Potrzebuję pomocy w ustabilizowaniu mojej 3 calówki

Dział specjalnie dla tri, quad, hexa, okto (i co tam jeszcze wymyślą) kopterów

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

lukifrucio
Posty: 66
Rejestracja: piątek 19 sty 2018, 13:01

Potrzebuję pomocy w ustabilizowaniu mojej 3 calówki

Post autor: lukifrucio »

Hej,
Kilka dni temu pisałem w sprawie zakupu nowych części ale po krótkiej dyskusji z kolegą z forum postanowiłem podjąć się jednak próby ogarnięcia tego co jest. Nie jestem żadnym znawcą tematu FPV. Tak tak naprawdę to są dopiero początki.

Więc po kolei.
Najpierw specyfikacja:
-silniki emax rs1606
-odbiornik frsky xm+ micro d16
-kamera foxeer falkor micro 2 1200tvl
-vtx EWRF 7092TM
-pakiety 4s cnhl 650
-rama jakaś tam od tyro79 to tak naprawdę tylko podstawa ramy + zrobiłem wydruk do cinewoop
- FC z tyro79 MATEKF411
- esc jakiś tam do 20A, szczytowo do 25A
-Kamera do filmowania to caddx orca więc dość ciężka
-no i nadajnik taranis QX7, gogle fatdshark hd3 z odbiornikiem ale to nie istotne w sumie...

To lecimy dalej...
Teraz w czym problem.
Problem polega na tym że quad nigdy nie latał w miarę stabilnie. A teraz gdy go przerobiłem na cinewoop to już wcale nie potrafi zachować w miarę płynnego lotu. Zobaczcie na filmie:

https://photos.app.goo.gl/QZnVY7g2cmaQAYmr9

Po pierwszym uzbrojeniu silników już słychać że coś nie gra. Start się odbył... Albo się nawet nie dobył. Drugie podejście. Udało się wznieść ale sami widzicie jaki to lot... Pozostawia wiele do życzenia.


Więc idziemy dalej czyli co mam w Betaflight:
Popatrzcie na screeny tu lub w załączniku.

https://photos.app.goo.gl/You5Z5Uhq4ENWLvd7

Staram się nabywać wiedzy ale tego tematu nie mogę jakoś ugryźć więc pisze do Was w tej sprawie.


I jeszcze jedna kwestia. Cała wieżyczka jest zamontowana na metalowych śrubkach. Czy to może powodować takie dziwne zachowanie z powodu przenoszenia drgań?

Aha i jeszcze jedna sprawa. Wyczytałem gdzieś "na internetach" że FC od eachine tyro79 MATEKF411 ma problem. Znalazłem takie zdanie: "FC powodował oscylacje, dron wpadał w wibracje bo ESC dostawało błędne komunikaty."
Załączniki
Bez ty1tułu.png
Bez ty1tułu.png (212.97 KiB) Przejrzano 2995 razy
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (257.48 KiB) Przejrzano 2995 razy
lukifrucio
Posty: 66
Rejestracja: piątek 19 sty 2018, 13:01

Re: Potrzebuję pomocy w ustabilizowaniu mojej 3 calówki

Post autor: lukifrucio »

Jak próbuję cokolwiek regulować to efekt jest taki że silniki ładnie pracują aż do chwili gdy podnoszę drążek gazu i w jakiejś 1/3 nagle wszystkie śmigła zrywają na maxa. Mało silników nie ugotowałem...
Ortas
Posty: 33
Rejestracja: niedziela 06 paź 2019, 20:21
Lokalizacja: Białogard

Re: Potrzebuję pomocy w ustabilizowaniu mojej 3 calówki

Post autor: Ortas »

Na początek zaktualizuj oprogramowanie kontrolera lotu. Z jakiego protokołu ESC korzystasz?
lukifrucio
Posty: 66
Rejestracja: piątek 19 sty 2018, 13:01

Re: Potrzebuję pomocy w ustabilizowaniu mojej 3 calówki

Post autor: lukifrucio »

Hej.

Tak. Aktualizację już zrobiłem.
Na 99% ten FC jest walnięty. Kopter miał mega dziwne zachowania. Na przykład bawiłem się PID. I kopter leży sobie, ja go trzymam ręką żeby nie odleciał i uzbrajam silniki. Na początku pracują gładko. Po jakichś 5-10 sekundach zaczyna strzelać w silniki. A gałkę od "gazu" to strach dotknąć. Bo jak raz tak zrobiłem to silników mało nie ugotowałem. Zaznaczam że wszystko się dzieje podczas gdy dron leży idealnie stabilnie. Wiem że żyro są bardzo czułe. Więc zrobiłem nawet stanowisko to testowania go. Kopter zamocowany stabilnie bo bloczka fundamentowego:) Zero jakichkolwiek zakłóceń i wraz tragedia. Nawet jak quad ma tylko uzbrojone silniki i sobie delikatnie wirują przez kilka sekund to po jakimś czasie dzieje się kaszana. Sądzę że gdyby go tak zostawić to zjarał by silniki. Jedynie gdy pidami zjechałem do 0 to gładko pracowało wszystko.

Kupiłem Matek F4 F405 Mini Zobaczymy co to da. Ale dla mnie ewidentnie jest jakaś lipa z FC. Tym bardziej że jak czytałem po innych forach wiele osób ma podobne objawy z tym FC od Eachine tyro79. Jemu już w tamtym roku pod koniec sezonu zaczynało mu odwalać. Ale teraz to już lipa totalna...

Co do ESC to też mam ten od Eachine jakiś 20A [25A] 4in1 i na moje oko jest kolejny element który może tu być podejrzany.

Protokół to dshot600
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1060
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Potrzebuję pomocy w ustabilizowaniu mojej 3 calówki

Post autor: Marcin »

Mam DC3 zrobione na częściach Tyro - wymieniłem silniki ale ESC i FC są oryginalne. Nie mam żadnych problemów, kopter lata świetnie, bezproblemowo.

Na defaultowych ustawieniach betaflight powinien polecieć w miarę stabilnie.

Jak na stole silniki się rozkręcają samoczynnie z obrotami to jest to normalne całkowicie bo kopter próbuje sie stabilizowac, a, że nie ma smigiel i tgo nie wie, to ciagle zwieksza obroty bo mysli, ze ciagle za slaby ciag ma do stabilizacji. To normalne.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Potrzebuję pomocy w ustabilizowaniu mojej 3 calówki

Post autor: pawelsky »

lukifrucio pisze:Zaznaczam że wszystko się dzieje podczas gdy dron leży idealnie stabilnie
Fakt ze dron lezy stabiline to jest akurat problem, bo jak rozkrecisz silniki to FC oczekuje ze zaczniesz sie wznosic, poniewaz mu nie pozwalasz dodaje gazu i tak w kolko. Stad wkrecanie silnikow na maksymalne obroty.

Zacznij od wylaczenia Air mode.

Moim zdaniem Twoj problem lezy w niewlasciwej komunikacji z ESC (trzaski w silnikach czyli zrywanie synchronizacji by o tym swiadczylo).
Ortas
Posty: 33
Rejestracja: niedziela 06 paź 2019, 20:21
Lokalizacja: Białogard

Re: Potrzebuję pomocy w ustabilizowaniu mojej 3 calówki

Post autor: Ortas »

Jak już zmienisz FC i wyłączysz Air mode to daj znać czy pomogło. Marcin może daj jakieś screeny swoich ustawień PID
lukifrucio
Posty: 66
Rejestracja: piątek 19 sty 2018, 13:01

Re: Potrzebuję pomocy w ustabilizowaniu mojej 3 calówki

Post autor: lukifrucio »

Pomyślę nad tym co radzicie. Bo to fakt że dron nie podnosi się więc to dla niego sygnał że nadal za wolno kręci więc daje w opór.
Zastanowiła mnie jeszcze taka kwestia że prawa strona jakby mocniej ciągnie niż lewa. Zresztą zobaczcie sobie filmik w pierwszym poscie. Pierwszy start był z kretem na lewo. Czyli prawa strona poszła mocniej. Gdzie tylko gaz podniosłem. Silniki i żyro skalibrowane.
Podmienię FC i zobaczymy.
Jutro lub w piątek się tym zajmę i dam znać. Bo widzę że bez waszego wsparcia to lipa.
Dodatkowe FC i tak mi się przyda więc tu się nic nie zmarnuje :)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Potrzebuję pomocy w ustabilizowaniu mojej 3 calówki

Post autor: pawelsky »

lukifrucio pisze:Silniki i żyro skalibrowane.
Nie jestem pewien czy rozumiesz do konca o czym piszesz, bo po pierwsze nie kalibruje sie silnikow tylko ESC jesli juz. Po drugie masz ESC dshoty, a tych nie ma potrzeby kalibrowac. Po trzecie zyro kalibruje sie automatycznie wiec zapewne mylisz to z kalibracja ACC.

Proponuje skupic sie na poprawnym skonfigurowaniu ESC.
lukifrucio
Posty: 66
Rejestracja: piątek 19 sty 2018, 13:01

Re: Potrzebuję pomocy w ustabilizowaniu mojej 3 calówki

Post autor: lukifrucio »

pawelsky pisze:
Proponuje skupic sie na poprawnym skonfigurowaniu ESC.
Nooo... masz rację. Źle myślałem.

A co masz dokładnie na myśli pisząc o poprawnym skonfigurowaniu ESC ?

Bo człowiek jak się uczy to wszystko bierze na ten"chłopski rozum" i próbuje się uczyć. Ale bez fachowej porady to ciężko. I być może ja coś źle robię.
Ortas
Posty: 33
Rejestracja: niedziela 06 paź 2019, 20:21
Lokalizacja: Białogard

Re: Potrzebuję pomocy w ustabilizowaniu mojej 3 calówki

Post autor: Ortas »

Pokaż co tam masz w ustawieniach ESC ustawione
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Potrzebuję pomocy w ustabilizowaniu mojej 3 calówki

Post autor: pawelsky »

lukifrucio pisze:A co masz dokładnie na myśli pisząc o poprawnym skonfigurowaniu ESC ?
Konfiguracje w BLheli, looptime, upewnic sie ze twoje ESC rzeczywisie wspieraja Dshot600 a nie np. tylk 300 lub 150, etc.

Tutoriali w sieci masz mnostwo, zaczalbym TU badz TU i potem szukal dalej...
lukifrucio
Posty: 66
Rejestracja: piątek 19 sty 2018, 13:01

Re: Potrzebuję pomocy w ustabilizowaniu mojej 3 calówki

Post autor: lukifrucio »

pawelsky pisze:
lukifrucio pisze:A co masz dokładnie na myśli pisząc o poprawnym skonfigurowaniu ESC ?
Konfiguracje w BLheli, looptime, upewnic sie ze twoje ESC rzeczywisie wspieraja Dshot600 a nie np. tylk 300 lub 150, etc.

Tutoriali w sieci masz mnostwo, zaczalbym TU badz TU i potem szukal dalej...
I to jest wskazówka. Dziękuję.
lukifrucio
Posty: 66
Rejestracja: piątek 19 sty 2018, 13:01

Re: Potrzebuję pomocy w ustabilizowaniu mojej 3 calówki

Post autor: lukifrucio »

Hej.
Robię podmiankę FC tak jak pisałem wcześniej.
Możecie mi powiedzieć co oznaczają te dźwięki które obecnie wydaje mój kopter? Filmik w linku. Bo co oznacza sam ten sygnał to wiem, ale dziwne jest to dla mnie że co chwile losowo silniki wydają ten sygnał. Jak dłużej to potrzymam to nawet losowy silnik potrafi się wzbudzić. Betaflight w FC zaktualizowane. I są ustawienia domyślne. Ale wygląda mi to tak jakby był jakiś problem z zasilaniem. Jeśli możecie to proszę rzućcie na to bardziej fachowym okiem.

https://photos.app.goo.gl/V3pQepdFoQrqbZjS8

I co jeszcze zauważyłem że po podłączeniu pakietu FC nie jest wykrywane przez kompa.

Na logikę to tylko zaczyna sprowadzać się do tego że ESC coś nie robi. Bo on po prostu szaleje. Wszystkie wcześniejsze objawy jakby narastają.
Awatar użytkownika
as1200
Posty: 230
Rejestracja: sobota 03 paź 2015, 23:27

Re: Potrzebuję pomocy w ustabilizowaniu mojej 3 calówki

Post autor: as1200 »

Kontroler FC masz mocno przechylony i może stąd te sygnały.

Sprawdź w BetaFlight czy w zakładce: Konfiguracja / Uzbrajanie, masz ustawioną wartość: 180
Defaultowo w Becie jest chyba 25.
Drony w moim hangarze: IFlight DC5 DJI, IFlight DC3 DJI, IFlight DC3, Purple 215, CineWhoop, Snapper 7
Filmoteka: http://www.youtube.com/user/as120000/videos
ODPOWIEDZ