
Kontakt:

Re: Omnibus F4 V3 PRO + LiPo 6S -> redukcja V jak?

Post autor: automaciek »

Zasilanie omnibusa 5V z step-down (sprawność 90 kilka %), a pomiar napięcia z dzielnika rezystancyjnego. Problem jest taki że omnibus z wejscia Vin zasila wbudowanego BEC'a i nie wiem jak go wyłączyć.
Zapraszam na: http://automaciek.webhop.net oraz na miniblog modelarza: http://automaciek1.esy.es/
Nowy członek rodziny : PENTAX K-S2 https://www.flickr.com/photos/141377769@N08/
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Omnibus F4 V3 PRO + LiPo 6S -> redukcja V jak?

Post autor: pawelsky »

Opcje widze 3:
1) wylutowac dropdowna MP1583 i podlaczyc zasilanie z baterii wprost do FC w celu pomiaru (powinien mierzyc zarowno napiecie jak i prad). Byc moze trzeba bedzie wylutowac jeszcze jakis inny element zeby odizolowac zasilanie FC od baterii. FC zasilic z 5V.
2) znalezc na plytce w ktorym miejscu jest dzielnik rezystorowy, odpiac go od reszty i tam podlaczyc zasilanie z batwrii (bedzie mierzyl tylko napiecie, pradu juz nie)
3) mierzyc napiecie na wejsciu RSSI poprzez dzielnik rezystorowy. Potrzeba bedzie przemapowac resource w CLI.
tuff_e_nuff
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 20 lut 2020, 16:38
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Omnibus F4 V3 PRO + LiPo 6S -> redukcja V jak?

Post autor: tuff_e_nuff »

automaciek pisze:Zasilanie omnibusa 5V z step-down (sprawność 90 kilka %), a pomiar napięcia z dzielnika rezystancyjnego. Problem jest taki że omnibus z wejscia Vin zasila wbudowanego BEC'a i nie wiem jak go wyłączyć.
W tej kwestii było rozwiązanie, dziobiesz którąś diode, zdaje się tutaj: https://ardupilot.org/plane/docs/common ... f4pro.html
pawelsky pisze:Opcje widze 3:
1) wylutowac dropdowna MP1583 i podlaczyc zasilanie z baterii wprost do FC w celu pomiaru (powinien mierzyc zarowno napiecie jak i prad). Byc moze trzeba bedzie wylutowac jeszcze jakis inny element zeby odizolowac zasilanie FC od baterii. FC zasilic z 5V.
2) znalezc na plytce w ktorym miejscu jest dzielnik rezystorowy, odpiac go od reszty i tam podlaczyc zasilanie z batwrii (bedzie mierzyl tylko napiecie, pradu juz nie)
3) mierzyc napiecie na wejsciu RSSI poprzez dzielnik rezystorowy. Potrzeba bedzie przemapowac resource w CLI.
Rzeczywiście nie pomyślałem o hardmodach na FC:)
Ad. 2 - myslisz ze sam uklad pomiarowy V wytrzyma te 25V?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Omnibus F4 V3 PRO + LiPo 6S -> redukcja V jak?

Post autor: pawelsky »

tuff_e_nuff pisze:W tej kwestii było rozwiązanie, dziobiesz którąś diode
To nieczego nie rozwiazuje bo nadal zasilasz stepdowna wyzszym napieciem niz jest w stanie przyjac.
tuff_e_nuff pisze:Ad. 2 - myslisz ze sam uklad pomiarowy V wytrzyma te 25V?
Nie sadze, ale zmiana rezystorow w dzielniku nie powinna byc jakims wielkim problemem.
ODPOWIEDZ