Budowa skrzydła FPV "long range"

czyli wszystko to co nie podpada pod powyższe działy ale ma związek z technikami stosowanymi w modelarstwie

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Re: Budowa skrzydła FPV "long range"

Post autor: Thomassino »

Wszystko rozumiem, reversy też przestawiałem dla testu w INAV i zmienia się w ten sposób że jak wychylam na apce pitch to pracują w roll i na odwrót.

Co do trybu angle/level to lotki korygują "lot" i to poprawnie czyli jak dziób idzie w dół to lotki w górę i analogicznie na pozostałych symulowanych rotacjach skrzydłem.

Wszystko hardwerowo działa ok i chcąc teraz polatać uczynił bym to bez problemu (tak myślę) ale w INAV tylko i wyłącznie wychylają się odwrotnie słupkli w zakładce outputs jak pisałem powyżej. Stąd moja niepewność w sutuacjach FS/RTH.

Nie wiem jak mam to opisać by było bardziej zrozumiałe... :)
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1060
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Budowa skrzydła FPV "long range"

Post autor: Marcin »

Chwile, czyli prawidlowo lotki wychylaja sie zgodnie z ruchem drążka, i rowniez w trybach stabilizacji wszystko wychyla sie prawidlowo?
Jesli tak to jedyne co mi przychodzi na mysl, to kwestia tego, ze to mikser skrzydla jest i serwa sa do siebie lustrzanie montowane. Wtedy logiczne ze jak sie beda obracac w te sama strone to jedna lotka pojdzie w gore a druga w dol a jak sie beda obracac w przeciwna to obie lotki pojda gora/dol.
Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Re: Budowa skrzydła FPV "long range"

Post autor: Thomassino »

Ok zacznijmy od początku...

Wszystkie lotki pracują zgodnie z wychyleniem drążków na aparaturze.
Jedyny problem który widnieje na moje oko, to wykonana błędna konfiguracja/ustawienie FC (bynajmniej tak mi się wydaje).
Nie mam pojęcia co wpisać w CLI by to naprawić, o ile to to jest problemem.
Próbowałem już wszystkie konfiguracje INAV w zakładce mixer oraz outputs wszystkie z identycznym skutkiem.
Na zdjęciach widać że słupki nie idą odpowiednio z wychyleniami drążka na aparaturze i tylko to chcę naprawić.

Poniżej zamieszczam zdjęcia które przedstawiają mój problem z konfiguracją.
Co do serw to chyba nie da się ich inaczej zamontować.

https://files.fm/u/wa89pdhup
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Budowa skrzydła FPV "long range"

Post autor: pma_ »

zacznij od zakładki radio, czy tam słupki dobrze się ruszają i czy mają dobre zakresy.
potem możesz się bawić mikserami
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Re: Budowa skrzydła FPV "long range"

Post autor: Thomassino »

Tak wszystkie słupki ruszają się dobrze.

Wszystkie drążki do góry i w prawo a ich wartości w zakładce "radio" idą na 2000.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Budowa skrzydła FPV "long range"

Post autor: pma_ »

na pierszym zdjęciu lotki masz wycholone do góry? dobrze widzę przy drążku w dół?
Nie patrz na słupki tylko na to co robią lotki one się mają ruszać poprawnie, słupki to wynik działania miksera i kombinacja instalacji serwa.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Re: Budowa skrzydła FPV "long range"

Post autor: Thomassino »

pma_ pisze:na pierszym zdjęciu lotki masz wycholone do góry? dobrze widzę przy drążku w dół?
Tak.
pma_ pisze:Nie patrz na słupki tylko na to co robią lotki one się mają ruszać poprawnie, słupki to wynik działania miksera i kombinacja instalacji serwa.
Czyli co, nie sugerować się tym że iNav pokazuje co innego niż to co robi model?
Wyraźnie widać na pierwszym zdjęciu że słupki się mijają i według mnie powinno tak się dziać przy skręcaniu "roll" a nie "pitch" :-/

Piszę po raz kolejny że jest to moje pierwsze skrzydło i proszę o wyrozumiałość... Są to dla mnie nowości, Wasze rady naprawdę dużo mnie uczą bo macie dużo większą wiedzę ode mnie.

Dobra żeby nie drążyć tematu, rozumiem że jeżeli wszystko jest ok tz. model reaguje poprawnie na drążki to mogę tak latać na angle,hor,acro,manual i oczywiście będzie to działało poprawnie na RTH i FS ???

:)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Budowa skrzydła FPV "long range"

Post autor: pawelsky »

Thomassino pisze:Czyli co, nie sugerować się tym że iNav pokazuje co innego niż to co robi model?
Oczywiscie ze sie sugerowac, tylko musisz troche zrozumiec mechanike swojego latadla - Inav w Twoim przypadku pokazuje dokladnie to co robi model.
Thomassino pisze:Wyraźnie widać na pierwszym zdjęciu że słupki się mijają i według mnie powinno tak się dziać przy skręcaniu "roll" a nie "pitch" :-/
Tak by bylo gdybys oba serwa mial zamontowane rownolegle, a Ty masz zamontowane "w lustrzanym odbiciu", wiec zeby obie lotki poszly razem w gore/dol (pitch), serwa musza obrocic sie w przeciwnych kierunkach, a zeby poszly w przeciwnych (roll) serwa musza obrocic sie w te sama strone.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1060
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Budowa skrzydła FPV "long range"

Post autor: Marcin »

Paweł potwierdził to co pisałem, zdjęcia też, no i zachowanie na żywo jak opisujesz jest ok.
Lotki sterowane serwami zamocowanymi lustrzanie wymuszą to, że będą chodziły na przemian dla wysokości i obracały się tak samo dla lotek.
Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Re: Budowa skrzydła FPV "long range"

Post autor: Thomassino »

Dziękuję Wam bardzo :) , Było dla mnie dziwne że model zachowuje się zupełnie normalnie a wskazania z iNav pokazują co innego.
Teraz wiem że tak ma prawo być i że jest to normalne.

Przeskakuję o oczko dalej i być może niebawem pierwszy lot :)

Jeszcze raz bardzo dziękuję :)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Budowa skrzydła FPV "long range"

Post autor: pawelsky »

Thomassino pisze:Dziękuję Wam bardzo :) , Było dla mnie dziwne że model zachowuje się zupełnie normalnie a wskazania z iNav pokazują co innego.
Teraz wiem że tak ma prawo być i że jest to normalne.
Mam wrazenie ze nadal nie rozumiesz. Nie ma prawa byc tak ze inav pokazuje co innego a model zachowuje sie inaczej. To by oznaczalo ze cos jest nie tak.

W Twoim przypadku wskazania inav zgadzaja sie z zachowaniem modelu tylko po prostu blednie je interpretujesz.
Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Re: Budowa skrzydła FPV "long range"

Post autor: Thomassino »

pawelsky pisze:W Twoim przypadku wskazania inav zgadzaja sie z zachowaniem modelu tylko po prostu blednie je interpretujesz.
Zgłupiałem już teraz... czyli nadal jest coś nie tak czy jest ok? :-D
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Budowa skrzydła FPV "long range"

Post autor: pma_ »

lotki działają dobrze? to jest ok
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Budowa skrzydła FPV "long range"

Post autor: pawelsky »

Thomassino pisze:Zgłupiałem już teraz... czyli nadal jest coś nie tak czy jest ok? :-D
Mimo ze wydaje Ci sie ze jest nie tak, jest dokladnie tak jak powinno byc.
Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Re: Budowa skrzydła FPV "long range"

Post autor: Thomassino »

Dziękuję Panowie, dobra lekcja :)

Mam jeszcze pytanie odnośnie całej budowy.
Czy środek ciężkości modelu musi być wyznaczony w jakimś szczególnym miejscu ?
ODPOWIEDZ