upalony port USB w NAZE32

Inne Flight Controlery (sterowniki) niz wyżej wymienione

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
marcinoc
Posty: 234
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 06:09
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie

upalony port USB w NAZE32

Post autor: marcinoc »

Witam, od kilku dni składam 250-kę do nauki latania czymś mniejszym z naze32 na pokładzie - wszystko szło dosyć gładko kontroler w wersji z baro, soft iNav 1.9.3
Kilkadziesiąt razy podłączany do USB tego samego kompa przez ten sam kabel - wszystko było ok aż za którymś razem coś wewnątrz zaczęło skwierczeć i przestał się komunikować.
Kontroler był na silikonowych podstawkach nic metalowego nie dotykało pinów ani ścieżek - ot tak coś postanowiło się upiec.
po dokładniejszych oględzinach nie widać żadnych spalonych elementów, po ponownym podłączeniu do USB kontroler wygląda jakby normalnie się uruchamiał - diody mrugają, zasilanie świeci ale nie ma komunikacji USB.
Jednak po kilku sekundach strasznie grzeje się element oznaczony na rysunkach jako CP210x USB to SERIAL

Moje pytanie to; Czy iNav może komunikować się z kontrolerem w jakiś inny sposób niż przez USB?
Załączniki
uszkodzenie.jpg
uszkodzenie.jpg (345.59 KiB) Przejrzano 8735 razy
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: upalony port USB w NAZE32

Post autor: pawelsky »

marcinoc pisze:Czy iNav może komunikować się z kontrolerem w jakiś inny sposób niż przez USB?
Moze, ponizej masz piny od UARTa nr 1 (tego samego do ktorego podlaczone jest USB). Bedziesz oczywiscie potrzebowal zewnetrzny adapter USB-seriali i wczesniej bedziesz musial wylutowac uszkodzony element. Pytanie czy posiadasz odpowiednie narzedzia i umiejetnosci (lub znasz kogos kto posiada) - jesli nie, prosciej bedzie kupic jakis nieco nowoczesniejszy FC, Naze32 to juz troche staroc.
Awatar użytkownika
marcinoc
Posty: 234
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 06:09
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie

Re: upalony port USB w NAZE32

Post autor: marcinoc »

Co do sprzętu i umiejętności to niestety nie mam, ale mam znajomego który bez problemu mi pomoże.
Jeżeli chodzi o konwerter to mam ten
[url]https://abc-rc.pl/product-pol-7566-Konw ... duino.html[/url]
Jeżeli się nie uda i tak nic nie tracę, co do przesiadki na inny kontroler to jaki polecasz?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: upalony port USB w NAZE32

Post autor: pawelsky »

marcinoc pisze:co do przesiadki na inny kontroler to jaki polecasz?
Polecam poczytac forum - tego typu pytanie pojawia sie tu srednio raz na tydzien.
Awatar użytkownika
marcinoc
Posty: 234
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 06:09
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie

Re: upalony port USB w NAZE32

Post autor: marcinoc »

Uszkodzony układ wylutowany/usunięty, teraz naze łączy się poprawnie przez konwerter USB/RS232 korzystając z portu UART1.
Dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ